КОЗУНАЦИ - 2012г. - 1

  • 96 304
  • 735
  •   1
Отговори
# 30
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Диамантче,заповядай http://mcneall.blogspot.com/2011/12/venetta_12.html

# 31
  • Мнения: 2 241
Много благодаря  Hug

# 32
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
От мен няколко рецепти за козунаци и някои други неща за Великден..

Козунак Venetta

Като в тази рецепта съм описала абсолютно точно и също прибавила фотографии стъпка по стъпка на целия процес, на приготвянето на козунаците. Също са публикувани и въпросите и техните отговори от предишните години.



Козунак с пудинг "Горски плодове"



Сладки великденски агънца



Козуначен Christstollen



Briosche



Пожелавам ви успех при правенето на козунаци и всичко останало за Великден!

Техника за гравиране на великденски яйца

Как да боядисаме великденските яйца с естествени бои

Как да сплетем козунака с 4 и с 5 фитила

A eто и другите две рецепти за козунаци от мен.

Великденски гнезда



Козунак с фруктова кисело мляко и нишесте



Ако някой случайно има въпроси, за която и да е от моите рецепти, моля пишете ми на ЛС, защото нямам време да следя темата и е твърде възможно да пропусна евентуални въпроси. Приятна вечер.

Последна редакция: пт, 09 мар 2012, 13:16 от Venetta

# 33
  • Мнения: X
Да се запиша и аз, че ми писна всеки ден да я търся .....
Опитвам се всяка година да правя козунак по различна рецепта.За тази още не съм избрала....

# 34
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826
Тази година ще ми е 2 от както си правя козунаците,благодарение на Вас мили съфорумки.

# 35
  • Мнения: 50
Страхотна тема, ще я следя. Simple Smile Миналата година направих сполучливи козунаци, тази година също започвам с репетициите. Simple Smile

# 36
  • малкия йеросалим
  • Мнения: 849
Здравейте вълшебници в кухнята   bouquetЗаписвам се да следя темата и да задам няколко въпрос чета относно козунако-майсторенето.Миналата година за първи път правих козунак и то в машината за хляб.Избрах рецептата на Елексир.Не съм плета,месила,само сложих продуктите в машината и тя си свърши работата.Резултата беше просто сладък хляб.Тази година съм решила да запретна ръкави и да плета.Реших да се пробвам с рецептите на Елексир и Венета.Мисля да пусна тестото да се меси в машинката няколко пъти и после да го оставя да втаса.След това като оплета трябва ли пак да оставя да втаса?Трябвали преди да плета да меся на ръка?И на колко градуса трябва да пека?Извинявам се за купищата въпроси,но ми се иска тази година децата да хапнат домашен козунак Rolling Eyes

# 37
  • На топло...
  • Мнения: 584
Ех, тази тема откога я чакам Grinning!
За втора година ще меся, дано тази се окажат по-добри от предната.
Тогава май не ги доизчаках да втасат доволно и ми се получиха по-степани и не така мекички, тъй да се каже. Но пак бяха хубави сладки Grinning.
Може би и защото ги правих с чисто масло и олио са били по-сладкишоподобни, а не перушинкови  Crazy.

# 38
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 891
вместо запис.....
Рядко влизам във форума, но сега не се стърпях да покажа първия си козунак.

   

Рецептата знам, че е на някоя дама от форума, но не знам точно коя, не съм си записала. Сладкото от боровинки и счуканите орехи са мое подобрение. Невероятно вкусен е...... Не стана на конци, по-скоро е като памук мекичък, но като за пръв път съм много доволна.

# 39
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
mama moni ,аз преди така правех,вече меся и на ръка,та...мн е важно вс продукти да са със стайна температура PeaceПусни машината да измеси 2 пъти,като първия я спри когато ще започва да втасва вече ,моята цикъла и на месене първия е около 20 мин,та тогава я спирам и пускам отново и тогава довършва целият цикъл месене и втасване.Вадиш тестото,не го месиш въобще,вадиш върху намаслен плот,делиш на три части,/ако дозата е за 1 козунак/но по принцип рецепта от 600 гр.брашно е за два нормални козунака Peace.Та зависи каква ти е дозата,ако е за 1 делиш тестото на три части,всяка я разтегляш с ръце,мажеш с плънка,завиваш на фитил и после усукваш фитила,така с трите топки.После сплиташ,слагаш във намаслена форма.Аз лично ги втасвам във фурната,на 40 градуса  Wink Втасват си перфект.Отговарям ти на въпроса,дали трябва след като ги оформиш да втасват пак-да,категорично.Тук обаче е тънкият момент  WinkАз ги разбирам така...след около 15 мин престой във фурната,отварям леееко,и бутам с пръстчето,оф как да ти го обясня...ами не трябва да има лека коричка,като засъхнало,ами трябва да е като че ли всеки момент ще цапочне да се образува...тестото не е такова на допир както като си го оформяла,а лееееко по сухо...сигурно не разбра нищо,но ще свикнеш с практиката да го разбираш.Този момент е много тънък,защото ако го оставиш да престои по дълго време във фурната има много голяма вероятност от превтасване,и тогава става кисело тестото  ConfusedОтносно въпроса ти за печенето,аз лично спазвам точно указанията по рецепта.Абсолютно на всяка има печене както като време,така и температура.Ако ги спазваш,нямаш грижи.Все пак трябва да се ръководиш и от фурната си.В смисъл,че ако според теб е по бавна,не пече какот примерно е била отначало,трябва да завишиш градусите.Но сега с тези модерните фурни,печенето е удоволствие  Simple Smile
Нану Според мен не причината това,че си ползвала чисто масло и олио за да не ти стаант пухкави  PeaceАз ползвам за козунаците само масло и олио,и си стават пухкави и на конци....явно е  от това както казваш че не са втасали колкото им е било необходимо,или пък незнам...от печенето...от брашното...незная.
И друго което е страшно важно според мен е брашното...не само за козунаци,за всякакво тесто,брашното е едно от най важните неща  PeaceАз използвам на София мел,това за мен е най доброто брашно
Приятно правене на козунаци на всички,аз чакам с нетърпение   bouquet

# 40
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Днес правих козунака на Венетка. Спазих всичко, но сега като го пека виждам че отгоре кората загаря, а с клечка като боцна, вътре още е тесто. Пробвах да го завия и с фолио, но тогава пък въобще не се пече сякаш и пак стои тестено вътре. Не обичам козунаци с тъмна кора, виждам че вие правите прекрасни козунаци, добре изпечени и със светла коричка, къде бъркам?

# 41
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Според мен,температурата на фурната е била твърде висока  Thinking....на колко градуса пече? И на какво ниво във фурната сложи формата с козунака?

# 42
  • Мнения: 121
Мама Цоцоланка, благодарности за темата Hug

Запис с едни мини козуначета с конфитюр


*Pukanka*, и аз мисля, че температурата ти е била висока. Аз пека на 160 градуса.

# 43
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Точно щях да пиша за изпичането, че никога не спазвам това, което е дадено в рецептата. Най-правилно е да се пече според инструкциите на самата фурна. Всяка фурна е различна, а в повечето рецепти не е обяснено нищо повече от 200 градуса за 35мин например. Обаче има всякакви трикове за изпичане, има и значение на какво ниво е поставен  сладкиша/печивото. Моите първи опити с козунаци заминаха в кофата, поради неправилно изпичане и благодарение на Максмама и подробно изчитане на характеристиките на фурната ми, започнаха да се получават нещата.

# 44
  • На топло...
  • Мнения: 584
Даниджи, много ти благодаря за включването по моя въпрос Hug!
Ще продължавам да чета и да събирам ценна информация!

Аз не живея в България и ползвам уж най-финото пшенично брашно, може би ще трябва да експериментирам...

Общи условия

Активация на акаунт