Постпостмодерен поглед върху приказките

  • 51 971
  • 1 356
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 841
та въпросната шапчица носеше на баба си не сладкиши в кошничката, а броколи Rolling Eyes, защото били много полезни Mr. Green

Всъщност, една много голяма част от моето поколение (35-40 години) спори ожесточено, когато кажа, че Червената шапчица е носила на баба си ВИНО  Wine Glass . Повечето ми говорят за топла питка, масло и сирене  Laughing

Цензура и "политическа коректност" винаги е имало и ще има под една или друга форма, както и хора, които прегръщат официалната линия и я защитават като собствена. Въпросът е хората, които обичат да отместват капаците, да са устойчив процент от иначе инертната маса.

# 16
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
Ударих на камък с една друга старовремска приказка.
http://bg.wikibooks.org/wiki/%D0%AE%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%BD%D0%B … D1%82%D0%BB%D0%B5 "Юначното петле". Проблемът е в изречение първо: "Яхнал дребното си магаре, дядо Пешо се връщал от пазар." Защитниците на животните не биха позволили подобно отношение към магарето. Има вариант магарето да е яхнало дядо Пешо, но пак не става, некрасиво е някак. Вариант трети - дядо Пешо просто да го води за повода, но нали все пак е магаре, а де се е чуло и видяло да върви по този начин магарето. Да не е куче.

Но явно и дядо Пешо е доста едър. А такъв е всеки съвремен пенсионер: строен, напет и жизнерадостен  Whistling

# 17
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Цитат
Ей тоя Франклин, вече изпитвам неприязън, а хлапето още не е навършило възраст за него.  Rolling Eyes
А, че що, бе? Франклин дава и добри житейски уроци.

# 18
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Оплесках я работата. Вярно, че Вълчо не успя да злостори, незаслужено е наказан в моята версия. Тогава него закарват в клиника на подово отглеждане или в място, където несат "щастливи кокошки". А лисана отива в приют за 15 дена, в тясна килия. Какво ще кажеш?

# 19
  • Мнения: 10 547
Дядо Пешо може да е левент Пешо, а магарето Ауди S класа /нали така беше по форумско/.  Mr. Green
Какви впрегатни, какви старци?!?! Осъвременете се, моля!

Другарко Пуц, каква политкоректност като пренапишем Маркс и Енгелс? Нужни са нови постулати, пренаписаното старо си мирише на нафталин и стари кости. Пък когато малките пионерчета станат на възраст да не се потрисат от Маркс и Енгелс да им ги предложим. До тогава само Ленин и то на възраст над 5.

# 20
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Каква подкова ще му падне на Аудито, пък било то и S класа?

Не е нужно да се пренаписват Маркс и Енгелс. Преподават си се в оригинал и вече не се отричат. Напротив, Маркс води почти всички класации за влиятелни икономисти.

# 21
  • Мнения: 10 547
Каква подкова ще му падне на Аудито, пък било то и S класа?

Джанта!

# 22
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Добре, нека е джанта (преди малко и аз се сетих), но джантите носят ли щастие? Само не ме пращайте в темата за Суеверията да проверявам.

# 23
  • Мнения: 10 547
Ако е от 500 лв. няма как да не носи. Laughing

# 24
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Нека продължим. Махаме магарето, слагаме Ауди и паднала джанта. След това сменяме позлатената колесница на Мерцедес със син буркан. Добре ли е? По моему е достоверно, подобно на приказката всеки би му сторил път. ... Пак проблем. Не е идеята да направим приказката съвременна, а трябва да я пост-постмодерним, да ѝ вдъхнем съответния дух. Не върви в едно такова общество да има хора привилегировани. Трябва да внушаваме идеята за пълно равенство, а отскоро и за пълно братство, да не забравяме и сестринство.

# 25
  • срещу двата комина :)))
  • Мнения: 3 340
айде и аз тука  Joy

# 26
  • Мнения: X
Не дочетох цялата предишна тема. Не би ме притеснило да прочета на детето си Червената шапчица или приказка, в която вълкът или мечката изяждат козичка или сърничка. Все пак това при тях е естествен инстинкт. Децата трябва да знаят, че хищниците са такива. Но когато вече става въпрос как някой човек думнал някоя дива твар без да се замисли с пушката, и на мен ми идва множко. Не, че хората не са жестоки понякога без причина, но не бих избрала такава приказка за лека нощ на децата си.
Имаше една за Клан-недоклан, някакъв си, която още не си спомням каква поука трябваше да носи, но още се ужасявам като се сетя за нея.

# 27
  • Мнения: 3 736
Аз втора седмица разсъждавам върху значението на "пуста" в "Пустата Меца мецана /стана за смях из балкана" и още не мога измисля защо има пейоративен смисъл, демек, обидна е.

Щото е пуста в главата?

Желателно е да са политкоректни, етнически и прочие толерантни и т.н., знаеш.

Що да не носят джантите щастие, хеле ако са лети.

Другарко Касита, поле за действие - бол, постулирайте.

Цитат
Ей тоя Франклин, вече изпитвам неприязън, а хлапето още не е навършило възраст за него.  Rolling Eyes
А, че що, бе? Франклин дава и добри житейски уроци.

Сигурна съм, ама като ти го навират в очите някак опротивява.  Thinking Имам време да го преосмисля, разбира се.

# 28
  • n/a
  • Мнения: 3 341
buttinsky, просто не си дочела предишната тема. Разгледахме "Клан-недоклан". Даже има линк и към нея. Нея не я пренаписахме, балансирана е и реално няма потърпевши кой знае колко, само едно бръмбарско ухапване. Добре де, две или три са, нищо фатално.

# 29
  • Мнения: 3 736
И уплаха на заека.  Mr. Green

В духа на съвременноста петлето би могло да се превърне в питбулче(нценце). Или френски булдог, мисля, че са много актуални.

Общи условия

Активация на акаунт