Съвет за развод с топлофикация :)

  • 30 597
  • 217
  •   1
Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 4 035
А аз нямам желание да се развеждам с топлофикация, искам да плащам това, което ми доставят за ползване.
bubcheto15 , значи ползваш си парно и вода, ама като дойде време за плащане тропваш с краче и искаш точна разбивка на общите части. Много ги обичам такива мушмуроци на дребно.
Сакън, да не се минат и да не настинат. Първо си оправи лирата в банята - ако на нея няма топломер - се начислява повече от потребеното. Най-добре е на целия щранг от първи до последен етаж да се изрежат тези лири. И си плащай сметките всеки месец - нали си ползвала парно и вода.
С мушморок можеш да се обръщаш към някой от личното ти обкръжение. Лира в банята нямам. Не само че нямам неплатени сметки, ами нямам просрочени. Да, не желая да се минавам, защото работя като вол за парите си и не желая да ги давам за нещо, което не съм ползвала. Точна разбивка искам и получавам за всичко, което плащам.
Когато отидеш в магазина и ти маркират два хляба вместо един, няма да си го платиш с обяснението, че е за общи нужди, нали?

# 181
  • Мнения: 724
Супер-сградата с тухла от 60 те години всички са студени. Проблема е нещо с тухлите, произведени тогава. Поне така ми обясниха строители. Живях в такова чудо - пещера, гълтаща ток. С удоволствие продадох апартамента и си купих друг с парно. Родих се втори път. Купувача на моята супер-тухла го виждам често и все мърмори, че му е студено.
Ама тогава я купи за да не плаща парно.

Ела на гости у нас през зимата, да видиш климатикът как я прави топла и комфортна Simple Smile
Не е от тухлите, а от глупавото вкопаване на тръбите в стените. Докато се топлехме с парно, те пукаха нощем, когато минаваше топлата вода през тях. Нали термостатичният вентил включва и изключва - затова и имаше температурна промяна на (предполагам) чугунените тръби. Пукаха ми точно до възглавницата... Да не говорим за мухъла, който се получаваше и се бях превърнала във факир със Саво в ръка... За малко да ми съсипе новия гардероб.

Aisha, предай на новият собственик на бившата си къща да сложи климатици и ще се роди. С мъжа ми сме топлили тухла от 30-те, със стени, дебели над половин метър, с акумулираща печка. Толкова ток гълташе и пак беше студено. В момента и там е с климатици и е идеално!!! Климатикът е най-евтиният начин за отопление, макар, че живият огън е най-приятен. Чела съм навремето, че лъчите от огъня са такива, че проникват и загряват дори костите, затова се усещат като най-комфортни. Но не всеки може да си направи камина и да й слугува...

По-горе се споменаваше за улица, изцяло топлена от тръбите за парно, т.е. от нас - пред блока ни има такава градинка. Много пъти съм мислела да я снимам насред зима със снеговете наоколо и зелената трева върху нея, ама ползата от това упражнение е никаква... За съжаление е същото със "Софийска (английска) вода" - по улицата ни поне 5-6 пъти годишно се пука тръба, изливат се тонове вода, които после ние плащаме, а те просто набиват тапа в дупката, до следващия теч. Една година имаше период, в който всяка седмица се пукаше тръбата.

Но да се върнем на темата - успех на всички в развода, дано попаднете на съседи, които са съгласни да се разделят с топлофикацията  Peace

Благодаря ти  Grinning

# 182
  • Мнения: 46 597
Предполагам си достатъчно разумна, за да схванеш, че довод, че няма вариант, в който да са коректни към клиентите си не е никак законово издържан и не е смешно. Трагично е, че се радваме съвсем откровено, че било топлофикация, било някой друг, не съумява да смята правилно и ние си плащаме на общо основание. Но щом теб това те радва и забавлява - дерзай!
А аз нямам желание да се развеждам с топлофикация, искам да плащам това, което ми доставят за ползване.

Достатъчно разумна съм, за да приема, че щом съм решила да живея в жилищна сграда, има неща, които няма как да се плащат до стотинка, а на база хора, големина на имот и т.н.
Ето, и таксата за асансьора ни е на брой хора, а не ни смятат тока му спрямо това колко пъти сме го ползвали.
Искам и такса смет да плащам спрямо количеството изхвърлен боклук, ама - няма  Simple Smile

# 183
  • София
  • Мнения: 4 035
Само че в случая не става въпрос за стотинки, а за тенденциозно надплащане в солидни размери.
Отговора "Дори и да не си го ползвала, ще си го плащаш" на топлинния счетоводител не ми звучи особено законно.
Както и да е, нито аз ще те убедя защо не съм навита, нито ти ще ме убедиш да искам да го плащам. Всеки си има позиция.

# 184
  • Мнения: 164
Е нали не искаш да кажеш , че всички трябва да си продадем апартамените , защото преди години топлофикация ни е закачила. Между впрочем в същата наша сграда , преди години си спомням още как пращахме по 80-100 лв за апартамента ни , и бяхме по къси панталони вътре. Но тогава нямаше топломери и други шашми. Сега плащаме( не плащаме!) сметки по 580лв( как то звучи?) и работят 2 радиатора. Дали след като ми искат 600 лв. не е необходимо да ми обяснят за какво са? Има разбивка- 40лв топла вода , 100 лв сгр. инсталация и др. отопление. Дали това тяхно обяснение ме устроива? Веднъж се обаждах да питам , как мога ориентировачно да си сметна единиците от топломерите, а те ми казаха , че не може. Всеки радиатор , според зависи колко ребрен е и според зависи на кой кръг (имаме 2 кръга за топлоподаване) е и според това в този месец с каква мощност е работел този кръг е варираща величина цената. Дали това би ме успокоило и да ида и да вкарам 600 лв? Как мислиш? За тока излизам и си виждам единиците и дори в сайта мога да си направя приблизителна сметка. Ако реша че не искам да потреблявам си купувам 1 свещ и те не ме карат да плащам , щото ни захранват блока по 100 лв, нали? А за такса асансьор, не могат да ме съборят 20-30 лв. Разбираш , че тук мрънкаме за стотици левове потъващи някъде.

# 185
  • Мнения: 0
Как така се намериха хора да обвиняват някой, че не иска да плаща 100 лева за студ вкъщи през зимата. Много се извинявам, но студа зимата все си мисля, че е безплатен... дето се вика отваряш леко прозореца и нека белите мечки заповядат. А вие обяснявате на жената, че трябва да си плаща по 100 кинта месечно за да има честа да умира от студ? Ама вие сте уникални, браво! Че и мушморок някои хора я наричат. Мушморок поради това, че не иска да плаща 100 лева за студ през зимата? Повечето хора си студуват на безплатно по спирките, с вашето мислене някой може да направи милиони, таксувайки ги за студа, който изживяват, чакайки рейса. Представям си следната ситуация. Намирате се в океана на лодка. Изведнъж пристига лодка и симпатичен човечец ви предлага да ви продаде океанска вода за 100 кинта. И вие като едни истински немушмороци се съгласявате, че даже се абонирате ежемесечно да плащате по 100 кинта за океанска вода, в която иначе плувате де... но нали, не бива да сме мушмороци.

Сега по-сериозно, въпреки че и горенаписаното реално отразява написаното от вас, макар и малко цветущо. Жената обясни, че тръбите не топлят ама грам. Как по дяволите на база написаното уважаемата Aisha сътворява безумния си обвинителен пост.
Да разбирам ли, че тя няма и другите на нейната позиция нямате нищо против да плащате по 100 лева на месец за топло, което е топло колкото кубче лед? Та това си е все едно да си купиш кутия бонбони, но като я отвориш тя да е празна! Поправете ме ако греша.
Празна кутия бонбони - 10 лева
Парно което не топли - 100 лева

Нима тези две неща не са хем еднакви, хем безумни?

# 186
  • Мнения: 45
bubcheto15, ако всичко е наред с отоплителната инсталация на блока, дори и съседитее над вас да не ползват парно в домовете си по вертикалния щранг би трябвало да има отопление, което се калкулира като общи нужди. По същият начин се остойностява и щранг-лирата в баните, където няма топломери. Съответно, в зависимост от това дали по стаите сте ползвали парно или не се начислява енергията за общи нужди и се разпределя между всички.

Така че, вероятно имате проблем с вертикалните щрангове, за да не топлят

# 187
  • Мнения: 46 597
Не е точно така. И при нас в стаите, ако не е пуснато нагоре, не са топли. Само банята е нон стоп с горещи тръби, оставяме вратата отворена и топли и в другите помещения.

Turbo, не знам как е при другите, аз съм живяла в 6 апартамента и навсякъде общите части бяха достатъчни, за да не се пускат радиаторите в 90% от отоплителния сезон. Затова, аз лично, не мога да си представя кой друг, освен собствениците, трябва да плати това общо затопляне на сградата. Но, наистина, ако не ме устройваше, бих се преместила в нетоплофициран блок.

# 188
  • Мнения: 724
Тези дни си взех парите от изравнителната сметка - малко над 300 лева  Grinning

# 189
  • Мнения: 0
Здравейте,

Имам въпрос и не знам към кого точно да се обърна. Надявам се да ми помогнете.

Искаме да изключим парното в апартамента си, но домоуправителят отказва да подпише молбата ни под предлог, че Топлофикация ще изключи топлоподаването към цялата сграда, ако 50% от апартаментите са с изключено парно. Тъй като вече има други отказали се в кооперацията, нашето изключване ще надвиши 50-те %. Знаете ли да съществува такава клауза и наистина ли се изключва парното на цялата сграда при 50% отказали се?

Благодаря ви предварително![/colorщ

# 190
  • Мнения: 1 045
Обърни се за за съдействие към фирмата за топлинно счетоводство или се обади в топлофикация имат сайт и телефони. Мисля, че няма такова нещо.

# 191
  • Мнения: 520
Здравейте,

Имам въпрос и не знам към кого точно да се обърна. Надявам се да ми помогнете.

Искаме да изключим парното в апартамента си, но домоуправителят отказва да подпише молбата ни под предлог, че Топлофикация ще изключи топлоподаването към цялата сграда, ако 50% от апартаментите са с изключено парно. Тъй като вече има други отказали се в кооперацията, нашето изключване ще надвиши 50-те %. Знаете ли да съществува такава клауза и наистина ли се изключва парното на цялата сграда при 50% отказали се?

Благодаря ви предварително![/colorщ

Погледнете - Наредба за топлоснабдяването
http://www.toplo.bg/dokumenti
Втория линк е към наредбата

Чл. 78. (1) Когато топлинният товар на отоплителните тела в сграда-етажна собственост, е намален с над 50 % от проектния отоплителен товар на сградата и количеството на енергията, отделена от сградната инсталация, е по-голямо от количеството на енергията за отопление на имотите, топлопреносното предприятие е длъжно писмено да уведоми потребителите в сградата-етажна собственост, и лицето по чл. 139б ЗЕ и да предприеме действия съгласно т. 6.6 и 6.6.1 от методиката. (2) Писменото уведомление се връчва на упълномощения представител на сградата-етажна собственост, и/или се поставя на видно място в сградата-етажна собственост. (3) Писменото уведомление по ал. 1 съдържа най-малко следната информация: 1. намалените стойности на топлинния товар спрямо проектните; 2. списъка на имотите със спряно топлоподаване; 3. датата, на която ще бъде извършено обследване на инсталациите; 4. прогнозното разпределение. (4) Констативният протокол, изготвен съгласно т. 6.6 и 6.6.1 от методиката, се предава срещу подпис на упълномощеното лице от сградата-етажна собственост, и/или се поставя на видно място в сградата-етажна собственост. (5) Потребителите по ал. 1 в едномесечен срок писмено заявяват становището си: 1. по мерките, предложени в констативния протокол; 2. да останат потребители при променените условия. (6) Потребителите заявяват становището си по ал. 5 с протокол от решение на общото събрание на сградата-етажна собственост. (7) Когато потребителите по ал. 1 не заявят писмено становището си в срока по ал. 5, топлопреносното предприятие има право да прекрати топлоснабдяването. (Sunglasses Алинея 7 се прилага и в случаите, когато топлинният товар за битово горещо водоснабдяване е намален с над 50 % от проектния.

Доколкото разбирам при падане под 50 % те ви уведомяват а вие решавате на ОС дали да останете потребители.
А Топлофикация има право / но не и задължение / да спре топлоснабдяването

# 192
  • Мнения: 0
Благодаря ви много! Излиза, че няма как да се борим с домоуправителя и властта е в него.

# 193
  • Мнения: 520
Благодаря ви много! Излиза, че няма как да се борим с домоуправителя и властта е в него.


Не е така, може да го бламирате.
ОС и нов управител...

# 194
  • Мнения: 1 045
Всъщност просто недейте да ползвате отопление в имота, предполагам, че радиаторите ви могат да се регулират. Така ще ви остане само сградната инсталация, а сумите, които ви начисляват прогнозно през сезона, ще ви бъдат върнати на изравнителна сметка. Никойа не може да те кара да се отопляваш на сила.

Общи условия

Активация на акаунт