МАШИНА ЗА ХЛЯБ-44 тема

  • 64 385
  • 749
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 0
Здравейте, всички. Отдавна следя темичките и мненията.

Лимеца (спелтата) е диво жито, така че при него няма пълнозърнесто и фино, ами само един вид брашно.

Дядо Хаджия, позволи да не се съглася с теб. Брашно от лимец има поне 4 вида: ТИП 630, ТИП 812, ТИП 1050 и пълнозърнесто. Ако трябва да сме точни и лимецът и спелтата не са едно и също. Спелтата е двузърнест лимец, а "лимецът" е еднозърнест лимец. Малко е объркващо, но с две думи: лимецът е еднозърнест и двузърнест, като на двузърнестия му викат и спелта.

Иначе поздравления за хубавите теми, съвети и рецепти. Весело посрещане на Новата Година, много здраве, радости и късмет!

# 76
  • Мнения: 7 779
Моля за помощ! Подарих две такива хлебопекарни за Коледа:
http://technomarket.bg/products/09053765/neo-bm-201
И в двете няма рецепти. За първата като ми казаха реших, че нещо са пропуснали в комплекта, но явно си е такъв модела. Въпросът ми е  - моята е Мулинекс, също 900 гр, програмите са същите като на Нео-то, даже със същата номерация. Това значи ли че могат да се ползват същите рецепти?  newsm78
ти да си чувала рецепти за различните марки печки и котлони ???
използваш си рецепта която ти допада на теб. възможно е да има леки корекции , но в общи линии се ръководи от нея. както е казвал дядото при една и съща рецепта направена на морското ниво и в западна България (на друга надморска височина) може да има различен хляб като краен продукт.   bouquet

# 77
  • Мнения: 3 638
Ето къде сте били, в нова тема! Пък аз си мисля, че покрая празниците никой не пише  Crazy

Фата, какво стана с панетоне-то? Ако е успешно, моля те да споделиш рецептата:)

Малко суспанс  Mr. Green Имам да къпя две подивели госпожици и ще разкажа какво стана и как изядохме нашето панетоне  Party

# 78
  • Мнения: 3 638
Ето ме най-сетне с разказ за пълния провал на панетоне-то  Close
Значи избрах си уж изпитана рецепта от един сайт, сложих всичко както си му е реда в машината, стана уж хубаво тесто и...въобще не втаса! Мъчих го, чаках го, стоя си там и това е. Най-накрая вече замириса на провал и му бутнах и едно пакетче от онази мая за сладкиши в пликчетата, белким нещо стане и пак нищо не стана.  ooooh! Межувременно минава цял ден - коледния! - в който са въртим цялото семейство около пустото панетоне, накрая решихме дружно с половинката да оформим от тестото нещо като три кръгли блата, разточих ги, малките успяха да направят някоя и друга коледна сладка и изпекохме всичко във фурната. Стана не много меко, но пък вкусно. Разбих сметана (като беше тръгнало наопаки и сметаната, която имах не се разби като хората, защото беше готварска, но нямах друг избор), мъжа ми спретна една шоколадова глазура, сиропирах "блатовете", сложих сметаната, заляхме със шоколада и нашето панетоне го изядохме така, много беше вкусно  Mr. Green Освен това си оползотворих и единия коледен подарък, която беше въртящ се поднос за торта  Simple Smile Сега ще правим отново панетоне за Нова година - повторението е майка на знанието  Twisted Evil
Кажете, според вас, откривате ли нещо нередно в рецептата, която ползвах   newsm78

180 мл. прясно мляко
130 гр. захар
5 гр. сол
130 гр. масло, разтопено на слаб огън
4 жълтъка
настъргана кора от 1 лимон
настъргана кора от 1 портокал
2 пакетчета ванилия
50 гр.стафиди
50 гр. захаросан портокал (canditi на италиански)
Щипка сафран за цвят (нямах)
400 гр. брашно
1 пакетче суха мая или половин кубче прясна

програма за сладкиши

Слага се всичко в изброения ред и се включва машината. След като раздмеси се спира програмата и се оставя да "почине" и да втаса 1 час. След това се включва отново програмата и този път се оставя докрай като се добяват стафидите и захаросаните плодове в нужния момент. При желание може да се остави да втаса и 2 пъти, преди да се включи пълната програма.
оттук:
http://www.cucinainsimpatia.net/viewtopic.php?f=24&t=5742


Единственото нещо, което си признавам, че направих беше, че по спомен от правенето на козунаци реших да оставя маята да втаса предварително с малко мляко и брашно, сол и захар преди да я добавя. Дали може това да се е оказало толкова фатално  Thinking Маята не си втаса много добре още тогава... Иначе тестото си стана хубаво, нито меко, нито твърдо, само дето не втаса...
Най-интересното е, че другата половина от същото кубче мая от Лидл правих хляб на следващия ден и почти опря в стъклото.  Thinking

И за да не си помислите, че съм пълен профан в кухнята, да се похваля с днешния си хляб с брашно грахам  Simple Smile





 

# 79
  • Мнения: 7 779
ДА ВИ Е ЧЕСТИТА НОВАТА 2012 ГОДИНА !!!

                   НАЗДРАВЕ    newsm44

Последна редакция: нд, 01 яну 2012, 00:14 от bongo_2007

# 80
  • Мнения: 4 753
Мерси, мерси... Само лудите са във форума...  Laughing 

  Gift

# 81
  • София
  • Мнения: 15 511


Хайде, да ви е честита новата 2012 година! Много успехи, любов, здраве, късмет и всичко, което си пожелаете! Наздраве!

# 82
  • Мнения: X
Честита Нова Година!
Дано 2012 да е по-добра от старата!
 Наздраве!


# 83
  • Мнения: 144
ЧЕСТИТА    
                НОВАТА 2012- та
                                              ГОДИНА!

  
Нека бъде щастлива и спокойна за всички ни,
да си пожелаем по-добър живот,
много здраве и успехи през цялата година
и още повече нови хлебопекарнииии и успешни рецепти за тях !

Здравейте, на нас дядо Коледа ни донесе нова хлебопекарна Oптимум. Първо имахме един провал с бързата и обикновена програма за хляб докато се понаучим с тази марка. Много малко сте писали за нея Sad и в ръководството имаше грешки. Но после направихме доста успешно безглутенови щолен и панетоне с рецептата в темата за рецепти за хлебопекарни с малки вариации. Спазихме и съставките да са без глутен. Директно в хлебопекарната ги опекохме, без да прехвърляме.  Всички в къщи ги харесаха, но все пак казвам уклончиво успешни - защото бяха с нетрадиционна форма на казанчето на  пекарната. И тъй като и двете бяха с безглутенови съставки, и там са по-особени нещата Simple Smile и се очакаше по-малко надигане. Но Щоленът доста добре надигна догоре, а панетоне по-малко. Не съм пробвала още как биха станали с обикновено брашно.

... реших да оставя маята да втаса предварително с малко мляко и брашно, сол и захар преди да я добавя. ....
...  грешка било да се смесват маята и солта!!! Може би тук е грешката ти?

# 84
  • София
  • Мнения: 15 511
Маята ферментира или се активира, само с брашно,леко топли мляко(вода) и захар, без сол.

# 85
  • Мнения: X
Слагала съм сол (щипка, а не цялата) и захар (чаена лъжичка) при втасване на маята и втасва без проблем. Дори за рецепти с повече яйца се препоръчва към маята да се добави и малко яйце (става дума за първото втасване на маята).

# 86
  • София
  • Мнения: 15 511
  Аз разбърквам маята с водата или млякото и захарта, отгоре посипвам брашно, като коричка и когато се надигне и разпука, слагам в брашното. Но това е като меся на ръка.

# 87
  • Мнения: X
  Аз разбърквам маята с водата или млякото и захарта, отгоре посипвам брашно, като коричка и когато се надигне и разпука, слагам в брашното. Но това е като меся на ръка.

Откакто имам машина, не шупвам маята предварително, но имаш право, че солта забавя втасването и методът ти ми харесва Simple Smile.

# 88
  • Мнения: 2 126
И аз да кажа никога нищо не шупвам Mr. Green Слагам всичко на куп и се получават перфектни изделия Wink ВИнаги времето ми е кът и да го пилея за нещо без което може - не е за мен Wink

# 89
  • Мнения: 7 779
http://dnes.dir.bg/news/kokoshki-jaytza-kletka-10221344?nt=4
ето защо не ви се получават тестените изделия  Joy  - яйцата са причината

Общи условия

Активация на акаунт