КОЗУНАЦИ - 2012г. - 1

  • 96 293
  • 735
  •   1
Отговори
# 45
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
ahasver ,съгласна съм с теб...донякъде.Верно е това,че всеки си познава фурната,как пече,отгоре повече ли,отдолу ли,да се върти ли изделието и т.н.Но като казвам,че спазвам стриктно рецептата с указанието за изпичане-температура и време,имам в предвид повече като температура.За времето,аз си проверямаш с дървен шиш изделията PeaceНо температурата спазвам винаги,поне отначало,ако видя че изделието ми е готово отвътре чрез проверка с шиша,а отгоре не се е зачервило така както искам аз,тогава увеличавам температурата,докато сатне така както аз искам.Също така,жениет които пускат изпитани рецепти за козунаци и не само за тях,споменават в повечето си рецепти поне и за това дали фурната е с вентилатор или не,т.е.дали ще се ползва вентилатора или не.А тези които са перфекционистки,споменават дори и нивото на което трябва да се сложи формата...
искам да кажа,че форума ме научи на страшно много неща за тестото.Преди въобще не съм си и помисляла да се захващам да меся...казвах,това не го мога и толкоз.Отново от форума се "зарибих"за хлебопекарна и оттам тръгна всичко Mr. Green Сега не се страхувам от никакво тесто... Heart Eyes Козунаците ми станаха от раз,но много четох перди да се захвана...затова казвам,че тук момичетат не се скъпят на съвети и споделяния.Всичко научих от тях,за което съм им адски благодарна.Просто ги обичам  bouquet  bouquet  bouquet

# 46
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Разбирам, само споделих, че много зависи от фурната. За моята фурна 200 градуса например са много, аз и ястия не пека на повече от 180 градуса. Принципно само я згарявам на дадените градуси в рецептата, но сложа ли това, което ще пека си действам според това, което е дало най-добър резултат.
Специално за козунаците спрях и да ги пека с вентилатор от миналата година заедно с още няколко промени и резултатите все повече започнаха да се доближават до това, което целя. Рабира се това е въпрос на лични предпочитания и какво искаш да постигнеш.
Просто  има твърде много фактори най-малко заради това, че всяка една от нас действа в различни условия, което също оказва не малко влияние, също и различните продукти, които се ползват.
Изпитани рецепти, но те са изпитани за определени условия, начин на работа и т.н., за друг може да е изпитана едва, когато се е получила спред неговите условия и човек е доволен. 
Да не споменаваме измесването, което е изключително важно. За себе си стигнах до извода колко е не вярно, че е необходимо дълго и продължително измесване, а напротив за минимум време и минимум третиране на тестото, трябва да се постигне тесто с необходимата структура, а човек без опит трудно ще се справи с тази задача.
Та мисълта ми е, че една и съща рецепта изпълнена в различни условия, ще даде и различен резултат. Трябва да се опитва и нагажда според това, което искаш да се случи и ако в рецептата, която изпълняваш е дадено 220 градуса, това не означава, че е валидно и за твоята фурна. Simple Smile

# 47
  • Мнения: 0
Ихааааааа, записвам се веднага!

Тази година за пръв път ще правя козунак, може би защото няма да съм си в България по Великден, и няма откъде да си купя, хаха. Истината е, че винаги съм искала да направя, ама мама все не ми даваше, че съм щяла цялата кухня да поломя. Нали продавали.

Предполагам си е друга бира ако козунакът е домашен. Мисля да направя другата седмица един пробен, да видим.

Нещото, което ме притеснява, е че фурната тук е газова и няма екстри като вентилатор, горен и долен реотан и тн. Така че хич не ми е ясно дали ще се изпече. Ако някой има опит с газови фурни, да пише.

Мерси!

# 48
  • Мнения: 8 806
Здравейте! Отдавна гледам сладките агънца на Venetta и реших да ги направя тази година. Обаче по-голямата част от съставките са ми забранени, затова трябва да правя компромиси и да омърлям рецептата, ако е възможно да се получи нещо накрая. Ще задам няколко глупави въпроса към тези, които са правили вече агънцата: Embarassed Confused
1. Дали ще става за ядене ако изобщо не слагам никаква плънка?  
2. Мога ли да сложа обезмаслено прясно мляко 0,1%, понеже друго не мога да приемам, ще стане ли?
2. Мога ли да направя тестото в машината за хляб, там да втаса, а аз само да оформя агънцето и да го изпека?
Помагайте! Hug Тези агънца са единственото, което ще си позволя, макар че има 1 яйце вътре, реших, че веднъж в годината няма да умра от това Simple Smile

# 49
  • София
  • Мнения: 82
Миналата година правих козунаци по рецепта на Венета и бях много доволна. Да питам обаче защо темата за Страстните прегрешения на Венета и не само вече не се открива във форума. А и още нещо относно изпичането - в първия пост на мама Цоцоланка има снимка на козунак с филетирани бадеми - кога се поставят те и само с яйде ли се маже отгоре без да се поръсва захар, за да не са така изпечени бадемите. Дано ме разбрахте какво искам да питам.

# 50
  • София
  • Мнения: 2 658
записам се да следя и тази любима тема!  Simple Smile

# 51
  • На топло...
  • Мнения: 584
Unadaptable, всъщност животинските продукти ли са ти забранени?
Извинявай за любопитството Peace.
Понеже сега карам поста и много неща могат да се заменят във вегански вариант... Може и така да пробваш. Няма да е съвсем оригинално, но поне ще можеш да не се притесняваш и да си правиш по-често. То ти сигурно тези неща си ги знаеш де Hug...

# 52
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Миналата година правих козунаци по рецепта на Венета и бях много доволна. Да питам обаче защо темата за Страстните прегрешения на Венета и не само вече не се открива във форума. А и още нещо относно изпичането - в първия пост на мама Цоцоланка има снимка на козунак с филетирани бадеми - кога се поставят те и само с яйде ли се маже отгоре без да се поръсва захар, за да не са така изпечени бадемите. Дано ме разбрахте какво искам да питам.

Ето ти рецептите на Венетка. http://mcneall.blogspot.com/2011/12/venetta_12.html

# 53
  • Мнения: 0
в силиконова форма ще се опече ли? как мислите? не мога да намеря метална да купя нещо Sad
Ето това намерих, £5, безплатна доставка, звучи ми добре:

http://youtu.be/MfG3-umQ-80

# 54
  • Мнения: 8 806
Unadaptable, всъщност животинските продукти ли са ти забранени?
Извинявай за любопитството Peace.
Понеже сега карам поста и много неща могат да се заменят във вегански вариант... Може и така да пробваш. Няма да е съвсем оригинално, но поне ще можеш да не се притесняваш и да си правиш по-често. То ти сигурно тези неща си ги знаеш де Hug...

Не само животинските и не всички, повечето веге също. Sad На празници ми е най-тежко и седмици преди това си нагласям някакво меню, защото не мога и тогава да ям препечен хляб с извара Close ще направя козунака само на празника, не мога често, но поне веднъж в годината ще се направя на глуха за диети Crossing Arms

# 55
  • Мнения: 1 440
Ето ме и мен в темата Hug много се радвам, че пак сме заедно и ще месим Flutter
Миналата година пропуснах козунакоправенето заради малката, която беше на няколко дни само, но за този Великден съм на линия Joy

По повод светлата коричка на козунаците - аз вече няколко години мажа само с белтък отгоре и след това захар Peace Така кората е по-светла, по-тънка и по-крехка Peace

# 56
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826
1. Дали ще става за ядене ако изобщо не слагам никаква плънка?  
2. Мога ли да сложа обезмаслено прясно мляко 0,1%, понеже друго не мога да приемам, ще стане ли?
2. Мога ли да направя тестото в машината за хляб, там да втаса, а аз само да оформя агънцето и да го изпека?
Надявам се Вени да не ми се разсърди/хубав рожден ден да изкарате/като  ти отговоря.
1.няма никакъв проблем и без плънка е добро
2.аз ползвам за всички хлябове и питки,и няма особена разлика от тези направени с по-голям процент
3.така процедирам и аз-меся,втасвам в пекарната.После вадя и оформям.

Миналата година правих козунаци по рецепта на Венета и бях много доволна. Да питам обаче защо темата за Страстните прегрешения на Венета и не само вече не се открива във форума.
има нови правила във форума/кофти се получи,но няма как да се преборим с модераторите/
Относно бадемите-след като намажеш с яйцето и поръсиш със захарта ,поръсваш и бадемите,после печеш.

# 57
  • Мнения: 50
Въпреки,че още не е започнало масовото козунакоправене, аз омесих тестото за Козунак с фруктово    кисело мляко на Венетка. Пропуснах пудинга в рецептата, защото забравих да купя.Сега втасва.

# 58
  • Мнения: 2 241
...
По повод светлата коричка на козунаците - аз вече няколко години мажа само с белтък отгоре и след това захар Peace Така кората е по-светла, по-тънка и по-крехка Peace

Ето това трябваше да го прочета преди 5 минути  Laughing
Две тави козуначени кифли (по рецептата на Angellove) се пекат в момента. Много са вкусни, но докато ги омеся, навръткам и намажа... останах без кръст  Crazy

# 59
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728

Миналата година правих козунаци по рецепта на Венета и бях много доволна. Да питам обаче защо темата за Страстните прегрешения на Венета и не само вече не се открива във форума.
има нови правила във форума/кофти се получи,но няма как да се преборим с модераторите/

За да няма повече въпроси относно моята тема, ще спомена само, че модераторите нямат нищо общо с изчезването и´,  нито имат някаква вина за това. Аз изтрих съдържанието на темата по мои лични съображения.
Иначе новите правила са напълно основателни по мое мнение. Когато някой иска да прави реклама на  форум или тема с комерсиална цел, трябва да си плаща за това.

Общи условия

Активация на акаунт