Перете ли на празници

  • 57 149
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 54 445
Аз пък не пера . Wink
Или поне се старая .  Embarassed
Снощи , например , Андреев ден , пуснах пералня . Но това не е чак такъв голям празник .
Като беше малко детето - перях всеки ден .
Но на Коледа , Великден и Задушници - никога . Peace
Чак толкова няма да закъсаме за дрехи на тези дни .

# 16
  • София
  • Мнения: 1 735
Пера почти всеки ден и не съблюдавам дали е празник или не.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 397

Всеки ден пера и чистя.
Суеверия не ме тресат.


И аз съм така , всеки ден и чистя и пералнята върти  Peace
Имам приятелка която все ми се кара , като разбере , че на такива дни чистя и пера.

# 18
  • София
  • Мнения: 28 583
За пръв път чувам, че не трябвало да се пере на празници.

# 19
  • Мнения: 15 379
За пръв път чувам, че не трябвало да се пере на празници.

Освен нечистенето и непрането по празници е много актуално и некъпането.
А по празници къпете ли се? Защото канонът забранява и това.

# 20
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
За пръв път чувам, че не трябвало да се пере на празници.

Освен нечистенето и непрането по празници е много актуално и некъпането.
А по празници къпете ли се? Защото канонът забранява и това.


Че то, оно..... аз само на празници се къпя. То, ако и на празници не може, значи нЕма да се къпем....  Mr. Green

# 21
  • вече Пловдив
  • Мнения: 1 976
За пръв път чувам, че не трябвало да се пере на празници.

Освен нечистенето и непрането по празници е много актуално и некъпането.
А по празници къпете ли се? Защото канонът забранява и това.

Peace А някои по-ревностни не правят и секс  Wink

# 22
  • Мнения: 15 379
Секс? Абсурд!
Хем не си къпан, хем не си изпран, къщата нагоре с краката, че и секс. Не става.

# 23
  • Мнения: 24
Цитат
А по празници къпете ли се? Защото канонът забранява и това.
Много  бъркате нещата. Забраните за пране, вършене на домакинска работа и къпане, както много момичета са обяснили, са суеверие. Те нямат нищо общо с църковните канони.
Аз не се занимавам с домакинска работа на празници, църковни и лични.

# 24
  • Мнения: 54 445
За къпане няма забрана .
Но ... всеки решава за себе си какво ще спазва . Peace

# 25
  • Мнения: 0
Вкъщи се стараем на големи празници поне да не се пере или да се чисти точно в този ден. То не че аз лично върша тази работа де,  Joy но който има "честта" гледа да ги спазва тези неща. За един ден става въпрос - няма да се обърне света ако не изпереш тогава. Но всеки си действа според възгледите...  Peace  Ние сме само големи, все пак който има малки деца, които се цапат и преобличат по няколко пъти на ден... няма как. Специално аз съм вярващ човек, без естествено да изпадам в крайности, но към тези неща се отнасям с уважение. У баба ми имам чувсвото, че се прави на пук - пране на задушници, месо на Бъдни вечер... е, не искам да звучи като злорадство в никакъв случай, баба ми е все пак, естествено, че не й желая злото, но миналата година точно преди Коледа падна и си счупи крака доста сериозно. Четири месеца беше в гипс. Няколко дни преди този случай пък дядо ми миел някакъв буркан, по някакъв начин му се изплъзва от ръцете, чупи се в мивката и той се порязва жестоко. Не беше шега работа щом се стигна чак до операция на ръката. Както и да е, да са ми живи и здрави, но миналата година по Коледа и двамата бяха по болници. Преди години също са им са се случвали и други инцидентчета, но по-дребни. След това, което стана миналата година, им казах, че би следвало малко да се замислят и да си дадат сметка защо им се случи това и на двамата точно преди празника. Оттогава баба ми сякаш се завъртя на 360 градуса и престана да пере по празници.

Последна редакция: чт, 01 дек 2011, 15:05 от Ferrum

# 26
  • София
  • Мнения: 3 291
Ferrum, вашата рода определено трябва да внимава по празници. В нашата не вярваме на суеверия и затова не се случват инциденти и си перем.
Дори си мисля, че трябва да внимавате не само по празници, просто спрете да перете и всичко ще се нареди.

# 27
  • Мнения: 241
Някога се е перяло на реката или в къщи на ръка. Предполагам, че това е отнемало доста голяма част от деня. Crazy Празника затова е празник, за да си починат хората. В XXI век нищо не ме бърка да пусна пералнята, през това време спокойно мога даси почивам и след два часа да простра.  Peace
Пропусна, че се е ходило на черква, което си е било част от празника. За случая са се приготвяли, обличали са се с чисти дрехи (да не им се смеят, че са мърльовци), което значи, че се е перяло предишните дни.  Peace

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 26 386
Когато е някакъв по-голям празник пера след обед,но иначе не смятам,че е грях,чистотата и хигиената не са грях според  Библията,а и в нашия църковен календар всеки ден е на някой светия или мъченица...

# 29
  • София
  • Мнения: 478
Както правилно са казали по-горе, това с непрането и нечистнето е просто, защото едно време е отнемало много труд и време. А преди големите празници са се съсипвали от чистене, откъдето идва и "Великденско почистване" Laughing. На празника хората са искали да си починат, да идат на църква, на гости.  Сега нито перем ние, нито е толкова тежко и времеемко едно регулярно почистване, едва ли някой пере пердета и мие прозорци на Коледа, например, освен ако наистина не му се налага спешно.

Общи условия

Активация на акаунт