"Т`ва държава ли е?" е...

  • 5 525
  • 106
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 46 572
Да де, говорим за едно и също. Наема се човек - силен, здрав, който може да свърши работата. А това че някъде съвпада с чистачката е въпрос на физика, но не е задължително да са едно и също лице.

Иначе по повод на това, което си писала - така е, има и болни хора, интересно ми е техния тротоар кой ще разрине? В блоковете е ясно, ще се намери, но на една улица с възрастни и немощни?

# 31
  • Мнения: 9 990
Е сори, ама не всеки може да наеме рамбо, повечето рамбовци не се цанят за чистачи.Нищо лично и няма срамна работа, но всички знаем, че чистачка на входа става жена-пенсионерка с цел да се подпомогне.Отделен въпрос е, че не целия вход е съгласен на мизерното заплащане, какво остава да се наеме силен физически мъж, срещу доста по-голяма сума, за изриването на снега.Стиснатост/породена от вечното нямане/ и мързел-вървят ръка за ръка.
Навремето пионерите и комсомолците вършеха това.За старите и немощните.Без да се смеете сега и ако може да не мислите, че съм носталгично настроена, щото не съм. Mr. GreenДнес немощните и възрастните са зарязани на произвола...

# 32
  • Мнения: 2 510
Да де, говорим за едно и също. Наема се човек - силен, здрав, който може да свърши работата. А това че някъде съвпада с чистачката е въпрос на физика, но не е задължително да са едно и също лице.
Иначе по повод на това, което си писала - така е, има и болни хора, интересно ми е техния тротоар кой ще разрине? В блоковете е ясно, ще се намери, но на една улица с възрастни и немощни?
Да, но на това лице трябва да се плати. При нас просто не искат да плащат.
Няма улици където има само възрастни и немощни / изключвам селата/.

# 33
  • Мнения: 46 572
Taкa e, Снежа63, но е достатъчно да има 1 къща, в която не се живее или е на възрастен човек, или да има 20 метра градинка, без къщи, за да се прекъсне свободното преминаване. Или семейството е на почивка 2 седмици - да се върне да изрине, защото се е уцелило точно тогава да вали или да не мърда цяла зима? Лично за мен е абсурдно това с почистването на общинската собственост, но явно няма др. начин.

# 34
  • Мнения: 2 510
На мен също е абсурдно след като има данък сгради.
Живее, не живее той си плаща данъка. Паркове, градини са на общината и трябва да ги стопанисва.

# 35
  • Мнения: 9 990
Човече, когато си била дете при вас не чистете ли?изготвя си се график, да, но ако те няма, когато ти се пада по график друг ти поема и ти му връщаш.Така е било от как съм се родила, а всички работеха, безработни легнали вкъщи нямаше.Излизаха мъжете рано, изринат пътека, за да може след час-два, когато всички тръгнат з аработа да не правят пъртина.Ако не стане на деня, първата събота се излизаше масово и пред блока лъсваше.На пролет се косеше тревата около блока.И никога не е било работа на чистачката точно.Имахме чистачка, която ежедневно премиташе около блока и минаваше по входовете-но по цшл ден друго не правеше, още ми е детски спомен как чувам метлата и под прозореца.А наесен се събираха листата и се палеха.Имаше зачислени гребла, лопати и коси на блока, както и знамена за празниците. Mr. Green
Парковете и градините-да.Но междублоковите пространства са си ангажимент на живущите.При нас специално това е алеята пред блока, отзад зад блока под балконите, плюс половината площадка напред-другата част е на съседния блок.Подрязването на розите и цветята, които сами сме си насадили под балконите също не е работа на общината, а наша.

# 36
  • Мнения: 46 572
Аз съм израсла в къща. Ние и да пътувахме, дядо винаги си беше у нас. В съседните къщи пак имаше по няколко поколения. Сега, когато повечето семейства живеят самостоятелно, нямам представа как става.
В блок да, все някой ще се намери. И все пак не одобрявам закона. Ако дадат земята на живущите, тогава да.

# 37
  • Мнения: 2 510
Ние имахме чистачка и беше по - добре или хората бяха други и ги беше малко срам да хвърлят.
Когато се чистеше от всеки апартамент само в началото се спазваше това, след това стана кой е по - будала.
Пред блока / сега има градинка / която я поддържат точно определени хора. Това обаче не пречи на другите да си хвърлят боклука в нея или през нощта да изскубят цветята. Има си хора за всичко.

# 38
  • Мнения: 9 990
Ние например имаме доста земи тук, върнати и където е застроено-земята си е наша.Имаме и къща, където се е чистело на същия принцип-редували са се мъжете със снега, пък жените с метлите.Така, както дядо ти е бил дежурен, така е и в блоковете.Беше де...сега вече не е.От старите, които са си от началото се поддържа, новодошлите млади в блока отсвирват с идеята, че работят и са заети.

# 39
  • София
  • Мнения: 10 379
Живея в къща, тротоара сме го плащали и правили!!! ние, платили сме си за осветлението на улицата, за трафопоста, събираха се няколко пъти и пари за асфалт. За отпушване на уличния колектор, който през месец се затлачваше от отломките от уличните шахти (чупени редовно от тежките камиони, минаващи по същата улица). Сняг рина в двора си, на тротоара пред моята къща. Извинете, но все пак с нещо да са оправдани високите данъци, които плащаме? М? Снегорин тази улица е виждала само на картинка, едно време един бивш съсед минаваше да рине с нещо като бъги с лопата отпред. И кво? Всеки ден кофата ни е обърната и изпразнена, върху олизания от сняг тротоар. Или от куче, или от брат ром.
Какво още трябва да правим без да надигаме глас, за да не ни класифицират в графата мрънкала?

# 40
  • Мнения: 25 753
Живея в къща, тротоара сме го плащали и правили!!! ние, платили сме си за осветлението на улицата, за трафопоста, събираха се няколко пъти и пари за асфалт. За отпушване на уличния колектор, който през месец се затлачваше от отломките от уличните шахти (чупени редовно от тежките камиони, минаващи по същата улица).
....
Какво още трябва да правим без да надигаме глас, за да не ни класифицират в графата мрънкала?

Вишка с караул и бариера с надпис: "Частна улица! Стреля се без предупреждение!"?  Thinking

# 41
  • София
  • Мнения: 10 379
Ааа, моля, съседа през пет къщи си направи нещо подобно. Веднъж успокоявах едно разплакано бабе, защото дебеловрат бабаит го върнал да не минава по улицата му.  Sick Не че баш точно тоя съсед си ринеше снега, де  Whistling
Миналата седмица любезно и чинно изчакахме един джиБ да се мръдне, само малко побибиткахме, а ни беше студено да слизаме да се разправяме, беше се паркирал косо на уличното платно, а то просто завардвал да се прибере същия убавец, мамин сладък.  Heart Eyes

# 42
  • Мнения: 46 572
Ние например имаме доста земи тук, върнати и където е застроено-земята си е наша.Имаме и къща, където се е чистело на същия принцип-редували са се мъжете със снега, пък жените с метлите.Така, както дядо ти е бил дежурен, така е и в блоковете.Беше де...сега вече не е.От старите, които са си от началото се поддържа, новодошлите млади в блока отсвирват с идеята, че работят и са заети.

Нямаме проблеми в блока, нито за чистене, нито за сняг, въпросът ми беше за хората с къщи. Отиваш на почивка, няма никой в къщата - връщаш се - глоба. Или цяла зима седиш и не смееш да мръднеш, защото може да завали?
Отделно - това, че при вас едно време е било чисто, не значи, че навсякъде е било така, същата мизерия беше, точно от онова време идва и мисленето за цапането, и мисленето за чистенето (по-точно за НЕчистенето от страна на общината).

...Снегорин тази улица е виждала само на картинка...

А де, чие задължение са улиците, които не са главни? Пак ли на живущите?
Никаква логика няма.

# 43
  • Мнения: 9 990
Не знам в къщата да не е имало човек по някое време.Нямам спомен, ние не живеехме там, баба ми и дядо ми живееха, сега стои празна къщата.Но пък те ходеха много напред-назад-планинари- с дни ги нямаше.Върнат се-почистят.Или ние ходехме събота и неделя, на 10 минути от нас бяха, баща ми хване лопатата и разрине.Там си държахме ските така или иначе и се качвахем след това на ветровала.По самата улица пред къщата не е минавал никога снегорин, чистеха си я мъжете, днес не знам как е, не съм ходила натам от доста време.
Не знам Човече, 20 години съм живяла на чисто и съм участвала реално в това, за да ни е чисто.Мизерията я наблюдавам от около 15 години.Не отричам, че някъде е било мизерия през цялото време.Казвам само как бе организирано при нас и 20 години си минаха в приятна гледка и добри взаимоотношения.Нямам спомен колко сме събирали за чистачката, събираше се нещо, но за почистването от сняг, косенето и грижата за градинката никога не са тежали тогава на някой.Ние в нашия блок реално също нямаме проблеми-чистим си и не чакаме.Който не чисти пък си плаща и така.Но явно не работи този модел навсякъде.
Улиците, които не са главни са си улици, не са междублоково пространство.С тази разлика, че водоноска или снегорин не могат да влезнат от паркирали коли.Навремето по нашата уличка пред блока минаваше камион с вода, както миеха Бул.България нощем към Бояна, така и при нас.Излишно е да ти казвам,ч е днес и да искат да минат да измият-не може да влезнат или само ще намокрят по средата-за да измият трябва да се махнат всички автомобили, а това е мисия невъзможна.

Последна редакция: нд, 15 яну 2012, 20:01 от Jizzlobber

# 44
  • Мнения: 46 572
Кой чисти сега пред празната къща?
Именно за такива случаи питах.

Нашата улица я миха това лято. Не видях да ги затруднят спрелите автомобили. А за снегорини, могат да предвидят и по-малки за вътрешните части. Иначе цяла сима сме си на лед, наистина не виждам друго решение.

...
...Мизерията я наблюдавам от около 15 години.Не отричам, че някъде е било мизерия през цялото време...

И около нас беше чисто, и сега е чисто във и около блока. Но това е по-скоро късмет и не важи за останалата част от страната.
Скоро бях на гости при баба и си взех няколко стари списания за четене, ето какво ми попадна вътре, от 1983 г. е, същите приказки за общото, същата картинка, и същия резултат:
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/sp1-1.jpg
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/sp2.jpg
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/sp3.jpg
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/sp4.jpg
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/sp5.jpg
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/sp6.jpg

Решението, поне според мен:
- Кошчета навсякъде. В нашата градинка няма. Сигнали с молба да сложат - има, но не щат. На едно място има кашон за боклуци, около него всичко е чисто, пазят дори подпийналите компании. На другите места - хартийки и кутийки. Показателно е.

- Повече чистене, всекидневно от епики на Чистота.

- Глоби и полагане на обществено полезен труд - конкретно в почистването, за лицата, които цапат.

- Обучение на децата в училище, защото явно не всеки родител го прави. В това отношение сега започнаха да работят, в Часа на класа.


Общи условия

Активация на акаунт