Коледа 2011 - тема 4

  • 91 848
  • 737
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 58
Момичета, прекрасни и вдъхновяващи неща сте направили!  Hug  bouquet
От мен едни меденки на Танита, покрити с РМ2 и украсени с РА. Тези в кутиите са без РА, защото са за деца. Не успях да намеря пастьоризирани белтъци нито пък на прах, а не ми се рискуваше със сурови. Дядо Коледовците са по идея на Валерия от тортената, но нямат нищо общо с нейните, въпреки че много се старах. Embarassed

А това е коледната ми къщичка - доста ме измъчи, но като за първи път...

# 646
  • София
  • Мнения: 6 265
Момичета, чудех се дали да питам тук, но накрая реших, че щом темата е Коледа, а не само Коледни сладки, няма смисъл да отварям нова тема. Та въпросът ми е - споделете опит и рецепти за капама? Какво слагате, колко време печете, може ли от предишния ден да се приготви или не е добре и т.н.

И аз ще правя капама за Коледа, че трябва да нахраня 8 възрастни месоядни  Mr. Green Не съм правила до сега, само съм консумирала, но мисля да сложа пуешко и свинско месо, сурова наденица, сърми. Още се чудя дали да не я пусна да се пече през ноща на много бавен огън, ама като се знам каква съм параноичка, няма да мога да спя. Четох доста идеи в нет-а, хванах идеята и мисля да импровизирам малко. Пък да видим.

kiara69, добър асортимент си спретнала като за начинаещ, не мога да видя сега снимките, но вярвам,ч е всичко е чуедесно щом е направено с желание  Peace

Ние вчера псоторихме 2-те къщи и ги украсихме, с останалата глазура мъж ми украси меденки. Голяма част остават неукрасени, но нямам никакво време и сили да ги украсявам. Ще се консумират така. По-нататък през седмицата ще кача и снимки.

# 647
  • Мнения: 6
Прекрасни сте! Hug                ето и от мен : рохлики и виненки .Любими рецепти ,които знам от моята баба и превърнали се в традиция.тази година за първи път и АКК на Джемма!  bouquet                                                                              

# 648
  • Австрия
  • Мнения: 28
Един бърз въпрос - ванилените кравайчета мога ли да ги направя с бадеми, и ако стават то трябва ли да ги печа и беля предварително newsm78

kokon7, ето това е моята рецепта и тя се прави с бланширани бадеми. Ако имаш проблем с бланширането може и небелени да ползваш.

Ванилени кравайчета:

280гр меко краве масло
280 ( 290) гр брашно
100 бланширани и ситно смлени бадеми
70гр пудра захар

Първо се взима маслото, прибавят се захарта и бадемите. Обърква се добре и се прибавя брашното. Доомиса се с ръце докато тестото стане на топка.
Оставя се в хладилника да се стегне за около час.
Взима се с ръце малко от тестото. Прави се топче. След това между ръцете се прави на дълго, тънко шнурче, което се увива на подкова. Ако тестото е много меко, се добавя съвсем малко брашно. Затова в скоби съм написала 290гр. Грамажа на продуктите е много точен. Аз ги правя вече 13-14 години и провал не съм имала.

Пече се на 170 С до зачервяване, около 10 мин.
В чинийка се слага пудра захар объркана с 3 пакетчета ванилиева захар (ванилия) и се овалват вече изпечените кравайчета.
Излизат около 125-130 броя

# 649
  • София
  • Мнения: 2 431
Момичета, чудех се дали да питам тук, но накрая реших, че щом темата е Коледа, а не само Коледни сладки, няма смисъл да отварям нова тема. Та въпросът ми е - споделете опит и рецепти за капама? Какво слагате, колко време печете, може ли от предишния ден да се приготви или не е добре и т.н.
Аз ще правя и тази година капама, вече за 4-та поред ... Отдолу на кювеча слагам 3-4 цели листа кисело зеле и след това започваш да редиш месата - първо това, което се приготвя най-бавно - телешкото, след това ред нарязано кисело зеле с малко червен и черен пипер, следващият ред са свинските пържолки, после пак ред зеле, пилешко, зеле, сърмички, зеле, кървавица и отгоре слагам пак 3-4 цели листа кисело зеле. Слагам гювеча във фурната, включвам на 200 градуса, след като заври, го намалям на 130-150 гр, да къкри само - около 3-4 часа, при мен за толкова става ....
Не съм приготвяла от предишния ден капама, само сърмичките можеш да си ги направиш, за да са ти готови  Hug

# 650
  • Мнения: 0
Здравейте момичета, току що приключих и със шейната на Дядо Коледа, голяма радост настана в душата на дъщеричката ми. Тази година за първи път правя такива неща, до сега винаги съм се любувала на другите,  но понеже искам да създам спомени свързани с топлината на празника за дъщеря ми затова и се захванах  с това занимание. Ето я шейничката с нейното име и къщичката ми, остава ми да се пробвам само и със курабийките със пожеланията.
Хубав ден!

# 651
  • Мнения: 158
Съвсем малко остана до Коледа.
От мен  джинджифилови бисквитки

 Simple Smile

# 652
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Момичета, много се радвам, че моите меденки са ви харесали  bouquet!
Еми, и твоите са страхотни, май си гледала моя Дядо Коледа Wink.
Йонче, много хубава е шейната, човечето на Ванилла ми иде да го грабна Crazy...

Ще ми се много още да направя, но имам проблем с ръката и трябва да я щадя, така че Confused...обаче със сигурност ще направя две дози негърчета, че да си отядем Grinning. Ще включа съпруга в месенето - като иска да яде - да запрята ръкави Crossing Arms!

# 653
  • Тракийка в Софийското равно поле....
  • Мнения: 439
...но понеже искам да създам спомени свързани с топлината на празника за дъщеря ми затова и се захванах  с това занимание.
И аз затова започнах...... Искам след година две да месим, режем и печем заедно. Аз обожавах да правя сладки с мама  Heart Eyes

И сейната и къщичката са супер!

Споделям една рецепта, която ми се стори интерсна - не съм я правила обаче
Пуешки бутчета със сос от червено вино и боровинки

kiara69 , направо ме уби с това количество сладки! УАУ!

# 654
  • Мнения: 60
Хехе, аз също се запалих по тези неща заради малката Simple Smile А мразя да готвя, но да правя сладки неща - умирам си. И аз много искам като стане по-голяма да ги правим заедно тези неща и тя много да се забавлява.

 Hug

# 655
  • Мнения: 191
Здравейте, невероятни кулинарки!  bouquet
Имам въпрос - на Коледния базар в Бургас, има павилионче, в което пекат нещо, което наричат "Коледни колачета". Представлява цилиндър от тесто, който се пече върху нещо като къса, дървена точилка, доста дебела (примерно 10см. диаметър), която се върти така, както пилето на грил. Резултатът е коричка от тесто, с карамелена глазура, която по желание на клиента се овалва в различни смеси - филирани бадеми, ванилена захар, канела и др.
Преди известно време в някой от кулинарните блогове се коментираше това "нещо", че е много разпространено в Румъния, доколкото си спомням...но никъде не мога да изровя материала Tired.
Въпросът ми е, някой има ли идея как се приготвя тестото...и евентуално върху какво би могло да се оформи цилиндърчето в домашни условия?
Благодаря Hug

# 656
  • Мнения: 7 416
   Меденки

    

    Schoko-Nuss-Kugeln на nudel33.
    Препоръчвам ви!  Hug Страхотно вкусни и ароматни!Много благодаря за рецептата!  bouquet Heart Eyes

    

Последна редакция: пн, 19 дек 2011, 18:10 от Селма

# 657
  • Мнения: 155
При мен бисквитите на отшелника станаха пълен провал - разляха се и на нищо не приличаха, макар, че на вкус бяха горе-долу добре и се изядоха. Аз си мисля, че твърде много ги сплесках и температурата на печене не е била достатъчно висока.

По принцип на мен такива рецепти с мерки в чаши и указания печете на умерена температура често не ми се получават  Grinning. Пекох на 180'С с вентилатор, но май трябваше на по-висока температура  newsm78.

Другия вариант е, да е заради маслото, както се обсъждаше тук по повод ванилените кравайчета, но със същото масло съм правила други маслени сладки и не са са разливали така.

# 658
  • Мнения: 1 054
Аз имам 2 прекрасни и усмихнати причини да започна да правя сладки на Коледа Simple Smile

Искам да ви питам къде във фурната слагате тавите като печете? Меденките ги пекох в средата. Сега ще замесвам линцерови сладки /нямам си форми с дупка и ще импровизирам  Embarassed имам някаква идея Wink/ и да знам къде да ги пека после или утре, когато успея Simple Smile

Мариетка, ти си творец!
Лично на теб ти пожелавам вълшебна Коледа, защото следя какво ти се случва и ми се свива сърчицето! Успех!  Hug

# 659
  • Мнения: 1 440
Днес приключих с линцерите...голяма идилия беше с двете съкровища Joy Тази година, обаче, реших да не ги слепвам и ги направих по-дебелички.

Повтарям си питането от преди няколко страници: как да залепя орехи върху меденки (мисля за шоколад, но знам дали няма да стане много различно)?

Общи условия

Активация на акаунт