Проявяваме ли ненужна показност?

  • 22 466
  • 553
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 4 916
Е, човекът е искал да ги зарадва, но се е получило така, че всъщност повече ги е натоварил. Случва се.

# 496
  • Мнения: 10 547
Не, не нищо неморално няма в действията му. Просто ни постави в доста нелепа ситуация. Обади се на втория ден от коледните празници с въпрос дали може да мине за 15-на минути и донесе подаръкът. Все е правил скъпи такива, но този му беше върхът. В, как да ги нарека, бизнес отношения сме с него, няма семейство, т.е. реално освен приятелката си няма дори кое дете да зарадва. Опитвам се вече почти месец да го разбера, но не успявам.  Laughing Сега съм в огромна чуденка относно подарък за наближаващ негов юбилей.

# 497
  • София
  • Мнения: 3 480
Запознай го с някоя приятелка, сингъл и качествена. Или с повече Simple Smile
Канете го на гости или на разни социални изяви- дори и на кино с пица, танци манци, кръчми с компания, изобщо отговори му със социални жестове, защото, според мен ви чувства близки и има нужда от близост и изобщо сте му любими.
Освен, ако подаръкът не е демонстрация на превъзходство, но това ти по-добре ще можеш да прецениш.
Ако е така, вече е друг въпрос.

# 498
  • Мнения: 10 547
О, не не е демонстрация на превъзходство в никакъв случай, просто ненужна показност към човек с моя материален статус.

# 499
  • София
  • Мнения: 12 795
Ами, Касита, подарете му рисунка или някокво друго творение на детето в рамка и ако чете някоя хубава книга /не скъпа, а хубава за четене/. Ако не чете ще мислим други варианти, но в този дух. Съгласна съм и с написаното от Аззи.

О, не не е демонстрация на превъзходство в никакъв случай, просто ненужна показност към човек с моя материален статус.

Ти явно си наясно с неговия материален статус, за какво ме у да ти го показва повече. Просто е искал да зарадва детето и не е преценил, че ще го приемете зле.

# 500
  • Мнения: 10 547
Благодаря за съветите. Детето също спонтанно реши да му подари нещо от своите "произведения". Прави интересни неща с естествени материали- дърво, камък, глина.

# 501
  • София
  • Мнения: 62 595
Доколкото разбрах, мъжът няма дете, няма коте. Някак не ми се връзва подарък детско творение. На всичко отгоре той не е никакъв на детето. Твърде личен подарък за чужд мъж.

# 502
  • София
  • Мнения: 12 795
Доколкото разбрах, мъжът няма дете, няма коте. Някак не ми се връзва подарък детско творение. На всичко отгоре той не е никакъв на детето. Твърде личен подарък за чужд мъж.
Доколкото разбрах е приятел с детето и в отговор на негово /на детето/ желание да има преносим компютър му е подарил такъв. Явно и гостува в семейството и общува с детето.

# 503
  • София
  • Мнения: 3 480
Касита, понякога човек има любими хора.
Просто ги харесва по някаква причина и има желание да ги зарадва по някакъв начин.
И понеже мъжете са повече теметури и по-трудно си изразяват емоциите, нищо чудно човекът да е по-въздържан в емоционалните си изяви и по този начин да изразява отношението си към вас.
Предполагам, че ви харесва като семейство и ви намира чудесна двийка с чудесни наследници и все в този дух.
Освен това, ако си сигурна, че не е проява на превъзходство, а е сърдечен подарък, просто благодари от сърце. Така, че да му се стопли душата от хубавия подарък, който е направил и е успял да ви изненада, зарадва и все в този дух.
Хората, понякога, освен, че не могат да премерят подаръците, не могат да изразяват и чувствата си, включително и благодарностите, които пък, от своя страна удовлетворяват сърцето на човека, който е бил автор на посланието, дори и малко непремерено понякога.

# 504
  • Мнения: 4 892
Касита, щом не можете да му подарите нещо, което да е релевантно на неговия подарък, и щом нямате негови социален статус - подари му нещо, което ти хрумне спонтанно. Идеята на Бояна за книга е добра, иначе и аз смятам като Андариел. Ако детето нарисува нещо и му го подари спонтанно - ок, но специално да правите рамки за рисунка на детето и прочие - не ми се струва добре.

За съжаление аз не съм получавала срамно скъпи подаръци.  Grinning

# 505
  • София
  • Мнения: 62 595
не знам, не знам, на мен хич не би ми харесало такова нещо, особено ако съм бащата на детето. Не зная историята, може би това ме подвежда, но не бих приела скъп подарък и да отвърна с детско творение към мъж, който не е роднина на детето, пък дори да е най-близкият ми приятел.

# 506
  • София
  • Мнения: 12 795
Колкото и да е талантливо детето детските рисунки са си по- артистично надраскан лист и някак не върви за подарък. Готови рамки за детски рисунки се продават под път и над път за 2- 3 лв. Няма да я носят в ателие за рамкиране, а той не е длъжен да си я сложи в хола. Просто подаръка ще е опакован, а ще е от детето получило компютъра. Това беше логиката ми, но може и да не е адекватно на ситуацията. Касита ще си прецени, в крайна сметка тя познава човека и отношенията с детето.

не знам, не знам, на мен хич не би ми харесало такова нещо, особено ако съм бащата на детето. Не зная историята, може би това ме подвежда, но не бих приела скъп подарък и да отвърна с детско творение към мъж, който не е роднина на детето, пък дори да е най-близкият ми приятел.
Е, ако е и близък приятел на детето?

# 507
  • Мнения: 10 547
Наскоро ми попадна отново един експеримент от час по психология, който правихме в девети клас- всеки прави кръг, поставя себе си в средата и в зависимост от това колко близък чувства даден човек, го поставя по-близко или по-далече от себе си в рамките на този кръг, а имаше и опция да се излиза от кръга. Опитът се прави с условието да се споменават само хора, които всички от участващите познават, да кажем от един клас. Резултатите често са смайващи- Х приема, че У му е близък, а С не дотам; У приема Х за твърде далечен от себе си; С смята Х за най-близкия си от групата. Така май ще се окаже и в нашия случай.
Въпросният винаги е правил скъпи, добре премерени според повода подаръци за всеки един член от семейството ни, познанството ни е от почти десетилетие, пренесло се е и в личен план. Често и излизаме заедно, когато се случи със съпруга ми да са в Бг по едно и също време. Разни "склуптори" на детето буквално си е крадял от дома ни.  Laughing Та, накратко близък познат, никога непроявявал особен интерес към децата ни, но чак приятел не мога да го нарека. Всъщност мисля като Аззи, просто му харесваме. Дано да съм аз, а не съпруга ми. /това като шега и край на драмата с лаптопа/.

# 508
  • София
  • Мнения: 3 480
Точно така е.
Концентрични кръгчета и в центъра е личността "Х".
И е съвсем реално, ти да слагаш личността "Х" в най-далечното от себе си кръгче, а личността "Х" да те е сложила в най-близкото до себе си.
Ти, пък не подозираш и очакваш релевантна близост да чувства "Х", а то не е така, на практика.
Затова така ти се струва неподходящо скъп този подарък, защото съдиш от собствената си позиция към човека, а, не от неговата към теб, или към вас.

Затова те посъветвах да отговориш с прояви на близост и намери начин да споделиш колко сте били изненадани от хубавия подарък и колко приятно ви е станало, така ще отговориш адекватно, а за неговия юбилей не се чувствайте длъжни да избирате скъп подарък, имам предвид по-скъп, отколкото сте предвидили, с цел отговор на жеста за Коледа.

# 509
  • Мнения: 1 446
Как определяте един подарък като срамно скъп?

Общи условия

Активация на акаунт