детето ми не иска да учи

  • 27 244
  • 119
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
здравейте мили мами ! Аз съм баба, но нали разбирате, че преди  баба съм мама. Мъката ми е за 13-годишния ми внук. Умно дете, интересува се от всичко - космос, природа, медицина дори /знае много за човешката анатомия/ . Фантазията му добре работи. Само не иска да хваща учебник и тетрадка. Това, което знае го научава от мен и телевизионните канали. Най-добрата му оценка е по човек и природа, останалите са двойки. На учителите не им пука, в часовете дисциплината е невъзможна.. , а и на нашия не му пука. Много сме разтревожени , но не знаем къде да търсим помощ. Отдавна мисля да споделя проблема си с вас. newsm78  Бих приела всяко мнение и съвет.

# 1
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
По- добре прехвърлете темата в под- форум Нашите деца.

Иначе, личното ми мнение е, че има някакъв проблем с училището. Дали класа, учител или приятели, но трябва да разберете и да решите проблема, защото скоро ще бъде много късно.  

# 2
  • Мнения: 690
От това, което чета оставам с впечатлението, че детето има по-силно развита вербална и визуална памет, т.е. по-лесно запомня нещата когато ги чува и вижда, а не с четене. Моят съвет е да гледа образователни и научнопопулярни канали и да му разказвате под формата на интересни факти информацията, която присъства в учебния материал. Има и доста книжки по въпроса, в момента се сещам за една такава - "Забавни опити по физика". Сигурна съм, че има и още. Ако този начин на поднасяне на информацията му допадне, сам ще започне да търси материали за четене по темите, които го интересуват. Добре е книжките да са занимателни, с повече илюстрации и с възможност за развиване на лично творчество. Пишете по-конкретно какво харесва детето, за да Ви дам повече и по-добри идеи. Успех!

п.п. А какво мислят родителите по въпроса? Какво е отношението на детето към училището като среда и институция?

# 3
  • Мнения: 371
Aз също не можех да уча от учебник, налагало ми се е да наизустя урок, за да ме оставят нашите на мира, но нищичко не вдявах от въпросния урок. Когато се остави всичко в моите ръце, разбрах къде ми е проблема. Ами много ми са сухи уроците в учебника, започнах да си водя записки в час и запаметявах още докато пишех. Когато ми се е налагало да уча от друга литература, преписвах и запомнях. Това се оказа моя начин.
Виж друга работа е да си чета книжка примерно, нищо общо с урока, който ТРЯБВА да науча Laughing

За внука Ви, щом гледайки запаметява, нека си вади инфо от нета, има за всичко що се сети клипчета и т.н. Peace

# 4
  • Мнения: 5 710
Ходенето на училище и ученето на уроците няма нищо общо с телевизията и 'нета'.
В училище се ходи, за да се научи човек да бъде част от система, в която се оценяват високо систематични усилия и се оценява ниско хаотичност и мързел. Училището не дава на личността избор да има 'свой начин', целта е хората да получат стандартизирани знания и умения, а каквото е извън това да си го набавят както желаят. В учебният процес може да присъства и елемент на търсене, намиране, привидна инициатива,  но като част от овладяване на уменията да си служиш например с информационни източници.

Според мен проблемът е , че момчето досега не е имало ментор, което става в най-началните години - когато баба/мама/татко или батко сядат до теб и ти помагат да пишеш ченгелчета, питат те какво си разбрал от текст, карат те да разказваш, или пък следят дали си ял навреме, дали си легнал навреме, дали си си измил зъбите , дали си упражнявал пианото 2 часа или си кръшнал с 15 минути и т.н. всички тези неща, ч/з които децата разбират че живота не е базиран на свободния ти избор, кеф и моментен интерес, а  е изтъкан от правила и изисквания от самото начало.

В момента имате последен шанс, защото момчето е в ранен пубертет сигурно още , все пак да повлияете. Аз бих настоявала за организация на деня първо -  кога се гледа телевизия, кога се гледа интернет, кога се мисли за Космоса и кога за уроците. И концентрирано стъпка по стъпка се изгражда един ден. Бих подарила на момчето един тефтер, където да описва задачите си час по час и всеки ден грижливо ще му го следя и изпитвам по него. Бих включила и някои 'стари' практики, като разпределението и къщните изпитвания - баба да помага по литература, дядо по математика, следене, следене, следене. И награда, разбира се - повишен успех по Х, веднага подаваш наградата, например пътуване до Роженската обсерватория.

И не разчитайте много на 'клипчета' и 'информация в нета' - това само ще задълбочи и без това обърканите му представи за това що е училище. Интернет и Дискавъри са само елемент от образованието, само по себе си образованието не се дължи на тях. Камо ли написанот в бележника ( д-вата вече си ги имате..)

# 5
  • Мнения: 445

Според мен проблемът е , че момчето досега не е имало ментор, което става в най-началните години - когато баба/мама/татко или батко сядат до теб и ти помагат да пишеш ченгелчета, питат те какво си разбрал от текст, карат те да разказваш, или пък следят дали си ял навреме, дали си легнал навреме, дали си си измил зъбите , дали си упражнявал пианото 2 часа или си кръшнал с 15 минути и т.н. всички тези неща, ч/з които децата разбират че живота не е базиран на свободния ти избор, кеф и моментен интерес, а  е изтъкан от правила и изисквания от самото начало.

Споделям мнението,базирам се на лични наблюдения.
За съжаление не мисля,че нещата са поправими,късно е да се създава интерес към ученето.Детето явно е любознателно,което /според мен /е различно от ученолюбиво.

# 6
  • София
  • Мнения: 62 595
И вие сте оставили седем години нещата така? А как и с какъв успех е завършил всичките години дотук, едва ли е с двойки. Изобщо, някой занимавал ли се е целенасочено с това дете още от първи клас? а изобщо нещо чете ли, на какво ниво е четенето му, писането? Той какво обяснение дава за ученето, успеха и др.?

Само не разбирам каква ще е ползата от това външно награждаване до Рожен. Такива награди имат временен ефект, и после като отпуснеш малко примката, и човекът се връща пак на изходна позиция. Ако изобщо трябва нещо да се прави е първо, да се анализира какъв е точно проблемът или проблемите при това дете и второ, да се търси вътрешната мотивация за учене и постижения, а не външна чрез награди и наказания.

# 7
  • Мнения: 5 710
Сега, все пак не става дума за някакъв рецидивист, а за дете на 13. Не мисля, че 'край, свършено е' е отговор, всеки човек подлежи на промяна, особено подрастващ. Съгласна съм, че ситуацията е за  анализ, например в  частта " това, което знае го знае от мен и от телевизионните канали". Баба му и телевизията му дават знанията? Разбрахме и че учителите са лоши, че дисциплината е никаква.
Не разбрахме нищо за родителите, средата в която живее, режимът, който има това дете.

Аз бих предложила и нещо друго. Младите хора много бързо поемат ролята на добрите.
Например, би могла да го заведеш в някой клуб на младежкия червен кръст и да стане доброволец, на 13 ще бъде приет. Мога да дам поне 3 примера на 'пропадащи' деца, които са били спасени по този начин. Вкарването им в организация, на страната на доброто в света ги променя изключително много, те се учат страшно бързо на отговорност, поемане на ангажименти, това ги 'вкарва в релси', в няква смисленост на деня и резултатите в бележника не закъсняват.

# 8
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм споменавала или намеквала за рецидив, а за това ,че подобно полоожение не се случва от днес за утре, а си има предистория. може да се окаже, че детето всъщност няма нужда от "вкарване в релси", а нужда от друг вид помощ, особено ако се окаже, че трудно чете и пише.
ако историята е действителна (което ме съмнява до известна степен), защо бабата се оказва отговорният човек в семейството, къде са родитлите? Какво е направено до момента, някак не ми се вярва при всички учители по всички предмети през всичките години в един клас никога да няма дисциплина, а това дете да го държат в подобна обстановка и да казват, че не искало да учи!

# 9
  • Мнения: 15 266
А какво е обяснението на детето, какви причини изтъква то, за да не учи?

# 10
  • Мнения: 654
Това е проблем на доста деца.
И сигурно няма начин да няма начин да се оправят нещата.
Но пак ще стигнем до безхаберието на родителите,нежеланието на учителите заради ниските заплати и куп все предъвквани неща.
Имам доста примери пред себе си как децата се научат да учат.
Един такъв хубавец като описания внук в момента учи нещо много специфично и трудно.
Просто откри своя път,но му беше много трудно защото дипломата му беше ниска и положи много усилия 12-ти клас да мине повечето изпити за повишаване.
Ще късате доста нерви Hug
 

# 11
  • София
  • Мнения: 3 824
Чак пък безотговорност на родителите.... Според авторката  детето е умно и е много вероятно досега да е изкарвало високи оценки без никакви усилия и подговка в къщи. Не е имал нужда от помощ за усвояване на материала. Нормално е родителите му да не се усетят, особено ако в училище изискванията не са високи. Защо да помагат или да го изпитват след като няма проблем. Повечето родители си имат безброй други задължения. Най-вероятно чак сега , покрай старта на подготовката за кандидатстване след 7 клас, са разбрали, че детето не се е научило да учи самостоятелно. Може би ще се съгласи да заляга повече над учебниците ако има амбиция за кандидатстване в по-добро училище.

# 12
  • София
  • Мнения: 62 595
Ел, това с навиците за учене се създава още в начална степен. Колкото и да се справя добре едно дете, пак е нужно да се хвърля по едно око и да се сондира какво знае, как учи и др. Нужно е просто малко време за активно наблюдаване и говорене с детето, не е някаква непосилна задача. Каквито и други задължения да има един родител, първото му и най-важно житейско задължение е собственото му дете.

# 13
  • Мнения: 15 266
Ел, това с навиците за учене се създава още в начална степен.

Детето е на 13, което предполага и начало на пубертет, респективно нови навици и т.н.

# 14
  • София
  • Мнения: 62 595
Коренно нови едва ли. Някои неща са автоматизирани, учебните навици не се променят толкова лесно.

# 15
  • София
  • Мнения: 3 824
Колкото и да се справя добре едно дете, пак е нужно да се хвърля по едно око и да се сондира какво знае, как учи и др.
Andariel, така е, но в действителност малко родители го правят и според мен те не са безотговорни. Просто приоритетите им са други. А може би имат доверие на училището или си казват - "Аз като малък се справях сам, значи и моето дете може да се оправя само."

# 16
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Ясно е,  детето едва ли ще стане тепърва отличник, но навиците му могат да се променят, а успехът поне подобри, ако се наблегне на област/предмет/дейност, към които детето проявява интерес. Ако се запали истински, има голяма вероятност да си намери бъдещ път за развитие.

На моя позната момчето след 4 клас претърпя тотален спад в училището и изцяло загуби интерес и желание за учене. Проблемът беше в училището, родителите се опитаха да оправят нещата, но то не можа да възстанови старото си желание и старание. Обаче рисуваше хубаво и майка му го записа на курс по иконопис. На това дете толкова му хареса, че избута класовете с нисък, но достатъчен за кандидатстване, успех и сега учи такава или подобна специалност в училището за приложни изкуства.  

# 17
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Явно,на всички им влияе възрастта  bowuu
 До 4 клас учехме заедно със синът,не посещаваше занималния ,сядам,подчертавам,изпитвам, всичко беше добре,оценките също,но организираност от негова страна нямаше.
От следващата година,реших,че трябва сам да се справя,достатъчно голям е,естествено пропуски имаше,успехът също леко спадна,но смятам ,че това е начина сам да носи отговорност.

# 18
  • Мнения: 831
Чета темата е сърцето ми "кърви". Имам сходен проблем с дъщеря си - сега е 7 клас. Отдавна ми е ясно, че не и се учи и основното и оправдание е, че я мързи. Завършва с отличен успех всяка година или поне мн.добър и то над 5. Но това нищо не значи за мен.
Всичко започна от начален курс, когато я записахме в експериментална паралелка с немски език в 35 СОУ и учеха по цял ден. Домашни през зедмицата нямаше, само почивните дни. Аз работех на 2 места, второто вечер след като я взема от училище. Мъжът ми (за нея 2 баща) смяташе, че тя трябва сама да се научи да учи. Не сядахме всеки ден да учим с нея. Само понякога в почивните дни. Аз работех и в събота. И така...закъсахме го здраво. Тя все още не може да чете гладко. Работихме с психолог (защото лъжеше много), логопед - който ни уверяваше, че детето си е наред. Психоложката работи почти 1 учебна година и каза да чакаме пуберитета да видим накъде ще тръгне - т.е. отказа се. Едно цяло лято я карахме да ни чете всеки ден на глас или да разказва прочетеното, ако е на ум. Ефект - никакъв. Толкова упорито същество не бях срещала! С каквото и да се захване се отгазва, когато срещне трудност. Ходеше на плуване, пиано, цигулка, спортни танци, стортна гимнастика, театрална школа, рисуване. Исках да намеря нещо, което да и хареса и да иска да се развива в тази насока - готова бях да я подкрепя. Аз самата съм музикант и не бях кой знае колко силна в училище, но свирех всеки ден и печелех национални и международни конкурси, та затова бях готова дори и да не е отлична ученичка да я подкрепя в някоя област, която и допада наистина. За това пробвах всичко, което ми беше по силите. И какво....остана само театъра. Опитвах се да я насърча да кандидатства актьорско майсторство след 7 клас, има такова училище в Пловдив, но тя категорично отказва, защото там ще живее при биологичния си баща.
Тази година записахме курс по БЕЛ и уроци по МАТ - почти никакъв ефект. Разбира и може всичко, но не иска...не вниква в условията на задачите и съответно не ги решава вярно....
Опитвахме всякак - с наказания - не става и не препоръчвам; с поущрения - работеше до известно време, защото загуби интерес, а и желанията и растяха финансово нагоре и спряхме. Аз се изнервих до краен предел - крещя, обиждам...а знам много добре, че не трябва. Падагог съм, с чуждите деца се оправям без проблем само с разговори, а с моето - не мога!!!
Преди 5 години родих второто си дете - неописуема ревност!!! Много ми помага понякога, но и много не ми....
На ръба на отчаянието съм. Предстоят и матури. Искам да  научи поне английски език, но без да седне да пише и чете не виждам как ще стане???? А никак не е глупава, никак. Каквото види и чуе - запомня. "Опълченците на Шипка" го знае наизуст, както и други такива, дори печели конкурси за рецитиране.
А, да кажа, опитвахме и с писане на задачите за деня всеки ден - 1 - това, 2- онова, 3- другото и т.н.....ефекта бе за няколко дни, най-много 3  Cry
Сърдила съм и се, не съм и говорила, много съм и горовила - не и не!!! Опитвахме да я изпитваме всяка вечер - не мога да ви опиша какъв цирк става, реве вместо да си разкаже урока, прави ни забележки кое как било - а аз го гледам от учебника - тя бърка...не издържахме повече от месец. Наистина беше непоносимо. А и тя само ни пишеше бележки от сорта "оставете ме, не ме изпитвайте, от понеделник сама почвам"...дрън дрън....
А учителите я хвалят що-годе в училище. Вдигала ръка- знаела. Но на писмените изпитвания - гола вода!
Иначе може да играе страхотно -на последното представление се представи много добре...но пак е на моменти когато се съсредоточи се получава!
Знам, че в мен също е голяма част от проблема - изнервена съм много към нея вече, нямам търпението, викам, не съм постоянна в  мненията и решенията си....
Това е като цяло...мога и още да пиша, но мисля, че споделих достатъчно....мъката ми е голяма. Просто искам доброто за детето си и се опитвам да му показвам кое как да става, как да се държи и защо, но то не иска да възприеме сякаш, а в същото време сама ме кара да и обяснявам...
И да добавя, зодията и е Рак...аз съм Лъв...голяма битка между нас и може би конкуренция - знам ли?

Последна редакция: нд, 22 яну 2012, 19:02 от aspasia

# 19
  • Мнения: 25 712
Чета темата е сърцето ми "кърви". Имам сходен проблем с дъщеря си - сега е 7 клас. Отдавна ми е ясно, че не и се учи и основното и оправдание е, че я мързи.

Много ме впечатли постът ти и затова си позволявам да се обърна към теб.
Не е моя работа да се бъркам в семейството ти, нито пък мога да знам каква е обективната ситуация там, но ми се иска да споделя това, което си помислих, когато прочетох думите ти. Пък ти ако искаш се сърди, ако искаш - се замисли.
Мисля, че мързелът е най-малкият проблем на дъщеря ти. Семейното ти положение няма начин да не и се отразява и то доста неблагоприятно. Когато е тръгнало на училище, детето не е имало нужда от майка, работеща на две места и куп извънкласни занимания, а от мама, поне малко стояща до него вкъщи. Още повече, че биологичният татко липсва в живота ѝ, а вторият отказва да се намесва...
Ревността към другото дете не е само обичайната ревност от по-голямото дете към по-малкото, при вас има и усложняващи обстоятелства, няма нужда да ти ги казвам - сигурна съм, че разбираш.
Не знам и не ми влиза в работа защо детето не иска да живее с баща си, но ако няма съществени причини, а просто е настроено от теб срещу него - това също е твоя грешка. Друг е въпросът, ако не е настроено, но си мисли, че по този начин искаш да го изхвърлиш от живота си, за да не ти пречи да си щастлива с новия си мъж и другото си дете.
Пак повтарям, не ми е работа и не ти се бъркам, само споделям какво ми направи впечатление като съвсем страничен и чужд човек. Бих те посъветвала да потърсиш пак психолог и то по-читав от предишния. Възрастта е много опасна и може да стане още по-зле...

# 20
  • Мнения: 831
Нямам навика да се сърдя. Не ме обижда нищо от казаното и в голяма степен си права. Знам, че най-голямата ми грешка беше, че не бях плътно до детето си, когато имаше нужда от мен - в начален курс. Но се опитх да градя кариера като диригент и жертвах нея. Със сегашния си съпруг съм откакто тя беше на 1 година. Приела го е, но ревнува и от него. Голям егости е - иска цялото вниамние не хората да е към нея, не само моето. Не искам да се оправдавам. Отделно от това, не съм я настройвала против баща и, а напротив. Насърчавала съм я да се вижда с него и го правят редовно - не спазвам решението на съда за някакви си глупави регулярни срещи. Просто той е много строг и не и изнася. Повярвай ми, че детето си има особен характер, за който не съм виновна само аз. И да - наистина на моменти се чудя дали не искам поне за няколко години да се дистанцираме една от друга, но не за да се отърва, а за да може евентуално тя да прецени какво е имала и какво би могла да има. Но аз самата реших,ч е няма да се чувствам по-добре, ако я пратя в друг град - знаем, че мнгоо деца ходят да учат от 8 клас в други градове, което не е проблем, Аз самата исках да го направя навремето.
Да, нещата са много дълбоки и не са от вчера. Грешки съм направила много и продължавам да правя и не се оправдава с това, че безгрешни няма. Просто и на мен ми прелива щашата да се опитам да докарам баланс между 3-ма човека в къщи.
Сегашният ми съпруг се опитваше много да и помага, но дългогодишното и поведение към него и най-вече към мен го обезсърчи и той се отказа. Категорично заяви, че е до тук. Ако го помоля, помага, ако не - трае си. И него го разбирам.
И така...много може да се каже и пише и да се разсъждава. Мислила съм за нов психолог, но не знам дали ще издържа финансово. Сега плащам уроци всяка седмица по МАТ и БЕЛ, от които не се вижда особен ефект, кактос поменах. Но не заради учителите...
Наистина съм объркана и чувства вина понякога за всичко, което се случва на дъщеря ми....

# 21
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Нямам навика да се сърдя. Не ме обижда нищо от казаното и в голяма степен си права. Знам, че най-голямата ми грешка беше, че не бях плътно до детето си, когато имаше нужда от мен - в начален курс. Но се опитх да градя кариера като диригент и жертвах нея. Със сегашния си съпруг съм откакто тя беше на 1 година. Приела го е, но ревнува и от него. Голям егости е - иска цялото вниамние не хората да е към нея, не само моето. Не искам да се оправдавам. Отделно от това, не съм я настройвала против баща и, а напротив. Насърчавала съм я да се вижда с него и го правят редовно - не спазвам решението на съда за някакви си глупави регулярни срещи. Просто той е много строг и не и изнася. Повярвай ми, че детето си има особен характер, за който не съм виновна само аз. И да - наистина на моменти се чудя дали не искам поне за няколко години да се дистанцираме една от друга, но не за да се отърва, а за да може евентуално тя да прецени какво е имала и какво би могла да има. Но аз самата реших,ч е няма да се чувствам по-добре, ако я пратя в друг град - знаем, че мнгоо деца ходят да учат от 8 клас в други градове, което не е проблем, Аз самата исках да го направя навремето.
Да, нещата са много дълбоки и не са от вчера. Грешки съм направила много и продължавам да правя и не се оправдава с това, че безгрешни няма. Просто и на мен ми прелива щашата да се опитам да докарам баланс между 3-ма човека в къщи.
Сегашният ми съпруг се опитваше много да и помага, но дългогодишното и поведение към него и най-вече към мен го обезсърчи и той се отказа. Категорично заяви, че е до тук. Ако го помоля, помага, ако не - трае си. И него го разбирам.
И така...много може да се каже и пише и да се разсъждава. Мислила съм за нов психолог, но не знам дали ще издържа финансово. Сега плащам уроци всяка седмица по МАТ и БЕЛ, от които не се вижда особен ефект, кактос поменах. Но не заради учителите...
Наистина съм объркана и чувства вина понякога за всичко, което се случва на дъщеря ми....

Не знам дали и доколко си права, но двете подчертани места ми направиха ужасно впечатление. И от двата ти поста оставам с впечатление, че пишеш повече за да ожалиш себе си каква кофти дъщеря ти се е паднала. Можеш ли да напишеш пост САМО с добрите качества на дъщеря си?  Thinking 

Гледам никога да не намесвам зодиите, но понеже си ги споменала...баба ми беше Лъв, леля ми и съпругът ми са Лъвове и наблюденията ми /особено от жените/ са следните: децата им винаги трябва да са номер едно, всички да им се възхищават, а оттам и на майката, възпитала това чудо на природата. Те винаги знаят най- добре какво трябва да се случи и всяко отклонение от желанието им се приема като пълен провал. Импровизациите не се толерират, няма начин детето да знае по- добре от мама Лъв какво е по- добре за него. Мама Лъв не допуска, че това, което за нея е хубаво, за другата страна може да не е. Честно казано, не знам един затворен, чувствителен и неагресивен Рак как би оцелял срещу един Лъв. Може би с някакъв скрит бунт? И дано да остане само с това!   

# 22
  • Мнения: 831
Благодаря за коментарите!Не пожелавам на никоя от вас подобна ситуация!

# 23
  • Мнения: 26
Насила хубост не става!

# 24
  • Мнения: 4 569
Мила, Аспасия, промениха ли се нещата при вас?  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 381
Към авторката на темата -
Мисля, че самата Ви тема е озаглавена изключително погрешно. От това, което описвате излиза не, че "детето Ви не иска да учи", а, че не желае да го прави по този начин - училищният метод. И го разбирам прекрасно затова. Методиките, оценяването, отношението - всичко буди отвращение, не желание за знания.
Явно неговият начин за научаване на нещата е съвсем, съвсем различен. Просто намерете вариант да поднасяте материала в учебниците по друг начин. Peace

aspasia,
всъщност има и много други хора в подобна на Вашата ситуация.
Всъщност аз съм дете на майка като Вас.
Майка, която "пожертва" /както Вие се изразихте/ мене и сестрите ми, за да гради кариера, която се раздели с биологичния ни баща и ни "поднесе" нов, която не ни е обръщала нужното внимание, когато сме имали нужда от него, а после ще вайкаше като Вас в момента защо така, и също като Вас ни нарича по-този начин - Вие наричате собственото си дете егоист. Същото дете, което не е имало Вашето внимание, когато е имало нужда от него. Няма да се занимавам да Ви обяснявам какво мисля, тъй като е изложено от момичетата преди мене - то просто се вижда. Дано да успеете да осмислите поне една малка част от нещата, казани Ви тук и да вземете мерки. Все пак, знаете израза - "по-добре късно, отколкото никога!"

# 26
  • Мнения: 6
Нямам навика да се сърдя. Не ме обижда нищо от казаното и в голяма степен си права. Знам, че най-голямата ми грешка беше, че не бях плътно до детето си, когато имаше нужда от мен - в начален курс. Но се опитх да градя кариера като диригент и жертвах нея. Със сегашния си съпруг съм откакто тя беше на 1 година. Приела го е, но ревнува и от него. Голям егости е - иска цялото вниамние не хората да е към нея, не само моето. Не искам да се оправдавам. Отделно от това, не съм я настройвала против баща и, а напротив. Насърчавала съм я да се вижда с него и го правят редовно - не спазвам решението на съда за някакви си глупави регулярни срещи. Просто той е много строг и не и изнася. Повярвай ми, че детето си има особен характер, за който не съм виновна само аз. И да - наистина на моменти се чудя дали не искам поне за няколко години да се дистанцираме една от друга, но не за да се отърва, а за да може евентуално тя да прецени какво е имала и какво би могла да има. Но аз самата реших,ч е няма да се чувствам по-добре, ако я пратя в друг град - знаем, че мнгоо деца ходят да учат от 8 клас в други градове, което не е проблем, Аз самата исках да го направя навремето.
Да, нещата са много дълбоки и не са от вчера. Грешки съм направила много и продължавам да правя и не се оправдава с това, че безгрешни няма. Просто и на мен ми прелива щашата да се опитам да докарам баланс между 3-ма човека в къщи.
Сегашният ми съпруг се опитваше много да и помага, но дългогодишното и поведение към него и най-вече към мен го обезсърчи и той се отказа. Категорично заяви, че е до тук. Ако го помоля, помага, ако не - трае си. И него го разбирам.
И така...много може да се каже и пише и да се разсъждава. Мислила съм за нов психолог, но не знам дали ще издържа финансово. Сега плащам уроци всяка седмица по МАТ и БЕЛ, от които не се вижда особен ефект, кактос поменах. Но не заради учителите...
Наистина съм объркана и чувства вина понякога за всичко, което се случва на дъщеря ми....

Не знам дали и доколко си права, но двете подчертани места ми направиха ужасно впечатление. И от двата ти поста оставам с впечатление, че пишеш повече за да ожалиш себе си каква кофти дъщеря ти се е паднала. Можеш ли да напишеш пост САМО с добрите качества на дъщеря си?  Thinking 

Гледам никога да не намесвам зодиите, но понеже си ги споменала...баба ми беше Лъв, леля ми и съпругът ми са Лъвове и наблюденията ми /особено от жените/ са следните: децата им винаги трябва да са номер едно, всички да им се възхищават, а оттам и на майката, възпитала това чудо на природата. Те винаги знаят най- добре какво трябва да се случи и всяко отклонение от желанието им се приема като пълен провал. Импровизациите не се толерират, няма начин детето да знае по- добре от мама Лъв какво е по- добре за него. Мама Лъв не допуска, че това, което за нея е хубаво, за другата страна може да не е. Честно казано, не знам един затворен, чувствителен и неагресивен Рак как би оцелял срещу един Лъв. Може би с някакъв скрит бунт? И дано да остане само с това!   

Здравейте. Докато четях споделеното от Вас, имах чувството, че аз съм го писала. Напълно Ви разбирам и мисля, че човек може да разбере такъв проблем едва когато се сблъска с нещо подобно...Лично аз съм скептична към търсенето на корените на проблемите в да го кажем "по-особените обстоятелства"-втори брак , кариера и т.н. Тези неща отдавна не се считат за необичайни, даже напротив. В нашия случай при тривиални обстоятелства преживяваме подобни проблеми. Със съпруга ни сме женени от студенти, детето ни е "дете на любовта", и двамата сме много самостоятелни и отговорни, като в същото време сме много семеен тип хора, в смисъл, че родителите ни  и близките ни хора са ни наистина близки т.е. семейната среда е добра, отношенията са обич, уважение от малки към големи и обратно.Напрежение по този параграф не е имало никога, слава богу. С две думи, освен , че се обичаме, сме и приятели.
Така...Дъщеря ни е вече на 15 години, почти на 16 години-9 клас. Единствено дете, обичаме си я много, но ...за съжаление , колкото и да искам , няма с какво да се похваля. Не взема наркотици и не бяга от вкъщи, но не мисля, че единствено избягването на сериозните проблеми от този тип  е повод за радост. В училище до 7 клас беше отличничка, с определена хуманитарна насоченост-литература и езици. Когато дойде ред да се кандидатства, тя сама, за наша огромна тогава радост, избра НГДЕК, с обяснението, че там е за хора с нейните интереси . Цяла година живяхме с тази идея, уж се готви за изпита по история, уж беше твърдо решила...И изведнъж към април-май реши, че древните езици, които се изучават там няма да й трябват, че това училище не е истинското й желание и т.н. т.н. Ние с баща й останахме като гръмнати, защото вече почти нямаше време за добра подготовка по математика за езиково училище, което тя каза, че е решила да атакува. Въпреки това, мобилизирахме се и намерихме добър учител, който за месец и половина уроци успя да я обучи така, че на изпита изкара 4,30. С отличната й оценка по литература, балът й стигна за едно от добрите чуждоезикови СОУ-та в София. Приехме, че макар и малко екстремно постигнат, това си е , все пак някакъв успех. В началото тя беше много щастлива и горда от това.После обаче, се оказа, че в добрите чуждоезикови училища, учителите си имат и съответните критерии. Осми клас завърши с 5,50-то тогава се учи само английски , математика и БЕ. Тази година първият срок не можа да стигне и до  5. С частен учител по математика твърдо кове 4. Литературата, която й беше силен предмет вече е на 5, тъй като освен разсъждения ,се изискват и знания, а нашето слънце не ще да чете. Въобще момента с четнето на уроци някак си липсва. Говорили сме, помагаме, но...като види по сериозен материал за учене, вдига ръцете и казва-"не мога". Какво ли не опитахме вече-наказания, като лишаване от интернет, лишаване от излизане и т.н. Никакъв ефект. Даваме стимули от рода на -ако изкараш 5 по математика за годината /което е напълно постижимо ако седне да решава задачи/, ще отидеш на концерт на Гънс енд Роузез, примерно....Отговорът е, че ще се опита , но не дава гаранции Sad.
Говорим много,постоянно обсъждаме тези неща, "и да пасе  овцете сме я пращали", и примери за младежи, които не са глупав, но мързелът е погубил и ходят без образование и безработни....и какво ли не ...Книга мога да напиша...Е, камък да беше, щеше мааалко да се стресне....
Баща й е на мнение, че няма надежда и вече лекичко се е оттеглил-намесва се когато го помоля...Най-много ме тревожи липсата на каквато и да е амбиция, мързела, нежеланието да се проумеят някои прости житейски истини, непукизма.

Моля ви, споделете опит в тази посока, че вече направо съм на път да се отчая с безхаберието на дъщеря ни!

# 27
  • Мнения: 8 827
Здравейте! На тези оплаквания мога да ви кажа да не се тревожите толкова, изобщо не сте единствени. Дългогодишният ми опит с частни ученици ми е показал, че много деца имат този проблем-тотална невъзможност да научат материала по един или повече предмети. Не е въпрос до нежелание, мързел, глупост или каквото и да е. Просто не става и това е.... Въпреки желанието. Въпреки че не са глупави по принцип. Въпреки че някои родители взимат мерки още в началните класове. Така са устроени вероятно Rolling Eyes Мисля ,че само в Бг го има това родителите да изпадат в пълен потрес от факта, че децата им са посредствени ученици. Приемете ги такива, за да могат и те да си простят. На тях им е още по-трудно да си обяснят защо приятелчето им по чин е отличник, след като си пише набързо домашните в междучасието, а те изкарват 3-ки при положение, че са изхабили много повече време и усилия вкъщи. Нима вие нямате приятелка, която ще направи страхотен сладкиш от първия път без да се престарава, докато вашият не става и след десети опит? Mr. Green С всичко е така, на някои им спори ученето, на други не...за съжаление. Това ги обезсърчава допълнително. Те достатъчно се самоизмъчват, не ги тормозете и вие. Приемете ги такива. Peace Simple Smile

# 28
  • в света на илюзиите
  • Мнения: 636
Аз мисля, че buligena, се тревожи защото детето щ не е от тези, които не могат да учат. Тя разказва, че детето до 7 клас е било отлична ученичка с определени интереси към литературата, които после са се "стопили". Тя не намира основателна причина за този спад и именно заради това се тревожи.
Не мисля, че в случая е добре да казваме, че "толкова си може детето, оставете го", защото очевидно не е така (поне аз останах с такова впечатление от разказа). Проблемът тук е апатия, незаинтересованост, липса на амбиция у едно МОЖЕЩО дете. Нека не нападаме пишещите тук, а се опитаме да вникнем в болката, която ги измъчва.
Тук някои направо "изядоха" aspasia. Мъчно ми е за тях. Чудя се как си мислят, че са застраховани срещу подобни "неуредици"  newsm78

# 29
  • Мнения: 8 827
Не виждам нещо кой знае колко по-различно. Материалът е станал по-труден, тя не се справя вече и реагира по същия начин, по който реагират и останалите. Разликата е, че те са в средния курс, а тя-в гимназиалния. Принципно положението е същото.

# 30
  • дълбоката провинция
  • Мнения: 578
Аз пък мисля, че родителите много добре разбираме когато децата не учат според възможностите си или близо до тях и тогава сме най-нещастни, защото не искаме те да се похабяват в нищоправене.

Само че... тук ми се иска да кажа, че не трябва да бъдем максималисти. Нужно ли е децата да са отличници, какво й е на оценката 5? И изобщо защо искаме децата да са добри по всички предмети, защото така ни е учил социализмът, че трябва да сме всестранно развити?

Оценка много добър 5 я тълкувам като да си много добър в дадена област, а отличен 6, като да си изключителен, да си отличЕн.

Вместо да четат каквото искат, ние им даваме задължителна литература и те започват да мразят четенето. Вместо да поощряваме интереса им в дадена област или да открием кое би ги заинтригувало, ние очакваме от тях да бъдат добри по всичко и те започват да мразят ученето.

Нека да ги поощряваме и да им казваме „Браво!” там, където са маалко по-добри!

# 31
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
unadaptable ,  Peace.

Майки, нали не мислите, че един тийнейджър коренно променя характера си за месец или година ей така, без основателна причина?  Как точно си представяте, че едно борбено и амбициозно дете изведнъж става апатично или конфронтиращо се само защото така си е решило? Или, довчера било ученолюбиво и трудолюбиво, а изведнъж се събужда с мисълта, че вече сменя плочата и ще бъде мързеливо и инатливо?  Shocked Такова дете или е преживяло сериозно сътресение /като сериозно е строго индивидуална категория/, или никога не е било наистина амбициозно и ученолюбиво в степента, в както са го виждали родителите му. И в един момент, когато отговорността и трудността станат по- големи, истината лъсва и родителите, вместо да го приемат каквото е /за което те съществено са допринесли с възпитанието през първите му годинки/, започват война за надмощие, сякаш им е някакъв враг.  ooooh! Това е най- голямата грешка, която могат да направят! Защото връзките, които ще изградят с децата, са по-важни от оценките в училище. Знаете ли колко деца "под натиск" развиват психични разстройства на по-късен етап от живота си? Най-добре прочете и се консултирайте по този въпрос, преди да санкционирате провинилите се и да досмачкате самочувствието и самоуважението им!  ooooh!

Две неща, които съм научила като възрасна, а ми се искаше да знаех като ученичка /отличничка, между впрочем/: 1. Не е важно училището да ти пише 6, а животът да ти пише 6! и 2. Всички изследвания показват, че в живота по- добре се оправят "средните" ученици! А откъде ги знам тези максими? От двама много успешни в живота господа!    

# 32
  • Мнения: 8 827
unadaptable ,  Peace.

Майки, нали не мислите, че един тийнейджър коренно променя характера си за месец или година ей така, без основателна причина?  Как точно си представяте, че едно борбено и амбициозно дете изведнъж става апатично или конфронтиращо се само защото така си е решило? Или, довчера било ученолюбиво и трудолюбиво, а изведнъж се събужда с мисълта, че вече сменя плочата и ще бъде мързеливо и инатливо?  Shocked Такова дете или е преживяло сериозно сътресение /като сериозно е строго индивидуална категория/, или никога не е било наистина амбициозно и ученолюбиво в степента, в както са го виждали родителите му. И в един момент, когато отговорността и трудността станат по- големи, истината лъсва и родителите, вместо да го приемат каквото е /за което те съществено са допринесли с възпитанието през първите му годинки/, започват война за надмощие, сякаш им е някакъв враг.  ooooh! Това е най- голямата грешка, която могат да направят! Защото връзките, които ще изградят с децата, са по-важни от оценките в училище. Знаете ли колко деца "под натиск" развиват психични разстройства на по-късен етап от живота си? Най-добре прочете и се консултирайте по този въпрос, преди да санкционирате провинилите се и да досмачкате самочувствието и самоуважението им!  ooooh!

Две неща, които съм научила като възрасна, а ми се искаше да знаех като ученичка /отличничка, между впрочем/: 1. Не е важно училището да ти пише 6, а животът да ти пише 6! и 2. Всички изследвания показват, че в живота по- добре се оправят "средните" ученици! А откъде ги знам тези максими? От двама много успешни в живота господа!    

Не ти разбирам поста, честно Shocked
Не видях твърдение у някого от писалите, че дете е променило коренно характера си за месец или година? Rolling Eyes Къде и кой го пише това?
По второто ти твърдение, не не съм съгласна, че трябва едно дете да преживее травма, за да му се намали успехът. Просто става по-трудно и то не се справя.
Трето твърдение-че е грешка да се иска непременно децата да са отличници. Тук съм съгласна, и аз твърдя същото.
Има ли да уточним още нещо?

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
За мен дете, което в начална степен е било отличник и се вижда, че е усвоило материала, а от пети клас нагоре започва да слиза надолу към петици и четворки, значи работата не е на добре. Освен ако родителят не е сляп, глух или тотално нехаен, няма как даа не се усети какви са възможностите на детето и кога резултатите са плод на ученето и кога на неученето. Не държа моите деца да са отличници, но помага много да си отличник, има си привилегии отвсякъде и те го усещат. По моите лични критерии, едно дете, което е между четворка и петица, не си е усвоило материала добре, и ще има ядове с натрупване с всеки клас. Какво означава да има четворка по математика? Можеш ли да изкараш една задача за четворка, кое точно може да се отмине - грешките в изчисляването или логическите грешки?

# 34
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
unadaptable ,  Peace.

Майки, нали не мислите, че един тийнейджър коренно променя характера си за месец или година ей така, без основателна причина?  Как точно си представяте, че едно борбено и амбициозно дете изведнъж става апатично или конфронтиращо се само защото така си е решило? Или, довчера било ученолюбиво и трудолюбиво, а изведнъж се събужда с мисълта, че вече сменя плочата и ще бъде мързеливо и инатливо?  Shocked Такова дете или е преживяло сериозно сътресение /като сериозно е строго индивидуална категория/, или никога не е било наистина амбициозно и ученолюбиво в степента, в както са го виждали родителите му. И в един момент, когато отговорността и трудността станат по- големи, истината лъсва и родителите, вместо да го приемат каквото е /за което те съществено са допринесли с възпитанието през първите му годинки/, започват война за надмощие, сякаш им е някакъв враг.  ooooh! Това е най- голямата грешка, която могат да направят! Защото връзките, които ще изградят с децата, са по-важни от оценките в училище. Знаете ли колко деца "под натиск" развиват психични разстройства на по-късен етап от живота си? Най-добре прочете и се консултирайте по този въпрос, преди да санкционирате провинилите се и да досмачкате самочувствието и самоуважението им!  ooooh!

Две неща, които съм научила като възрасна, а ми се искаше да знаех като ученичка /отличничка, между впрочем/: 1. Не е важно училището да ти пише 6, а животът да ти пише 6! и 2. Всички изследвания показват, че в живота по- добре се оправят "средните" ученици! А откъде ги знам тези максими? От двама много успешни в живота господа!    

Не ти разбирам поста, честно Shocked
Не видях твърдение у някого от писалите, че дете е променило коренно характера си за месец или година? Rolling Eyes Къде и кой го пише това?
По второто ти твърдение, не не съм съгласна, че трябва едно дете да преживее травма, за да му се намали успехът. Просто става по-трудно и то не се справя.
Трето твърдение-че е грешка да се иска непременно децата да са отличници. Тук съм съгласна, и аз твърдя същото.
Има ли да уточним още нещо?

 newsm78 Не пиша тук за да уточнявам с теб каквото и да било, а за да си кажа мнението.   Shocked

 Все пак, понеже съм добре възпитана, ще ти отговоря на поставените за уточнение въпроси:

1. Това е твърдение от по- долен пост:
Цяла година живяхме с тази идея, уж се готви за изпита по история, уж беше твърдо решила...И изведнъж към април-май реши, че древните езици, които се изучават там няма да й трябват, че това училище не е истинското й желание и т.н. т.н. Ние с баща й останахме като гръмнати...

2. Аз самата съм посочила или/или:
или е преживяло сериозно сътресение /като сериозно е строго индивидуална категория/, или никога не е било наистина амбициозно и ученолюбиво в степента, в както са го виждали родителите му. И в един момент, когато отговорността и трудността станат по- големи, истината лъсва и родителите,

Явно много си бързала с уточненията и си пропуснала да прочетеш всичко.  Laughing

# 35
  • Мнения: 8 827
 Laughing Не, не бързах, но ми се вижда чудно, че те изненадва промяната в плановете, а и родителите също са се изненадали. Та детето е било на 13! Те си променят желанията всеки ден, влез в темата на сегашните седмокласници и ще видиш, че това е направо норма при тях. Всеки ден ново 20 Joy
Родителите са определяли степента на успеваемост на детето според оценките в училище и затова са смятали, че е добра ученичка. ВО в края на годината е поставило нещата по местата си.
П.П. Останах с впечатление, че съм те обидила, защото търся заяждане, а това не е така. Не разбрах какво имаш предвид, нищо повече.

# 36
  • Мнения: 6
Проблемът за мен не е в резултата /цифровата оценка/, а по-скоро в причината /нежеланието и апатията/.Наистина е най-важно да запазим приятелските отношения с детето си, но това не означава според мен, че трябва да приемаме теорията на мързела, която то прилага упорито. Без да съм заслепен или болезнено амбициозен родител, смятам, че детето ни има много по-големи възможности в някои области, но някак си винаги избира лесният начин за постигане на целите. Това лениво среднячество и нежелание да се мобилизира мен лично много ме дразни, защото го приемам като неприятна черта от характера, която със сигурност пречи и ще пречи и занапред.

Да , в днешно време много посредствени ученици успяха в живота, но това не е защото са били посредствени, а защото имат повече селска хитрост в главите, което при нас не е налично.
Стремежът ми е ,да помогна на детето си да не се оставя на инерцията,защото все пак вярвам,че един ден тази мъгла ще се разсеее ище настъпи просветление Simple Smile

# 37
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540

Да , в днешно време много посредствени ученици успяха в живота, но това не е защото са били посредствени, а защото имат повече селска хитрост в главите, което при нас не е налично.
Стремежът ми е ,да помогна на детето си да не се оставя на инерцията,защото все пак вярвам,че един ден тази мъгла ще се разсеее ище настъпи просветление Simple Smile


Не става въпрос за селска хитрост, а за това, че средните ученици не развиват т. нар. "синдром на отличника". Всъщност точно отличниците, които не са много амбициозни, в един момент се оставят на инерцията, защото са свикнали всичко да им е лесно. Също така отличниците са тези, които после в живота по-лесно се отказват, когато в нещо не са добри, защото са свикнали на максималната оценка и се страхуват от провал. Всички знаем, че понякога трябва да се мине през грешки, спадове и много опити, за да се случат нещата, а отличниците често бягат от провала като дявол от тамян. И още много слабости, характерни за този "синдром". Аз самата мога да потвърдя, че съм се борила с част от посочените характеристики. 

http://az-jenata.bg/article/12000/Sindromat-na-otlichnitsite/

  

# 38
  • Мнения: 1 175

Да , в днешно време много посредствени ученици успяха в живота, но това не е защото са били посредствени, а защото имат повече селска хитрост в главите, което при нас не е налично.
Стремежът ми е ,да помогна на детето си да не се оставя на инерцията,защото все пак вярвам,че един ден тази мъгла ще се разсеее ище настъпи просветление Simple Smile


Не става въпрос за селска хитрост, а за това, че средните ученици не развиват т. нар. "синдром на отличника". Всъщност точно отличниците, които не са много амбициозни, в един момент се оставят на инерцията, защото са свикнали всичко да им е лесно. Също така отличниците са тези, които после в живота по-лесно се отказват, когато в нещо не са добри, защото са свикнали на максималната оценка и се страхуват от провал. Всички знаем, че понякога трябва да се мине през грешки, спадове и много опити, за да се случат нещата, а отличниците често бягат от провала като дявол от тамян. И още много слабости, характерни за този "синдром".

http://az-jenata.bg/article/12000/Sindromat-na-otlichnitsite/

 
Абсолютно подкрепям. Спомнете си: учим за живота, не за училището.
Казвам само, че е безмислено преследването на оценки за предмети които така и така не са приоритети на детето. В името на това да е перфектен.. на каква цена?
Вместо да затъпява в зазубряне на неща които не харесва трябва да влага усилия в областта която го привлича и която може да му е професия.
Аз като пълен отличник поради грешно формулираните си цели като ученичка  мога да го потвърдя  Joy

# 39
  • София
  • Мнения: 62 595
на мен това за синдрома на отличниците и успешността на тези със средния успех ми звучи като мантрата как децата, които не спазват дисциплина са все лидери. Има един немец от Макс Планк Институт, който проследява една доста голяма група деца вече повече от 30 години, още от раждането им. Тества ги за какво ли не - от физическо развитие, та до  интелектуални занимания, и установява, че който е бил отличник в училище, най-често е отличник и след училище откъм професионално и лично справяне. Естествено, ако децата ми гравитират около четворката, все ще намеря начин да ги оправдая, дето викат психолозите, да си намаля когнитивния дисонанс, и да прегърна идеята за успешните четворкаджии. Допълнително, ако приемем, че точно средната е четворката, то това означава, че повечето хора са точно там, е от основната маса, все ще излязат няколко много успешни.

# 40
  • Мнения: 8 827
Проблемът за мен не е в резултата /цифровата оценка/, а по-скоро в причината /нежеланието и апатията/.Наистина е най-важно да запазим приятелските отношения с детето си, но това не означава според мен, че трябва да приемаме теорията на мързела, която то прилага упорито. Без да съм заслепен или болезнено амбициозен родител, смятам, че детето ни има много по-големи възможности в някои области, но някак си винаги избира лесният начин за постигане на целите. Това лениво среднячество и нежелание да се мобилизира мен лично много ме дразни, защото го приемам като неприятна черта от характера, която със сигурност пречи и ще пречи и занапред.

Да , в днешно време много посредствени ученици успяха в живота, но това не е защото са били посредствени, а защото имат повече селска хитрост в главите, което при нас не е налично.
Стремежът ми е ,да помогна на детето си да не се оставя на инерцията,защото все пак вярвам,че един ден тази мъгла ще се разсеее ище настъпи просветление Simple Smile


Вие смятате, че детето има по-големи възможности, а какво смята детето?
А ако детето е мобилизирало целия си потенциал, а вие не го забелязвате?
Тормозът, който упражнявате над детето, няма да промени нещата. Това, което не става по естествения начин- със създаване на условия за учение, помощ и родителска заинтересованост, няма да стане по никакви други начини.

# 41
  • Мнения: 6
   

Вие смятате, че детето има по-големи възможности, а какво смята детето?
А ако детето е мобилизирало целия си потенциал, а вие не го забелязвате?
Тормозът, който упражнявате над детето, няма да промени нещата. Това, което не става по естествения начин- със създаване на условия за учение, помощ и родителска заинтересованост, няма да стане по никакви други начини.
[/quote]
Това, което смятам аз за потенциала на детето е и мнение на нейните учители, които аз ценя и уважавам, тъй като са от този тип, който не "глези" и не се прекланя пред криворазбрани и недоразбрани теории за "тормоз над учениците".Срещала съм другия тип "педагози", които споделят и то доста агресивно теорията, че "децата и без това са много натоварени, хайде да не ги мъчим да си учат добре материала". Защо го правят ли?Ами , за да спечелят лесно детската симпатия, а защо не и клиенти за частни уроци, които децата с такава охота и без особен резултат в крайна сметка, ще посещават, например? Въпреки, че това е много приятно за самите деца, считам , че погледнато не толкова повърхностно, е в техен ущърб.Спестените усилия на никого не са донесли дивидент, за разлика от положените, които винаги се изплащат. Все едно малкото дете като отказва моркови и ябълки, а иска само шоколад, ти да не го мъчиш с ябълки и моркови, а да му даваш само шоколад...

# 42
  • в света на илюзиите
  • Мнения: 636
Andariel smile3501 smile3501
Тази статийка е как да кажа ...... несериозна. И какъв е този г-н Георгиев, та да е някакъв коректив? И децата в първи клас правят разлика между "зубрач" и отличник. Дрън-дрън (с извинение към някои списващи тук за изказа). Вярно е за жалост, че образователната ни система има ОГРОМНИ пропуски и неуредици, но да се твърди , че "каращите го по канапа" са "върха на сладоледа", айде моля ви се.
Един неориентиран и неосъзнат подрастващ, който не е съвсем наясно какво иска от и какво смята да направи с живота си, да му даваме право да го мързи и да е безотговорен не мисля, че е редно и от безгранична родителска любов. Нали родителят е затова - да помага, на напътства, да се намесва когато вижда, че детето не върви в добра посока. Та нали ще го направи с разбиране и любов.
Не казвам, че всички трябва да са отличници и гении, но в никакъв случай не трябва да се толерират мързел, апатия и безотговорност.

# 43
  • Мнения: 15 266

Аз  съм на мнение, че децата, на които им липсва потенциал да разбират и научават материала в у-ще са много малко. Някой учат по бързо, други по бавно, някой имат нужда от допълнителна помощ и разяснения други не, но че детето толкова си може не съм съгласна. Може нивото му по различните предмети да е различно, но да го оставим, сакън да не го травмираме, не бива.

Все едно малкото дете като отказва моркови и ябълки, а иска само шоколад, ти да не го мъчиш с ябълки и моркови, а да му даваш само шоколад...

Как ябълката да стане привлекателна?!

# 44
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Andariel smile3501 smile3501
Тази статийка е как да кажа ...... несериозна. И какъв е този г-н Георгиев, та да е някакъв коректив? И децата в първи клас правят разлика между "зубрач" и отличник. Дрън-дрън (с извинение към някои списващи тук за изказа). Вярно е за жалост, че образователната ни система има ОГРОМНИ пропуски и неуредици, но да се твърди , че "каращите го по канапа" са "върха на сладоледа", айде моля ви се.
Един неориентиран и неосъзнат подрастващ, който не е съвсем наясно какво иска от и какво смята да направи с живота си, да му даваме право да го мързи и да е безотговорен не мисля, че е редно и от безгранична родителска любов. Нали родителят е затова - да помага, на напътства, да се намесва когато вижда, че детето не върви в добра посока. Та нали ще го направи с разбиране и любов.
Не казвам, че всички трябва да са отличници и гении, но в никакъв случай не трябва да се толерират мързел, апатия и безотговорност.

И къде точно е казано, че мързел и безотговорност трябва да се толерират?

Също ми е интересно ти правиш ли разлика между помощ и напътствие и психологически натиск и родителски амбиции /защото точно за това става въпрос/?

# 45
  • в света на илюзиите
  • Мнения: 636
....... Със съпруга ни сме женени от студенти, детето ни е "дете на любовта", и двамата сме много самостоятелни и отговорни, като в същото време сме много семеен тип хора, в смисъл, че родителите ни  и близките ни хора са ни наистина близки т.е. семейната среда е добра, отношенията са обич, уважение от малки към големи и обратно.Напрежение по този параграф не е имало никога, слава богу. С две думи, освен , че се обичаме, сме и приятели.
........... Въпреки това, мобилизирахме се и намерихме добър учител, който за месец и половина уроци успя да я обучи така, че на изпита изкара 4,30. С отличната й оценка по литература, балът й стигна за едно от добрите чуждоезикови СОУ-та в София. .........После обаче, се оказа, че в добрите чуждоезикови училища, учителите си имат и съответните критерии. Осми клас завърши с 5,50-то тогава се учи само английски , математика и БЕ. Тази година първият срок не можа да стигне и до  5. С частен учител по математика твърдо кове 4. Литературата, която й беше силен предмет вече е на 5, тъй като освен разсъждения ,се изискват и знания, а нашето слънце не ще да чете. Въобще момента с четнето на уроци някак си липсва. Говорили сме, помагаме, но...като види по сериозен материал за учене, вдига ръцете и казва-"не мога". Какво ли не опитахме вече-наказания, като лишаване от интернет, лишаване от излизане и т.н. Никакъв ефект. Даваме стимули от рода на -ако изкараш 5 по математика за годината /което е напълно постижимо ако седне да решава задачи/, ще отидеш на концерт на Гънс енд Роузез, примерно....Отговорът е, че ще се опита , но не дава гаранции Sad.
Говорим много,постоянно обсъждаме тези неща, "и да пасе  овцете сме я пращали", и примери за младежи, които не са глупав, но мързелът е погубил и ходят без образование и безработни....и какво ли не ...Книга мога да напиша...Е, камък да беше, щеше мааалко да се стресне....
............................
Моля ви, споделете опит в тази посока, че вече направо съм на път да се отчая с безхаберието на дъщеря ни!


И къде видя тоз СТРАШЕН ПСИХОЛОГИЧЕН натиск и родителски амбиции??????
Та хората дори искат за петица да я наградят.

# 46
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
....... Със съпруга ни сме женени от студенти, детето ни е "дете на любовта", и двамата сме много самостоятелни и отговорни, като в същото време сме много семеен тип хора, в смисъл, че родителите ни  и близките ни хора са ни наистина близки т.е. семейната среда е добра, отношенията са обич, уважение от малки към големи и обратно.Напрежение по този параграф не е имало никога, слава богу. С две думи, освен , че се обичаме, сме и приятели.
........... Въпреки това, мобилизирахме се и намерихме добър учител, който за месец и половина уроци успя да я обучи така, че на изпита изкара 4,30. С отличната й оценка по литература, балът й стигна за едно от добрите чуждоезикови СОУ-та в София. .........После обаче, се оказа, че в добрите чуждоезикови училища, учителите си имат и съответните критерии. Осми клас завърши с 5,50-то тогава се учи само английски , математика и БЕ. Тази година първият срок не можа да стигне и до  5. С частен учител по математика твърдо кове 4. Литературата, която й беше силен предмет вече е на 5, тъй като освен разсъждения ,се изискват и знания, а нашето слънце не ще да чете. Въобще момента с четнето на уроци някак си липсва. Говорили сме, помагаме, но...като види по сериозен материал за учене, вдига ръцете и казва-"не мога". Какво ли не опитахме вече-наказания, като лишаване от интернет, лишаване от излизане и т.н. Никакъв ефект. Даваме стимули от рода на -ако изкараш 5 по математика за годината /което е напълно постижимо ако седне да решава задачи/, ще отидеш на концерт на Гънс енд Роузез, примерно....Отговорът е, че ще се опита , но не дава гаранции Sad.
Говорим много,постоянно обсъждаме тези неща, "и да пасе  овцете сме я пращали", и примери за младежи, които не са глупав, но мързелът е погубил и ходят без образование и безработни....и какво ли не ...Книга мога да напиша...Е, камък да беше, щеше мааалко да се стресне....
............................
Моля ви, споделете опит в тази посока, че вече направо съм на път да се отчая с безхаберието на дъщеря ни!


И къде видя тоз СТРАШЕН ПСИХОЛОГИЧЕН натиск и родителски амбиции??????
Та хората дори искат за петица да я наградят.

Попитах те: И къде точно е казано, че мързел и безотговорност трябва да се толерират?

# 47
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Чета темата е сърцето ми "кърви". Имам сходен проблем с дъщеря си - сега е 7 клас. Отдавна ми е ясно, че не и се учи и основното и оправдание е, че я мързи. Завършва с отличен успех всяка година или поне мн.добър и то над 5. Но това нищо не значи за мен.
Всичко започна от начален курс, когато я записахме в експериментална паралелка с немски език в 35 СОУ и учеха по цял ден. Домашни през зедмицата нямаше, само почивните дни. Аз работех на 2 места, второто вечер след като я взема от училище. Мъжът ми (за нея 2 баща) смяташе, че тя трябва сама да се научи да учи. Не сядахме всеки ден да учим с нея. Само понякога в почивните дни. Аз работех и в събота. И така...закъсахме го здраво. Тя все още не може да чете гладко. Работихме с психолог (защото лъжеше много), логопед - който ни уверяваше, че детето си е наред. Психоложката работи почти 1 учебна година и каза да чакаме пуберитета да видим накъде ще тръгне - т.е. отказа се. Едно цяло лято я карахме да ни чете всеки ден на глас или да разказва прочетеното, ако е на ум. Ефект - никакъв. Толкова упорито същество не бях срещала! С каквото и да се захване се отгазва, когато срещне трудност. Ходеше на плуване, пиано, цигулка, спортни танци, стортна гимнастика, театрална школа, рисуване. Исках да намеря нещо, което да и хареса и да иска да се развива в тази насока - готова бях да я подкрепя. Аз самата съм музикант и не бях кой знае колко силна в училище, но свирех всеки ден и печелех национални и международни конкурси, та затова бях готова дори и да не е отлична ученичка да я подкрепя в някоя област, която и допада наистина. За това пробвах всичко, което ми беше по силите. И какво....остана само театъра. Опитвах се да я насърча да кандидатства актьорско майсторство след 7 клас, има такова училище в Пловдив, но тя категорично отказва, защото там ще живее при биологичния си баща.
Тази година записахме курс по БЕЛ и уроци по МАТ - почти никакъв ефект. Разбира и може всичко, но не иска...не вниква в условията на задачите и съответно не ги решава вярно....
Опитвахме всякак - с наказания - не става и не препоръчвам; с поущрения - работеше до известно време, защото загуби интерес, а и желанията и растяха финансово нагоре и спряхме. Аз се изнервих до краен предел - крещя, обиждам...а знам много добре, че не трябва. Падагог съм, с чуждите деца се оправям без проблем само с разговори, а с моето - не мога!!!
Преди 5 години родих второто си дете - неописуема ревност!!! Много ми помага понякога, но и много не ми....
На ръба на отчаянието съм. Предстоят и матури. Искам да  научи поне английски език, но без да седне да пише и чете не виждам как ще стане???? А никак не е глупава, никак. Каквото види и чуе - запомня. "Опълченците на Шипка" го знае наизуст, както и други такива, дори печели конкурси за рецитиране.
А, да кажа, опитвахме и с писане на задачите за деня всеки ден - 1 - това, 2- онова, 3- другото и т.н.....ефекта бе за няколко дни, най-много 3  Cry
Сърдила съм и се, не съм и говорила, много съм и горовила - не и не!!! Опитвахме да я изпитваме всяка вечер - не мога да ви опиша какъв цирк става, реве вместо да си разкаже урока, прави ни забележки кое как било - а аз го гледам от учебника - тя бърка...не издържахме повече от месец. Наистина беше непоносимо. А и тя само ни пишеше бележки от сорта "оставете ме, не ме изпитвайте, от понеделник сама почвам"...дрън дрън....
А учителите я хвалят що-годе в училище. Вдигала ръка- знаела. Но на писмените изпитвания - гола вода!
Иначе може да играе страхотно -на последното представление се представи много добре...но пак е на моменти когато се съсредоточи се получава!
Знам, че в мен също е голяма част от проблема - изнервена съм много към нея вече, нямам търпението, викам, не съм постоянна в  мненията и решенията си....
Това е като цяло...мога и още да пиша, но мисля, че споделих достатъчно....мъката ми е голяма. Просто искам доброто за детето си и се опитвам да му показвам кое как да става, как да се държи и защо, но то не иска да възприеме сякаш, а в същото време сама ме кара да и обяснявам...
И да добавя, зодията и е Рак...аз съм Лъв...голяма битка между нас и може би конкуренция - знам ли?

Ето тук виждам и психически натиск и родителски амбиции! Не случайно майката набляга на аз искам, аз смятам, аз, аз...

# 48
  • Мнения: 1 479
Ето тук виждам и психически натиск и родителски амбиции! Не случайно майката набляга на аз искам, аз смятам, аз, аз...
Не сте права. Натиск има, но той е върху психиката на майката породен от невъзможността да реши проблема. За какви амбиции говорите когато "кораба" потъва и жената се чуди коя дупка да запуши ? Естествено че трябва ТЯ да набляга, когато другата страна въобще не се интересува, нали е МАЙКА.

Много силен постинг  на г-жа buligena с голям емоционален заряд.   bouquet
Знам за подобен случай, също момиче, до 7 клас отличничка, влезе в АЕГ и там нещата се объркаха.  Никой от родителите не иска да бъде лош т.е. да бъде този който ще "тропне", ще викне, прилагат "щраусовата" политика и чакат "живота да я научи". Cry

# 49
  • Мнения: 5 768
"Щраусовата" политика и чакането "живота да ги научи" не винаги има успех!
 Имам подобни примери с познати и за това казвам ,че за мен тази политика е неприемлива.

# 50
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Абсолютно никъде и никой не е говорил за "щраусова политика".  ooooh!

Става въпрос за реална представа за възможностите; за правилно анализиране на ситуацията и правилна стратегия, която да е в полза на детето, а не в полза на родителските очаквания;  анализиране и наблягане на наистина силните страни, а не на тези, които би трябвало за един отличник; за учене не заради оценката, а заради знанието, което после ще влезе в действие; за това да не се сравнява непрекъснато с другите ученици и да гради самочувствие, дори да не е пълен отличник; да получи от родителите подкрепа и помощ, а не заплахи, шамари, цупене, психическа обработка. Не знам дали обърнахте внимание, но и в двата случая в темата, изобщо не се говори за предмет/област, която детето да обича и да иска да развива без натиск от страна на родителите.

# 51
  • Мнения: 5 768
Абсолютно никъде и никой не е говорил за "щраусова политика".  ooooh!


Я, прочети по-горния пост! Отговарям точно по повод писаното от Пламен!

# 52
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Абсолютно никъде и никой не е говорил за "щраусова политика".  ooooh!

Става въпрос за реална представа за възможностите; за правилно анализиране на ситуацията и правилна стратегия, която да е в полза на детето, а не в полза на родителските очаквания;  анализиране и наблягане на наистина силните страни, а не на тези, които би трябвало за един отличник; за учене не заради оценката, а заради знанието, което после ще влезе в действие; за това да не се сравнява непрекъснато с другите ученици и да гради самочувствие, дори да не е пълен отличник; да получи от родителите подкрепа и помощ, а не заплахи, шамари, цупене, психическа обработка. Не знам дали обърнахте внимание, но и в двата случая в темата, изобщо не се говори за предмет/област, която детето да обича и да иска да развива без натиск от страна на родителите.
Я, прочети по-горния пост! Отговарям точно по повод писаното от Пламен!

И аз отговарям на Пламен.

# 53
  • София
  • Мнения: 62 595
Според мен някои неща са много хубави на думи, но някак си оставват на думи.

 Първо, клишето за отличниците, които всъщност не са баш отличници, а се борят за оценка, а не за знания. Винаги, ама винаги си личи кога едно дете учи и знае предимно за собствено постижение, и кога е само за оценка. Допълнително, едно и също дете може по един предмет да учи само за знанието, а по друг да е само за оценката (например, за да не му се разваля красотата на бележника или просто защотоо не му харесва ниската оценка). Но в повечето случаи за еднин отличник високата оценка е нещо като черешката на тортата - хам си знае, хем е било оценено положително. Лично аз гледам да съм някъде по средата като родител - да има положителна връзка между знанията и оценката, поне по повечето предмети. Не мога да си кривя душата, в определени моменти, както е сега с кандидатстването след седми клас, направо си казвам в прав текст на децата, че им трябва висока оценка, пък ако ще после да забраввят половината от ученото за изпита. По математика няма да забравят, всичко ще им трябва, но по български спокойно могат да отсвирят половината теория.

Второ, неминуемо едно нормаллно дете се сравнява с другите от класа, с приятели и др., дори родителите да не го правят. Затова всички, или поне доста родители искаме децата ни да са в силни  класове, приятелите им да са силни  ученици, защото те се сравняват и на всеки му се ще поне донякъде да е по-добър от другия в училище. Не смятам сравняването за нещо, което трябва  да се избягва на всяка цена, стига да не се прекали и фокусира само върху него. кой не се опитва да си намери мястото в една ранг-листа било сред съученици, било сред приятели.

Способностите няма как да бъдат оценени обективно, защото няма обективно оценяване никъде, все се прави от хора, а методите за оценяване са несъвъъшени и изпускат доста важни особенности при едно или друго дете, изкривяват картината донякъде. Това, което аз мога да направя като родител е да  се старая да се развиват що-годе хармонично - да няма области от знанието и развитието, където да са тотални профани. Вярвам в идеята, че в детството трябва да се положат основите на всички видове способности на детето - от  физическите, през научните, та до артистичните. Така или иначе в един момент се налага да се поспециализират, защо зорлем да ги  бутам натам?

# 54
  • Мнения: 1 479
Абсолютно никъде и никой не е говорил за "щраусова политика".  ooooh!
Явно не сте ме разбрали. Аз говоря за родителите на дете, които са мои близки и за тяхната "щраусова" политика спрямо тяхното дете. Дадох ги като пример за бездействие, бездействие което убива бъдещето на детето.  В критичните моменти някой от родителите трябва да вземе инициативата и да стане "лош". Казвам го от личен опит и в подкрепа на г-жа buligena.

Последна редакция: чт, 16 фев 2012, 20:06 от plamenhk

# 55
  • Мнения: 8 827
   

Вие смятате, че детето има по-големи възможности, а какво смята детето?
А ако детето е мобилизирало целия си потенциал, а вие не го забелязвате?
Тормозът, който упражнявате над детето, няма да промени нещата. Това, което не става по естествения начин- със създаване на условия за учение, помощ и родителска заинтересованост, няма да стане по никакви други начини.
Това, което смятам аз за потенциала на детето е и мнение на нейните учители, които аз ценя и уважавам, тъй като са от този тип, който не "глези" и не се прекланя пред криворазбрани и недоразбрани теории за "тормоз над учениците".Срещала съм другия тип "педагози", които споделят и то доста агресивно теорията, че "децата и без това са много натоварени, хайде да не ги мъчим да си учат добре материала". Защо го правят ли?Ами , за да спечелят лесно детската симпатия, а защо не и клиенти за частни уроци, които децата с такава охота и без особен резултат в крайна сметка, ще посещават, например? Въпреки, че това е много приятно за самите деца, считам , че погледнато не толкова повърхностно, е в техен ущърб.Спестените усилия на никого не са донесли дивидент, за разлика от положените, които винаги се изплащат. Все едно малкото дете като отказва моркови и ябълки, а иска само шоколад, ти да не го мъчиш с ябълки и моркови, а да му даваш само шоколад...
[/quote]

Изумена съм направо от упоритостта Ви да си докажете, че детето е мързел, но ако успеете да му го избиете, то ще сътвори чудеса. Според един от по-горните Ви постове, детето е изкарало на изпита в 7-ми клас 4.30 . Извинявам се за малко грубия ми разбор, но 4.30 е ниска оценка и говори за пълно неразбиране на материала. Това е масов изпит, който е направен на доста ниско ниво, защото трябва да се пусне и на циганчетата в Столипиново, и на децата от специалните училища. Има един куп въпроси в тия тестове, които могат да се решат с налучкване, а някои са направо смешно лесни.  Щом оценката е 4, значи много неща с разбирането и осмислянето на материала куцат. Допълнителната подготовка с учител не е дала нужния резултат, защото няма как да надскочиш себе си и това се е потвърдило отново в гимназията. Материалът в гимназиалния етап е по-труден, предметите са повече и времето и силите не стигат. Не всеки има неизчерпаеми сили, та да издържа да го товариш като магаре. Оставете момичето на мира, за да си събере мислите и да насочи усилията си към това, което един ден ще легне в основата на професията й. Гоненето на цели, които са над възможностите само ще попречи да стигне това, което може. Все в нещо се чувства уверена и силна. Нека върви натам.

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
останах с впечатление, че това е оценката от кандидат-гимназиалния изпит с двата модула, а не само от обикновеното външно оценяване на първия модул. Щом детето сега е девети клас, значи е от първия випуск, който кандидатства с формата от двата модула в един ден. Тук циганчетата от Столипиново и налучкването няма общо. Миналата година, доколкото разбрах, един напълно решен тест по математика осигурява оценка около четири и половина, останалото до шестицата се изкарвал от втория модул, ако детето се оценява по двата модула.

# 57
  • Мнения: 6
Точно така - два модула бяха по математика. Това , естествено го знае всеки, който малко или много е в час с образователната система-било той родител или учител /включително и частните такива с дългогодишна практика/ .  Който не е в час с този въпрос, а очевидно и с доста други по-деликатни,  просто си седи изумен...
А , иначе не е добре да подценяваме толкова ромчетата в Столипиново, защото точно тяхното ниво ще се достигне със светлите идеи за лесно и приятно образование, които някои модерни теоретици натрапват, доста злобно при това.

# 58
  • Мнения: 8 827
Госпожо, иронията Ви е неуместна, защото имате проблем. Вие, а не аз. Моят керван върви, докато някакви кучета си лаят, но Вашият не само не върви, ами яко е заседнал. Уви! И тъй като се занимавате със странични въпроси, към които нямате никакво отношение, ще напиша няколко думи. ВО обхваща и двата модула от изпита в края на 7-ми клас. Тези, които се заблуждават, че едното е ВО, а другото изпит Rolling Eyes, трябва първо да се запитат как се превежда тази абривиетура. Външно оценяване. Това означава, че се проверява от независими проверители, а не учителите, които преподават този предмет на децата ви. Едва ли някой не е чул, че и двата модула се проверяват от преподаватели, които не са от училището. Това, че някой някъде нещо недоразбрал и нарича единия модул по един начин, а другия по друг едва ли е толкова важно. Важното в случая е, че едно дете потъва, а родителите, които са най-близо до него, не му подават ръка. Всъщност то има повече нужда да бъде оставено да осмисли училищния си живот. На 15 години човек е достатъчно зрял, за да може да мисли за себе си в переспектива и да си направи правилна самооценка. Уверена съм, че детето знае заниманията с какво биха го карали да се чувства доволно от себе си, но при едно непрекъснато опяване и натиск едва ли ще сподели. Дайте въздух на момичето, за да се успокои и може би сама ще сподели визията си за собственото си бъдеще.

# 59
  • Мнения: 6
Госпожо, иронията Ви е неуместна, защото имате проблем. Вие, а не аз. Моят керван върви, докато някакви кучета си лаят, но Вашият не само не върви, ами яко е заседнал. Уви! И тъй като се занимавате със странични въпроси, към които нямате никакво отношение, ще напиша няколко думи. ВО обхваща и двата модула от изпита в края на 7-ми клас. Тези, които се заблуждават, че едното е ВО, а другото изпит Rolling Eyes, трябва първо да се запитат как се превежда тази абривиетура. Външно оценяване. Това означава, че се проверява от независими проверители, а не учителите, които преподават този предмет на децата ви. Едва ли някой не е чул, че и двата модула се проверяват от преподаватели, които не са от училището. Това, че някой някъде нещо недоразбрал и нарича единия модул по един начин, а другия по друг едва ли е толкова важно. Важното в случая е, че едно дете потъва, а родителите, които са най-близо до него, не му подават ръка. Всъщност то има повече нужда да бъде оставено да осмисли училищния си живот. На 15 години човек е достатъчно зрял, за да може да мисли за себе си в переспектива и да си направи правилна самооценка. Уверена съм, че детето знае заниманията с какво биха го карали да се чувства доволно от себе си, но при едно непрекъснато опяване и натиск едва ли ще сподели. Дайте въздух на момичето, за да се успокои и може би сама ще сподели визията си за собственото си бъдеще.

Уважаема Unadaptable, защо продължавате да натрапвате мнението си? Разбрахме Ви много добре какво искате да кажете, но като че ли Вие не усещате колко злобно започвате да звучите. Направо се запенихте ...Недейте така. Все пак тук дискутираме проблеми, свързани с децата ни и не е уместно да занимавате с Вашите комплекси и непременното си желание да надвикате всички.
Ако претендирате, че сте педагог, трябва да имате и усет за ситуацията и да разбирате и кога сте безполезна и нежелана. Нищо лично  Simple Smile.

# 60
  • в света на илюзиите
  • Мнения: 636
На мен ми се струва, че всеки дръзнал (май това е точната дума) да сподели нещо лично, доста от списващите тук го принуждават да съжалява и никога повече да не потърси съвет. А това е жалко, все пак нали е форум за взаимопомощ  smile3507
Как на 15 ще си толкова зрял, че ще правиш преценка за бъдещето си newsm78 И още по-странно, как един родител ще помага - "ще подава ръка", като остави детето си ей така само да преценя как да осмисля живота си newsm78
Странно, наистина странно, още повече за един педагог #Crazy
Тук, във форума има една статия Защо тийнейджърите се карат с родителите си Ето мъничък цитат от нея:
"Два полюса, между които подрастващото дете се разкъсва, довеждайки родителите и учителите си до лудост. Себеизразяването е най-лесно на тази възраст: ярка демонстрация на несходство, на другост, отхвърляне на общоприетите норми на поведение, отричане на ценностите, присъщи на възрастните по цял свят. С две думи – нихилизъм и позьорство.
В такова поведение няма нищо трагично и фатално. Това е нормален етап, през който, повече или по-малко, преминава всеки човек във възрастта между 13 и 17 години."

Някои хора май са щастливци или нещастници, знам ли newsm78 защото децата им прескачат пубертета.

# 61
  • Мнения: 8 827
Съжалих, че писах в тази тема, но ми дожаля за момичето.... Толкова ли е трудно да се разбере? Едно дете изкарва ниски оценки по математика и това го спъва не само в избора на училище, но и в обучението в гимназиалния етап. Родителите отначало постъпват правилно - опитват се да помагат в ученето, наемат учител да обяснява, но нещата с математиката не се подобряват. Оценката в края на 7-ми клас не е достатъчна за желаната езикова гимназия, в гимназията - също. Въпреки натиска и частните уроци. Родителите не искат да приемат, че детето просто не се справя с  предмета и да му "простят" този факт. Те са убедени, че проблемът е в мързела и нежеланието на дъщеря им да се заеме с материала. Ако ставаше само с желание, повечето да сме математически гении. И това важи не само за математиката....
Разбирам позицията да искаш най-доброто за своето дете. Не разбирам позицията да искаш от него осъществяването й на практика. Ами ако няма сили за такова нещо какво да направи това момиче? Ако таванът ти е 4, не концерти на не знам си кой, ами и частен самолет да обещаят, пак това....
А детето потъва, защото товарът от неоправдани от нея очаквания на родителите не може да не я мъчи. Толкова ли е трудно да й подадат ръка, сваляйки този товар от гърба й?
П.П.Въпросът е риторичен. Излизам от темата, безсмислена говориля се заформя. Не винаги в спорове и говорене търсещият може да открие истината за себе си.

# 62
  • Мнения: 6
На мен ми се струва, че всеки дръзнал (май това е точната дума) да сподели нещо лично, доста от списващите тук го принуждават да съжалява и никога повече да не потърси съвет. А това е жалко, все пак нали е форум за взаимопомощ  smile3507
Как на 15 ще си толкова зрял, че ще правиш преценка за бъдещето си newsm78 И още по-странно, как един родител ще помага - "ще подава ръка", като остави детето си ей така само да преценя как да осмисля живота си newsm78
Странно, наистина странно, още повече за един педагог #Crazy
Тук, във форума има една статия Защо тийнейджърите се карат с родителите си Ето мъничък цитат от нея:
"Два полюса, между които подрастващото дете се разкъсва, довеждайки родителите и учителите си до лудост. Себеизразяването е най-лесно на тази възраст: ярка демонстрация на несходство, на другост, отхвърляне на общоприетите норми на поведение, отричане на ценностите, присъщи на възрастните по цял свят. С две думи – нихилизъм и позьорство.
В такова поведение няма нищо трагично и фатално. Това е нормален етап, през който, повече или по-малко, преминава всеки човек във възрастта между 13 и 17 години."

Някои хора май са щастливци или нещастници, знам ли newsm78 защото децата им прескачат пубертета.




Така е -трудно е да се намери верният път към един тийнейджър...Но пък, със сигурност не е ненормално да има такива проблеми. Ненормално  да се заравя главата в пясъка и да се оставят нещата на инерцията.
Благодаря на всички за споделените мисли. Идеята ми беше да чуя мнението на други родители с подобни проблеми, както и родители на деца, които се справят добре и нямат проблеми, с две думи- и добрия и лошия опит.


# 63
  • Мнения: 15 266
unadaptable, моля се да не си учител!

# 64
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Идеята ми беше да чуя мнението на други родители с подобни проблеми, както и родители на деца, които се справят добре и нямат проблеми, с две думи- и добрия и лошия опит.

Ще се опитам да изразя мнението си с няколко изречения.
 Първо , голямото ми дете ми не е имало и няма проблеми , сега е 8 клас, в ново училище.
 Второ: Винаги съм се стремяла от най-ранна детска възраст да обясня  децата си важноста на ученето и последствията от него! Говорим за 6 - 7 год.
 Трето: Никога не съм се доверявала на оценките в училище. Не проверявам домашни редовно , и не изпитвам всеки ден. Периодично през няколко месеца проверявам до колко нещата от материала са усвоени.
 Четвърто: съвсем наясно съм със силните и слабите страни на децата , и не бих си позволила да " натискам" там, където нещата не са отлични. Всеки си има силни и слаби страни. Вярно е , че при големият силните са повече, но и той си има слаби места.
 Опитала съм се да възпитам в децата си отговорност към ученето , и осъзнаване на неговата важност. Амбицията е нещо , което се придобива много трудно.
 Споделям мнението , че всеки си има капацитет, и той може да се развива донякъде. За мен е важно децата ми да развият капацита си на макс независимо за колко би бил оценен  Peace.
 

# 65
  • Мнения: 2
Здравейте мами!
Близнаците ми са 2-ри клас , единия учи а другия не. От известно време с Деян имаме големи проблеми с ученето. Още от детската градина не обича да учи и оцветява.Никога не е обичал да учи и го е правел със зор , но сега е направо кошмар! Сядаме да си пишем домашните и се започва едно мрънкане и охкане , че не му се учело и си е написал домашното. Сега е втора смяна и сутрин си научава с неособено желание но си НАУЧАВА!! и после в училище нищо не пише а само си играе на телефона (така ми казват учителките) . Направо имам чувството , че мрази училището това дете. Например не обича да рисува (друго такова дете на неговата възраст не познавам) и книгите ги чете със зор. (защото иначе само единия ще играе на комптъра) И няколко пъти ме викат в училище заради това , че надхвърля много двойки и не пише в часовете  Cry, като сина ми ми натяква , че бил писал и учил.Какво да правя? Да се посъветвам ли с психолог за това? Притеснявам се вече за това дете , ами как ще я караме по-нататък  Rolling Eyes! Извинете , че пиша в стара тема , но проблема е сериозен.

# 66
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Здравейте мами!
Близнаците ми са 2-ри клас , единия учи а другия не. От известно време с Деян имаме големи проблеми с ученето. Още от детската градина не обича да учи и оцветява.Никога не е обичал да учи и го е правел със зор , но сега е направо кошмар! Сядаме да си пишем домашните и се започва едно мрънкане и охкане , че не му се учело и си е написал домашното. Сега е втора смяна и сутрин си научава с неособено желание но си НАУЧАВА!! и после в училище нищо не пише а само си играе на телефона (така ми казват учителките) . Направо имам чувството , че мрази училището това дете. Например не обича да рисува (друго такова дете на неговата възраст не познавам) и книгите ги чете със зор. (защото иначе само единия ще играе на комптъра) И няколко пъти ме викат в училище заради това , че надхвърля много двойки и не пише в часовете  Cry, като сина ми ми натяква , че бил писал и учил.Какво да правя? Да се посъветвам ли с психолог за това? Притеснявам се вече за това дете , ами как ще я караме по-нататък  Rolling Eyes! Извинете , че пиша в стара тема , но проблема е сериозен.

А към какво има интерес детето? Спорт, танци, пеене, театър?

# 67
  • Мнения: 5 768
Телефонът не му го давай в училище, за да не си играе в час с него.Опитай в къщи да го предразположиш и да го накараш да учи,под формата на игра.
От друга страна разбери , защо мрази училището,има ли причина за това,освен че не му се учи.Дали няма някакви проблеми с госпожата или с някой от децата от класа.

# 68
  • Мнения: 6
Виждам , че темата е отворена затова бих искала да изкажа проблема си.
Синът ми е 5-ти клас досега си мислех , че с него сме приятели и няма да злоупотреби с нашето доверие.И сега да преминем към проблема. Моя хубавец е наредил 9 неизвинени отсъствия по математика  Shocked за които разбрах вчера , понеже наредил двойка след двойка и решил , че вместо да изкарва 2 е най-добре да бяга само от часовете по математика  ooooh! . За капак и подправил подписа ми на писмо от директорката.
Не знаем къде сбъркахме с баща му , че се случи това   Sad
Е той обеща след много обещания и моления за прошка , че няма да се повтори и , че ще учи.
Ние му обяснихме , че ако има слаби оценки да не ни лъже , че няма да му се караме и по-добре да знаем . Какво да направим сигурно ще остане на изпит , понеже има 3 двойки на тестове а въобще не е влизал и когато са правели контролно  newsm78

# 69
  • София
  • Мнения: 62 595
случват се такива неща. В пети клас изведнъж много се вдига летвата, изведнъж класната-квачка бива заменена с отделен учител по всеки предмет, и ако нещо с учителката не се разберат, и започват проблемите. Детето е постъпило така, както и възрастните постъпват - гледа да ограничи щетите и да смете проблема (възрастните като имат парични проблеми, вместо да отидат да предоговорят заема с банката, просто спират да плащат, та принципът е същият). Не е до довеерие, просто детето се е бояло, че ще ви разочарова, че ще му се карате и т.н. Сега се хващате и започвате да кОпате математиката, ако трябва наемете учител, за да може детето  да навакса.

# 70
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Само по математика ли бяга?

# 71
  • София
  • Мнения: 3 824
xhi, не разчитай на обещанието, че ще учи. Както писа Andariel, запретвайте ръкави и му помогнете да навакса неразбраното и пропуснатото по математика. Сам не е могъл да се справи преди, едва ли сега, след като е пропуснал толкова много ще успее.

# 72
  • Мнения: 6
Да само по математиа бяга иначе по другите предмети е добре има само 6 даже е 2-рия отличник в класа но тази математика.  Rage Rage

# 73
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Да само по математиа бяга иначе по другите предмети е добре има само 6 даже е 2-рия отличник в класа но тази математика.  Rage Rage

Значи има проблем, който не е свързан с умението на детето да учи и трябва да разпитате /внимателно/ и разберете източника: учителят, някакъв страх, съученик и пр. Но е важно да хванете нещата веднага, защото проблемът явно вече се е задълбочил.

# 74
  • Мнения: 6
Вселена , учителката по математика му е класна , много е добра , но просто сина ми още от 1-ви клас я мрази  сам си го казва иначе благодаря за коментарите.  Hug Hug Hug Hug

# 75
  • Мнения: 320
Извинете ,не съм прочела цялата тема, но  когато едно дете няма желание за учене значи ,че не е стимулирано в училище или по скро има някакъв пробем там.Пиша защото  и моето дете не иска да учи.Във 2 клас е!И аз незнам какво трябва да правя! Казва ми че са му трудни някои неща / например таблицата за умножение, четенето ,писането/Като говоря с класната казва ми , че за 2 клас бил добре!!!Че той всичко което се прави в училище не го обичал!!!Т. е меко казано не му харесвало!!!
/ да не казваме мрази/Какво да правя в къщи? В къщи не иска да прави нищо .Всичко става с разправии.В училище всичко става под натиск.Така ли е навсякъде?Колко хубаво би било  учителя да  влезе в час ,да си предаде урока ,всички да слушат и  възприемат -и учителя да си излезе доволен ,че са го разбрали./ т.е децата да чакат с нетърпение учителя си и да горят от желание да научат нови неща да се научат да правят това  което преди не са можели......./ Някой ще ми каже- ти в кой свят живееш? Значи загубено е онова "Съкровище" ,което е живеело в нашите деца по рождение.

# 76
  • София
  • Мнения: 62 595
може наистина да му е много трудно и затова всичко да е със зор и натиск. Някои деца по-бавно узряват за училищните очаквания и изисквания,, а са си съвсем нормални психически и физически. Гледайте да бутате някак нещата, важното е да не се откаже съвсем.

# 77
  • Мнения: 3 164
Извинете ,не съм прочела цялата тема, но  когато едно дете няма желание за учене значи ,че не е стимулирано в училище или по скро има някакъв пробем там.Пиша защото  и моето дете не иска да учи.Във 2 клас е!И аз незнам какво трябва да правя!
!Т. е меко казано не му харесвало!!!
/ да не казваме мрази/Какво да правя в къщи? В къщи не иска да прави нищо .Всичко става с разправии.

Хмм, малкият ми син също е 2-ри кл. и това, което си писала се отнася и за него Tired
Разговори не помагат Rolling Eyes, мнението му за училище е крайно негативно ThinkingНе желае не само да учи, но и да ходи на у-ще Confused

# 78
  • Мнения: 320
Нежеланието да ходят децата на училище явно е проблем на родителите.За учителите  това не е съществено. Те не се безпокоят за това.

# 79
  • Мнения: 3 164
Нежеланието да ходят децата на училище явно е проблем на родителите.За учителите  това не е съществено. Те не се безпокоят за това.
Те не се безпокоят, но пишат отсъствия Wink

# 80
  • София
  • Мнения: 62 595
май смисълът беше, че учителите не се безпокоят от това, че някои деца не искат да учат или по-трудно учат. Точно между 7 и 10 години е такава бурна история в развитието откъм съзряване на вниманието и "наместването" на пъзела, че може в първи клас да е зле, във втори да не му се учи, а за едно лято да дръпне, и при малко помощ от родителите или частен учител, съвсем спокойно да навакса до четвърти клас.

# 81
  • Мнения: 320
 В този смисъл каква трябва да бъде позицията на родителя?

# 82
  • София
  • Мнения: 62 595
Звучи неясно и като клише, но първо родителят да спре да се притеснява, да сравнява детето с другите деца и да се успокои, за да може да разсъди рационално, а не емоционално. Когато родителят е рационален, той може по-добре да наблюдава и анализира кое и как куца, каква е настройката на детето и лекичко да побутва и да помага. Детето и без това не е доволно, едва ли не му пука, просто е по-лесно да игнорира безпокойството си и да надене маската на непукизма. До четвърти клас няма как дете да бъде изключено, дъвчат се все едни и същи неща, няма опасност съвсем да изостане. Ако детето не е диагностицирано с някакви нарушения в развитието, то не виждам какво друго, освен търпение е нужно. Ако толкова родителят е притеснен, нека поиска обследване за нарушения, евентуално това да му отпадне.

# 83
  • София
  • Мнения: 7 673
Един съвет от мен към тези, чиито деца изпитват трудности в училище. Консултирайте се с логопед, за да изключите проблеми като дислексия, дисграфия и дискалкулия. Те се отстраняват лесно, особено когато се "хванат" навреме.
Успех.

# 84
  • Мнения: 3 164
В този смисъл каква трябва да бъде позицията на родителя?
Позицията ми е такава, че всеки път повтарям, че у-щето е задължително! Crossing Arms
Не знам защо свързвате нежеланието да учи с това, че детето има трудност в ученето Thinking
При нас поне не е такъв случаят.Знае, може и е умен Flutter, но го мързи, ей това ни е проблем Sad

# 85
  • София
  • Мнения: 3 824
То понеже ние с голям кеф ходим работа...  Rolling Eyes Като стане понеделник да не би да пеем химни на възхвала на новата работна седмица... Вместо това във фейса почват да се търкалят картинки като тази Laughing

# 86
  • София
  • Мнения: 62 595
Училището може да е задължително, но ученето не е. Никога не съм твърдяла пред малките си деца, че училището е задължително. По-скоро съм наблягала на това, че в училище е интересно, могат да научат много неща, да знаят и могат повече, да си намерят приятели. Образованието не е задължение, а привилегия - това знаят децата ми още от предучилищната.

# 87
  • Мнения: 2
Че то кое дете обича да учи?
Дай им само да играят.В клас като не им е интересно и правят лудница.Направо не завиждам на учителите  Grinning
И моя синковец е така.Ако не му седиш на главата не отваря.Питам го какво правихте в училище , а той казва "Ми те всички си приказваха и нищо не разбрах"
Шести клас завършваме и вече сме го почнали с частни уроци по математика.Догодина и по БЕЛ ще взимаме.

# 88
  • Мнения: 6 031
Наскоро малкият ми син каза, че много съжалява, защото се е съгласил да стане първокласник, а не е останал в детската градина.  hahaha

# 89
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, хайде сега, защото твоето не иска да учи, дай сега да твърдим "че кое дете обича да учи"! Много деца обичат да учат, просто им дотяга всеки ден на училище. Децата имат естествен стремеж да учат, иначе няма да оцелеят. Просто понякога биват насила карани да учат неща, за които не са узрели, и съвсем естествено се стига до "не иска да учи, трябва да му вися на главата, днес наученият урок утре вече е забравен...".

# 90
  • Мнения: 15 266
Децата имат естествен стремеж да учат, иначе няма да оцелеят.

Който стремеж училището просто убива. При някой оцелява, но повечето го губят.

# 91
  • София
  • Мнения: 62 595
И какво сега, дай да ги държим вкъщи без диплома, защото училището убива стремежа за учене!  Peace Зная я тази философия, не го помня кой беше като име, сто книги и сто лекции изнася по въпроса, ама като му гледах биографията, и той е продукт на системата, и не си е хвърлил дипломата, и ако има деца, едва ли ги е оставил необразовани. Системата няма да се промени, поне не толкова бързо и толкова в положителна посока, че децата ни да могат "закачат", затова се налага да ги учим да вземат възможно най-доброто от това, което им се предлага на сергията. По-добре ли е да са необразовани? Или да разчитаме на типа домашно обучение по някакви чужди системи за домашно обучение и евентуално някаква чужда диплома? Аз лично такъв риск не бих приела. Стигам до извода, че е по-добре лоша система, отколкото никаква. Каквато и да е системата, ако вкъщи децата биват поощрявани да вземат полезното от нея, а не да бъдат обезкуражавани още от първи клас с реплики "системата е скапана..., на нищо не ви учи, само ви убива мерака за учене..., баси тъпите учители, какво искат сега...", детето съвсем нищо няма да научи. Дори да имаме съвършената система, самият факт, че децата ще трябва всеки ден да ходят на училище и всеки ден да учат уроци и да пишат домашни, пак ще им става гадно, просто защото е задължение. Ние по подразбиране сме със заблудата, че образованието е право, а всъщност то все още е привилегия. Вече и циганите започват да разбират, че без основно образование не става, че като са неграмотни, дори вече за метачи и общи работници никой не иска да ги вземе на работа. И в чужбина да отидем, и там системата има своите бъгове, и там хората се оплакват.

# 92
  • Мнения: 15 266
И какво сега, дай да ги държим вкъщи без диплома, защото училището убива стремежа за учене!  Peace

Не съм казала такова нещо. Просто не мога да се сетя за нещо в училището, което да амбицира, да мотивира едно дете да учи. Затова пък има достатъчно други фактори, които да убият всякакво желание.
Диплома за завършено образование вземат всички, стига да присъстват определено време в училището. Това не може да бъде мотив за едно дете в 3-4-5 клас, да се стреми към знание, защото точно това е целта в тази възраст - да придобиват знания /самата ти каза, стремежа към научаване на нови неща е заложен и се развива в тази възраст/ и да намерят правилния начин т.е. да се научат да учат. Когато в този период се получи срив върви го оправяй после. Тук разбира се ще кажеш, че отговорността е на родителите и си права, но ако в училището детето не получи подкрепа, то родителите какво трябва да направят?
Що се отнася до привилегиите, за мен училището е привилегированата страна, защото родителя му свършва работата, а то просто узаконява тази дейност с една диплома. Grinning

# 93
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540

... Просто не мога да се сетя за нещо в училището, което да амбицира, да мотивира едно дете да учи. Затова пък има достатъчно други фактори, които да убият всякакво желание.
...

Основната мотивация у детето трябва да идва от родителите, от семейството, не от училището.

Последна редакция: сб, 11 май 2013, 14:15 от Вселена

# 94
  • София
  • Мнения: 62 595
Вселена, оправИ си цитата!  Simple Smile

За мен нещата са прости - системата каквато и да е, детето е мое, и не мога да се оправдая със системата за това, че детето ми не искало да учи. И не съм разчитала системата и в частност началната учителка да ги научи да учат, защото за учителката, колкото и да е добра, те са част от класа и тя си гони своите цели като успеваемост, а не индивидуално да гледа кое дете как да бъде научено да учи. На мен не ми е все едно дали детето ми ще се дипломира с тройка или с шестица, както не им е все едно и на университетите като приемат студенти. Децата искат да учат и в първи, и в пети, и в десети клас. С подкрепа от училището или без подкрепа, децата ще извлекат полезност като знания, че и като социален опит - най-малкото ще знаят кой им е на нивото, над нивото и под нивото, и ще си направят изводи каква среда да търсят. Peace

# 95
  • Мнения: 15 266
В крайна сметка излиза, че причината, да има деца нехаресващи училището и неискащи да учат, е само в родителите. Ако последните не вземат мерки, за обръщане на ситуацията, вината си е тяхна.


# 96
  • София
  • Мнения: 62 595
Не, не излиза това в крайна сметка! Излиза така, че на системата е такава, каквато е, с всичките си бъгове и несъвършенства, но понеже децата ни живеят в този момент в тази реалност, ние не можем да си позволим лукса да чакаме системата да ни мотивира децата да учат, защото ще е "трай, коньо, за зелена трева", а децата ни ще отраснат неграмотни, незнаещи и неможещи. Затова и ние, и децата трябва да се научим да извличаме възможно най-доброто от създалата се ситуация и съществуващата система. Системата има свой живот, тя е толкова голяма, инертна и сложно организирана, че има свой живот, а децата са само една суровина на входа, която излиза в някакво състояние на изхода. Това  важи за всички системи, изградени от човека, не е уникално за точно тази. Явно системата е намерила своето равновесно състояние и си е добре така. Проблемът какво има на изхода е само и единствено на родителите и на децата, защото те ще трябва да живеят с наличието или липса на знания, а не системата. Хубава-лоша - това е положението! Налага се да живея в тази паралелна вселена, а не в някоя друга, в която системата е съвършена и посреща нуждите на всички деца, все едно е костюм по мярка, шит от Армани, но в същото време на ниска цена.

# 97
  • Мнения: 320
Защо системата не мотивира?Защо не се интерисува ,че част / не знам каква част/от децата ходят на училище с нежелание?
Да тя е такава и трябва да я приемем такава.А харесва ли ни?И не ,че ще спрем децата от училище или пък ще търсим някаква друга форма на образование ,но нещо ми се струва ,че има поначало сбъркано.
Не казвам на детето си ,че това което учат , това което виждам написано в учебниците  не ми харесва или пък ,че госпожите правят нещо ,което по една или друга причина не одобрявам или нещо друго свързано с училището. Неказването  не мотивира детето ми.Да- търпя системата.Е и?Нямам избор.
Но само от къщи трудно ще мотивирам детето си.А какво прави училището за да мотивира децата?/или по скоро това не е проблем на училището -то нали ходенето е задължително  и мотивацията не е нещо съществено ,пък и нали всички знаят , че децата не обичат особенно училището. А бе  защо ли сме взелида си губим времето с празни приказки...../

# 98
  • Мнения: 3 164
В крайна сметка излиза, че причината, да има деца нехаресващи училището и неискащи да учат, е само в родителите. Ако последните не вземат мерки, за обръщане на ситуацията, вината си е тяхна.



Rolling Eyesстранно изказване, да не кажа нещо друго Grinning

# 99
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
В този смисъл каква трябва да бъде позицията на родителя?
Позицията ми е такава, че всеки път повтарям, че у-щето е задължително! Crossing Arms
Не знам защо свързвате нежеланието да учи с това, че детето има трудност в ученето Thinking
При нас поне не е такъв случаят.Знае, може и е умен Flutter, но го мързи, ей това ни е проблем Sad

Първо бих махнала удивителната и не бих повтаряла никак. Фактът си е факт. Може да е задължително, но ако пък е такава мъка - има и друг живот. По-скоро бих дала избор. И защо да учи това, което го карат? Какво му носи това сухо неприложимо знание? Какъв иска да стане? Какви знания и умения ще са му нужни? Каква част от тях зависят от ученето сега?  Колкото по-умно е детето, толкова по-безмислено може да му е задължителното и безмислено учене.

Когато си поговорите и знаете отговорите интересът ще е посят според мен.

ПП На 13 нещата са още по-ясни. И то преди лятото. Накъде ще върви? През кое училище би искал да мине пътя до там? Обратно предните 2-3 години методично лятото. Реши ли само детето с малко подкрепа ще се справи.

# 100
  • Мнения: 15 266
В крайна сметка излиза, че причината, да има деца нехаресващи училището и неискащи да учат, е само в родителите. Ако последните не вземат мерки, за обръщане на ситуацията, вината си е тяхна.



Rolling Eyesстранно изказване, да не кажа нещо друго Grinning

Ами кажи го, така поне ще се знае за какво иде реч.

# 101
  • Мнения: 3 164
В този смисъл каква трябва да бъде позицията на родителя?
Позицията ми е такава, че всеки път повтарям, че у-щето е задължително! Crossing Arms
Не знам защо свързвате нежеланието да учи с това, че детето има трудност в ученето Thinking
При нас поне не е такъв случаят.Знае, може и е умен Flutter, но го мързи, ей това ни е проблем Sad

Първо бих махнала удивителната и не бих повтаряла никак. Фактът си е факт. Може да е задължително, но ако пък е такава мъка - има и друг живот. По-скоро бих дала избор. И защо да учи това, което го карат? Какво му носи това сухо неприложимо знание? Какъв иска да стане? Какви знания и умения ще са му нужни? Каква част от тях зависят от ученето сега?  Колкото по-умно е детето, толкова по-безмислено може да му е задължителното и безмислено учене.

Когато си поговорите и знаете отговорите интересът ще е посят според мен.

ПП На 13 нещата са още по-ясни. И то преди лятото. Накъде ще върви? През кое училище би искал да мине пътя до там? Обратно предните 2-3 години методично лятото. Реши ли само детето с малко подкрепа ще се справи.
Ако го оставя, ще се носи по течението WinkИма си някакъв норматив, който трябва да изпълни, естествено сортирам информацията Grinning

В крайна сметка излиза, че причината, да има деца нехаресващи училището и неискащи да учат, е само в родителите. Ако последните не вземат мерки, за обръщане на ситуацията, вината си е тяхна.



Rolling Eyesстранно изказване, да не кажа нещо друго Grinning

Ами кажи го, така поне ще се знае за какво иде реч.
Какво искаш да знаеш, ти сама не разбираш ли какво си написала? Simple Smile

# 102
  • Мнения: 15 266
Е, беше ми интересно ти какво си прочела, но не ми е чак толкова важно.

# 103
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197

Ако го оставя, ще се носи по течението WinkИма си някакъв норматив, който трябва да изпълни, естествено сортирам информацията Grinning

С други думи, ти носиш отоговорност за това докъде ще се научат или задълбочат нещата. Определяш своеобразен санитарен минимиум от усилия, които да положи.
Какво ще стане, когато ти писне? Или ако се окаже, че не е бил правилно определен? И докога с външен мотив ще учи? Учи се цял живот и най-вече след всички дипломи.
Не знам колко е голямо детето, но в първи клас е рано за такава спасителна акция, целяща някакво образование. После е късно за научаване на самостоятелност. Мое мнение. Има родители, които учат и зпитват децата до гимназията.

# 104
  • Мнения: 3 164
арт мама, да , определям санитарен минимум, както се изразяваш Simple Smile
А какво ще постигне е моя отговорност.В случая се говореше за мотивация на децата да учат, е, поне аз /а и то -детето/ не вижда такава в училище-прави го, защото аз /, г-жата / го изискваме.
Това важи за малкия ми син, който е във 2-ри клас.Имам и голям, но с него не съм имала такива проблеми.Така, че изключвам възпитанието или семейната среда да са определящи фактори.

# 105
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Според мен пробвай да го оставиш по течението. Колкото по-рано, толкова по-малко загуби. Много бързо ще разбере разликата. Защото успехите и загубите вече ще са лично негови. После ще имате време да пълните пропуски ако са останали, но ще си е обърнало детето приоритетите и ще има лична мотивация.

В началото на втори или края на първи клас това е нормално, ако детето е умно. Рязко намалява количеството нови и интересни неща и губи интерес. Същевременно пропуските от период по-течението са малки и се наваксват бързо после.

# 106
  • Мнения: 3 164
Според мен пробвай да го оставиш по течението. Колкото по-рано, толкова по-малко загуби. Много бързо ще разбере разликата. Защото успехите и загубите вече ще са лично негови. После ще имате време да пълните пропуски ако са останали, но ще си е обърнало детето приоритетите и ще има лична мотивация.

В началото на втори или края на първи клас това е нормално, ако детето е умно. Рязко намалява количеството нови и интересни неща и губи интерес. Същевременно пропуските от период по-течението са малки и се наваксват бързо после.
Честно казано много пъти съм искала да пробвам този вариант, но сърце не трае Grinning
Той е мързелив и няма ли интерес за нещо, не си мърда и пръста-случвало се е да ходи без домашни и учителката му веднага ме вика, защото има съответно двойка.Виждам го, че не му е много приятно, макар да изразява друго мнение, но като забрави си действа/по-точно бездейства/ по старому.

# 107
  • София
  • Мнения: 62 595
има моменти, в които детето не може да бъде оставено по течението - в първи и втори клас, в пети клас, в седми и в единайсти-дванайсти - все критични периоди с приемни изпити.

# 108
  • Мнения: 3 164
има моменти, в които детето не може да бъде оставено по течението - в първи и втори клас, в пети клас, в седми и в единайсти-дванайсти - все критични периоди с приемни изпити.
Laughingче то не остана , бе, мила Mr. Green

# 109
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Въпрос на мнение. За мен 3,4, 6 и 7 не позволяват. Началото на всеки период е много по-благодатен от края. А края на първи и началото на втори са перфектни - още е малко детето и става много бързо с минимални загуби. Началото на 5 също не е добра идея като се замисля заради първото впечатление. Но след добри 3 и 4, няма да има и нужда в 5ти.

# 110
  • Мнения: 41 327
До 7 клас, когато са може би най-решаващите изпити, материалът не е толкова сложен, че да не могат да се справят с него всички деца. Може би към 5% са само децата, които наистина не могат да вдянат математиката. Но за тях има училища по изкуствата, спортни, НГДЕК, професионални гимназии и пр.
Останалите кой по-лесно, кой по-трудно могат да овладеят материала. Важното е да не се допускат пропуски. Особено по математика - там нещата са навързани и натрупат ли се пропуски после просто не върви. И тук ролята си е на родителя - да следи и да взема мерки навреме. Дали с контрол, дали с частни учители, но да не допуска пропуски в подготовката. А когато децата се справят и схващат материала учат, ако не с желание, то поне с приемане на даденостите и без бойкоти.
Та това - на книга образованието може да е задължение на училището, но на практика всеки сам се грижи за себе си (детето си).

# 111
  • София
  • Мнения: 62 595
има моменти, в които детето не може да бъде оставено по течението - в първи и втори клас, в пети клас, в седми и в единайсти-дванайсти - все критични периоди с приемни изпити.
Laughingче то не остана , бе, мила Mr. Green

Айде, ще устискате!  Laughing Догодина да прави каквото ще!

# 112
  • София
  • Мнения: 9 517
Според мен пробвай да го оставиш по течението. Колкото по-рано, толкова по-малко загуби. Много бързо ще разбере разликата. Защото успехите и загубите вече ще са лично негови. После ще имате време да пълните пропуски ако са останали, но ще си е обърнало детето приоритетите и ще има лична мотивация.

В началото на втори или края на първи клас това е нормално, ако детето е умно. Рязко намалява количеството нови и интересни неща и губи интерес. Същевременно пропуските от период по-течението са малки и се наваксват бързо после.
това аз го пробвах точно в този период - началото на втори клас - ами полза никаква - носеше се по течението и изобщо не му дремеше... по математика започна да използва калкулатора на телефона, щото го мързеше да се научи да събира и изважда до 100, по български... ами не ми се говори. До декември месец го изтраях, после наваксвахме цялата зимна ваканция и пак станах коректива. Има деца, на които не им пука от оценките, да не говорим, че има учители, които пишат оценките просто ей така... за стари заслуги... такива ми ти работи - не навсякъде работи Peace

# 113
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Явно е до дете. Понякога сработва за седмица-две.

# 114
  • София
  • Мнения: 3 824
Може да сработи, ако детето е от изпълнителните, на които им пука от мнението и отношението на учителката и съучениците и се притесняват да не се издънят. Само, че според мен са малко такива деца в малките класове. Освен това в първи до четвърти клас материала е лесен и се предава в клас. Тогава няма как да изостане и без да пише домашни и да се мъчи в къщи. Та в такъв случай резултатът от експеримента може да е обратен - да види, че и без мъка и писане на домашни може да си кара безпроблемно.

# 115
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Всъщност идеята е детето да разбере разликата между оценката и знанията от една страна, и знанията и изпълнението на желанията му за професия и занимания от друга страна. Учителите и родителите да се извадят от уравнението е целта. Иначе заради учителят, оценката или мама/баба се учи, а не заради самото дете.

# 116
  • Мнения: 8 246
Че то кое дете обича да учи?

Аз обичах да уча  и за 11 години нямаше предмет, който да ми е скучен и безинтересен Wink Имах и други съученици, които също учеха не по задължение, а защото наистина им доставяше удоволствие. Затова си мисля, че има и много деца, за които ученето е нещо хубаво, а не тегоба.
Синът ми също обича да учи, поне засега. Надявам се да запази своята любознателност и когато тръгне на училище.

# 117
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Ученето не е нещо интересно като любимата игра. Но любознателността и любопитството на детето ако са запазени и на 7, и ако учителят е добър, а родителите подкрепящи, има много добри шансове да учи с удоволствие. Най-лесно е когато елегантно се загатват ефектите от наученото. Физика, химия, география, биология са добри начала. Там и достатъчно чудеса, които да иска да разнищи.

Но ако е само ограничено до лошо написани учебници, оттегчен учител и родители , които само искат добро "изпълнение", няма какво да му е интересно. Освен ако не е амбициоано и оценката не е средство.

# 118
  • Мнения: 6
Забелязал съм , че в моя клас и въобще в училището ми , че се оставят да получат 2 , вместо да препишат. Аз нищо не знам и с преписване оценките ми са 3-ки и 4-ки и една 5-ца , но по-добре от 2-ки все пак. Sunglasses

# 119
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Забелязал съм , че в моя клас и въобще в училището ми , че се оставят да получат 2 , вместо да препишат. Аз нищо не знам и с преписване оценките ми са 3-ки и 4-ки и една 5-ца , но по-добре от 2-ки все пак. Sunglasses
Не е много за хвалене това....
Но явно си избрал своя начин ... Rolling Eyes
Съдейки по постовете ти в другите теми,с преписване няма да успееш да стигнеш там за където си се запътил....
Постарай се повече,най-чистосърдечно  Hug

Общи условия

Активация на акаунт