Трета родилка почина за няма месец, какво се случва?!

  • 17 465
  • 319
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 46 601
luda, ами то и ние сме си виновни, защото мълчим и изпълняваме. На мен нито тоалет са ми правили, нито клизма, нито с пръст ме докоснаха, даже не се подписах под информираното съгласие, защото не бях съгласна, явно съм изглеждала доста страшна  Mr. Green

...
Извинявай мила аз от политика не се интерисувам но при Царя и Станишев се живееше в ПЪТИ ПО-ДОБРЕ...

Аз бях бременна и родих по времето на Царя.
В Тина Киркова отидох да си платя за екип, но любезна акушерка ми обясни, че не е хубаво да давам пари на болницата, а трябва да ги дам на самия доктор, тя щяла да ме свърже. Нито я знаех, нито я познавах, но си ми говореше съвсем спокойно всички тези неща.

Записах се за обиколка на болницата, като се качихме на ВИП етажа, ни наобиколиха други акушерки, които с усмивка ни даваха съвети да си платим стая, за да се отнасят добре с бебетата ни  Tired

После лежах за задържане в Майчин дом, първо не ме прегледаха 3 дни!!! след това ми казаха, че съм си въобразила, че съм бременна, и накрая искаха да ми правят кюретаж  ooooh! че не ми видяха 3-те миоми, едната от които беше 7 сантиметра, даже няма да коментирам. В най-голямата АГ болница, с най-"добрите" специалисти.

Родих в Правителствена болница, бащата нямаше право да остане по време на раждането - политика на болницата, но когато тръгна да ражда дъщерята на Царя, изведнъж цялото отделение се затвори (уж за ремонт, но ремонтът започна дооооста време след това) и кой посрещна бебето си? Разбира се - бащата.

Та за царските дъщери, да, беше хубаво време, за обикновените хора, който оцелее, оцелее, някои имахме късмет, на моя позната обаче й убиха бебето, грешни лекарства точно преди раждането...

Тези неща на са от вчера, това се трупаше с години, още от комунизма, като се мине през всички правителства и сега вече изби, защото е криза и всички са още по-освирепели.

# 286
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Познавам много бременни, които са пострадали от грижите на великите лекари в Майчин дом, но това е много дълга тема.

На мен никой не ми каза, че трябва да имам "такъв" тоалет, а когато отказах да подпиша информираното съгласие, ми казаха да си тръгвам, щом не съм съгласна да раждам там.

А въпросът за парите е направо страшен. Честно казано много ми се струват 1000лв.за избор на екип. Освен тях има много други плащания - за женска консултация, защото в болницата тя е платена, а аз искам изследванията ми да са в болницата, в която ще раждам. По 20-30-50лв за преглед и видеозон, отделно още 400-500лв., за да се отблагодариш на доктора след раждането. Отделно за лекарства, стая и какво ли още не. Имаше една частна клиника, където убеждаваха жените, че се нуждаят от секцио, само и само да им вземат още пари.
Но това нищо не е, в сравнение с 3000лв., които плати баща ми за една коремна операция, после още 2000лв, защото доктора не си беше свършил добре работата и трябваше да се оперира отново, а после и още, и още.

# 287
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Не се срди, човече  Hug Peace

# 288
  • Мнения: 243
Джес, каквото и да си говорим - в "белите" държави лекарите и медицинският персонал имат необходимата финансова мотивация, за да си вършат работата по-прилежно. Има, разбира се, много други фактори, които играят роля, но основният са парите (същото е и при учителите тук, но опасностите за живота на поверените им "пациенти", при немарливо отношение, при тях не са непосредствени). Вече почти всички българи са в тежко финансово положение, но това не е оправдание някой да не си върши работата. Особено, когато става дума за човешки живот. Всеки от нас е влизал в болница в последно време, най-вероятно, така че знаем какво е отношението вътре - с много малки изключения (има ги, разбира се и не трябва да бъдат зачерквани с лека ръка), доминиращото отношение е на... "досада". Това отношение се променя, когато започнеш да "мотивираш" персонала. Но така ли трябва да бъде? А като свършат парите за мотивация? Затова ли плащаме осигуровки? И аз предпочитам да дам повече пари по ценоразпис, някъде извън България или в частна клиника тук, за да ме прегледат по-качествено, а не да ме "претупат", защото съм с направление. Здравната система в България е мъртва, приемете го. Здравният туризъм не е понятие от вчера, нискобюджетни компании - колкото искате.

# 289
  • Мнения: 46 601
Джес, каквото и да си говорим - в "белите" държави лекарите и медицинският персонал имат необходимата финансова мотивация, за да си вършат работата по-прилежно...

Стига с тази финансова мотивация. Всяка държава си има стандарт, при 200 и няколко лв. МРЗ, колко очакват да взимат нашите лекари? И защо малко не се огледат? Колко са платили за образование и колко са платили техните колеги извън БГ? Колко данъци плащат? И като цяло стоките и услугите, които ползват като граждани тук колко струват и колко на другите места?

Няма как нито лекари, нито учители, нито банкери, нито който и да било, да взема европейска заплата, и колкото по-рано го разберем, толкова по-рано ще излезем от тинята.

# 290
  • Мнения: 243
Не се сърди, човече - да, всяка държава си има стандарт. Но трябва да разберат всички, че вече сме част от ЕС и пътуваме свободно, ерго - можем да си "сверяваме часовника" на място. Аз се старая веднъж в годината да посетя европейска държава, живял съм в държава от Централна Европа 6 години. Бях в Милано преди месец - билетът за метрото е 1,50 евро. При техните заплати те плащат по-малко, отколкото ние тук. За храни да не говорим - с много малки изключения, почти всичко е с една идея по-евтино или на цена като в България. За по-малките градове пък да не говорим. Марковите дрехи - на същите или значително по-ниски цени (разбира се, Louis Vuitton няма как да не ти е 2000+ евро навсякъде, говорим за други марки), това го потвърждавам и съм готов да се закълна, че е така. А ако отидеш в хипермаркет леко извън града - плащаш скандално малко за храни, особено в сравнение с България.

Проблемът ни е от малко по-различно естество. Няма, най-общо казано, производство, защото няма кой да произвежда, липсва работна ръка. Особено квалифицирана. Това води до намаляване на заплатите, защото работодателите няма откъде да извадят повече пари, освен ако не са мотивирани да вземат заем и да рискуват, разчитайки, че ще наемат качествен персонал, който да "избие" инвестираното в него с увеличаване на продажбите. При сегашните икономически реалии, сетете се колко работодатели биха рискували по подобен начин... И понеже заплатите са ниски, а проучванията сочат, че ще намаляват все повече, квалифицираните хора в трудоспособна възраст продължават и ще продължават да напускат в различни посоки. Това води до задълбочаване на проблема и се въртим в един омагьосан кръг.

Решението към днешна дата, за съжаление, е персонално - тъй като "читавите" ни лекари вече са зад граница, отивам да се лекувам при тях. Мен също ме е притиснала кризата и то повече, отколкото имам желание да призная, но за здравето си и за това на близките си - пари няма да щадя, па ако ще да затъна в кредити.

Последна редакция: чт, 01 дек 2011, 11:16 от UltrasOfTheWorld

# 291
  • Мнения: 68
1ви декември - Световен ден за борба със СПИН

# 292
  • Мнения: 24 467
Не в заплащането е проблемът. Тук всеки получава малко, без значение част от кой пореден съюз сме. Няма как едно съсловие да бъде превилегировано и то в пъти по отношение на останалите.
Човечета нагли и долни по редица места и на редица длъжности са с чувство за безнаказаност, а това влече негативно обществено мнение, от което страдат и добрите професионалисти, каквито, несъмнено, има.
В случая за самите лекари е вредно прикриването и замазването на проблемите и нарушенията, т.к. хората, съвсем логично, поставят под общ знаменател после всяка смърт и всяко влошаване на здравето, дошли след лекарска намеса.

# 293
  • Мнения: 46 601
UltrasOfTheWorld, да, при техните данъци, могат да си позволят много неща,

За цените не съм съгласна, не само ти си бил в чужбина, храните им са пъти по-скъпи Stop зеленчуците пластмасови, градския транспорт не стига навсякъде, магистралите платени, ако нямаш допълнителна здравна осигуровка, държавата ти поема само малка част от прегледа, час си взимаш за след 3 месеца (ако си жив, отиваш тогава), имотите, колкото и да викаме, че нашите са скъпи, там са доста нива нагоре, даже порутени къщички по селцата, една пострижка в преградие, не в голям град ти е 25 евро и т.н., и т.н. Евтини дрехи имат, но човек не може да живее само с дрехи.
Изкарват много, плащат много, и не са били 45 г. на по 100 лв. заплата, в държава, в която от най-обикновения работник до най-високите етажи, всички грабят дружно и изпиват.

Иначе и аз искам европейска заплата, която да харча тук, но съм реалист и не живея с празни илюзии, няма да е в тоя живот това, което искат.

...
Човечета нагли и долни по редица места и на редица длъжности са с чувство за безнаказаност, а това влече негативно обществено мнение, от което страдат и добрите професионалисти, каквито, несъмнено, има.
В случая за самите лекари е вредно прикриването и замазването на проблемите и нарушенията, т.к. хората, съвсем логично, поставят под общ знаменател после всяка смърт и всяко влошаване на здравето, дошли след лекарска намеса.

Това е истината и според мен.

# 294
  • Мнения: 243
Да, както казах, положението на почти всички ни е критично. Но да разчитате на мотивация у лекарите, произтичаща от морални подбуди, е един чудесен, но все пак твърде романтичен подход... За останалото - напълно съгласен съм. Дано самите лекари го проумеят - колкото повече прикриват колегите си, толкова повече си вредят.

ЕДИТ: За коя държава говорим? Да прилагам ли сканирани касови бележки? Защото просто не е вярно това за цените. За това, че зеленчуците са като пластмасови - склонен съм да се съглася, че като вкусови качества някои отстъпват. Но за цените - в никой случай, абсолютно не. За градския транспорт - особено в градове като Рим, Милано, Мадрид - да кажете нещо срещу него е смешно...

ЕДИТ2: Малко се отклонихме от темата. Всички имаме Интернет, видно е. Всички сме членове на някаква/някакви интернет-общества. Обменяйте информация, ровете в Интернет. Както вече писах - здравният туризъм е доста разпространен и се изискват сравнително малко усилия, за да намерите точното място.

Последна редакция: чт, 01 дек 2011, 11:42 от UltrasOfTheWorld

# 295
  • Мнения: 46 601
За Франция говоря. В централните части на големите градове е развит, да, но в тези, които се водят близки семейни кварталчета, даже тротоар нямат навсякъде и никой не те пуска да пресечеш, ако не си с кола (като мен), си загубен.

Много се отклоняваме от темата, но едно пиле там излезе 15 лв., пиша направо в лв., да не ги обръщаме, среден пъпеш - 3 лв., доматите за 1.80 лв. ги имаха за без пари, в същото време тук бяха по 50 стотинки, бананите, които го имат за евтини са близо 2 евро килото, зеле там дали ще намериш за 29 стотинки?
Десертчетата от типа на Сникърс са на същата цена, но в евро, сладолед на клечка, от типа на Делта - 4-5 лв.
И там един гинеколог взима от 3600 до макс. 6300 евро. Минималната им заплата е, ако не се лъжа, 1400 евро, т.е. малко над 2 до 5 пъти взимат над минималната, нашата е 240 лв., а аналогичните лекари получават 600-1200 лв. Съотношението е като при тях.

# 296
  • Мнения: 243
http://www.novini.bg/news/36058-%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BB%D … %D0%B8%D1%8F.html

Може би, всъщност, без бой няма да се получат нещата... Може да смените и заглавието на темата...

# 297
  • Мнения: 2 575
http://www.novini.bg/news/36058-%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BB%D … %D0%B8%D1%8F.html

Може би, всъщност, без бой няма да се получат нещата... Може да смените и заглавието на темата...

много ти е закъсняло инфо-то!!!
Безумен край на закъснялата статия - "Пропуснали да съобщят в медиите"!?!?!?!?!
Ако всеки смъртен случай е медийна новина....тежкО ни!
Емисиите на новините ще са по 3 часа...............

# 298
  • Мнения: 243
Така е, Asinka, права сте. По-добре да се премълчават нещата...

# 299
  • Мнения: 46 601
Секцио ли е била?

Ако не, в подобно тежко здравословно състояние, както я описват - нормално е да не издържи естествено раждане...

Общи условия

Активация на акаунт