"Т`ва държава ли е?" е...

  • 5 521
  • 106
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 46 526
Разбира се,че е държава.И то такава каквато ни харесва.
Държавата това сме Ние.
Знаете ли колко хора са ми сърдити и не ми говорят,защото им задавам въпроси:
-Кой го направи?Извънземните ли?
-Кой ги избра?
-Кой да го свърши?
-И други от такъв род.
За толкова години не разбрах кой замърсява плажната ивица newsm78може би вечер Нептун и компания си устройват банкети Thinkingне знам.



Не си падам по обобщенията. Това, че има убийци, не прави всички такива. По същия начин - да, има невъзпитани, но никога не бих приела персонално вината, нито ще я хвърля в/у всички българи.

Именно това неперсонално обвинение не върши работа, който го е направил - да си понесе отговорността. Не е Нептун, не са и всички българи, конкретни лица са.


За плажната ивица, лятото във Варна тя въобще не се почистваше, поне там, където ние ходехме. В една друга тема скоро писах, не съм обикаляла по света, и затова очаквах чистота, съвест и т.н., но това лято посетих Франция, цапа се по същия начин, единствената разлика е, че там чистят. Не може веднъж годишно да се юрнем с чувалите и после цяла година да викаме - българите сме прасета. В интерес на истината, по маршрута ми за работа се чисти редовно, сутрин засичам хора, които метат, обират боклуците и е чисто. Но това е само по конкретни улици. Като стане практика навсякъде - ще се види разликата  Peace

Кой да го свърши? - който носи отговорност за конкретното нещо.
Комунизмът с приказките за общото благо е минало - резултатите са показателни, не става така.
Докато не си научим персонално задълженията, съответно да си понасяме последствията, ще си викаме - всички сме виновни и ще си тънем в мърсотия.

# 16
  • Мнения: 2 510
Аз също не съм съгласна с общата отговорност.
Има нарушители - съответно санкции, но не само на думи.
Не съм съгласна с почистването на между блокови пространства, пред входове и т.н. защото това на практика не се прави или се прави от точно определени хора в удобно им за тях време.
Съвсем друг е въпросът да си изхвърляш отпадъците в пощенските кутии или между етажите.
Също така плажните ивици не се почистват. Морето е пълно с отпадъци. Не може само такси да вземаш и срещу тях нищо.
Да оставим входове където няма чистачки и всеки си чисти.
Прави са хората за снегорините, освен, че се разчистват само главни шосета, то тротоарите не се разчистват.
Такива като мен които излизат сутрин рано и нямат собствен транспорт си газят сняг до колени, да оставим задръстените канализации, че и вода до там.

# 17
  • Мнения: 121

Прави са хората за снегорините, освен, че се разчистват само главни шосета, то тротоарите не се разчистват.
Такива като мен които излизат сутрин рано и нямат собствен транспорт си газят сняг до колени, да оставим задръстените канализации, че и вода до там.

Е, те тротоарите са си отговорност на хората, които живеят или работят там.
За това говорим-всеки да се заеме със своите задължения и като гражданин и като служител, за да не стигаме до там, че някой друг ни е виновен, а ние сме родени за невинни.

# 18
  • Мнения: 46 526
При тротоарите и нещо др. се получава - има големи разстояния, които са до градинки или др. площи, до които никой не работи/живее - така си ходиш спокойно, после преспи, после пак малко спокойно, където има блок, след това пак затъваш до ушите и т.н. Не е доизмислено нещо, или ако тези части са задължение на общината, явно не си го поема.

По-доброто решение за мен е да се плаща, както за смет и тези пари да отиват за поддържане на тротоарите. Защото не всеки си е нон стоп вкъщи, за да следи вали ли на държавните квадрати пред дома му, нито пък ще иде някой на работното си място в почивен ден, за да разрива сняг, или да рине и да седи мокър след това цял ден в офиса  Stop но като гледам "старателното" почистване на магистралите и другите главни пътни артерии, парите си се изяждат и изпиват, ще се справят успешно с още една такса, а снегът ще си е пак там Laughing


# 19
  • София
  • Мнения: 2 623
За голямо съжаление, моето наблюдение е,
че 2/3 от хората са мърлячи, а половината
от тези, които поне не мърсят, са на мнение,
че не трябва и да почистват. Тогава, какво остава.
Майка ми, винаги казва, че дори 10 да чистят,
а само 1 да мърси, все ще е мръсно.
Входа, в който живеех до скоро, нямаше чистачка
и уж всички трябваше да чистят солидарно.
Е да, ама не. От 15 апартамента, само от 3 излизахме
да почистим. И защо? Другите да не са с крила и
хоп - в терасата, а?
Колкото и да сме говорили с тях, и по събрания и
на случайни срещи ... не и не. Не им пука и никой
не можел да ги задължи.
Няма какво повече да говорим. Манталитет и усещане за
кралска принадлежност.
Трябва поне 5-6 поколения да се сменят, за да се промени нещо тук.

А пък за "държавата", мога да изпиша ферман и май
по-лесно ще ми е да напиша, какво изобщо й е наред.
Сигурна съм, че ще се вместя в 2 изречения  ooooh!

# 20
  • Мнения: 2 510
По този повод си спомням и още нещо. Уличното осветление. При нас го гасеха в 6,30. Когато се сменя времето и есента е жива тъмница.
Защо фаровете на колите трябва да са запалени след определен период от време, а от уличното осветление ще спестяваме.

# 21
  • Мнения: 2 510
За голямо съжаление, моето наблюдение е,
че 2/3 от хората са мърлячи, а половината
от тези, които поне не мърсят, са на мнение,
че не трябва и да почистват.
При нас също е така. Не съм кралска особа, но да чистя на тези които най- много държаха да си чистят сами / поне като претендираш за нещо, да имаш пари/ за да не дават пари се оказа, че могат да си живея в мръсотията и под чистене разбират другите да чистят, но без пари.
Не съм на мнение, че където живеят много хора / блокове/ ще се чисти от собствениците. на такива места трябва да има чистач и всеки е задължен да си плаща.

# 22
  • Мнения: 15 226
Не съм на мнение, че където живеят много хора / блокове/ ще се чисти от собствениците. на такива места трябва да има чистач и всеки е задължен да си плаща.

Дори да има чистачка и да се плаща, това не значи, че може да се хвърлят фасове по стълбищата, отваря пощ. кутия и изсипва всичко ненужно на земята и т.н. Плащането, било под форма на данък или такса не предполага пълна безотговорност.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 623
Да де, при нас не желаеха да дават пари
и какво правим тогава?
Аз в мръсотия не мога да живея и това е.
И мръсни стъкла не мога да гледам и
веднъж месечно ги миех.
Чудя се, не ги ли е малко срам тези хора,
че са такива мърлячи? Ама какъв срам
при такова дебелоочие. И аз пък съм една овца  ooooh!

# 24
  • Мнения: 15 226
Чудя се, не ги ли е малко срам тези хора,
че са такива мърлячи? Ама какъв срам
при такова дебелоочие. И аз пък съм една овца  ooooh!

Разбирам за какво говориш, това го има в много входове /включително и при нас/, има го изобщо при хората - всеки знае какво и как трябва да се направи, но да бъде направено от друг. Без значение дали става въпрос за чистотата във входа, на улицата и т.н., в парламента е същото - опозицията вижда решенията, но когато е била управляваща не ги е приложила ... ей такива едни ...

ПП Не си овца.  Heart Eyes

# 25
  • София
  • Мнения: 2 623
Нееее, овца съм, защото се питам едни такива
риторични въпроси Simple Smile
Иначе никога няма да се нарека овца, защото чистя.
Сега, когато входа си е само мой, е още по-хубаво.
Чистя си почти ежедневно, но само аз си минавам от там.
Лошото е, че от терасите хвърчи какво ли не, но ...
това е, за да не забравям, къде живея  Mr. Green
Някой път, когато ми падне пердето, ще им го събера
в един плик и ще им го изсипя на общата площадка
във входа, през който не минавам.

# 26
  • София
  • Мнения: 2 481
При нас дават, и пред входа и чисто, и зад блока е сравнително чисто, и снегът е изринат, и входът /100 апартамента/ е боядисан и се чисти редовни, съседите пазят, и да има някой мърльо се губи в мнозинството. Обаче на 200 метра от блока вече има сняг и лед, глутницата вилнее и така... Аз на работа сутрин не мога да ходя с лопата и пушка- с едната да рина цялото трасе до съседния квартал, а с другата да стрелям по озверелите кучета...И друго...на малък тротоар, сигурно е метър широк, кой гений е решил да сложи уличните лампи по средата? Безумие...трябва да слизам за шосето, за да бутам количката. И понеже сме нация културна, на всяка лампа има закачен огромен афиш, от тези с дървените летвички по края, които ти пречат да минеш дори ако си без количка. От другата страна на улицата пък въобще няма тротоар  Tired.

# 27
  • Мнения: 9 990
Чистачка на вход е обикновено женица след пенсия.Как си представяте да рине около блока или да чупи лед точно?Това е силова работа, тежка физическа работа.Рина редовно и знам как загрява мускулите.Ама съм на 30 И, не съм на 60 И... TiredНе всеки има за чистачка Рамбо във входа си.Нечовешко е да караме бабите да ринат, за по 100 лв отгоре. Tired

# 28
  • Мнения: 46 526
Става дума за човек, нает за тази работа, а това че някъде съвпада с чистачката е др. въпрос. Нашата е по-силна от мен. Не само леда, но и плочките пред входа чупи...

# 29
  • Мнения: 9 990
Оф, човече-Писааааах.Не всички имат за чистачка Рамбоооо, повечето са бабички едва ходещи с парцала, не се правИ! ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт