Проявяваме ли ненужна показност?

  • 22 467
  • 553
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 8 999
На мен ми се е случвало, по-скоро са подарявали на децата ми. Но, понеже са били от мои много близки хора, не съм ги приемала като ненужна показност. Просто имат големи финансови възможности, за тях цената, която на мен ми се вижда брутална, е буквално нищо. Разбирам ги.
И на мен ми се е случвало, без да се съобразя, да правя подаръци, чиято стойност надвишава предствите на получаващия за нормален подарък. Нито очаквам да получа нещо, което да съответства на това, което аз съм похарчила, нито смятам, че е редно. Толкова съм решила да отделя за подарък, това ми е харесало, преценила съм, че ще зарадвам човека отсреща /това е най-важното в случая/ и така съм постъпила.
Наскоро бях канена на РД на приятелка на дъщеря ми. Имах невероятен шанс да попадна на уникално намаление и да накупя прекрасни неща, които иначе нито родителите й, нито дори аз самата бих си позволила. Детето направо онемя, а майка й щеше да припадне от неудобство и притеснение. Веднага обясних на родителите ситуацията, за да не останат с грешно впечатление. Коментарът беше: "Е, това няма значение, все пак абсолютно достатъчно беше само едно да вземеш, а не десет!"  В конкретния случай знам, обаче, че тези хора основно оцениха моето старание, това, че съм си направила усилието да обикалям по магазините 2-3 дни, за да намеря нещо, което да хареса на детето им.
Никога не бих купила подарък, бил той скъп или евтин, ако не съм сигурна, че ще бъде харесан.

# 511
  • София
  • Мнения: 62 595
опааа, ти пък взе точно в тази тема да се показваш колко си щедра!  Joy

Вероятно е имало доста разочаровани, когато е настанал моментът със сравняване на кръгчетата и хиксчетата. Понякога е по-добре човек да не знае в кое кръгче са го сложили.

# 512
  • Мнения: 17 416
Не се наемам да анализирам ситуацията ( не съм получава срамно или безсрамно скъпи подаръци), но съм склонна да намеря логика в обяснението на Аззи.
Пиша най- вече, за да изразя възхита от съжденията на Андариел, относно  проблема "чужд мъж и децата ми" Simple Smile

# 513
  • Мнения: 3 066
Azzy Някои потребители тук са като журналисти от жълт вестник, та няма значение какво казваш и какво правиш- важно е какво казват те. Ако се съберат няколко в една тема и в затвора могат да те вкарат преповтаряйки малоумни интерпретации на нещо, което никога не си казвал/правил. Същото като в живота.
ЗА съжаление ще се съглася с теб по този въпрос.
Понякога се отказвам въобще да обяснявам когато откровената грубост и нелепост се откроят в темата и се убеждавам колко малко хората реално надскачат собствените си рамкирани светове и възприятия....

# 514
  • Мнения: 10 547
Не се наемам да анализирам ситуацията ( не съм получава срамно или безсрамно скъпи подаръци), но съм склонна да намеря логика в обяснението на Аззи.
Пиша най- вече, за да изразя възхита от съжденията на Андариел, относно  проблема "чужд мъж и децата ми" Simple Smile

Ах, тииии, а преди време по повод терзания от типа "чужд мъж и децата ми" ме обявихте за параноичка.  Mr. Green

# 515
  • София
  • Мнения: 62 595
Не се наемам да анализирам ситуацията ( не съм получава срамно или безсрамно скъпи подаръци), но съм склонна да намеря логика в обяснението на Аззи.
Пиша най- вече, за да изразя възхита от съжденията на Андариел, относно  проблема "чужд мъж и децата ми" Simple Smile

пояснИ, ако обичаш!

# 516
  • Мнения: 8 999
опааа, ти пък взе точно в тази тема да се показваш колко си щедра!  Joy


Туй към мен лий?

# 517
  • София
  • Мнения: 62 595
опааа, ти пък взе точно в тази тема да се показваш колко си щедра!  Joy


Туй към мен лий?

axa

# 518
  • Мнения: 8 999
Що? Просто исках да кажа, че понякога човек не дооценява ситуацията и действа спрямо някакъв инстинкт - харесал е нещо, знае, че ще зарадва някого, купува го без да се замисля дали стойността на подаръка надхвърля бюджета на отстрещната страна за ответен подарък. Без аритметики, без сметки.
И не е проява на щедрост, а на отношение към празнуващия.
Ненужна показност би било, ако някой купи безсрамно скъпа вещ, която обаче не е преценил и не е съобразил с вкуса на този, на когото подарява. Просто ей така - дал съм Х лева, защото ги имам и не ми пука. Обаче не ми и пука дали на теб ще ти върши работа.
Всеки подарък, в който е вложено първо чувство, а после средства, не е показност, не е демонстрация за превъзходство, а е мил жест към човек, който дори и да не ти е много близък, ти е достатъчно симпатичен.

# 519
  • Мнения: 17 416
Касита, не знам за какво говориш, поне не се сещам.
Андариел, какво да пояснявам, въздействаш ми отрезвяващо, приземяващо.

# 520
  • Мнения: 12 692
Искал е да подари нещо и вместо да се чуди 3 мес. , идеята му е дошла намясто.  И щом парите не са проблем.  Жените сме по-склонни да мислим, да размисляме. На един мъж с възможности му е по-лесно да купи кола, отколкото да прецени каква блузка ще хареса жена му.   

# 521
  • София
  • Мнения: 62 595
Може да изглежда консервативно и дори параноично, но колкото и близки да са няякакви хора до семейството ми, а всъщност не са от семейството ми, и започнат да правят някакви скъпи подаръци (не е въпросът в самия подарък, а в самото му наличие, пък дори да е Коледа), особено когато е от необвързан мъж, в главата ми биха гръмнали много въпроси. Сега, искам да кажа и нещо друго, не конкретно за Каси, а като цяло - човек си е малко или много алчен по природа, обича да получава подаръци, та това може да замъгли леко преценката му относно мотивите на подаряващия. Та, що ще чужд мъж толкова емоционално близо до семейството ми? То малко като в приказките за добрата фея, дето се появила. Да, ама в живота рядко е така, този човек иска нещо в замяна. Не вярвам чак толкова да е възхитен от семейството, пък и да е възхитен, то й е външен човек. Има някаква невидима граница, която не трябва да се прекрачва. Няма как чужд мъж да е чак толкова фен на децата ми, че да си"краде" техни фигурки. Мен една такава комбинация би ме притеснила доста. Става твърде лично. накратко, няма безплатен обяд.

# 522
  • София
  • Мнения: 3 480
Абе мен ако ме питаш, направо в кеш са подаръците, ако ще е жена му.
Ама ако не е, вече въпросът става сложен.
Съдя по себе си, когато мъжовете в близкото и не толкова близкото ми обкръжение дотичат с писъци "какво да и подаря?????!!!!!!".
И много ми се иска на моменти да отговоря като Шанел- ЛСД телевизор!

Мъжете са малко по-джаста праста, Андариел.
Малко по-несъобразителни, малко по-наедро, малко далеч от деликатната преценка, тънката червена линия и прочие, които една жена е в състояние да долови, различи и разграничи.
Точно както и с флуидите, обичайно жените са много по-силно интуитивни кога един мъж е впечатлен от тях, без ярки външни белези.

Освен, в някои случаи, когато става въпрос за любима жена. Тогава се изостря ловния им инстинкт и безпогрешно улавят кой си точи зъбките за любимата им и се стига до разговори от сорта- ама той е мъж на най-добрата ми приятелка, как може да си помислиш, че има нещо към мен, ти си луд и откачен и направо параноик!- и така докато един хубав ден, съпругът на най-добрата и приятелка не и се метне с потни длани и обелени очи.

Последна редакция: пн, 23 яну 2012, 09:36 от Azzy

# 523
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Интересна дискусия се е получила. Аззи, пак ли се фукаш и демонстрираш, душа? Ейййй, ако не си покажем новите придобивки ние с тебе, значи живеем напразно.
Кейси, и ти ми липсваш.
Как определяте един подарък като срамно скъп?
Например диаманти от мъже, които не са съпругът ми. От него приемам всякакви неприлично скъпи подаръци. Mr. Green

# 524
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Aз съм убедена, че ако този човек беше женен, никога нямаше да успее да подари компютър на детето на Касита  Mr. Green. Жените обикновено моментално регулираме подобни прояви на "ненужна" щедрост, освен ако не са насочени към нас самите /нашите деца, нашето семейство/.

Общи условия

Активация на акаунт