интуиция или логика

  • 10 677
  • 128
  •   1
Отговори
  • Мнения: 481
доверявате ли се на интуитивните си впечатления или се вслушвате по-скоро в разума?
Какво правите когато логическите изводи не съвпадат с интуитивните ви преценки?

# 1
  • Мнения: 60
интуицията всъщност е логика ...
не ти идва '' отгоре '' или отвътре , а мозъкът ти бързо обработва всичко на базата на здрав разум или опит и така се получава изводът ...

# 2
  • Мнения: 1 129
Изцяло зависи от ситуацията. Понякога се доверявам на интуицията си, а друг път разумът се бори с нея. Ако е нещо сериозно, по-скоро разчитам на преценката, а не на усещането си. Макар че ми се е случвало и логиката и интуицията ми да грешат.

# 3
  • Мнения: 2 510
На разума и логиката и затова често греша.
Интуицията не е логика, а усет, усещане. Много често не почива на никаква логика, а инстинкт.

# 4
  • Мнения: 60
а инстинктите откъде идват ? - от опита .

иначе и аз бъркам винаги това, което ми се иска , с това , което знам , че ще стане ....

# 5
  • Мнения: 481
а инстинктите откъде идват ? - от опита .

някои са придобити, но други са вродени

# 6
  • София
  • Мнения: 221
 
 На първо място - интуиция, която после се опитвам да подкрепя с логика. Ако не мога да облека веднага интуицията в логика, винаги съм леко предубедена и предпазлива.

# 7
  • Мнения: 741
интуицията всъщност е логика ...
не ти идва '' отгоре '' или отвътре , а мозъкът ти бързо обработва всичко на базата на здрав разум или опит и така се получава изводът ...

"Интуицията е нелинеен процес. Дедукцията е един от видовете разсъждение във формалната логика – започва с представяне на информация, въз основа на която се правят изводи и заключения. Интуицията, обратно, не се развива в последователни „логически” стъпки. Тя не използва разсъждение. Интуицията просто знае. Веднага. Там, където разумът прави последователни стъпки, интуицията действа като озарение. Интуицията дава моментална картина на реалността на части, най-често във вид на символи."

Разчитам много на интуицията си и в голям процент, не греша, когато й се доверявам.
Понякога пък си давам повече време за размисъл и вземане на решения, като преценявам ситуацията и от гледна точка на интуитивните си усещания, и от гледна точка на логиката. Често и двете ми посочват един и същи път и едно и също обяснение на ситуацията. В такива случаи не знам точно кое от двете е било по-силно.

# 8
  • Мнения: 481
а какво става когато интуицията и логиката не ви водят до едно и също решение?
И ако се подчините на интуицията, не ви ли обземат съмнения, че бъркате емоциите страх или любов с интуиция ( тоест че сте взели решението нe на база интуиция, а на база емоции)?

# 9
  • Мнения: 3 066
доверявате ли се на интуитивните си впечатления или се вслушвате по-скоро в разума?
Какво правите когато логическите изводи не съвпадат с интуитивните ви преценки?
И в двете се вслушвам,но  в логиката най-вече.

# 10
  • Мнения: 4 965
В 99% от случите се доверявам на интуицията си и в не повече от 2% от тези случаи греша.
Имам силно развита интуиция - оособено за хора.
За сметка на това, логиката ми често ме разколебава и реша ли да я слушам винаги залитам към "игра на сигурно".

# 11
  • Мнения: 3 066
В 99% от случите се доверявам на интуицията си и в не повече от 2% от тези случаи греша.
Имам силно развита интуиция - оособено за хора.
За сметка на това, логиката ми често ме разколебава и реша ли да я слушам винаги залитам към "игра на сигурно".
А, за хора е различно,аз говоря за ситуации.
Иначе за хора и аз се осланям на интуицията и рядко греша.
Даже се шегуваме с близките ми, че каквото кажа все става така, но не мога да отделя интуицията, логиката, разума и усета ,а ги разглеждам като съвкупност от механизми довели ме до този извод.

# 12
  • Мнения: 2 457

Иначе за хора и аз се осланям на интуицията и рядко греша.

Странно ми е като го чуя това Thinking. Хората са многопластови, толкова сложни същества, наистина ми е много високомерно като някой каже че разбира що за човек е някой при първа среща. По мое мнение, първото впечатление винаги е грешно. Като опознаеш човека в 95% от случаите винаги се оказва, че не това за което се представя. Аз никога не мога да кажа, че тоя или ония е еди какъв си ако съм го видяла 5 пъти в живота си. Хората цял живот живеят заедно и не успяват да се опознаят, сервират си изненади,  които никога не си допускал че може да сервират,та какво остава за няколко срещи и вече да прецениш човек що за стока е. Освен ако не си гадател, разбира се. Като моята свекърва Mr. Green

# 13
  • Мнения: 3 066
Шанти-не съм говорела за първи срещи,а за познати хора или такива ,които срещаш достатъчно дълго. При първи срещи е интуитивна антипатията или симпатията ,които се коренят на определен брой характеристики, които регистрираме съзнателно или несъзнателно.
Но е факт,че познанието за хората е обширна материя и не е формула с няколко компонента.
За мен нещата са комплексни и затова не мога да отделя интуицията от логиката  или разума от шестото чувство при преценката на дадена ситуация .

# 14
  • Мнения: 4 965
... По мое мнение, първото впечатление винаги е грешно. Като опознаеш човека в 95% от случаите винаги се оказва, че не това за което се представя. ...

Точно братното е. От опит съм установила, че точно първото впечатление интуитивно ти казва истината - усещаш дали този човек е на "твоята вълна". При следващите разговори и друго общуване вече този човек си слага маска и започва да се представя за такъв, че да го харесаш. Тогава започваш да се влияеш от думи и действия, но винаги има момент, когато си казваш: "Ето, още в началото усетих, че е такъв, но защо ли после се подведох?".
Разбира се, има изненади, но при хората, които познаваш от много време, няма как да се водиш от интуицията, защото там винаги има субективност.
А за ситуациите също предпочитам да действам по усет и интуиция. Обмислените действия често забавят решението и после се случва да съжаляваш, че толкова дълго си се чудил.
Разбира се, не действам "сляпо", а претеглям доколко интуицията ми няма да ме застраши. Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт