Пиша, смятам и чета в Първи клас 2011/2012

  • 34 572
  • 745
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 84
S Sunny, а замисляла ли си се, че това отношение към детето ти е, не защото е по-малко на години, а  защото е по-различно от другите деца? В смисъл по-будно, различава се от масата, и тя реагира първосигнално с реакциите, които описваш.

# 706
  • София
  • Мнения: 6 810
Клеми,във вашия случай има 2 варианта.Или ще станат 1ви дружки Никол и дразнителя след като му се оперчи малката (и той не реагира,по-скоро реагира ама положително) или ще си изяде пердаха малката.Обаче пердаха колко ще е безобиден (както ти предполагаш) изобщо не се знае. Mr. Green
Mr. Green
За това довечера ще гледам да се срещна с дразнителя и да му намекна да не ми пипа дЯтитУ.  Mr. Green

# 707
  • София
  • Мнения: 324
Клеми,във вашия случай има 2 варианта.Или ще станат 1ви дружки Никол и дразнителя след като му се оперчи малката (и той не реагира,по-скоро реагира ама положително) или ще си изяде пердаха малката.Обаче пердаха колко ще е безобиден (както ти предполагаш) изобщо не се знае. Mr. Green
Mr. Green
За това довечера ще гледам да се срещна с дразнителя и да му намекна да не ми пипа дЯтитУ.  Mr. Green

Аз тук си мисля, че може МОМЧЕТО да си изяде пердаха  Mr. Green

# 708
  • София
  • Мнения: 6 810
Клеми,във вашия случай има 2 варианта.Или ще станат 1ви дружки Никол и дразнителя след като му се оперчи малката (и той не реагира,по-скоро реагира ама положително) или ще си изяде пердаха малката.Обаче пердаха колко ще е безобиден (както ти предполагаш) изобщо не се знае. Mr. Green
Mr. Green
За това довечера ще гледам да се срещна с дразнителя и да му намекна да не ми пипа дЯтитУ.  Mr. Green
Предпочитам никой да не яде бой. По възможност.  Mr. Green

Аз тук си мисля, че може МОМЧЕТО да си изяде пердаха  Mr. Green

# 709
  • Кортина д'Ампецо, Италия-България-Велико Търново
  • Мнения: 204
Klemi, тази школа управител или директор няма ли?
След като преподавателят не е в състояние да се справи, би трябвало първо да говорите с някой от ръководството. Потърси съдействие и сезирай където трябва.
По закон нямаш никакво право да се саморазправяш с чуждо дете (било то и с добрия тон). Не ме разбирай погрешно. Нямам никакво намерение да критикувам или да коря.
 
 Ще се радвам, ако децата сами изгладят отношенията помежду си в този случай.
Почти винаги такива деца дразнители-търсят внимание, това са комплексари и страхливци. Избягвани от връстниците си - започват да се дразнят с по-малките от тях.

Обясни това на детето си и му кажи, че от сега нататък ще се сблъсква с такива характери може би и други път.

Децата ни навлизат в Света на големите. Не са в състояние да асимилират неправдата, простотията или арогантността с "чистата" си детска психика.
И на мен ми се е налагало последния месец поне на два пъти да обяснявам, че понякога колкото и да ни е неприятно има ситуации и диагнози - като безнадежден случай или нелечим идиотизъм.

# 710
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 933
Клеми, и моето мнение е, че на първо място самата школа трябва да си реши проблема. Не е в техен интерес заради един хулиган, да им бягат деца. Дори чисто финансово погледнато. Така че да се вземат в ръце и да се справят с невръстния терорист.  Naughty На твое място не знам как точно бих реагирала. Разказвала съм, че когато Теди имаше подобен проблем в детската градина, си го реши сама, ставайки първа приятелка с лошите момчета и така хитро избягвайки ударите под кръста. Но това беше нейният начин за справяне, тъй като учителките тогава или неглижираха проблема, или просто не успяха да се справят с него. Въпросните 1-2 момченца плюс 1 момиченце тогава тормозеха не само нея, а наред - и момиченца, и момченца. Не й станаха естествено най-добрите приятели (най-добрите са други и за късмет част от тях са в класа й), но с лошите беше в приятелски отношения. Това е единият начин. Другият е този, който и ти си предприела и за който аз лично не те обвинявам. Говоря от личен опит. В 5 клас съучениците ми ме бяха нарочили здраво (по принцип всяка година си имаше по едно нарочено дете за тормоз, че и побой). Беше ме срам да разкажа у дома за случващото се и просто стисках зъби. Докато един ден така ми прикипя, че ударих един як шамар на една от девойките, която ме беше хванала за косата и ме теглеше здраво. Само един шамар, но даде такъв респект, че повече никой не ме закачи и даже ме гледаха със страхопочитание, че съм се опълчила на топ-хулиганката на класа. Така че аз лично, съдейки от собствените си преживявания, не намирам нищо скандално в решението ви и смятам, че понякога може би този подход  единствено намира изход от ситуацията. Щом сте стигнали до такова решение, явно не е просто така. Thinking
Честно казано мен ме притеснява доста и ситуацията, която описва Валери. Бих настръхнала, ако в телефона на детето ми се появи току-така непознат телефонен номер на някоя кака или батко. Confused

# 711
  • София
  • Мнения: 6 810
lulumba , тя въпросната школа е филиал на столичен център за работа с деца. Таксата е символична, 10лв за цял месец, предполагам общината поема останалите разходи. Та едва ли много ги интересуват тези 10лв. В нашия филиал няма човек над госпожата, предполагам директорът е в някакъв централен офис. Не искам по никакъв начин да навредя на въпросната дама, защото наистина ми харесва като преподавател. В крайна сметка тя е художник, не е възпитател. Родителите на момчето казвали всеки път, че това му е последно предупреждение и че следващия път изхвърча. В крайна сметка, предпочитам да всеем малко респект в него, вместо да отписвам детето си. Не съм убедена, че Никол ще му скочи да го бие, но със сигурност има картбланш да му се опълчи поне. А не да си трае и само да "докладва" на госпожата (което вече е правила много пъти).

Между другото, за непознат номер на какичка не бих се стреснала, напротив, бих се зарадвала, че си има по-голямо приятелче. В техния клас идват в голямото междучасие 5-токласници, бивши ученици на класната им и са се сприятелили с дребосъците или поне с моето. Мисля, че не е лошо, напротив.

# 712
  • София
  • Мнения: 9 888
Клеми, ти си знаеш детето най-добре, както казаха и останалите. Щом с баща и сте преценили това за правилно- ок.
Когато в началото на годината едно дете от класа на малката беше дошло до чина и и я беше ударило тя, за моя радост, е реагирала по начина, по който сме я учили- веднага е казала на учителката. Въпросното дете е било наказано, а когато ги изведе наобяд класната и каза на всеослушание какво се е случило, аз му каза на момчето пред дядо му да не си позволява никога повече да я докосва. Проблеми не сме имали повече. Но ми прави впечатление, че това дете  и още 3-4 в класа са по....бойни, както каза Касита и именно те са децата, които се бият помежду си. Те именно са тези, които постоянно са със забележки в тефтерите, за тях постоянно става въпрос , когато ги изведат наобяд. С една дума, поне засега в класа на дъщеря ми по-бойните деца са по-бойни само помежду си и почти не общуват с останалите. Мими ми обяснява, че не им обръща внимание ако нещо я закачат и така постъпват и голяма част от другите деца. Поне при нас действа този игнор към бойните момченца и момиченца. Засега.

# 713
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 933
Абе аз като казвам, че би ме притеснила появата на непознат номер, имам предвид, че развихрената ми фантазия веднага започва да работи и на вариант, че щом детето допуска такова нещо сега, то хипотетично е възможно следващият път непознатия номер да е не от кака или батко от училището, а от непознат чичко с "добри" намерения. Затова и не виждам нищо положително в такава случка, а по-скоро се страхувам. Thinking

# 714
  • Пловдив
  • Мнения: 1 226
lulumba , точно тези мисли и на мен ми минаха през главата докато четох този пост. Явно не съм само аз параноичка на тази тема   Peace

Klemy , силно вярвам, че детенцето ти ще се справи и с този проблем по неин си начин. Важното в случая е, че е споделила и че вие като родители сте зад нея. Така тя ще се чувства по-сигурна и ще знае, че в този момент може за разчита на вашата продкрепа. А това хич не е малко.   Peace   Би ми било интересно как се развиват по нататък събитията и дали се е променило нещо след разговора ви с побойника.

# 715
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Клеми, аз за себе си смятам, че трябва да предложиш на дъщеря си решение, което утре - когато тя е агресора - би те устроило като нейна майка.
Когато дъщеря ти е провокатора - би ли желала майките на децата, пострадали в една или друга степен от нейните реакции, да ги учат да й отговарят? Независимо, че степента на нейната агресия не е толкова висока както на момчето - ситуациите са аналогични.
Мисля си, че решението ти да говориш с детето и евентуално с родителите му е много добро начало.
П.п. аз лично така бих почнала и ако няма резултати - ще науча детето си да отговаря. Но първо бих дала шанс на детето-агресор - това, че другите не са успели, не значи, че ти няма да се справиш по-добре в ситуацията!

# 716
  • София
  • Мнения: 6 810
Ей, пак стана дискусия...няма да пиша вече.  Mr. Green
За кой ли път повтарям - Никол не е агресивна безпричинно. Ако реагира, то е точно реакция, а не с цял тормоз.
Пък и момчето е два пъти по-голямо от нея. Ако тя удря тригодишно дете, със сигурност ще се радвам да си го получи. Не можеш да удряш по-малки и/или по-беззащитни от теб. Ако ще има саморазправа, то тя най-малкото трябва да е равностойна.
Надявам се да не се налага никой никого да удря и т.нат. Дайте да сменим темата.  Mr. Green

Ние сме напреднали доста в четенето, мисля че съвсем скоро ще чете гладко. Мъчи се само детето, де що види надпис и чете. Което ме освобождава, за моя радост от това аз да настоявам. Ужас, много мразя да настоявам за нещо.  Embarassed Добре че случих на саморазвиващи се деца, че ако трябваше да им вися на главите щяхме всички да се пренесем дружно на 4-ти километър. Купила съм книжки от серията на Златно пате за сега "прочитащи" деца, ще са част от Коледния подарък.  Laughing

# 717
  • Мнения: 10 547
Клеми, че детето ти всеки ден може, а сигурно и има причина да реагира остро. Добре, не е агресивна безпричинно, реагира на някаква ситуация, но е редно да я научиш да си сдържа реакциите. Четейки те, оставам, с надявам се грешното впечатление, че ти се забавляваш с поведението й.

# 718
  • София
  • Мнения: 7 077
Не можеш да удряш по-малки и/или по-беззащитни от теб. Ако ще има саморазправа, то тя най-малкото трябва да е равностойна.


Подкрепям това, че ако някой тормози детето, то трябва да може да защитава! Синът ми не е бил агресивен никога, учехме го, че не се посяга и че това не е начин за уреждане на проблемите... Докато още в детската градина, не зачестиха набезите от деца-закачулки, така ги наричам, защото повечето на тази възраст го правят за привличане на вниманието. Тогава казахме: Ако момче те удари, предупреждаваш го или съобщаваш на лелка или госпожа. Ако не спре втория път си свободен да се защитиш! Но... ако момиче удари, не си позволявай никога да отвръщаш, намери друг начин... Колко е добро това решение, ще видим.
Като майка, не съм съгласна някой да тормози детето ми и то само да се оглежда, дали има на кого да се оплаче. Трябва да може да се защити сам.Това не означава, разбира се, че ако той предизвика някоя битка, ще му се размине наказанието вкъщи. За сега нямаме проблеми, сприятелява се с всякакъв тип деца...

# 719
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Ей, пак стана дискусия...няма да пиша вече.  Mr. Green
За кой ли път повтарям - Никол не е агресивна безпричинно. Ако реагира, то е точно реакция, а не с цял тормоз.
Надявам се да не се налага никой никого да удря и т.нат. Дайте да сменим темата.  Mr. Green

Ако се пишат 2 стр одобрение на подхода ти - ок. Това е приемливо. Но ако се сподели нещо друго - то вече е дискусия и време да се смени темата  Rolling Eyes
ок. мислех, че искаш да чуеш всички мнения и различните, но виждам, че държиш в случая на подкрепа и съгласие, а не на странична преценка на ситуацията.

Общи условия

Активация на акаунт