Промяна в образователната система

  • 2 841
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 153
Здравейте мами на малчугани. Извинявам се, ако е пускана такава тема, но ми е невъзможно да изчета всичко. Какво ви е мнението за промяна на системата?  До края на началното образование да си е както сега, а от 5ти клас децата да имат възможност за избор на предметите. Да имат един- два-три основни, които са избрали и останалите като СИП. По основните предмети да имат повече часове седмично, а останалите да са по-малко и от тях да се изучават основни понятия и неща? По този начин биха получили по-добра подготовка по предметите, с които искат да се реализират при кандидатстването си в университет. Ще се спестят средства и време за частни уроци, децата ще се чувстват на мястото си, показвайки силните си страни, а не мъчейки се да се доказват там, където са по-слаби?
 Мислите ли, че на 11 години могат да направят такъв избор?

ПП: Извинявам се, не мога да сложа снимка на темата.

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Първо - не мисля, че на тази възраст могат да се изключат изцяло някои основни предмети.
Второ - образованието не е само за подготовка в университет.
Вече берем плодовете на такива, които не са си давали много зор по общообразователните предмети и правят глупост след глупост, една елементарна сметка не могат да направят, бъркат важни понятия, а като са настанени парашутисти на места, с които все някога ни се случва да минем, става ад, докато се разбере коя патка неграмотна е сгрешила.
По новия закон децата ще учат общо образование до десети клас и след това могат изцяло да се отдадат две години на подготовката си - за университет или за професия, кой каквото го влече.

# 2
  • Мнения: 1 153
До десети клас, ами после? Ще имат ли право веднага да кандидатстват в университет? Ако ще трябва да чакат след това, повечето няма да следват.  Още съм далеч от тази тема, дъщеря ми е в 4ти клас.

# 3
  • Мнения: X
Мислите ли, че на 11 години могат да направят такъв избор?
Не, не мисля.
В момента дори деца в седми клас са затруднени да изберат училището, в което да продължат образованието си. Допускам, че има и по-големи ученици, които не са наясно какво искат да учат.
С новите учебни планове общообразователната подготовка ще приключва в десети клас. След това децата ще могат да се посветят на профилиращите предмети или на професионалната си подготовка. Зависи в каква гимназия учат.
Но в пети клас да говорим за подготовка за кандидатстване в университет е несериозно. Да не кажа - смешно.

До десети клас, ами после? Ще имат ли право веднага да кандидатстват в университет? Ако ще трябва да чакат след това, повечето няма да следват.  Още съм далеч от тази тема, дъщеря ми е в 4ти клас.
Е, уж си далеч от тази тема, пък самата ти си я пуснала.
Може би е добре за начало да се запознаеш с някои неща - примерно с новия ЗПУО и новоприетите държавни образователни стандарти. Тогава голяма част от въпросите ти вероятно ще намерят своите отговори без да е необходимо някой да ти ги дава наготово тук.

# 4
  • Мнения: 4 500
Че какъв избор да прави на 11 години? Детето въобще не се е осъзнало на тази възраст. То в 5-ти клас не са въведени всички предмети още, камо ли избор да прави.
Да учат му е майката, не да блеят в телефоните.

# 5
  • София
  • Мнения: 62 595
кажи, защо питаш? Има достатъчно теми относно промените, ама те мързи да четеш, та гледаш набързо и наготово. Курсова работа ли имаш да пишеш или материалче?  Особено ме впечатли това "здравейте, майки на малчугани". Изплюй камъчето!

# 6
  • Мнения: 1 153
кажи, защо питаш? Има достатъчно теми относно промените, ама те мързи да четеш, та гледаш набързо и наготово. Курсова работа ли имаш да пишеш или материалче?  Особено ме впечатли това "здравейте, майки на малчугани". Изплюй камъчето!

Малко трудно ще прочета 26 страници. Питам, защото все се оплакват родителите от училището - натоварена програмата, сложни учебниците, децата бягат от часовете.. Какво лошо има, че пускам темата? Като не искаш, не пиши. И не ми давай квалификации, ясно? И какви са децата на 10-11 години, ако не малчугани?

# 7
  • Мнения: X
Малко трудно ще прочета 26 страници.
Ако наистина проявяваш интерес към образователната система, трябва да прочетеш много повече.
Само новият закон е над 120 страници. Като добавим и документите, свързани с него, бройката става още по-впечатляваща.

Питам, защото все се оплакват родителите от училището - натоварена програмата, сложни учебниците, децата бягат от часовете..
Предвидени ( приети) са промени, които постепенно ще бъдат въвеждани в системата на образованието от следващата учебна година. И учебните планове са променени, и учебните програми, и нови учебници ще има...
Но, за да се запознаеш с тези промени, пак е необходимо четене.

# 8
  • Мнения: 8 357
Без да се заяждам Peace
Като за родителя е трудоемко да прочете 26 страници за да получи нужната информация, какво да очакваме от децата?
По въпроса : Мисля че и сега общата грамотност е  ниска. Така че махане на общообразователни предмети в 5 клас е немислимо. Това, че децата ги мързи, родителите нехаят, а професори си пробутват не достатъчно грамотно написани учебници...няма нищо общо с общата идея.

# 9
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
И частните уроци са споменати... а те са най-често родителска приумица.
Точно както и родителите ще избират нещо, ако това дето си мислиш се случи /не дай Боже/.
Много деца нямат понятие от естесвените науки на по 10-12 години, нито интерес към тях и ако не се изучава задължително базата им, няма и да разберта за какво става дума. Особено ако родителите избират. А това е пълна безпросветност. Университет за неграмотници... не, мерси!

# 10
  • Мнения: 1 153
Съжалявам, не съм си сменила главата с компютърен процесор. Само тук са 26 страници с по 30 теми на страница, с по не знам колко си мнения вътре. 780 теми от по минимум 10 страници??????????? Казах, ако темата е пускана, извинявам се. Не ви разбирам, хора. Освен да обиждате, друго удоволствие нямате ли? Спрете да пишете и готово.

# 11
  • Мнения: X
Къде точно видя обиди?
Що се отнася до четенето... Ти не знаеш какво ще се случва в образователната система през следващите години, но предлагаш то да се промени?
И не е необходимо да прочетеш целия форум. Има търсачка. Можеш да я използваш. Заглавията на темите също помагат да се ориентираш кои от тях засягат интересуващата те проблематика.
Например:

За образователните системи по света и у нас

Проектозакон за предучилищното и училищното образование
Всъщност доста хора ти отговориха конкретно на въпроса.

 
Скрит текст:
Не е редно всеки, на когото не му се търси и чете, да пуска нова тема, защото така му е по-лесно.

# 12
  • Мнения: 1 153
Аз питам дали точно този начин на обучение би улеснил децата. Ако сте доволни от това, което е сега, защо навсякъде чувам само оплакващи се родители? Учебниците на висок стил, много информация на едно място, нямат време децата да отработят материала, натоварени са много... Ако всичко е ОК, защо се оплакват родителите? И защо децата все по-често бягат от часовете?

# 13
  • Мнения: X
Аз питам дали точно този начин на обучение би улеснил децата. Ако сте доволни от това, което е сега, защо навсякъде чувам само оплакващи се родители? Учебниците на висок стил, много информация на едно място, нямат време децата да отработят материала, натоварени са много... Ако всичко е ОК, защо се оплакват родителите? И защо децата все по-често бягат от часовете?
Ти прочете ли, че предстоят промени, които са приети със закон и наредби?
В учебните планове, учебните програми и учебните помагала?
Промени, които постепенно започват да влизат в сила от следващата учебна година?
Как може да знаеш дали след тези промени нещата ще бъдат същите? Промените може да се окажат не особено успешни, но няма как да знаем какво ще се случи преди да се е случило на практика, нали?
И на какво се базира тази категоричност, че децата все по-често бягат от часовете?

Както вече казах, получила си доста конкретни и аргументирани отговори. Може би не ти харесва това, че всички те не подкрепят идеята за ограничен брой задължителни предмети и широк кръг от избираеми такива.
И в момента има ЗИП и СИП. Който иска да получи допълнителна подготовка по даден предмет, може да се възползва от тази възможност, като избере съответния предмет.

 

# 14
  • София
  • Мнения: 62 595
кажи, защо питаш? Има достатъчно теми относно промените, ама те мързи да четеш, та гледаш набързо и наготово. Курсова работа ли имаш да пишеш или материалче?  Особено ме впечатли това "здравейте, майки на малчугани". Изплюй камъчето!

Малко трудно ще прочета 26 страници. Питам, защото все се оплакват родителите от училището - натоварена програмата, сложни учебниците, децата бягат от часовете.. Какво лошо има, че пускам темата? Като не искаш, не пиши. И не ми давай квалификации, ясно? И какви са децата на 10-11 години, ако не малчугани?

Молим? Квалификациите сама си ги даваш от километри. Ако не можеш да прочетеш 26 страници накъде си тръгнала? кажи защо ти е цялата тема? Не звучиш като човек, който наистина се интересува, а като пубер, когото са хванали в крачка.

Общи условия

Активация на акаунт