Кажи "моля" !

  • 6 840
  • 133
  •   1
Отговори
# 105
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Titina, добре, че отиде в щатите за да прозреш жестоката истина, че българите са най- неучтиви на свта. И добре, че си там, че да научиш детето си на обноски от малко.  Ако ще и в космоса да си роден, ако родителите ти са калпави...
Така, че не ми говори какво е в щатите и на запад. И това, че се поздравяват непознати и са много любезни един към друг е една от многото ширещи се  заблуди за цивилизованите държави  Laughing

# 106
  • Мнения: 2 124
На мен пък ми се гади от лицемерно любезничене и усмихване.
И да, в България сме по-склонни да използваме императив вместо формулирано като молба изречение.

# 107
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 944
Мадам Дьо Помпадур истината съм я прозряла много отдавна, на теб където и да отидеш това не ти се отдава както виждам. Никъде не съм казала че са най-неучтиви, само казвам, че докато има родители за които елементарното възпитание да е принуда, ще има и коментари както в тази тема.

И т.к. форума е публичен, всеки е в правото си да си изкаже мнението, за теб думата моля може да е признак да сложиш детето си на колене, за мен съвсем не е така. А за заблудите за поздравяването, виждам го с очите си всеки ден. Виж в Копенхаген и идеш си нямам как е

# 108
  • Мнения: 3 241
Не знам на какво сме склонни, ама като дете ако не кажех "добър ден" на съседка по стълбите лошо ми се пишеше.

А сега като поздравя на входа на учреждение ме питат "ама ние познаваме ли се?"  ooooh!

Това са елементарни обноски.  Peace

# 109
  • София
  • Мнения: 44 390
Iventse - има разлика мужду съседката и напълно непознати на улицата, на мен чак да поздравявам непознати по улицата също ми идва...точно лицемерна любезност...

# 110
  • Мнения: 372
В България, ако поздравя непознат на улицата ме гледа с недоумение ( чудя се как да обясня на детето си този феномен), тук като поздравиш, му отвръщат веднага и то напълно непознати хора.
Тук като ползваш автобус и слизаш благодариш на шофьора, той се усмихва и отговаря. Да ви кажа ли как реагираха пътниците в България когато благодарих... липсваха им първите години, в който родителите им са гледали на елементарното възпитание като принуда

А как избираш кой непознат да поздравиш?Едва ли успяваш да вървиш по улиците и да поздравяваш всеки срещнат.

# 111
  • Мнения: 3 241
Според мен Титина говори за "непознат" с когото имаш някакво взимане-даване.
Продавач, шофьор, някой возещ се с теб в асансьора и т.н.

# 112
  • Мнения: 10 547
Поздравяването на непознати и сега се практикува в България, но в по-свит мащаб. Просто всички станахме граждани. Simple Smile по селата и в малките населени места е съвсем нормално да вървиш по улицата, да срещнеш абсолютно непознат или слабо познат и да го поздравиш. В големите градове наистина не виждам как може да се получи. Всъщност зная, де- гледала съм го в "Дънди- крокодила".

А като новодомци, отивайки да се представим и запознаем със съседите си, живеещата срещу нас, отговори на съпруга ми, че къде живеем, не е неин проблем.

# 113
  • София
  • Мнения: 44 390
Според мен Титина говори за "непознат" с когото имаш някакво взимане-даване.
Продавач, шофьор, някой возещ се с теб в асансьора и т.н.


то такива и у наше село си ги поздравяваме Simple Smile

Касита - направо ме разсмя с тази съседка....има и такива хора Simple Smile

# 114
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 944
Ще дам пример:
Разминавам се с напълно непозната за мен госпожа в детската градина на синът ми - казвам "добър ден" или каквото е там според случая.
Карам из квартала ( това още докато го оглеждахме). Напълно непознати хора махат за поздра. Сега детето играе на улицата, минават непознати и поздравяват.
В асансьора се засичам с непознат и поздравявам.

Когато искам нещо в магазина, какзвам моля. Толкова ли е трудно? И защо винаги трябва да е лицемерно?

Не знам за др места как е, но тук в квартала например правят нещо като парти за представяне на новите съседи ( за пръв път го видшх тук и не смятам, че е нещо типично)

# 115
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 928
Еее, хайде сега, тия работи само в Тексас стават...

Целият персонал в градината на дъщеря ми ме поздравяват, когато се срещнем, аз тях - също. И ние поздравяваме в магазина, и касиерките винаги се усмихват и са любезни. Преди малко повече от година се нанесохме в нов блок - с всеки срещнат се поздравяваме, дори без да знам съседи ли са, гости ли са. Когато съм с дъщеря ми, често я заговарят и закачат хора. Живея в София, и то не в центъра. О, ужас!

# 116
  • Мнения: 372
Според мен Титина говори за "непознат" с когото имаш някакво взимане-даване.
Продавач, шофьор, някой возещ се с теб в асансьора и т.н.


Винаги когато вляза в магазин или някъде другаде поздравявам.Поздравявам и съседите си ,и хора които бегло познавам.Никога никой не ме е гледал с недоумение,а винаги ми отговарят.И много хора също го правят.Не всички сме неандерталци в България.Е наистина ми се струва странно да си махам с непознати от колата,но това прави ли ме невъзпитана?

Това със съседите е хубаво,но просто не е практика тук.Не мисля,че е свързано с възпитанието,а просто с обичайте в различните държави.

# 117
  • Мнения: 2 457
Отклонявате се от темата.
Интересно в Тексас, като им купуват нещо на децата, заставят ли ги по този начин да казват плийз пред всички, за да получат играчката си?

# 118
  • София
  • Мнения: 44 390
Еее, хайде сега, тия работи само в Тексас стават...

Целият персонал в градината на дъщеря ми ме поздравяват, когато се срещнем, аз тях - също. И ние поздравяваме в магазина, и касиерките винаги се усмихват и са любезни. Преди малко повече от година се нанесохме в нов блок - с всеки срещнат се поздравяваме, дори без да знам съседи ли са, гости ли са. Когато съм с дъщеря ми, често я заговарят и закачат хора. Живея в София, и то не в центъра. О, ужас!

именно...което не значи, че ще тръгна по Раковска и ще поздравявам всеки, с който се размина...

# 119
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 944
Не става дума за персонала в детската градина, персонала, че си го поздравяваме поздравяваме си го, но там нещата са по-дълбоки- знаем кой кой е.
Нормално е да се поздрави напр в магазина, съседите...но, повечето от писалите в темата не смштат нормално използването на моля , когато детето/ човека иска нещо. То не бяха поставяне на колено, то какви ли не етикети за да се отрече елементарното възпитание

Винаги съм се учудвала, че в България например, масово се говори на ти.

И не подскачайте като ужилени, ако някой сравни нещо с България

В езика който използват тук думата моля е още в началото на изречението и на използването и не гледат като малтретиране. 

Общи условия

Активация на акаунт