Първи срок минах аз, ах колко ми е лесно в ПЪРВИ клас - 2011/2012г.

  • 52 106
  • 753
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 2 755
Дали е добра идея в първи клас / предстои ни през есента/ да не му давам никакви пари, освен когато му искат за нещо определено от училище?
Споделям от личен опит - не е добра идеята. Когато бях престанала да му давам пари /за около седмица/, поради закупуването на боклуци, той се оплакваше, че само той ходел без пари, на другите деца им давали, само той не ходел до автомата за сокчета, накратко чувстваше се зле. Давам му по 1-2 лв., при положение, че не ходи на занималня. В раницата му винаги слагам плод и вода. Продължавам да изнасям лекции на тема "Здравословно хранене", засега без особен ефект.  Tired

# 691
  • София
  • Мнения: 9 903
Дали е добра идея в първи клас / предстои ни през есента/ да не му давам никакви пари, освен когато му искат за нещо определено от училище?
Аз наистина не разбирам за какво са му пари на един първокласник, честно. Нали сутрин си закусва, на обяд или яде вкъщи, или в стола, следобедната закуска ако е на занималня не зная как е уредена, но може също нещо от вкъщи да е.
За радост в нашия клас по молба на учителката 90 процента от децата не ходят в лафка до обяд, на занималнята не зная как стои въпроса.

# 692
  • Мнения: 12 027
Дали е добра идея в първи клас / предстои ни през есента/ да не му давам никакви пари, освен когато му искат за нещо определено от училище?
Споделям от личен опит - не е добра идеята.


И аз така предположих, но не бих искала да си дава парите за боклуци по подражание.
може би само като временна мярка, ако се наложи.

П.С.Нямам представа за какво могат да му потрябват пари- може би ако се наложи да си купи молив, гума, нещо такова.Ако случайно си загуби молив, химикал.
Вероятно сутрин няма да успее да закусва детето ми, ако училището е от 8.
Сега го събуждаме в :, за да може до 9 да огладнее в ДГ, за да огладнее преди 8 трябва да стане едва ли не в 5.Разбира се, ще му приготвям закуска за училище, но ако случайно я изпусне, може би е добре да има поне 1 лв, да си купи нещо за ядене.

# 693
  • България
  • Мнения: 490
Н разбрах как започната темата за ромчетата ,но да кажа и аз
в класа ни са 13,има турче и каракачанче
българчетата са 3
Мики се чувства добре,възпитана  е да не дели хората

за краденето ....доста често изчезват стотинки....дори шишето с водата й....знае кое дете пипа
от лавката шоколдови десерти и кубети
ваканцията е леко скучна,все още кашля

# 694
  • София
  • Мнения: 9 903
Ами въпрос на преценка на родителя е това и на практика на класната на детето.
Молив или химикалка в нашето училище например няма откъде да си купи, а и винаги може някой да му услужи. Практически ако не ходи на занималня детето прекарва 4 астрономически часа в училище. Ако е закусило вкъщи или си носи нещо в чантата не виждам за четири часа какво още може да му се дояде. Единственно факта, че всички ходят в лафката би могъл да бъде някаква причина, за мен- неоснователна.
Всъщност може би не се изразих правилно- носенето на пари по мое мнение  не е проблем, аз също в началото на учебната година сложих на детето 2лв и така си стоят. Въпросът е какво купува с тях. Засега малката не е проявила желание да купува разни боклуци, разбрали сме се ако и се яде нещо като я взема от училище да и го купя. Парите си ги държи евентуално ако нщо си разлее водата ...

# 695
  • Варна
  • Мнения: 2 443
И ние имаме две турчета, но децата са будни и умни и това не е проблем. Има и едно дете с хиперактивност, което в началото беше доста агресивно - но нещата май се поуталожиха. Аз по принцип съм "За" да има различни деца, за да научи, че да си различен, не означава да си лош или глупав. Имахме доста разговори по темата, особено когато хиперактивното дете пряко удряше моето. Горда съм, че Ники накрая успя сам да се справи със ситуацията по мирен път. Фирмата, в която работя е спонсор на Карин Дом - ако имате дете със СОП знаете какво означава това. По този повод съм била канена много пъти на техни тържества и винаги съм си тръгвала разревана - децата не са виновни, че са се родили с проблем, ние трябва да им помогнем да се приобщят към нас, да покажем уважението си и да се опитаме да разберем техния вътрешен свят. Мислила съм много пъти да заведа и сина си там, но като знам как винаги плача, се притеснявам той както е чувствителен, дали все още не е твърде малък, за да проумее колко е щастлив, че се е родил здрав - защото аз съм виждала деца в инвалидни колички, които се трябва да се качат в специални рампи, за да усетят какво е това да се полюлееш - а колко ли още детски радости са непознати за тях?

Нашата ваканция тече с пълна сила - на почивка сме в с.Бели Осъм (Троян) и по цял ден сме някъде на път по манастири и пещери. Днес ходиме до въжения парк "Катеричка" на Беклемето и имахме два часа невероятно приключение! Вчера беше валял сняг и ходенето по въжетата и дърветата беше още по-сложно, но малкият ми храбрец се справи докрая, за разлика от мен, която се отказах още в началото. Прави ми приятно впечатление, че навсякъде около нас има детски лагери и групи с деца, които ги учат как се пали огън или как се ориентира в природата. Нямам търпение Ники да порасне още малко и сам да отиде на първия си приключенски лагер. Ох, завиждам на хората, които живеят в планината ...  Rositoooo, ти май беше от Котел - не е истина колко невероятен природонаучен музей имате!

Последна редакция: вт, 10 апр 2012, 15:59 от Manzhelka

# 696
  • Мнения: 46 636
София не купува толкова от лавката, най-много сладолед да си вземе, но от пустата книжарница  ooooh! мога спокойно да си отворя една вкъщи, толкова неща е накупила. Нямам нищо против моливчета, тетрадки и подобни пособия, но там има всякакви играчки  Rolling Eyes никакъв контрол, за съжаление...

А закуските в 10 ч. не са по-различни от боклуците в лавката, поне при нас, набълбукани са с растителни масла, за които продъниха телевизиите да обясняват, че няма да ги има, дори в лавките. Хубаво де, да дават, ама поне да си мълчат. Добре, че понякога е плод.

Кражби не е имало, да чукам на глава.

Ромчета няма в класа, но аз имах като дете. Изключително умно момиче, което завърши след това немска филология. Никой в класа не е имал особено отношение към нея, повечето съученици бяхме компания и извън училище, тя също беше с нас, страхотен човек.

Светкавица, това зависи от вашите виждания, джобните са задължителни за моето дете (според мен и мъжа ми), финансовата култура не се изгражда за 1 ден. По-добре да прави грешки сега с няколко стотинки в джоба.



Последна редакция: вт, 10 апр 2012, 18:11 от Не се сърди, човече

# 697
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 942
Да, и аз мисля, че е добре отсега да се научат да боравят и ценят парите.  Peace Имало е периоди, когато цяла седмица се е връщала с непокътнати стотинки (в нашия случай дневната "дажба" е 1 лев на стотинки). Друг път си купува нещо. В трети случай си ги кътка и събира в касичка за други цели (нейната цел е ясна - да си събере пари за куче, а не да чака ние да се наканим Wink). Така че има полза от парите в известен смисъл.  Peace
А за безплатните закуски - из нямам думи. ooooh! Когато е плод - добре. Теди обича плодове и не им прощава. Но тестените намирам пъхнати в чантата във вида, в който са били поднесени и евентуално, ама много евентуално само нахапани. Тези в лъскава опаковка донася непокътнати. Един път реших да опитам някакво десертче, което им бяха дали - е, няма такава гадост просто. Sick Малкият, който по принцип обича шоколад, та дори и той отказа да яде това нещо. Sick Иначе имало и филии, намазани с разни неща отвреме-навреме. Каза, че от тях хапвала малко. Но не и ако било филия с шоколад. Беше възмутена, че другите деца я обявили за не съвсем в ред, защото не харесва шоколад. А тя наистина не обича. Thinking

# 698
  • София
  • Мнения: 9 903
И нашите безплатни закуски са под всякаква критика в три дни от седмицата. В другите два са плодове.
Съгласна съм за културата на пазаруване, но тя не се изгражда в лафката. Аз бих била доволна в училище да има книжарница, тогава със сигурност и моята госпожица щеше да си харчи паричките, а не да ги държи в протмонето. А и там все има какво полезно да се купи.

# 699
  • София
  • Мнения: 4 578
А при нас, във 2ро спряха безплатните закуски още края на октомври  newsm78
Ние му даваме по 2 лева. В началото, на род. среща се разбрахме никой да не дава пари, защото още бяха нови, не знаеха къде са... Но на 2та седмица моя син вика, ти защо не ми даваш пари, другите ходят до лавката, а аз гледам. Стана ми криво и започнах и аз да давам. В началото му беше интересно - и в лавката, и в книжарницата. Сега вече - не. Но той не закусва вкъщи почти никога, та 1 лв ще му е малко...
А една вечер, лягайки, започва да хлипа. Ние с баща му питаме защо? Отговорът беше - не искам да ми давате повече пари  newsm78 Първо реших, че някой му ги взема. Но не...оказа се, че има само 1 дете от класа, на което не дават никакви пари, а на нашия му било жал, че детето няма, затова и той не искал Tired

# 700
  • София
  • Мнения: 6 810
Когато е записана на стол не даваме пари или по изключение. От време на време не й купуваме купони, а й даваме по 2 лв, да си купи закуска за обяд и каквото прецени друго. Всичко се харчи до стотинка, винаги, неизменно! (Достойна дъщеря на майка си!  Mr. Green ) В класа има деца, на които никога не дават пари и такива, които ходят с 5лв. По-необясним ми е вторият случай.
Поради това, че в лавката 90% са буклуци предпочитаме да се храни в стола, но понякога се запъва и не иска.  Rolling Eyes Не й харесва храната там, други деца също не ядат. Учителките твърдят, че храната била адски вкусна, просто децата не били научени да ядат сготвено. Как пък не, вкъщи защо винаги си иска допълнително?

# 701
  • Мнения: 941
здравейте, приемате ли нови попълнения, макар че моите принцеси не учат в бг. Но и двете ходят на училище, голямата ми е набор 2005г и е първи клас. В тяхното училище няма храна и всяко дете си носи каквото му сложи майка му, слагам сандвичи и плод. Пари не давам. Те  знаят че като си дойдат по-добре заедно да купим нещо хубаво отколкото там да им дадат нещо което не обичат толкова или неща от които боли корем.

# 702
  • България
  • Мнения: 490
Manzhelka Hugмузея е доста интересен и често го посещаваме
извинявам се за пропуснатите букви в предния пост,но от телефона писах и малко се затруднявам
за безплатните закуски-не хапва нито една
безплатния обяд Rolling Eyesпонякога хапва
около 2лв и давам на ден
сутрин купуваме тестяна прясно изпечена закуска,а не опакована и престояла
плодове се хапват само у нас
домашни за ваканцията няма
с нетърпение очаква екскурзията до делфинариума във Варна
за един ден екскурзия 20лв дали са достатъчни,като храна не е включена в предварителното заплащане
искам да има пари и да се чувства добре през първата екскурзия в живота си,защото ще има спомени от нея за цял живот
ще настоявам да си вземе телефона,дори и да стой в класната
за фотоапарат мисля че е малка-голяма отговорност е да го върне.........
попитах я искали да отида с нея,ако госпожата предложи родители да отидат с тях.........отговора категорично Не ooooh!как ще го изкарам този един ден до като си дойде...само аз си зная.......
лека вечер

# 703
  • Мнения: 616
http://europa.eu/kids-corner/index_bg.htm

Да споделя един забавно-образователен линк  Simple Smile

# 704
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 942
И при нас имаше в началото идея децата да не носят пари, за да не ходят до бюфета, но уви, не се получи. Аз до последно удържах фронта, но накрая се оказа, че само тя отива без пари на училище. Лошото е, че почти няма шанс да я изкуша да закуси сутрин преди тръгване. Пие само чаша чай или чаша мляко и това е. Не хапва въпросната безплатна закуска, яде чак на обяд. Поне обядът при нас не е лош. Казва, че само понякога не ставал за ядене. И винаги има някакъв пресен плод на обяд. Проблемът е следобед, когато къде от скука, къде заради другите, тича до бюфета и тя да купува боклуци. Добре поне, че не ги яде, а само ги купува. ooooh!
Клара, драго ми е да те видя в тази тема.  Hug

Общи условия

Активация на акаунт