задължителна ли е по закон предучилищната от 5 г. за набор 2007

  • 8 642
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 480
От Закон за народната просвета (публикуван на  http://www.rio-sofia-grad.com/):
Цитат
§ 9. В срок до началото на учебната 2012 - 2013 г. общините създават необходимите условия за осъществяване на задължителната предучилищна подготовка по чл. 20, ал. 1 в съответствие с изискванията на този закон и подзаконовите актове по прилагането му.


§ 10. (1) В срока по § 9 предучилищната подготовка по чл. 20, ал. 1 е задължителна за децата, които са навършили 6-годишна възраст в съответната календарна година и подлежат на задължителна предучилищна подготовка една година преди постъпването им в първи клас.
(2) В срока по § 9 разпоредбата на чл. 20, ал. 1 се прилага за децата, които са навършили 5-годишна възраст в съответната календарна година и подлежат на задължителна предучилищна подготовка само в населените места и общините, които са осигурили условията за извършването на предучилищната подготовка в съответствие с изискванията по чл. 20, ал. 3 и 4, след решение на съответния общински съвет, при съгласуване с мнението на родителите или настойниците им и с възможност за максимално включване в предучилищната подготовка на децата, навършили 5-годишна възраст.
Т.е. за набор 2007 е задължителна предучилищната за учебната 2012 - 2013 г  ако от общината, в която живеете е осигурено. В същия закон са написани и глобите, ако не запишете детето си в ПГ.

Последна редакция: пн, 20 фев 2012, 15:13 от ДиДn

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 21 636
Оо, ДиДn, много благодаря, това изменение не го бях срещала. Внася някаква яснота все пак, не че не остават въпроси.

# 17
  • Мнения: 5 259
Т.е. за набор 2007 е задължителна предучилищната за учебната 2012 - 2013 г  ако от общината, в която живеете е осигурено.
А как да разбера в общината, в която живея, дали е осигурено? В София осигурено ли е? Някои училища приемат 5-годишни, други не. Как да го разбирам това?
Ако сега живея в община, в която не е осигурено, но след 2г, когато детето ми трябва да тръгне на училище, се преместя в община, в която е било осигурено, но имам документ само за една година предучилищна, ще ми върнат ли детето?
Кой може да ми отговори на този въпрос, на кого да пиша?

# 18
  • София
  • Мнения: 324
Никой няма да върне детето ти! Дори и в момента има много деца, който въобще не са посещавали предучилищна, а са си ученици в първи клас. Това става само срещу подписана декларация от родителя при записването.

Какво ако детето не е ходило на предучилищна, а е навършило възрастта за първи клас, да не би да не го приемат?!?! Само се създава безсмислена паника сред родителите.

# 19
  • Мнения: 623
Малко се отдалечавм от темата, но за "сверяване" на часовниците  Joy

http://www.webcafe.bg/id_1916928255_Petgodishni_detsa_ne_znayat_ … se_otvarya_kniga_

Дано и ние не стигнем скоро нивото им!

# 20
  • Мнения: 1 329
MНого родители са на нивото им и смятат, че не е нужно те да учат децата си на някои неща, защото това е работа на учителите..

# 21
  • Мнения: 2 172
Моята дъщеря е набор 2007.Не е ходила на градина.В нашия квартал има осигурени места в две училища.Това означава ли,че сме задължени да ходим на предучилищна?

Аз нямам нищо против,дори подадох заявление,но сега се чудя пък да не и доскучее  в първи клас и да пропусне тръпката да бъдеш първолак  Thinking

# 22
  • София
  • Мнения: 501
Това че има осигурени места не  задължава да се посещава училище от 5г.

Аз също съм подала заявление в училище , но ще я пусна само ако е задължително по закон.

От проверката която аз направих по въпроса  със сигурност в момента не е задължителна предучилищната от 5г. , но  до септември може да се променят нещата .

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 21 636
Момичета, къде видяхте, че не е задължително?!  Rolling Eyes
Точно за 5годишните тази година - 2012, аз лично точно обратното разбирам нещата от линка по горе за закона. Ако нещо съм в грешка аз, казвайте, че и аз не умирам да тръгва на 5г.

За доскучаване... реално в ПГ в у-ще 5 год. би трябвало да правят това, което правят 5год. в ДГ. Иначе казано двете години (на 5 и 6г.) ПГ в у-ще, би трябвало да са аналогични на последните две групи - 3-4та в ДГ.

# 24
  • Мнения: 5 259
От проверката която аз направих по въпроса  със сигурност в момента не е задължителна предучилищната от 5г.
Може ли да споделиш каква е тази проверка и защо смяташ, че не е задължително?

# 25
  • Мнения: 7 947
Набор 2006 са последните, за които задължителната е от 6, след него - е от 5 годинки.

# 26
  • София
  • Мнения: 501
Моята информация е от  Министерството - отговориха ми че   за момента не съм длъжна да давам дете на 5г. на предучилищна, но април месец предстои приемане на нов закон   какво ще приемат  с него и дали ще приемат точно това  трябва да се следи .....

# 27
  • София на морето
  • Мнения: 171
Моята информация е от  Министерството - отговориха ми че   за момента не съм длъжна да давам дете на 5г. на предучилищна, но април месец предстои приемане на нов закон   какво ще приемат  с него и дали ще приемат точно това  трябва да се следи .....

Това внася някаква яснота. Заявление още не съм подавала, май ще чакам.

# 28
  • София
  • Мнения: 12 125
Момичета, къде видяхте, че не е задължително?!  Rolling Eyes
Точно за 5годишните тази година - 2012, аз лично точно обратното разбирам нещата от линка по горе за закона. Ако нещо съм в грешка аз, казвайте, че и аз не умирам да тръгва на 5г.

Ако в общината няма условия не е задължително. В нашата няма условия, т.е. не е задължително.

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 21 636
Това че има осигурени места не  задължава да се посещава училище от 5г.
...
Бояна, аз това имах предвид.
Но след това
От Закон за народната просвета (публикуван на  http://www.rio-sofia-grad.com/)...
ако Министерството пък говори така
Моята информация е от  Министерството - отговориха ми че   за момента не съм длъжна да давам дете на 5г. на предучилищна, но април месец предстои приемане на нов закон...
  аз лично отново съм на старта, абсолютно дезориентирана. Аман значи.  Close ooooh!

И аз все се мотая, но утре ще ида да подам заявление... за всеки случай.
Да видим до септември ще стане ли поне малко нещо ясно.  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт