Да живееш извън София

  • 75 448
  • 275
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 4 238
Аз си казах мнението и личното виждане. Няма да влизам в повече обяснения дали може да стигне детето до училище след 4ти клас, как може да стигне, как ще се комбинира с брат/сестра, ама при каква разлика ако са, как ще се комбинира с работното време на родителите, ама какво точно трябва да им е работното време, дали може да се измисли вариант за допълнителни занимания, частни уроци или школи да са те, кой точно ще го води и взима и т.н. Всичко може да се измисли, въпросът е при наличието на какви възможности (всеки си знае ежедневието най-добре) и с какви усилия.
Писах тук, за да изкажа мнението си, че местенето в къща извън София е чудесна, идилична идея, с наистина много плюсове, но трябва добре да се помисли в детайли. С това приключвам.

# 241
  • Мнения: 9 877
Мартеа, всички живеещи извън София + малки деца сме с едни и същи проблеми.

Обсъждаме просто възможности. Аз като майка с 5-годишно изобщо нямам представа дали е добра идея едно 11-годишно да пътува само до училище. Затова поставих въпроса. Никой не се бърка във вашия избор, просто са ми интересни предпоставките за избора.

# 242
  • Мнения: 4 238
Ако работите в София, след 4-ти клас не е проблем детето да стигне до нормално училище.

тук не виждам въпрос, а заключение.

Ще прецените, според вашия случай.
Аз бях убедена, че правя добър избор за близкото училище, сега съм доволна, че детето не пътува час в посока сутрин и вечер, наспива се и е спокойна. Мислех, че чак до 7ми клас близкото училище е вариант, но сега трупам други впечатления, за съжаление.
Още от 4ти клас да става сутрин в 6, за да иде на училище - не ми харесва идеята. Аз чак след 7ми съм го правила и помня колко изтощително ми беше.
Пиша тези неща, защото за мен са важни детайли.

# 243
  • Мнения: 2 140
Леле, как съм ви изпуснала!

# 244
  • Мнения: 9 877
Ако работите в София, след 4-ти клас не е проблем детето да стигне до нормално училище.

тук не виждам въпрос, а заключение.

Ще прецените, според вашия случай.
Аз бях убедена, че правя добър избор за близкото училище, сега съм доволна, че детето не пътува час в посока сутрин и вечер, наспива се и е спокойна. Мислех, че чак до 7ми клас близкото училище е вариант, но сега трупам други впечатления, за съжаление.
Още от 4ти клас да става сутрин в 6, за да иде на училище - не ми харесва идеята. Аз чак след 7ми съм го правила и помня колко изтощително ми беше.
Пиша тези неща, защото за мен са важни детайли.
Не знам дали е въпрос или заключение, но със сигурност е болната ми тема Simple Smile.

И аз засега мисля да изкара 4-ти клас в училището, което буквално е до нас, но след това ще трябва да търсим варианти, комбинации. Не ми се иска детето да живее при роднини. Аз съм живяла отделно от майка ми заради училище и знам, че е краен вариант.
В София се отвращавам от всеки един квартал вече. Направо ми е като гето, но ако се наложи и ние сигурно ще се преместим - поне за делничните дни.

# 245
  • Мнения: 4 238
Aludra, наслаждавайте се на къщата дотогава!

# 246
  • Мнения: 5
За пълно преместване трудно може да се говори. Все пак в града работим, учим, спортуваме, забавлявяме , пазаруваме , но вечерта след напрегнат ден да се прибиреш сред природата, при тихата песен на птичките и гората Heart Eyes ... Но къща с двор си е цяла нова палитра от задължения и отговорности. Всеки добре трябва до си прецени дали е готов да жертва време, енергия, нерви и средства за да поддържа точно такъв стил на живот.

# 247
  • Мнения: 688
Ех, как ме блазни и мен това от много отдавна, но... дотук като че свършва всичко. Ние сме с дъщеря тиинейджърка и за нея би бил непоносим живота на село  Sad, сина е малък и има толкова приятелчета от блоковете покрай нас, че дори не иска да излиза ако тях ги няма отвън - за него също би било шок преместването.
А до училище как ще се стига за 7:30 сутринта особено в студените зимни дни, това означава ставане в 5 поне - немислимо за децата ми, които не са от ранобудните.
Отоплението - ей това също ми се струва проблемно, може би ако искаш повече топлинка ще трябва да заделиш доста голяма сума за това.
И все пак ни крепи надеждата един ден когато децата пораснат и нямат нужда от нас, ние с мъжа да се изместим на село, но определено ще е по-далеч от София Peace. Около София също стана много пренаселено вече от мераклии хем да са на чисто и спокойно, хем да са по-близо до София (според мен такова място няма)

# 248
  • София
  • Мнения: 2 995
Пазаруването не ми е проблем. Така или иначе в момента пазаруваме основно от Банкя (храни) или онлайн (за останалото).
Отоплението ни е с термопомпа - тоест ще е по-евтино от апартамент.
Работя от къщи - така че и това отпада.
Единственото ми притеснение е , че съм ужасен, да не кажа никакъв шофьор, но ще се наложи да се науча май  Whistling

# 249
  • Мнения: 2 140
Аз се чудя не е ли много изморително всекидневното дълго пътуване и не се ли съобразявате много с това - например след работа да се бърза да се пътува, защото е по-далеч или не?  newsm78 Мен лично това много ме притеснява...

# 250
  • София
  • Мнения: 35 332
Зависи за какви километри говорим от отправните ти точки.

Асосче, аз също ще трябва да се кача на някое бу, щото ме развозват като зарзават ooooh!

# 251
  • София
  • Мнения: 478
Времето за път е много относително понятие и зависи силно от вътрешната нагласа на пътуващия Simple Smile.
Преди да станем селяни пътувах с големия всеки ден от Орлов мост до "елитен" южен квартал около 1 час в задръстване. Сега пътувам пак толкова, при това с прекачване. Обичам това време, защото тогава няма какво друго да се прави и разговарям много с децата и те си споделят и разказват преживелиците. Това е само нашият си час. Simple Smile
Училището на големия нарочно го избирах в центъра, за да е удобно и комуникативно на всички - на мен, мъжа ми, две баби в двата края на Сф. Яслата на дребчо - пак така. Стискам палци да се класираме и в централна детска градина, за да ми е всичко под ръка.
Относно пътуването на учениците - 3 клас е, миналата седмица си бях в къщи с малкия и не ми се слизаше до центъра - прибра се сам без абс. никакви проблеми, при това има около 10 мин. по градкси улици докато стигне до спирката, след това 2 прекачвания. Това, което ме притеснява мен е, че започне ли редовно да се прибира сам ще трябва да му направим и код за СОТ-а, а аз съм леко параноична на тази тема Simple Smile.

# 252
  • Мнения: 4 569
Тъй като темата е да живееш извън София,а се обсъждат 4-5 села ми се струва ,че не е излишно да отбележа че избора е далеч по-голям:
 

                                села около София
Балша  · Бистрица  · Бусманци  · Владая  · Войнеговци  · Волуяк  · Герман  · Горни Богров  · Доброславци  · Долни Богров  · Долни Пасарел  · Железница  · Желява  · Житен  · Иваняне  · Казичене  · Клисура  · Кокаляне  · Кривина  · Кубратово  · Кътина  · Лозен  · Локорско  · Мало Бучино  · Мировяне  · Мрамор  · Мърчаево  · Негован  · Панчарево  · Плана  · Подгумер  · Световрачене  · Чепинци  · Яна
 Времето се затопля и преди да се пристъпи към такава важна крачка като избор на дом може би  не е зле като идея човек да ги посети едно по едно и да види кое най ще му допадне.
има и села над Владая, посока старата магистрала за Перник Wink
пропускате и Курило - близо до Нови Искър Crazy
Не го пропускаме, а за разлика от теб знаем, че Курило е ЧАСТ от Нови Искър.  Wink

# 253
  • Мнения: 9 877
Това, което ме притеснява мен е, че започне ли редовно да се прибира сам ще трябва да му направим и код за СОТ-а, а аз съм леко параноична на тази тема Simple Smile.

Може да му направиш ограничен достъп и дъми код, ако алармата ви го позволява.

Да, това е, че трябва да избираш добре времето и маршрута за пътуване.

Последна редакция: пт, 04 апр 2014, 12:28 от Aludra *

# 254
  • Мнения: 2 140
Това, което ме притеснява е, че само аз съм шофьора и при такъв тип пътуване аз ще карам децата по градини, занимални и училища. Мъжът ми работи до късно и сега му се струва романтично да пътува, но като му дойде до главата без кола зимата, няма да е на такова мнение. Остава вариант, лято къща на село, зима в София.

Общи условия

Активация на акаунт