Дългокърмещи майки, да пообщуваме! - част 31

  • 27 708
  • 743
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 11 607
Мама ЦоцоланКа, каква е разликата между кърмене на дете на 1г. и 11 м. и на 2 г. и 3 м. да речем? Замислих се просто - как повечето майки не си представят преди да им се случи и на тях:) Аз лично не виждам нищо ненормално или извратено и когато видя съмнения за обратното в очите на някоя приятелйка/позната, кърмила 2-3 месеца или изобщо не кърмила, много ми е странно как могат да си мислят подобни неща...

Всеки сам себе си знае и всеки сам си прави своя избор.....Никой не ходи с обувките на другия, нали? В дадения от теб пример - 4 месеца е голям срок....Понякога много бързо се обръщат нещата в една или друга сфера, което ти променя ежедневието и обичайните навици........Не обичам обобщаването....

Да, има и такива майки, които не си представят нищо предварително.......Като мен.....Просто защото се оставям да бъда водена от това, което е в момента......Първо дете никаква представа дали ще го кърмя, колко ще го кърмя, защо да го кърмя и пр. Слава на Бога не мога да се оплача от здравословни проблеми с него, порасна с така вредното и алергенно прясно мляко, кърмен 3 месеца! За 16г. е бил 2 пъти АБ, за негов ужас по здравословни причини не е отсъствал от училище, никакви проблеми на този етап.....

Второ дете - 7 месеца на кърма - лелеееее....смятах се за героиня........С третото - 8 месеца - подобрен рекорд........Не са боледуващи деца, не мога да се оплача.......

Четвъртото - въобще, ама въобще не знаех дали ще имам сили да го кърмя........Правих си планове от 1 ден как отбивам.........Помощ, както казах никаква...та....за мен е важно да бъда свежа не само за бебето, но и за другите разбойници....Че те са и в деликатна възраст, пубертет ни гони стабилно......И както не си правя планове - така ей ме тук, в тази тема.........

Фенка съм на мисълта,че ако искаш да разсмееш Господ - разкажи му плановете си.....И тук не става въпрос за извратено, ненормално и пр. Отдавна съм спряла да мисля как изглеждам в очите на другите и те какво си мислят........

Последна редакция: пн, 05 мар 2012, 00:04 от Мама Цоцоланка

# 541
  • Мнения: 3 041
да, съгласна съм с теб, всеки сам знае за себе си, просто си разсъждавах за другото - без връзка с твоето изказване. Наистина  ми е любопитно "повдигането на вежди" на мои познати/близки като стане дума за моя 2г.и 4м. сукалчо;-) Браво  на теб за куража да си четирикратна Мама ЦоцоланКа;-) Съжалявам, ама "Мама Цоцолана" по ми се връзва, сигурно заради римата:) Да са живи и здрави юнаците и техните родители!

# 542
  • Мнения: 11 607
"повдигането на вежди"

Повдигане на вежди винаги ще има......И няма да спре със спирането на кърменето напр. След време ще повдигат вежди защо детето не учи/учи в еди кое си училище, защо не ходи/ ходи на уроци и т.н. Хората, които повдигат вежди, обикновено не са от моя приятелски кръг.....Следователно тяхното мнение не ме интересува и не може да ми повлияе по един или друг начин.....А и обикновено го правят от слабост.........

# 543
  • Мнения: 246
Аз пък давам. Започнах с идеята да се отбие, но се оказа, че той предпочита да ги съчетава. Сега си иска "мляко от шише" понякога, но има дни, в които шишето остава недокоснато. Пие вечер преди заспиване. Ние (аз) все още удържам фронта да не кърмя (вече три седмици), но все още ме гали вечер или сутрин и се обяснява в любов на гърдите ми ("много го обичам това мамино мляко...и другото мамино мляко го обичам!")

а защо на тази възраст АМ? Учудвам се, направо минах на прясно след годинката...

Защото кравето не винаги го приема, а в холандското АМ поне се надявам, че е мляко, а не нишесте. По принцип предпочита вечер АМ, а кравето го пие само с какао. Кисело яде от време на време.

# 544
  • Мнения: 14
Съгласна съм,че всеки знае себе си,но съм благодарня на мамите които споделят собствен опит и дават съвет от погледа на вече минали по този път  bouquet

# 545
  • Мнения: 735
Благодаря на отговорилите ми по въпроса за кърменето и рака на гърдата.
НЯмах време да пиша по-рано, но искам да споделя защо попитах.
Колежка на моя мъж е млада майка с две дечица, едното от които е бебче на 6 месеца. Кърми активно. Мислела, че има мастит. Отишла на лекар. Оказало се рак. Shocked Казали, че поради кърменето той се разпространявал по-бързо...не знам дали има шансове момичето, защото все пак информацията ми е от трета ръка.  Cry Но от както го научих това постоянно за рак си мисля. Аз живеех с някакви илюзии, че видите ли като кърмя и тая страшната болест няма да ме хване. А сега,  и с тези бодежи дето усещам в лявата си гърда от време на време, съм се вкарала в едни филми.... ooooh!
ПАк в работата на мъжа ми ще има профилактични прегледи за рак на гърдата и остеопороза тази седмица. ЩЕ ходя на преглед там, с ефограф преглеждали. Но не знам дали ще бъде пълноценен прегледа , след като гърдите ми още произвеждат кърма, но ще попитам.
Извинете, ако ви натоварвам от рано сутрин.

# 546
  • Мнения: 228
Славена, може би е хубаво да изпразниш гърдите преди прегледа, за да се вижда хубаво. Знам ли!? Но не се вкарвай във филми...  Peace   bouquet  Hug Hug Hug

# 547
  • Пловдив
  • Мнения: 789
slavena80 иди на прегледа, за да си спокойна.  Понякога при слизането на кърмата и аз усещам бодежи.  Hug

# 548
  • Мнения: 1 410
Мислех ,че скоро ще мина в групата на вече бивши дългокърмили майки .да ,ама не  Laughing

Точно 3г.6 мес.след като закърмих моето кърмаче прекарах операция и въпреки общата упойка и следоперативния стрес (който си мислех ,че ще получа) кърмата ми не спря ,прибрах се с пълни (до пръсване гърди) и около 40 часа(имах щастието да бъда изписана още на следващия ден от болницата ) след като сме се разделили с моето кърмаче ,тя се прибра от градина и поиска да "цока".Много внимателно(заради болката) се гушнахме (като първата ни среща след раждането) и ще продължим - до Бога знае кога!  Grinning

# 549
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Момичета, някъде бях чела, че кърменето предпазва от рак на гърдата. Вярно ли е според вас?
Кърменето намалява риска от рак на гърдата, но не предпазва 100% от него. За жалост.  Confused
Но все пак, ако се "хване" навреме, има шанс да се пребори.

# 550
  • Мнения: 2 401
Славена, на мен това, че рака заради кърменето се е разпространил по-бързо ми звучи като поредното изхвърляне. Иначе ти добре си решила за профилактичният преглед за да не се безпокоиш излишно!
Татянка, значи упорито кърмаче си имаш! Simple Smile
Румелина, според мен, ако искаш да намалиш кърменето можеш да пробваш по-начесто да предлагаш твърда храна за да не търси детето да суче всеки път когато е гладно. Мисълта ми беше да не чакаш да изгладнее доста и тогава да и предлагаш храна защото като са гладни децата са по-нервни и е по-вероятно да ти откаже храна и да си потърси гърдата.

# 551
  • Мнения: 490
    Ален Мак, и моя син отказва зеленчуци, освен грах и зелен фасул Whistling Плодове яде основно, аз ям много зеленчуци, вероятно той за това компенсира Thinking
   Честито на бременните мами  bouquet
   Мама Цоцоланка, ти се герой за мен, както и всички многодетни мами Grinning
   Танче, бързо въстановяване Hug и честито ти пак кърмаче Laughing

# 552
  • Варна
  • Мнения: 256
Здравейте и от мен Simple Smile
Аз също никога не съм давала АМ, но и се надявах да не се наложи.

За рака на гърда и не само , аз съм чувала и чела, че кърменето до някаква степен спасява. И все пак вчера една приятелка , кърмила до 9м, ме посъветва да го отбивам, защото всички виатмини отивали в кърмата и да се предпазя от остеопороза. Приятелка на нейната кръстница била с меки кости, заради кърменето. Малко врели-некипели ми звучи, но все пак и вие споделете мнение.

Ние сме от активно сучещите денонощно. Изяжда неповече от 250 гр твърда храна. Снощи се събудих , беше ми много студено (завиваме с бабиния юрган) и едната гърда ме болеше. Станах, имах температура, масажирах се, но бая ме болеше. Пих един парацетамол и легнах. Сутринта детето ни събуди в 7ч и цял ден ми е мн кофти. Доста поспахме следобяда и ми светна малко. Добре, че майка ми е на 50 км и дойде днес да удари едно рамо.

# 553
  • Sofia
  • Мнения: 21 630
Споделям, че съм чела, че кърменето е превенция за остоепророзата и рака на гърдата, не че
спасява. Simple Smile
Пък за климакса, съм казвала също лаическите си разсъждения... за времето без цикъл при кърмене, яйцеклетките, които се спестяват, ако отлагат климакса (звучи ми логично, но дали е така не съм чела... а бих искала) би било добре.

Малини, ти и преди ме пита... та в къщи съм, гледам си децата. Simple Smile

# 554
  • Мнения: 228
Сега с тези правила за яслите ще се наложи да отбия детето през май, може би. Нали от септември се тръгва на градини и ясли ... дано да не съм разбрала добре, де... Така трябва да си прекратя майчинството и да тръгна на работа малко по-рано.  Sad
П.П. Работата ми е такава, че няма как да кърмя след като започна.

Общи условия

Активация на акаунт