МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 46 ТЕМА

  • 76 535
  • 724
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 779
От мен един козунак по Икономичната рецепта за козунак на Зиче[/b] [/url]   bouquet
(половин доза - месен и изпечен в машината, извадих тестото преди последното втасване, разделих на три, леко ги намазах с олио и оплетох, сложих го пак в машината да се пече)
Добре изглежда. Поздравления. Само, ако може да постнеш рецептата, защото страницата, която се отваря ми е с въпросителни вместо букви.
[/quote]
вместо нея ти изпращам рецептата.   Laughing
Важно: За успеха на козунаците всички продукти трябва да са със стайна температура.

Продукти за 2 големи козунака
2 - яйца единият жълтък за намазване
300 мл.-вода( това може и прясно мляко да е)
300 мл.-прясно мляко
2 щедри щипки -сол
1 ч.ч.200гр -захар
2 с.л.-зехтин
1/2 пакет масло разтопено
1 с.л.-оцет
1 кубче - мая
около1,200- 1,300кг.- брашно
сушени плодове по избор,нарязани орехи
кората на един лимон
(аз сложих сушени боровинки,едно кръгче ананас,папая,стафиди,пъпеш,орехови ядки)


пп. оправи си настройките на компютъра   bouquet

# 16
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
  Animal Snail
Тия дни и аз мисля да започна тренировките за козунак, надявам се като миналата година да ми се получават нещата Simple Smile. Ползвам рецептата на Елексир.

# 17
  • София
  • Мнения: 7 881
Така аз тоя път няма да карам по ред в отговорите щото ще отговарям по памет.

Ще започна с предишната тема, където една дама споделя, че потвърдила за себе си основния закон в готвенето (а от там и в месенето). А той е, чуе се готви (съответно меси) само когато си в настроение и в никакъв случай когато си гневен. Това правило особено много важи при правенето на козунаци.

....

Хлябът не ми се получи. Спазих точно рецептата. До като изсипвах добавките, ми направи впечатление, че тестото е много кашаво и реших да добавя още няколко лъжици брашно около 3-4 супени. След като всичко добре се разбърка видях, че тестото стана много гъсто и предположих, че нищо няма да излезе. Тъй като трябваше да излизам оставих машината да си работи. Като се прибрах, резултатът беше ненадигнал се хляб, т.е беше горе-долу до половината на контейнера и от вътре седеше като недоизпечен/ глетав. Пекох на 1ва програма, която е за основен хляб с времетраене 3ч. и13мин.

Някой правил ли е този хляб и къде може да съм сбъркала при така представената рецепта?   bouquet

Малко трудно е някой да ти отговори защото освен че сте получили твърдо тесто други проблеми в процеса на приготвянето не сте описали (защото и вие самата не сте ги видяла). Моят съвет е когато пробвате нови рецепти това винаги става когато разполагате с време за да ги наблюдавате. Апропо тествайте маята, която ползвате и освен това тествайте брашното за влажност.

buffy, правила съм много пъти този хляб и винаги ми се е получавал. Всеки път обаче следя изкъсо топката тесто, защото добавките са ми различни.

Сега смених брашното и хляба нещо не става. Ще видя как и къде да го пробутам брашното. В тази връзка някой беше писал, че и при него не става в последно време - да не е сменяно брашно или по-скоро да не сме взели от едно и също брашно? Моето е от Метро, някаква тяхна марка Хорека.

Ами първо го проверете това брашно на влажност - протрийте го между пръстите си и ако се сплъсти значи ползвайте по-малко течности. След това го проверете за глутен. Омесете си много малко брашно само с вода увийте го в найлон и го оставете 30 минути. После ако се разтяга свободно значи няма проблеми, ако обаче стои като пластелин (или глина) значи разполагате с някаква пълнозърнеста версия която върви само за баници, пици, бисквити и т.н.

Тествайте и маята, с която работите защото и тя понякога прави изпълнения. Вземете малко мая и я активирайте с много малко захар хладка вода и брашно и вижте след около 15-на минути дали е шупнала.

Искам да попитам някой който има същия модел като тази хлебопекарна http://zakuhniyata.tehnika.zora.bg/catalog/product_details/hlebo … inlux_fbm_1580n/#
ако е пекъл пълнозърнест хляб, какви тънкости има понеже вече втори път се опитвам на програмата  за пълнозърнест хляб-№2 да изпека такъв,  newsm78 но уви не ми се получава както трябва. Хлябът се опича и е даже доста  вкусен, Thinking но "капачето" му спада и става или равен или хлътнъл даже.

    newsm78Четох в блога, намалих маята но пак не ми се получава Thinking, затова, който има като  този модел и има опит с пълнозърнест хляб моля нека да отговири или да ми пише на ЛС, ще му бъда благодарна.

Имате ли наблюдения върху целия процес - как втасва тестото и кога точно спада хляба ? А да и може ли малко повече информация с какво точно брашно и каква точно мая работите ?

 

# 18
  • Ст.Загора
  • Мнения: 679
lideto70 чудесен ти е станал  козунака   Peace

# 19
# 20
  • Мнения: 276
Запис  Hug

И аз вече се оглеждам за сполучлива рецепта за козунак  newsm78 Моля, ако имате такава да я споделите.  bouquet

# 21
  • Мнения: 1 045
дядо хаджия, полезен както винаги  Hug Ще проверя брашното по описания начин. Иначе не е от маята, защото нея не съм я сменяла и с другото брашно ставаше перфектен хляб.

lideto70, много добре изглежда козунака  Peace

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 687
от доста време не съм влизала в темата, но бях позарязала правенето на хляб. Сега се записвам да следя за вкусни козунаци Simple Smile

# 23
  • София
  • Мнения: 15 468


 Погачата която замесих снощи набързо,за 9-те дни! Sad



 И хляба стана много хубав, но не станаха хубави снимките! Продължавам да снимам въпреки мъката, защото мъжът ми беше много горд с това,което правех. Cry


# 24
  • shumen
  • Мнения: 18 053
Запис.
Тайна хляба и питката ти са супер.

# 25
  • Ст.Загора
  • Мнения: 679


 Погачата която замесих снощи набързо,за 9-те дни! Sad



 И хляба стана много хубав, но не станаха хубави снимките! Продължавам да снимам въпреки мъката, защото мъжът ми беше много горд с това,което правех. Cry



Тайне , приеми моите най искренни съболезнования  Sad . Съпругът ти с право се е гордял с теб .

# 26
  • София
  • Мнения: 1 950
Тайна  Hug ....

# 27
  • София
  • Мнения: 4
Тайна, и моите най-искрени съболезнования. От много време се наслаждавам на произведенията на изкуството, които ти наричаш "Хляб".

# 28
  • Мнения: 1 045
Тайна, съболезнования  Hug Мъжът ти ще продължава да ти се възхищава, макар и косвено. Продължавай с прекрасните си творения.   

# 29
  • Мнения: 6
Днес опитах да направя царевичен хляб,но по време на печенето спадна и хлътна.Защо така? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт