Коледа 2011 - тема 4

  • 91 933
  • 737
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 79
Наринка, мисля, че моят провал с една глазура на теб би ти бил от полза. Някой беше постнал следната глазура за меденки:
2 супени лъжици мед
1 супена лъжица какао
1 супена лъжица вода
1 чаена лъжичка масло
На цвят го докарва и на вкус, ама не изсъхва, а и то няма как да стане, при условие, че в съставките е включен мед. Twisted Evil Но кой да го съобрази.  ooooh! Така че ти предлагам да си разтвориш малко мед с масло и водичка (без какао), да мацнеш меденките и да ги поръсиш със смлените орехи.  Peace Няма начин да не залепнат!

# 661
  • Мнения: 1 440
Verano, благодаря много..не се сетих за мед, а той е идеален Peace

# 662
  • Мнения: 6 472
Здравейте момичета, извинявайте че ще се намеся в темата, но имам един въпрос, надявам се да ми помогнете! Миналата Коледа правих пълнената пуйка с кестени, стана превъзходна с плънката, но сякаш с кестените се изложих, не можаха да се сварят цели два часа, станаха прекалено твърди, не се разпукаха, едвам ги обелих, предложете ми някакви хитрини за справяне с тях, ще съм ви много благодарна   bouquet

Вариант 1 - сцепи кестените преди да ги сложиш да се варият
Вариант 2 - зарежи цялата хамалогия и си купи готово пюре от кестени
Вариант 3 - след като ги свариш и обелиш ги кипни за 10 минути в мляко или сметана
Днес приключих с линцерите...голяма идилия беше с двете съкровища Joy Тази година, обаче, реших да не ги слепвам и ги направих по-дебелички.

Повтарям си питането от преди няколко страници: как да залепя орехи върху меденки (мисля за шоколад, но знам дали няма да стане много различно)?

С белътк ги мажа. Другият вариант е да разтвориш пудра захар в малко вода (3 части захар, 1 вода) и с това да наклепеш. За разлика от меда, това съхне.

# 663
  • Мнения: 549
Здравейте момичета  bouquet Започнаха мъките с коледните къщички и таз година Mr. Green Вчера  направих тестото и изпеках формите за медената къщичка.Всичко беше добре до днес ,докато не реших да почна да сглобявам ooooh! Лепя със карамел,защото с белтъчената глазура се пробвах миналата година,не успях и тогава карамела ме спаси.НО..този път проблема е друг ooooh! Изпечените форми са меки и се чупят,страниците се задържаха,но покрива се огъна и счупи Cry Каква може да е причината според вас,къде съм сбъркала??Рецептата за меденки е тази-
2 яица
1ч.ч захар
1к.ч мед
1ч.ч олио
1ч.л сода.канела ванилия
Утре трябва да се пробвам отначало,че къщурките ни трябват за коледен базар ,който е в другиден Tired

# 664
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Причината е, че меденките омекват. За къщички се правят по препечени и се слепват веднага. Украсата от засъхнала белтъчна глазура допълнително им придава устойчивост. Peace Внимавай и с карамела- ако си в район с влажен климат и той ще омекне и къщичките ще се разпаднат.

# 665
  • Мнения: 95
колко време издържат арменските сладки и снежните топки?

# 666
  • Мнения: 1 243
Да споделя,
Направих няколко теста за Коледна къщичка. До сега всички без никакво издънване, с изключение на последното от днес. Ползвах тази рецепта за тестото:
1 кг пчелен мед
150 г разтопено краве масло
3 яйца
2 с.л. настъргана лимонова кора
1 ч.л. мляна канела
50 г какао на прах
300 г ръжено брашно
100 г пшеничено брашно
1 щипка сол
1 с.л. ром

и...... добавих още поне 400-450гр брашно. Иначе тестото ми стоеше кашесто и лепнеше. Сега стои в хладилника, да видим утре на какво ще прилича. Този 1кг мед в рецептата нещо ме притеснява  newsm78 Някой правил ли е тесто по тази рецепта?

# 667
  • Мнения: 22 867
............Този 1кг мед в рецептата нещо ме притеснява  newsm78 Някой правил ли е тесто по тази рецепта?

Направо ми звучи абсурдно - килограм мед на 400 гр брашно, 3 яйца и масло.......нещо като че ли не е наред. Може би е 1 чаша меда, въпреки че и това ми се струва много. newsm78 Не съм правила по тази рецепта, дано се включи някой, ако има такъв, който я е използвал. Peace

Редактирам се, открих рецептата - във 2-ри пост, руска е, няма никакъв коментар към нея. Според мен количеството мед е най-вероятно100 гр, пише, че се разтваря в 375 мл вода. Просто с 1 кг мед и тая вода, и масло и яйца, ще ти трябва доста повече от посоченото брашно, за да се получи тесто, което да можеш да направиш на топка. bodilchence ,напиши все пак, моля те, как е тестото след престоя в хладилника?

Последна редакция: пн, 19 дек 2011, 21:12 от labrex

# 668
  • Мнения: 549
Причината е, че меденките омекват. За къщички се правят по препечени и се слепват веднага. Украсата от засъхнала белтъчна глазура допълнително им придава устойчивост. Peace Внимавай и с карамела- ако си в район с влажен климат и той ще омекне и къщичките ще се разпаднат.

Значи според теб е трябвало веднага да ги сглобя,а не даа ги оставям да престоят Rolling Eyes И наистина май трябваше повечко да ги изпека като се замисля  Thinking.Ох...утре на ново ще се боря..   A, и още един въпрос-как да направя белтъчената глазура за да няма гаф със нея?Белтъците и захарта се смесват и се бъркат с миксера,или трябва като пъво белтъците да се избият и после да се добави захарта. Колкото  белтъка толкова чаши захар ли?Благодаря  bouquet   

Последна редакция: пн, 19 дек 2011, 21:09 от mama nely

# 669
# 670
  • Мнения: 234
най-сетне успях да украся 10 тина меденки Simple Smile


Ето още малко снимки и Коледните ми настроения Simple Smile http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2730753909426.148805.12 … ype=3&theater

# 671
  • Sofia
  • Мнения: 4 577
Страхотни сте! Направо невероятни! Вярвайте ми, че не знаех, допреди да вляза в този форум и конкретно и в тази тема, колко талантливи, търпеливи, сръчни и креативни жени има в България! Абсолютна заблуда и съм ви благодарна, че я развалихте по този прекрасен начин!

И сега, след лиричните отклонения:

Lebkuchen! - най-накрая, след толкова четене, търсене и доставка на материали! Малко са рошави и много не им нацелих дбелината, но на вкус са.. няма как да се опише! Специални поздрави на мамите от германо-говорящите страни!



И да споделя две идеи за подаряване на сладките:






# 672
  • Австрия
  • Мнения: 28
Tari Tasartir, прекрасни идеи!   chef

Аз днес приключих с печенето на сладки. Ето това съм направила, като повечето сладки съм правила в тройна и четворна доза, а някои дори и петорна.  Wink



А ето и още една идея за подарък:

# 673
  • Бургас
  • Мнения: 290
Здравейте!
Колко дена престояват меденките преди да омекат?
Решила съм утре да направя от меденките на Джема за училището на синът ми, но ги искат за четвъртък и се чудя дали ще успят да омекнат до четвъртък ако ги направя утре вечер след работа newsm78

# 674
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Ще успеят,ако ги държиш на влажно. При мен омекват и за една нощ в помещението,в което пускам вечер сушилнята. Laughing Wink И в кутия да са, пак ще омекнат, ако са слепени със сладко. Ако са с белтъчна глазура- малко по-трудно, но пак омекват.

Общи условия

Активация на акаунт