Първи срок минах аз, ах колко ми е лесно в ПЪРВИ клас - 2011/2012г.

  • 52 065
  • 753
  •   1
Отговори
# 705
  • Sofia
  • Мнения: 4 731
Пари аз съм давала броени пъти, просто няма нужда... Тя не ходи до лавката, даже ми обяснява за тези, които ходят, какви вредни неща ядат.  Laughing
На нея й изчезнаха подред калъфът за телефона, после самият телефон, последно й бях дала 6 лв за някаква книжка, която си беше харесала, и те също изчезнали. Последното ме навява на мисълта, че някой й ги е взел, за телефона не съм сигурна, защото е доста разхвърляна, но преровихме вкъщи и го няма (той пък изключен и не можехме и да звъннем).

# 706
  • Мнения: 298
Не давам пари за училище,лафката е пълна с боклуци и цените са доста завишени,правя му сандвич и сутрин закусва в къщи,не ходи на занималня.Във Вторник им дават закуски доста неща и сандвич и плодове и бисквити,солети всичко това но куб,но последния път солетите бяха с изтекъл срок,вярно само един ден,но ми стана даста неприятно.

# 707
  • София
  • Мнения: 9 546
Аз пари давам.
Все пак, моето дете е цял ден на училище и ми се вижда направо жестоко да не и дам парички.
Сутрин задължително-от бебешка възраст си закусва в къщи. Баща и прави по 2 сандвича в кутия всеки ден. Има купон за стола. И и даваме по 1 лв. за "ей така".
Понякога го харчи, понякога ги връща. Тя сама си преценява. Hug Къде купи тетрадка, от която няма нужда, къде баничка, а сандвича върне вечерта в къщи, къде пък няма време от игри да ги харчи...Каквото си реши. Да си купува каквото си иска.  Hug

Има(х)ме случай на деца, чиито майки не им даваха пари в училище и те... чисто и просто си искаха от другите.
И ако от това някоя майка живее със самочувствието, че не дава на детето си пари заради "не- знам-си- що-си"-ами, живи и здрави, както се вика! Sick

Относно изчезване на предмети и пари.
След като се случи в един и същ месец на 3 пъти, отидох и говорих с класната. Бяха изчезнали 12 лв. последно от чантата на Лора в междучасието, предназначени за такса за участие в състезание. Класната беше не по-малко изненадана от мен и взе моментално отношение и говори на децата много сериозно.
Аз, обаче, тогава написах един мейл на всички родители от класа ни (имаме си обща поща) за да им кажа на всички за случващото се. Много родители например не знаеха, че децата им разполагат с повече пари, от колкото  им се дава. Много родители не обръщаха внимание на донесени в къщи чужди вещи и всякакви такива. Обадиха ми се веднага след това няколко загрижени майки и изобщо всички обърнаха повече внимание на случващото се и от тогава смело мога да заявя, че повече проблеми не сме имали.  Wink

# 708
  • София
  • Мнения: 9 881
Копче, тук не става въпрос , че живеем с някакво самочувствие, че не даваме пари Simple Smile. Просто има деца и деца. И различни практики в училищата има. Някои деца не желаят да си пазаруват нищо, дори да имат пари в себе си. При нас например е така.Още по-малко пък ходят да си търсят пари от съучениците.
 Някои учители не толерират пазаруването от лафките.
Само в нашето училище ли няма книжарница?!
Моето дете и телефон не иска. Дълго време не носеше, сега по наше настояване и стои  чантата. Категорично ни е забранила да и се обаждаме. И за тези няколко месеца точно веднъж ми се обади, за да ми каже, че ще ги водят на разходка след часовете и да я взема по-късно. и веднага ми затвори телефона, дори не можах да кажа добре.

Последна редакция: ср, 11 апр 2012, 15:04 от Валенцето

# 709
  • Мнения: 1 883
Копче, тук не става въпрос , че живеем с някакво самочувствие, че не даваме пари Simple Smile. Просто има деца и деца. И различни практики в училищата има. Някои деца не желаят да си пазаруват нищо, дори да имат пари в себе си. При нас например е така.Още по-малко пък ходят да си търсят пари от съучениците.
 Някои учители не толерират пазаруването от лафките.
Само в нашето училище ли няма книжарница?!
И в нашето няма книжарница. Аз също не давах пари, но две седмици преди ваканцията почнах, защото се оказа, че само той нямал.Първите дни се купуваше пища от лавката и се изяждаше, също и какао от автомат.Направо му се чудя при положение ,че всяка сутрин пие мляко с  какао у нас.
Имаше после период в който се купуваха бонбони  и черпеше всички.Точно преди ваканцията нещата се успокоиха малко. Всеки ден говорим какви боклуци се продават и колко са вредни, дано има някакъв ефект.

# 710
  • Sofia
  • Мнения: 4 731
Копче, аз имах обратния проблем. При случая с изчезналите 6 лв в същия ден имахме РС и тъкмо излизам, дъщеря ми ми казва за парите и аз решавам, че пак ще й дам. Но на дребно намерих само 4 лв и й казах да почака първо да говоря с г-жата нещо. Е, дойде едно момиченце и почна да й бута пари в ръката, за да отидат точно в тоя момент да си купи книжката.  ooooh! Накарах я да ги върне и да не взима повече, но детето я придърпа след 2 мин. отново и ми изчезнаха от погледа, трябваше да ги гоня до щанда с книжките.
Тя знае да не търси пари от другите, но пък като й бутат, явно взима... та си говорихме после отново, че и това не може, за да не се преиначат нещата в един момент и да излезе, че тя е обрала детето.  Confused

# 711
  • София
  • Мнения: 9 546
Копче, тук не става въпрос , че живеем с някакво самочувствие, че не даваме пари Simple Smile.
Не, мен, по скоро, ме изненадава категоричността в тона на някои майки, които заявяват: Аз не давам пари на моето дете!
Иде ми да ги попитам, чак, дали те ходят на работа без пари в портфейла. Wink
Всеки си знае!
Аз смятам, че с 1то левче се започва и първи клас е подходящ момент за това, децата ни да се учат - как и за какво си струва да харчат.  Peace

# 712
  • Мнения: 2 885
Няма връзка с това дали даваш/не даваш пари за училище и научаването кое/колко струва.
Може и да не даваш пари за училище и пак да знае и да пазарува в магазина разумно.
Мястото на децата в училище е да се учат, не да харчат пари по лавки/книжарници/стол и пр.
Сладък бизнес за една част, за други - горчив хап.....

Стефи се справи отлично на последната диктовка от тетрадка 2 по БЕЛ.
Все си мислех, че ще е буква/липса/буква/липса.
От другата неделя започват с Читанката и тетрадка 3.
Колко бързо мина тази година.........?!

# 713
  • София
  • Мнения: 9 546
Няма връзка с това дали даваш/не даваш пари за училище и научаването кое/колко струва.
Може и да не даваш пари за училище и пак да знае и да пазарува в магазина разумно.
Мястото на децата в училище е да се учат, не да харчат пари по лавки/книжарници/стол и пр.
Сладък бизнес за една част, за други - горчив хап.....
Да, не е задължително. Но си е изпитание за децата ни в българското училище и те трябва да съумяват да се справят.
В Ирландия съм сигурна, че нещата стоят по друг начин, но за жалост в нашите родни български учлища си имаме лафки, баничарници и всякакви други изкушения и децата ни учат в малко по-различна среда от това, което виждате при вас. Така, че база за сравнение не може да има. Naughty
Ние трябва да научим децата си да оцеляват и да се справят. Тук. Мда.
Когато Стефи дойде да учи в БГ училище с нормална лафка и голямо междучасие, в което всичките деца се втурват към нея, пак може да водим този разговор. Peace

# 714
  • Мнения: 46 573
Съгласна съм с kopche.

Няма връзка с това дали даваш/не даваш пари за училище и научаването кое/колко струва.
Може и да не даваш пари за училище и пак да знае и да пазарува в магазина разумно...

Относно това - има връзка.
Не одобрявам бизнеса в училищата, но на децата ни им предстоят още много години съвместни срещи с него, и като така и така го има, поне да има и някаква полза от него - работим в/у финансовата култура...
Едно дете харчи по един начин, когато родител е с него (дори да не влиза с него, а да го чака на касите), и по друг, когато е абсолютно самО. А поне при нас, сама е единствено в училище. Няма друг начин да планира джобните си самостоятелно.
И виждам пътя, който извървя за тези няколко месеца - от боклучави закуски през първите седмици, през други боклуци по-късно, стигна до практични - неща за училище и спестени пари.

Не мен също ми даваха джобни в училище, 85-та бях 1 клас.

Разбира се, това е лично решение, горното са моите, и на мъжа ми мотиви Peace

# 715
  • Мнения: 5 790
Давам пари. Бих се чувствала неудобно детето ми да няма пари, а да й се прияде нещо и да не може да си го купи. Всеки ден давам по левче. Тя понякога го харчи, понякога - не. Купува си неща, които яде, предимно сандвичи и солети. Боклуци не е научена да яде, не й харесват. Случвало се е няколко пъти да си купи Кубети, защото и другите си купуват. Отваря ги, изяде 2-3 и ги остави, защото й били твърде солени. Шоколади и сладки неща също не си купува. Изяжда си безплатната закуска в голямото междучастие. Аз й правя и сандвич, който също се изяжда по пътя от училище до вкъщи или преди това. 
Книжарница нямаме в училището. Досега не се е случвало да изчезват и неща.
Имаме обаче проблемно агресивно дете в класа, което пречи на всички останали. По-страшното за мен е, че родителите не желаят въобще да признаят пред себе си, че детето им има проблем и не взимат никакви мерки, въпреки многократните разговори на учителката с тях.

# 716
  • Мнения: 11 704
Нашата училищна лафка носи гръмкото име "Барът"  Mr. Green
Имаме и книжарница. Всъщност не веднъж се е налагало да си купи нещо оттам (тетрадка или гланцово блокче), но повечето случаи са химикалки, моливи и най-различни дреболии.

Когато първия път дойде и каза, че си е купила нещо от бар-а онемях. Явно големи са я прекръстили, а първокласниците като добри ученици попиха материалът бързо  Joy
Лилито е цял ден на училище. Сутрин не закусва вкъщи, правя два сандвича всеки ден, понякога добавям банан, а понякога и нещо дребно сладко, ако е пожелала (не обича шоколад и производни). Обяд имат осигурен, както и закуската в 10 часа, която дават от училище. Отделно слагам 1.50лв, който почти винаги е старателно изхарчен. Понякога има седмица без да похарчи и стотинка.

# 717
  • София
  • Мнения: 291
На мен ще ми е много мъчно да знам, че детето ми по цял ден е без нито една стотинка в джоба, особено, както не се храни добре на обяд в стола.
Имах други теории преди началото на учебната година, но всички те се изпариха още в самото начало.
Сега му даваме по два лева всеки ден, като сме му казали, че не е задължително да харчи всичко.
Тези които му останат си ги слага в касичка, опитваме се да му създадем някакво чувство за спестовност.
И до някъде успяваме.
Няколко пъти ми каза, че всички си били купили нещо си, но той не си купил, защото решил да си запази парите за нещо друго.

# 718
  • Мнения: 2 885
kopche, къде пък намеси сега местожителството?! От вчера да съм в този форум, да не са израснали заедно децата ни, да не сме споделяли...?!
От вчера съм навън, не се забравя тъй лесно кое как е, спокойно.
Не правя сравнение, а споделям мнение. А моето се припокрива с това на Валенцето и lulumba.
На 7г е късно, според мен, да се полагат тепърва основите на финансовата култура.

# 719
  • София
  • Мнения: 6 810
Божееее, какви екзистенциални въпроси!!! ooooh!
Хич и не ми е мъчно като ходи без пари, ама хич. Ако е без пари има платени купони, сутрешна безплатна закуска и някаква следобедна в раницата. Нито ще е гладна, нито жадна.
За тези, които питат как ще се чувстваме без пари на работа - ами никак. Случвало се е. Пък и като харчим е за обяд - на нея й е осигурен. Не виждам драмата.
И като прочета "моето не е научено да яде буклуци" и ми призлява...Тези които ги ядат ние сме ги научили.  Joy
Тук от време на време става забавно!

Ние вчера бяхме на изкуствена "ледена" пързалка. И двете за първи път се качваме на кънки/ролери и беше голям зор в началото. Но за един час се научихме, пуснахме парапета и днес поне аз съм с такава мускулна треска, че не е истина.  ooooh! Пързалката ще е целогодишна, така че това ще ни стане любимо забавление.

Общи условия

Активация на акаунт