Съвет за развод с топлофикация :)

  • 30 577
  • 217
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 724
Но без парно ни е 18 градуса нощем и 20-21 денем (с изключение на много студените дни, когато са с 2 градуса надолу, но това около 3 седмици).
Съседът над нас не си пуска парното в спалнята и спи на 14 градуса. Ние постигаме разликата между 14 и 22 с два климатика за под 60 лв. на месец в най-студените месеци. Но общите тръби са в стените.

# 166
  • Мнения: 46 577
Никакво значение няма дали съседът ти си пуска парното, инсталацията работи и си топли.
В нетоплофицирана сграда, за да стигнеш 22 градуса, ще са ти необходими минимум 150 лв., в топлофицирана - да, съвсем малко е нужно, ТЕЦ-ът прави основното  Peace

# 167
  • София
  • Мнения: 4 035
Само че както вече споменах, ако над нас не са си пуснали парното, тръбите у нас са студени, така че влизащата топлоенергия не стига до нас, а ние си я плащаме.

# 168
  • Мнения: 46 577
Само че както вече споменах, ако над нас не са си пуснали парното, тръбите у нас са студени, така че влизащата топлоенергия не стига до нас, а ние си я плащаме.

Да, и при нас е така, но в банята работят нон стоп тръбите, освен това където и да е пуснато в сградата, топлината се предава, не стои само там. Затова е невъзможно да се сметне точно за тази стена колко е, изчислява се като сградна инсталация. Когато човек реши, че ще живее в жилищна сграда, трябва да е готов да поеме дела си за всичко общо, независимо дали е покрив, затопляне на блока или нещо др., ако е в самостоятелна къща, тогава си гледа само неговото.
Хубавото е, че все пак има алтернативи - много сгради без ТЕЦ  Peace

# 169
  • София
  • Мнения: 4 035
Виж сега, това, че те не могат да изчислят мен не ме урежда. Не ми се струва особено справедливо на съседите под нас тръбите да са им топли непрекъснато и да плащат колкото плащаме ние, при положение, че нашите са топли по 3-4 часа на ден. Тръбите в банята ни ги смятат отделно и там нещата са по-различни. Поела съм си всички разходи за общи части като покрив, вход, осветление, асансьор, домофонна уредба и т.н. За съжаление панелните блокове са вързани към топлофикация, а доходите ни към момента ни позволяват да имаме панелно жилище. Не виждам обаче защо това да ме задължава да плащам нещо, което не съм потребила.

# 170
  • Мнения: 46 577
Има панелни без ТЕЦ. Има и такива, които са топлофицирани по принцип, но след това са се отказали. Всичко има.
Иначе мен не ме интересува къде точно са пуснати тръбите, така или иначе се топли цялата сграда, няма как да се ограничи топлината само до определено място.

# 171
  • София
  • Мнения: 4 035
Но се топли в различна степен, а се плаща в еднаква, дъвчем глупости в момента. Ти си плащай на общ принцип, аз не съм навита. Щом се печелят дела срещу Топлофикация, явно нещо им куца и не им е съвсем чисто.

# 172
  • Мнения: 46 577
Но се топли в различна степен, а се плаща в еднаква, дъвчем глупости в момента. Ти си плащай на общ принцип, аз не съм навита. Щом се печелят дела срещу Топлофикация, явно нещо им куца и не им е съвсем чисто.

Ок, предложи вариант, който да отчита точно каква част от общите части ползваш ти.

# 173
  • София
  • Мнения: 4 035
Но се топли в различна степен, а се плаща в еднаква, дъвчем глупости в момента. Ти си плащай на общ принцип, аз не съм навита. Щом се печелят дела срещу Топлофикация, явно нещо им куца и не им е съвсем чисто.

Ок, предложи вариант, който да отчита точно каква част от общите части ползваш ти.
Не е моя работа да измисля вариант, в който те да са коректни към клиентите си. Мойта работа е друга и аз си я върша. Ако не могат да си разчетат електроенергията така, че да не надписват сметки, без да има значение нарочно ли го правят или не, то тогава ще има хора,които да ги съдят и ще им се  налага да плащат обезщетения.
При положение, че веднъж плащам парно, втори път вода, трети път изравнителна сметка и четвърти път това, че ми правят изравнителна сметка, въобще не смятам да се занимавам аз да мисля вариант. Аз съм потребител, а не доставчик.

# 174
  • Мнения: 724
Никакво значение няма дали съседът ти си пуска парното, инсталацията работи и си топли.
В нетоплофицирана сграда, за да стигнеш 22 градуса, ще са ти необходими минимум 150 лв., в топлофицирана - да, съвсем малко е нужно, ТЕЦ-ът прави основното  Peace

Ако няма значение, защо му е 14 градуса, при положение, че аз го топля отдолу и сградната инсталация уж му добавя градуси? Разбери, че не във всички блокове общите части топлят апартаментите.

# 175
  • Мнения: 46 577
Не е моя работа да измисля вариант, в който те да са коректни към клиентите си...

Просто няма такъв Simple Smile
Щом искаш да живееш в топлофицирана сграда, ще плащаш за поддържането и затоплянето на цялата сграда, спрямо %-тът, който ти се пада.

little_rabbit, явно кофти сграда, затова е 14 градуса.

# 176
  • Мнения: 724
Всъщност, супер-сграда, тухла от 60-те. Кофти изпълнение са само тръбите на топлофикация, защото са вкопани в стените, т.е. не отдават топлина... Вече им е време за смяна, стари са, но не мисля, че съкооператорите ще се навият на това. А би било идеално да се сменят тези изгнили тръби и да се направи хоризонтална разводка с невъзможност за кражби (като в новите блокове). Мечти... Тогава няма да искам да прекъснат топлоснабдяването на целия блок.

Да се върнем на климатиците: комфортна топлина, постигната от две машини за двустаен от 14 на 22 градуса с 60-65 лв. на месец в най-големите студове Simple Smile Какво по-хубаво от това. И мухъла изчезна, защото температурата е постоянна, няма включ-изключ, като на радиаторите. Разбира се, инвестирахме известна сума в климатици, така, както хората инвестират в котле за природен газ, което "прави" топла вода и топло; радиатори Адакс (също чудесна алтернатива, но излиза по-скъпо; съседи се топлят с такива и сметката им за ток е по-висока); камина; или дори тръби и радиатори за ТЕЦ със съответните им измервателни уреди и такси за отчитането им.

# 177
  • Мнения: 46 577
В такава ни е офиса, да доста е студено, не знам защо, уж дебели стени, уж хубаво строителство, но е клинч. Вкъщи сме в панел и е топло и без да се пуска парното.

За климатиците - лично за мен топлината не е комфортна, едновременно ми е топло и студено, освен това се чува като работят, за нощем - поне ние не можем да спим.

Но да се върнем на темата - успех на всички в развода, дано попаднете на съседи, които са съгласни да се разделят с топлофикацията  Peace

# 178
  • София
  • Мнения: 4 035
Предполагам си достатъчно разумна, за да схванеш, че довод, че няма вариант, в който да са коректни към клиентите си не е никак законово издържан и не е смешно. Трагично е, че се радваме съвсем откровено, че било топлофикация, било някой друг, не съумява да смята правилно и ние си плащаме на общо основание. Но щом теб това те радва и забавлява - дерзай!
А аз нямам желание да се развеждам с топлофикация, искам да плащам това, което ми доставят за ползване.

# 179
  • София
  • Мнения: 16 135
А аз нямам желание да се развеждам с топлофикация, искам да плащам това, което ми доставят за ползване.
bubcheto15 , значи ползваш си парно и вода, ама като дойде време за плащане тропваш с краче и искаш точна разбивка на общите части. Много ги обичам такива мушмуроци на дребно.
Сакън, да не се минат и да не настинат. Първо си оправи лирата в банята - ако на нея няма топломер - се начислява повече от потребеното. Най-добре е на целия щранг от първи до последен етаж да се изрежат тези лири. И си плащай сметките всеки месец - нали си ползвала парно и вода.

Супер-сградата с тухла от 60 те години всички са студени. Проблема е нещо с тухлите, произведени тогава. Поне така ми обясниха строители. Живях в такова чудо - пещера, гълтаща ток. С удоволствие продадох апартамента и си купих друг с парно. Родих се втори път. Купувача на моята супер-тухла го виждам често и все мърмори, че му е студено.
Ама тогава я купи за да не плаща парно.

Общи условия

Активация на акаунт