Отговори
  • София
  • Мнения: 107
Здравейте мами,
Сестра ми роди в Майчин дом - София на 3 март в 18,45. Практиката там (7ми ет.) е, че бебето се дава на родилката на всеки 3 часа (за около час), като през нощта й се взима. Дори четох мнение във форума (вярно че е от 2007), че на бебетата през нощта от 1 до 7 сутринта не им дават да ядат. И за капак вече има практика и нормално раждащите да се изписват на 5ия ден.

Моля за насоки какво да направи така, че да компенсира тези правила. В момента го кърми през почти  цялото време в което й го дават. Коластрата й е преминала в преходно мляко. Предполагам от утре ще почне да й слиза зрялото. Ще съм благодарна за всякакви насоки как и кога да се цеди, по колко така, че хем да не предизвика хиперлактация, но и да успее достатъчно да стимулира лактацията за времето, когато вече ще си е в къщи и ще се кърмят на поискване.

За пояснение, бебока се храни бавно и не успява да се нахрани сам (не пуска гърдата), когато дойде времето за връщане на бебетата и продължава да реве.

# 1
  • Мнения: 72
Здравей, ако все още не си, пусни тези въпроси и в подфорум консултации с ЛЛЛ, за да се реагира по-бързо. (А най-добре им се обади по телефона)

Успех и щастие на/с новото бебче Simple Smile Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 107
Благодаря. Не видях такъв подфорум. Сега ще пусна и там.

# 3
  • Мнения: 10 901
Маргаритка,
ако сестра ти е на седмия етаж, където бебетата не са при майките, наистина не са много нещата, които може да направи. На този етап най-добре е да дава на бебето да суче както сега - почти през цялото време, докато е при нея, като предлага и двете гърди. Ако бебето е много поспаливо, нека го поразсъблече и да го сложи кожа до кожа върху себе си.
След като й вземат бебето, да доизцежда гърдите. Добре е да компенсира дългата нощна пауза с поне едно изцеждане,за да стимулира гърдите. Вариантите бебето да ползва от шише млякото, изцедено от нея в болницата, за съжаление са компромисни - не знам доколко има варианти за стерилизиране на помпата и т.н. Така че много вероятно това мляко да й се наложи да го хвърля, за съжаление, но поне ще стимулира гърдите.
Хиперлактация с 3 дни доизцеждане няма да си докара, особено при бебе, което суче на три часа - тоест, доста по-рядко от необходимото. След като се приберат у дома, ще има достатъчни количества, за да преминат изцяло на гърда. Тогава може да храни бебето на поискване, при едно условие - ако не е много поспаливо. Ако е, нейна да е инициативата да го буди и храни. Паузите на този етап е добре да не са повече от 2-2.5 часа през деня и повече от 3-4 часа през нощта.
Ако има някакви проблеми или въпроси, може да се свърже на телефон или мейл с консултантите от Национална асоциация "Подкрепа за кърмене" (всички координати ги има в подписа ми) или с тези на Ла Лече Лига (техните ги има в техните подписи, както и в специализирания подфорум).
Пожелавам на сестра ти безаварийно и дълго кърмене!

# 4
  • София
  • Мнения: 107
Благодаря за бързия отговор. Ще помоля само за няколко доуточнения. 

Ако бебето на едно хранене не пуска гърдата през цялото време, трябва ли сестра ми да го прекъсне и да даде и другата гърда или може на следващото хранене да е другата?

В момента не успява нищо да изцеди от гърдите освен няколко капки. Да продължава ли да упорства и дали ще е по-успешно с друга помпа или на ръка (при положение, че няма кой да й покаже как)?

Ако й занеса течност за стерилизиране и стерилизира помпата, кога да дава изцедената кърма?

Тя се притеснява, че докато суче малкия не се чува да преглъща. В болницата й казали, че само си тренирал рефлексите, но не суче ефективно. Опитах се да я успокоя, че няма такова нещо и не е задължително да чува, че гълта. Дали може да обясните по-добре ситуацията?

Благодаря предварително за отговорите!

П.П. Тя се е обаждала на ЛЛЛ на телефон, който й бях дала, но не са успели много да й помогнат и успокоят. На мен ми има доверие (кърмим се успешно още) и дори същото да й кажа преразказано от мен и дава повече кураж. За съжаление в болницата не й съдействат особено. Една акушерка и е пипнала гърдите и й е казала, че няма кърма. Друга й е казала, че след като на третия ден не й е дошла значи няма да й дойде.

# 5
  • Мнения: 10 901
Маргаритка,
добре е на всяко хранене да се стимулират и двете гърди. Нека оставя бебето на първата, докато суче активно. Като почне да заспива и не успява да го разбуди с пощипване, масаж, разсъбличане, контакт кожа до кожа и т.н. - да го мести на другата. (Бебето най-вероятно не пуска, защото иска мама и т.н. причини, които може да не са свързани с храненето и количество мляко.)
Да следи за признаците на добро сукане - бебето да преглъща на всеки 2-3 сукателни движения, гърдата да омеква след сукането и т.н.
Изпращам ти статия и видео за компресия на гърдата, ако има смартфон може да я разгледа още в болницата и да се опита да я приложи. Ако няма - можеш да й я покажеш ти на живо, като се видите след изписването. Много е полезна за малки бебета.
Компресия

Ще се оправят нещата, щом се видят с бебето, просто при разделени майка и бебе е трудно, но да действа с помпата, където бебето не може, за да не си докара препълнени гърди/запушвания или недостатъчно кърма заради липсата на стимулация.

Последна редакция: вт, 06 мар 2012, 13:22 от Параход

# 6
  • София
  • Мнения: 107
Благодаря отново. Предадох й съветите, още е отчаяна, но няма да спра да й повтарям че всичко ще се нареди.

# 7
  • Мнения: 10 901
Нормално е,
тези раздели хич не са най-доброто, което може да се случи на майката и бебето след раждане. Да си го гушка, докато е при нея, и всичко ще се нареди после. Дано успееш да й вдъхнеш сили Simple Smile

# 8
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 847
Не мога да си обясня защо го правят така? При положение, че на 12-тия етаж нещата за съвсем различни и бебето е при майката през цялото време, какво им пречи да направят така и на 7-ия?  Thinking
За персонала не е по-лесно така, убедена съм, защото по цял ден слушат плачещи бебета.  Tired

маргаритка, давай кураж на сестра ти! Ще се справят.

# 9
  • Мнения: 10 901
Те вече трябва да са изписани, надявам се скоро да се похвалят, че всичко върви по-добре.

Светлица, за съжаление, така е - горе на 12-ия е "вип", на 7-ия са "останалите" Simple Smile В Шейново пък навсякъде бебетата са отделно от майките, има много да се работи в тая насока, за съжаление.

# 10
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 847
О, не видях, че темата е стара. Embarassed

Иначе за деленето на етажите не съм много сигурна - уж се води, че на 12-ия са нормално родилите. Имах страхотен късмет, че малката се роди по-дребничка, а на 12-ия имаше свободни места и ни оставиха там.

# 11
  • София
  • Мнения: 432
Маргаритка, как са сестра ти и племенникът? Дано всичко да е наред! Praynig

# 12
  • София
  • Мнения: 107
Благодаря за интереса. За момента всичко е наред при тях. Малкият е изцяло на кърма и майка му е доволна. Доста начесто хапва и кара по 40 мин - 1 ч понякога, но й обясних, че това е в реда на нещата. На 10ти са на преглед и ще се види колко са наддали, че майката все се притеснява, че не му стига  Wink

# 13
  • Мнения: 1 350
Благодаря за интереса. За момента всичко е наред при тях. Малкият е изцяло на кърма и майка му е доволна. Доста начесто хапва и кара по 40 мин - 1 ч понякога, но й обясних, че това е в реда на нещата. На 10ти са на преглед и ще се види колко са наддали, че майката все се притеснява, че не му стига  Wink
радвам се, че всичко е нормално Simple Smile
и аз първите два-три месеца кърмих като бебо стоеше по 40 мин да суче Wink
и първите месеци наддаваше по 900г. 1300 г. изцяло на кърма на поискване, всичко се регулира, после имаше месеци, които е наддала само по 100 г., а още кърмя, така че да не се притеснява от неравномерното наддаване на бебето, когато кърми, нека то е здравичко и палаво, другото се нарежда и ще се синхронизират и разбират и с поглед дори само за кърменето Wink
и аз родих в Майчин дом, нормално и бях на 12 ет. по две родилки бяхме в стая, бебетата до нас. Там имаше и ВИП стаи за по една родилка, но не съм ги разглеждала.
А 7 ет. разбрах по-късно, че е за секцио и други случаи, но явно е и ако има места и където има места.
Важното е да са здрави бебетата Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт