Да живееш извън София

  • 75 400
  • 275
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 478
Много зависи за кое село става дума.  PeaceНие имаме много редовен градски транспорт и за мен като нешофьор не е никакъв проблем да се придвижвам, при това в повечето случаи съм в комплект с деца на 10 и 2 год. Както казах въпрос на нагласа е. Имам приятелка в Божурище, която е свикнала винаги да я возят и чисто психологически й е трудно да приеме мисълта да се метне в рейса и после в метрото. Аз съм си научила и децата да не им пука и те възприемат пътуването от-до вкъщи като нещо съвсем нормално.

# 256
  • Мнения: 2 140
Имаме вила в с. Белчин срещу Цари Мали град, отнема ми час с кола, заедно с излизането от София, което е доста. Иначе мъжът ми мечтае за къща в Панчарево.

# 257
  • Мнения: 2 161
Всичко е до нагласа.Живях няколко години в Княжево, беше си истинско предизвикателство.
Не искам една част от живота ми да минава във всекидневно пътуване, шофиране и
пр. приключения, а когато имаш ученици съвсем.Имам доста познати с къщи в околностите
и знам проблемите им, хубавите неща са ясни.И нещо много съществено - постоянно висок доход
за да се подържа стандарт.

# 258
  • София
  • Мнения: 35 313
Ако пропуснем инвестицията в строеж, земя и обзавеждане, животът в 400кв къща ми е по-евтин от животът в тристаен панелен апартамент.
Веднага отпадат 400лв парно и топла вода, 10лв вход, платено паркомясто и текущи ремонти по входа......

# 259
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 711
Като отпаднат 400 лева за парно и топла вода - с колко се заместват?
Да кажем, че на твърдо гориво излиза по-евтино, но и това не е прекалено много, да оставим настрани хамалогията.
Ние не падаме под 400 лева на месец през зимата за 150 квадрата разгърната площ, а не ни е навсякъде из къщата топло. Комбинираме минимално газ и локално където сме в момента - електричество.
Но трудно бих се отказала от живота в къща, де.

# 260
  • София
  • Мнения: 2 995
Все още нямам личен опит, но баща ми, например, плаща около 600-800 лева на сезон за отопление на  200 м2 къща с термопомпа. И при това изолацията му не е съвсем качествена.
При нас се надявам дори да е още по-евтино.

# 261
  • Мнения: 4 195
Да се включа и аз. Софиянка съм Laughing, родена и гледана на парно, в кв. Слатина. След като се омъжих се преместих при мъжа ми в Нови искър, който е на 13 км от централна гара ( за тези, които не знаят къде е). Първоначално едвам издържах, сега не бих се върнала за нищо на света в София да живея.
Да, пътувам, до офиса ми пътувам около 1 час ( плюс минус до 15 минути ), но това е проблем и на колегите ми, които живеят в павлово например - и те пътуват 1 час до същия офис.
Предимствата:
Детето ми си играе само навън от 3 годишно, децата карат колелета, играят футбол, гонят се, дивеят на воля, прибират се мръсни, доволни и щастливи. лятото - седят до 10 вечерта навън.
Детски градини имаме 3 - записах сина ми веднага безпроблемно, без класирания, без нищичко. Училища - 2 броя, едното е на 5 минути от вкъщи, до 8ми клас ще е в него, после ще пътува.
Имаме 2 автобуса, 3 маршрутки и влак ако иска човек нещо екстремно:) Автобусите не са тип селски, на 1 час, а с нормално разписание - 15 минути през седмицата, 20 - уикенда.
Магазини - ужасно много, всякакви - хранителни стоки, дрехи, обувки, всякакви за комунални услуги тип Глобул. Ресторанти - 5 мисля, от които 3 са пицарии, кафета, градинки абе каквото щеш.
Къщата - двор, няма такъв кеф, като да си садиш цветя, да си седиш на припек и да си пиеш биричка. А зимата - да запалиш скарата и да пийваш домашно вино:). Пробвахме да сме земеделци, но да се върна от работа и да поливам домати и тн не е за мен. Стигат ми цветята, зеленината и плодовите дръвчета. Имаме кокошки, но ние почти имаме зоопарк, та те са ми най - малкия проблем.

Недостатъци - най - големия за мен е отоплението, но с новите системи с пелети, това почти не е проблем. Ние нямаме такава, топлим се с камина на дърва, което си е тегаво, но и на това ще му дойде ред.
Всъщност друг недостатък няма. Аз не пия, ходим навсякъде с колата, не ми е проблем, а такси е 20 лв, не е болка за умиране.
Кофти ще е, детето като порастне - тегаво е да ходят на дискотеки по София и тн, но няма начин.
Минусите са 2-3, плюсовете стотици.
  bouquet

# 262
  • Мнения: 4 192
По въпроса с отоплението - зимните месеци сметката ни за газ е около 550 лв - това ни е топлото и вода. Стигали сме и до 600 при по-студени зими. Отопляваме около 75 кв.м - всъщност две стаи, две бани и два големи коридора. Изложението ни е СЗ, което е лошо. Годишно даваме около 3000 лв за газ, които сме си направили на разсрочено плащане - месечно ни е 260 лв, но и през лятото. Преди това бяхме на камина с водна риза, беше много по-евтино, но неудобно, особено за нашия случай - през деня сме на работа, няма кой да поддържа огъня. Когато прокарвахме газ, мислехме, че ще ни е много евтино, уви, разочаровахме се.
Като сметнем бензина за двете коли и разликата в отоплителния сезон, пресметнахме, че "на село" ни излиза с около 500 лв по-скъпо месечно, отколокото би ни излизало в града. Подчертавам,това е в нашия случай.

# 263
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 711
Assos, явно ще трябва да проучим и този вариант на отопление... в някои по-добри във финансово отношение времена, защото май не е много евтина инвестиция. Преди 10 години се хвърлихме еуфорично към идеята за пиролизно котле - оказа се обаче, че няма как да си осигуряваме достатъчно сухи дърва, единствено с които то е ефективно, та сега си седи ей така. 
И ние, както мартеа, когато прекарвахме газ смятахме, че няма да излиза толкова скъпо - промениха се нещата от тогава доста... (2006).
Имам обаче спомен, че съседите над нас удариха в прекия смисъл на камък, опитвайки се със сондата (предполагам, че идеята е била точно за този вид отопление с термопомпа). В Драгалевци от един кубик пръст можеш да изкараш 2 кубика камъни, някои от които са си огромни скали.
Може би съм го писала преди в темата - Драгалевци става все по-натоварено като движение и шумно, много ценя нашата локация - намираме се почти в гората. В тежки зими се е случвало и с 4х4 да затъваме, защото не чистят много по нашия край  Grinning Но вече си имаме съсед с връзки, заради който чинно почистват (и развалят най-готината пързалка, по която можеш да се спуснеш чааак от манастира до главната на Драгалевци), пък и тежки зими все по-рядко има....

# 264
  • Мнения: 9 834
По въпроса с отоплението - зимните месеци сметката ни за газ е около 550 лв - това ни е топлото и вода. Стигали сме и до 600 при по-студени зими. Отопляваме около 75 кв.м - всъщност две стаи, две бани и два големи коридора. Изложението ни е СЗ, което е лошо. Годишно даваме около 3000 лв за газ, които сме си направили на разсрочено плащане - месечно ни е 260 лв, но и през лятото. Преди това бяхме на камина с водна риза, беше много по-евтино, но неудобно, особено за нашия случай - през деня сме на работа, няма кой да поддържа огъня. Когато прокарвахме газ, мислехме, че ще ни е много евтино, уви, разочаровахме се.
Като сметнем бензина за двете коли и разликата в отоплителния сезон, пресметнахме, че "на село" ни излиза с около 500 лв по-скъпо месечно, отколокото би ни излизало в града. Подчертавам,това е в нашия случай.
Пак добре ви излиза сметката. Ние ползваме 3 радиатора в цялата къща и плащаме до 800 лв. на месец. Къщата е южна, но няма изолация и е в сянката на много големи дървета. Поне пестим от пердета  Joy

Имаме познати в къща с южно изложение и отлична изолация, те не плащат почти нищо за отопление. Така поне казаха, де.

# 265
  • Мнения: 4 192
Мда, и на нас добрата изолация ни предстои.
Всъщност, навремето ние се нанесохме много смело и с голямо желание в една недооправена (на тухла, без ток и водопровод, без дограма) вила-близнак, с идеята да я оправяме в движение. Нанесохме се в една-еиднствена готова стая, всичко друго предстоеше. Толкова кредити потънаха в тая малка къщурка, а 10 години по-късно ремонтите още не са приключили. Но всичко, ама всичко сме си правили сами и ни е много скъпа. Може би затова ми се вижда скъпо да живееш на село, защото ремонтите при нас никога не спират. Сигурно щеше да е съвсем друго усещането ми, ако се бяхме нанесли някъде в готова къща.

# 266
  • Мнения: 9 834
И при нас така. Къщата я виждаме като проект за цял един живот Simple Smile. Като искахме стара къща с архитектура, така е Simple Smile).

Нашата уж беше горе-долу ОК, но ни се спукаха тръбите, майсторите разбиха оттук и оттам и де-факто тези части, които бяха готови, сега са за ремонт.
От земетресението преди две години също имаме щети, слава богу не по конструкцията на къщата, трябва и тях да оправим.

# 267
  • Мнения: 10
Здравейте! Преселихме се във Владая, на две къщи от гората (високата част) през есента на 1997г., след като си продадохме апартамента в центъра (баня Мадара). Синовете ми бяха на 6г. на 1,5г.
     Относно децата - докато тръгнат на училище всичко е наред, обаче училището.......Пробвахме с голямото до трети клас в селското но.......кофти работа - аз не съм учила при такива нрави. Малкото тръгна от първи клас при брат му в София, което за мен значеше следното - паля колата сутрин към училището, оставям децата, отивам на работа (в центъра) и на връщане по обратния ред. И така 10г. всеки ден. С други думи единият родител задължително с кола трябва да е прикрепен към децата, от първи поне до осми клас ( малкото - 11кл. все още го караме когато е първа смяна).
      Относно отоплението - климатик, който отоплява първия етаж и камина с въздуховоди, която отоплява и трите спални на втория (палим я когато се прибере първия вечер). Зимно време сметки за ток 200 - 250лв. и 5 - 6 кубика дърва на сезон. Нямаме изолация и сме с дървена дограма.
      Относно свободата, красотата и спокойствието няма да ви разказвам. Всеки сам си решава какви са приоритетите му.

# 268
  • Мнения: 481
Assos, явно ще трябва да проучим и този вариант на отопление... в някои по-добри във финансово отношение времена, защото май не е много евтина инвестиция. Преди 10 години се хвърлихме еуфорично към идеята за пиролизно котле - оказа се обаче, че няма как да си осигуряваме достатъчно сухи дърва, единствено с които то е ефективно, та сега си седи ей така.  
И ние, както мартеа, когато прекарвахме газ смятахме, че няма да излиза толкова скъпо - промениха се нещата от тогава доста... (2006).
Имам обаче спомен, че съседите над нас удариха в прекия смисъл на камък, опитвайки се със сондата (предполагам, че идеята е била точно за този вид отопление с термопомпа). В Драгалевци от един кубик пръст можеш да изкараш 2 кубика камъни, някои от които са си огромни скали.
Ние проучвахме сериозно!
1. За сондата си разбрала + че вода не е ясно на кой метър ще има, може и на 100ния.
2. Имаме 8м кладенец - замервахме го, дебит няма.
3. Хоризонтална система - на 70-100 линейни метра 3-4кв мощност - нямаме достатъчно двор, който да осигури нужната мощност.
4. Въздух-Въздух - за нас неприемлив вариант.
В заключение - решихме да не инвестираме в нещо, за което никой не се наема да даде крайна цена, и избиване няма! Самата термопомпа също има живот - 10-15г.
Разбира се, това е за нашия частен случай, има и щастливци, които живеят в благодатни райони.

Но няма как в къща да е по-евтино от апартамент, колкото и общи части да се плащат. Всичките дейности по двор и къща са за своя сметка, а тя не винаги ще е нова.

Аз в апартамент не съм живяла - дано не ми се и случва.

# 269
  • Мнения: 4 783
Но няма как в къща да е по-евтино от апартамент, колкото и общи части да се плащат. Всичките дейности по двор и къща са за своя сметка, а тя не винаги ще е нова.

 Peace

Поддръжката на двора си е постоянен разход - даже да е само трева.

Отделно всяка година има нещо за правене - дървената ограда се лакира, железните парапети се боядисват, тук нещо се разлепило, там нещо прокапало.

Освен това, в селата инфраструктурата си е приключение понякога. Канализация, водопровод - нерядко са самодейни.

Общи условия

Активация на акаунт