Художествена поп-фолк самодейност

  • 25 230
  • 370
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 329
Visible, ок, само с едно нещо няма как да се съглася:


Не е имало как да израсна с чалга. Имала съм приятели, излизали сме, правили сме си купони, забавлявали сме се.
Твоето поколение масово я слуша. Моето - не. А е едно.

Говориш пак за себе си. Ти, твоята среда, твоето обкръжение. Аз не говоря за моята среда - в нея имаше и има хора, които слушат най-различни стилове музика. Говоря за масовата картинка. Огледай се - не живееш във вакуум, даже и да не слушаш чалга. В процентно изражение, набори 80 и някоя и нагоре най-голяма е бройката на хора, слушащи поп-фолк. Това не са празни приказки. Факт е. Ако беше предпочитана музика от някакво малцинство, щеше ли изобщо толкова да се обсъжда тази тема, щяха ли масово от медиите да ни заливат с тази музика? 40-хилядната публика, която им пълни стадионите всяко лято, кои са - не сме ли предимно ние - хората на двайсет и няколко и пубертетите в 8 клас?

# 346
  • Мнения: 653
Не живея във вакуум, разбира се. Което не пречи на несъгласието ми с теб. Позволи ми, моля, да имам мнение.
Кой пълни концертите и благодарение на кой цъфтят Пепите ли? Неуместно е съвсем да се изкажа, но свързвам чалгата с това и това, и това.

Милена има страхотни парчета, Глория - не по-малко между другото, но като красота на тембъра и вокални възможности - дори първолак би направил разликата между това и това
Ако аз съм дама, премерена, възпитана, приветлива, усмихната и изведнъж се изплюя на паважа, кихна и изпсувам ще го приемеш ли за поведение на дама, за красиво, само защото съм го възпроизвела аз? Защото мога да се държа като дама? По принцип.

# 347
  • Мнения: 329
Не е нужно аз да ти позволявам - всеки има право на такова. От последния ти пост не разбирам почти нищо. Отворих линковете. Изгледах. Но в крайна сметка не виждам никаква логическа взаимовръзка между факта, че "свързваш чалгата с това и това, и това" и въпроса, който аз ти зададох - почитателите на поп-фолка не са ли предимно хората на 20 и няколко години, т.е. нашето поколение и по-малките.

Във втората част

Милена има страхотни парчета, Глория - не по-малко между другото, но като красота на тембъра и вокални възможности - дори първолак би направил разликата между това и това
Ако аз съм дама, премерена, възпитана, приветлива, усмихната и изведнъж се изплюя на паважа, кихна и изпсувам ще го приемеш ли за поведение на дама, за красиво, само защото съм го възпроизвела аз? Защото мога да се държа като дама? По принцип.

вече става пълна мъгла. Какво е общото между плюещата дама и чисто техническите възможности на Глория и Милена, наистина недоумявам.

# 348
# 349
  • Мнения: X
Не можах да изчета цялата тема, но за мен танцът не беше възмутителен, а просто смешно нелеп.
Някакви пионерчета подскачат като зайци на някаква супер безизвестна чалготия. Като видях как се огорчиха някои от вас, мислех, че са ги карали да връткат гьобеци мъниците, но- о, Боже!- не. Просто чиста дисхармония между музика и танц. Очите ми не виждат това, което чуват ушите ми. Предполагам, че просто се опитват да лансират геят от ромски произход, който се пъне да пева, и не се учудвам, след като е очевидно, че и въпросният културен деец е от същата порода.
Но никак не се заблуждавам, че тези ангелчета вкъщи слушат само Рахманинов и Вагнер, а в почивните дни за разнообразие, примерно Металика ( ако мама им позволи).

# 350
  • Мнения: 3 973
Не живея във вакуум, разбира се. Което не пречи на несъгласието ми с теб. Позволи ми, моля, да имам мнение.
Кой пълни концертите и благодарение на кой цъфтят Пепите ли? Неуместно е съвсем да се изкажа, но свързвам чалгата с това и това, и това.


Конкретно за втория клип, не разбирам какво искаш да кажеш- че чалгата и виновна, че този мъж постъпва така с момичета и е мафиот!? или че непълнолетното момиче е на дискотека през нощта. Не, според мен музиката не прави хората лоши, те са такива поради други причини - лошо възпитание, неподходяща среда. А тези не-чалга песни, в които се пее за убийства, изнасилвания, наркотици и прочие по ли са подходящи за слушане!? Всеки има право на избор за музика, но това няма да го направи убиец или наркоман. Аз съм достатъчно образована да слушам каквото си искам. И за да видите, че имам широк кръгозор, позволете да ви поздравя с тази песен:

http://www.youtube.com/watch?v=DzizpEdHBa0

Не се сдържах и ще ви поздравя и с още една от любимите ме песни:

http://www.youtube.com/watch?v=clK7UTpuuos

# 351
  • София
  • Мнения: 5 884
Visible, моля те, слагай червена точка 42+ на такива видео материали.

# 352
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 541
Един млад ромски музикант, който свири ромска и джаз музика, учил е в чужбина и помага на бедни ромчета в Котел, като им дава уроци:

http://www.public-republic.com/magazine/2012/03/85875.php

Не знам точния отговорът, просто се чудя, ако беше слушал само Азиз, а не Ибро Лолов, дали щеше да стигне толкова далеч, дали щеше да има шанса да излезе от нашенските кръчми?  Може би отговорът е ромските деца да слушат и техните качествени музиканти и да могат да направят разликата?  Thinking 

# 353
  • Мнения: 12 679
Visible, моля те, слагай червена точка 42+ на такива видео материали.

Моля, моля, без възрастова дискриминация.  Нещо друго - Внимание Простотия. 
Аз вече просто не отварям нейни линкове. Социалната песен още ми държи.

# 354
  • София
  • Мнения: 62 595
не можете да очаквате хората да надскочат способностите си, пък и средата, ако са затворени основно в нея. Примерът ти, Вселена, за младия музикант ме подсети за един друг пример. Преди доста време по Хоризонт слушах едно музикално предаване (нали знаеш, там са "непопулярните" предавания, в която се показва и друга култура), в което имаше интервю с един чужбински музикант (не разбрах как се казва, хванах го от средата), който на съвсем доброволни начала беше организирал духов оркестър в една циганска махала/село, заедно с един нашенски музикант, и бяха намерили инструменти, децата свирят всичко, включително бяха издали диск. Шашнах се като слушах откъси от изпълненията им - имаше всичко, от класика, през народни, та до чалга. Може би затова съм благосклонна и не придирям много за песента на Азис, защото ръководителят на видинската група прави това, което може - толкова му е капацитетът и толкова прави - важното е, че се старае да държи децата в някакъв нормален коловоз и те да имат повече шансове в живота.

# 355
  • Мнения: 3 973

Моля, моля, без възрастова дискриминация.  Нещо друго - Внимание Простотия. 
Аз вече просто не отварям нейни линкове. Социалната песен още ми държи.

Хайде, без да се заяждаш с мен. Ти просто си много комплексиран човек. Знаеш си песента за цацата и бирата и си мислиш, че това е поп-фолк, но това е просто изкривен стил музика, който никой уважаваш себе си човек не слуша, включително и аз. А линковете, които съм дала са много далеч от фолка.

# 356
  • Мнения: 12 679
Хайде, без да се заяждаш с мен. Ти просто си много комплексиран човек. Знаеш си песента за цацата и бирата и си мислиш, че това е поп-фолк, но това е просто изкривен стил музика, който никой уважаваш себе си човек не слуша, включително и аз. А линковете, които съм дала са много далеч от фолка.

Благодаря ти, мила. Почвам да слушам чалга, белким се освободя от комплексите. Но май по-скоро ще се докарам до лудницата.

# 357
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 541
Може би е време да си зададем и друг въпрос? Не "Защо нашите деца слушат Азис", а "Дали нашите деца /особено ромските/ слушат достатъчно достатъчно разнообразна музика, за да правят сравнение и най- вече да имат някакъв избор"? От тази гледна точка се радвам, че Софи Маринова направи това парче за Евровизия и даже спечели, защото така тези деца ще въртят и друга музика.

# 358
  • Мнения: 86
Вселена, точно това се опитах и аз да обясна. Ако си имал лошия късмет да се родиш в семейство на необразовани хора, в гето, в бедна държава. То поне в училище (макар и за малко) трябва да имаш шанса да се докоснеш до нещо истинско  - наука, литература, спорт, музика.
Няма да говоря повече - ти си го казала точно  Peace

# 359
  • София
  • Мнения: 3 572
Плътно до своето рамо си ти,
златни нашивки и голи гърди.
С камшик дирижираш грозни деца,
със стиснати зъби те пеят сега:
Ние сме болен продукт
на своето време и вашия труд.
Градски устроени празни съдби,
със смъкнати гащи, навели глави.
От срам.
Човек със анцунг грухти през града,
с дебел пръст ме сочи на свойта свиня
и те любезно на смърт ме осъждат,
а своето семе в "Москвича"
развъждат.
Аз съм едно малко перде
и ти ако искаш, ела да сме две.
Така на прозореца ще стоим закачени,
за да закрием всички вътрешни
проблеми.
Ленски и Болев останаха само на камък,
славеят на Славейков паниран е по-сладък,
а ваш'то сърце се разтваря в чиния
за "сръбско", "хеви метал" и гроздова
ракия.

Димитър Воев

Този текст на "Патриотична песен" на Нова Генерация ми се струва доста подходящ за темата.

Общи условия

Активация на акаунт