МАШИНА ЗА ХЛЯБ-44 тема

  • 64 313
  • 749
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна - Черна гора
  • Мнения: 574
Здравейте, имам нужда от помощ . Днес  дъщеря ми подари  хлебопекарна ( отдавна знаеше за това мое желание) OPTIMUM CH-9001 , но аз нищо не мога да разбера . Ако някой има такава машинка моля да помага .
 Честита  коледа и весели  празници !!!
mimeto,
ако хлебопекарната ти изглежда  така    можеш да погледнеш описанието на програмите .
това са рецептите от книжката

Имам машината от около година. До сега рецепта от книжката не съм пробвала.
Освен рецептата за основен хляб, на нас особено ми харесват:
Хляба с айрян на polin_a
Хляба с кисело мляко на Ердинч , като част от бялото брашно (не повече от 150 г.) понякога замествам с ръжено или пърнозърнесто.
Ако имаш въпроси - с каквото мога ще помогна  Peace

# 61
  • София
  • Мнения: 1 546
Момичета и момчета, моля дайте някоя добра рецепта за новогодишната пита. Отскоро имаме машината на НЕО и правихме за Коледа пита но нещо не се получи много добре. Иска ми се да я омеси машината, да я оформим за красота ( Laughing), пак да втаса и да я опечем във фурната. Печката ми е с вентилатор.
Благодаря много, че то не остана.  Peace

# 62
  • Мнения: 3 410
Ето моята рецепта за новогодишна пита
закваска - 240 гр прясно мляко, 10 гр мая и 240 гр брашно - постоява в машинката 20 мин след което се пуска програмата тесто и се добавят
2 яйца
2чл захар
1чл сол
60 гр разтопено масло
250-300гр брашно
трябва да стане меко тесто, след като втаса в машинката си я оформям,намазвам с олио, втасва на 50 гр във фурната около 30-40 минути, мажа с разбито с прясно мляко яйце, ръся със сусам и пека на 140 гр горен и долен реотан с вентилатор

# 63
  • Мнения: 7 779

Дали ако слагам по-малко захар и малко повече сол, ще стане? (може и да не стане. като увеличиш солта може да забавиш втасването.)
Искам да ви питам и как съхранявате хляба? (всеки го съхранява както намери за добре - едни в найлонови торбички , едни в такива от плат , други пък в хладилника. избери си подходящият за теб начин на съхранение   bouquet)

# 64
  • Мнения: 7 779
1. Когато вадя готовия хляб от хлебопекарната, бъркалката си остава в тавичката, а не в хляба, както пише, че трябва да стане. Вече направих около 5 хляба и нито веднъж бъркалката не остана в хляба. Трябва ли да считам това за проблем или не? (не , не е проблем. тъкмо няма да се мъчиш да вадиш бъркалката. даже се радвай че е така  Laughing)
2. Тестото почти винаги ми полепва по тавичката, когато се меси, не мога да си обясня защо, тъй като меря всичко много точно. Имаме си електронна везна и само нея ползвам, а пък течностите ги меря с каничката от комплекта. Маята никога не се смесва с течните продукти, но въпреки всичко тестото пак си полепва по тавичката. Исках да попитам каква мая най - често ползвате, да не би проблема да е от нея или причината е друга? Аз използвам сухата мая на Др. Йоткер. (виждаш че има проблем и пак не искаш да го решиш. добави още малко брашно по време на месенето. друг вариант е да намалиш малко от течността както е в рецептата. първото условие е да се получи хубава незалепваща по стените и бъркалките топка.)
3. Хляба не ми се надига винаги, както трябва и както показвате на повечето снимки. 2 пъти ми се надигна и си доби много хубава форма, но останалите пъти си остана безформен и плосък, не знам каква е причината за това...

# 65
  • Мнения: 0
Благодаря на всички ви за бързите отговори!  Simple Smile

# 66
  • София
  • Мнения: 15 486
   Честита Коледа и Весело посрещане на Новата година! Честити машинки на всички новодошли!

Цитат
1. Когато вадя готовия хляб от хлебопекарната, бъркалката си остава в тавичката, а не в хляба, както пише, че трябва да стане. Вече направих около 5 хляба и нито веднъж бъркалката не остана в хляба. Трябва ли да считам това за проблем или не?

  И при мен става така,  не разбирам защо това ти е проблем . Аз никъде не съм прочела, че трябва да остава в хляба бъркалката.Даже се радвам, че не се налага да я вадя от горещия хляб. Предполагам,че това ще е до време, като се разбие оста и започне да клопа, ще започне да излиза с хляба, тогава ще ми е проблем. Засега аз я вадя,само като мия контейнера.

Цитат
тъй като меря всичко много точно. Имаме си електронна везна и само нея ползвам, а пък течностите ги меря с каничката от комплекта.

  Предполагам, че ще прозвуча еретично, но само брашното меря, и никога с точност до грам, винаги отпускам 10-20 грама отгоре.Всичко друго ми е на око и по усет, просто човек се научава от пробите и грешките си. Наблюдавай, прави си изводи и ще видиш, как след време ще правиш всичко автоматично.

Последна редакция: чт, 29 дек 2011, 15:46 от Тайна

# 67
  • Мнения: X
Момичета и момчета, моля дайте някоя добра рецепта за новогодишната пита. Отскоро имаме машината на НЕО и правихме за Коледа пита но нещо не се получи много добре. Иска ми се да я омеси машината, да я оформим за красота ( Laughing), пак да втаса и да я опечем във фурната. Печката ми е с вентилатор.
Благодаря много, че то не остана.  Peace

Искаш рецепта или метод на приготвяне? Всяка рецепта с малко яйца и мляко (и масло) е подходяща. При втасването във фурната (т.е. второто втасване) температурата не трябва да е повече от 50 градуса и след като си увеличи 2-3 пъти обема, мажеш с жълтък с олио, поръсваш със сусам и печеш, като увеличиш температурата до 180 градуса (без вентилатор). Така печеш поне 40 минути и после проверяваш за готовност. Дори най-обикновено тесто да замесиш в машинката, пак ще е вкусно.

Тайна, това с усета е ясно, ако наблюдаваш тестото, но как се справяш при отложен старт без да мериш? Машинката я зареждам за 2 минути (меря на везната, като нулирам след всеки продукт) и повече не я поглеждам, накрая изваждам готовия хляб.

Последна редакция: ср, 28 дек 2011, 22:48 от Анонимен

# 68
  • Ст.Загора
  • Мнения: 686
Здравейте, имам нужда от помощ . Днес  дъщеря ми подари  хлебопекарна ( отдавна знаеше за това мое желание) OPTIMUM CH-9001 , но аз нищо не мога да разбера . Ако някой има такава машинка моля да помага .
 Честита  коледа и весели  празници !!!
mimeto,
ако хлебопекарната ти изглежда  така    можеш да погледнеш описанието на програмите .
това са рецептите от книжката

Имам машината от около година. До сега рецепта от книжката не съм пробвала.
Освен рецептата за основен хляб, на нас особено ми харесват:
Хляба с айрян на polin_a
Хляба с кисело мляко на Ердинч , като част от бялото брашно (не повече от 150 г.) понякога замествам с ръжено или пърнозърнесто.
Ако имаш въпроси - с каквото мога ще помогна  Peace
http://optimum.hoho.pl/index.php?lang=eng&id=762, ilka така изглежда машината.  . Хляба с кисело мляко на Ердинч и в нас много се хареса , днес ще пробвам и на  polin_a. Ще правя всеки ден по различни рецепти , докато направя хляба които да се хареса на цялото семейство.

# 69
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Моля за помощ! Подарих две такива хлебопекарни за Коледа:
http://technomarket.bg/products/09053765/neo-bm-201
И в двете няма рецепти. За първата като ми казаха реших, че нещо са пропуснали в комплекта, но явно си е такъв модела. Въпросът ми е  - моята е Мулинекс, също 900 гр, програмите са същите като на Нео-то, даже със същата номерация. Това значи ли че могат да се ползват същите рецепти?  newsm78

# 70
  • София
  • Мнения: 15 486
    alys, досега не съм ползвала отложения старт. Пускам я в 9-10 вечерта, след 3 часа вадя хляба, оставям да изстине, увивам в кърпа и за сутринта има хляб.Аз си лягам по 4-5 часа, понякога и по-късно, не ми се е налагало да пускам на отложен старт. Иначе през деня си правя и втасвам тесто за други неща- фокачи, баници, мекици...Обикновено, като правя нов хляб, не го чакат, защото има още от предишния. Успях да разбера кога да го правя,та да има хляб точно когато трябва. Отначало все не можех да преценя кога да го пусна и  се застъпваха два хляба - един нов, един стар.Затова сега почти всяка вечер пека, да имат готов за ядене на другия ден. Това, което не се е изяло, режа на кубчета, малко сол, олио, червен пипер,черен пипер, понякога и чесън и във фурната на около 100 градуса, на кубети или крутони. Детето си ги хрупа непрекъснато, много ги обича.

# 71
  • София
  • Мнения: 807
Здравейте отново! Hug
Аз след първият успешен хляб все още се оглеждам за рецепти, блогове и събирам информация.
Намерих нещо, което може би и вие сте открили, има рецепти за питки, кексове и др. приложения на машината.
И понеже dama търсеше за питка - се сетих за тези, които са и с картинки и освен добре замесени, после стават и страхотни на вид. Поне аз предвкусвам как ще се справя с една истинска питка /с помощта на машината и на някакви указания, разбира се  Sunglasses !
http://tanitaang.blogspot.com/search/label/%D0%BC%D0%B0%D1%88%D0 … D0%BB%D1%8F%D0%B1

И първото, което смятам да изпробвам ще е питката със спанак и сирене. После ще ви кажа как се е получило.  Grinning
Хубав и успешен ден! Hug

# 72
  • София
  • Мнения: 1 546
Благодаря на всички.  Hug Със сигурност ще се пробваме а резултата после в снимки.  Laughing

# 73
  • Бургас
  • Мнения: 1 411
От останалите сухи филийки какви мини пици правя. Чудни!
Аз правя хляб с айрян и само него харесахме истински, най-голямата доза. Хоризонтален ми е контейнерът. Режа го през средата и после всяка половинка на филийки, като първата ми филия е изрезка от дъното, където са дупките на бъркалките. Чудни правилни квадратни филийки, които стават на вкусни пици.    Peace

# 74
  • В най - голямото село
  • Мнения: 1 809
savina_33 същата машина си взех и аз преди Коледа. И в моята нямаше рецепти.
Правя си хляб по рецептите от форума (900 гр) и става чуден. Напоследък основно хляб с айран ( извинявам се, но не се сещам на кой беше рецептата)

За Бъдни вечер пак в нея забърках ето по  тази рецепта (изпекох я във фурната)
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=613804.0

Общи условия

Активация на акаунт