интуиция или логика

  • 10 731
  • 128
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 300
Бих казала и емоция, защото едни и същи партньори, срещнали се при различни обстоятелства могат да стигнат или да не стигнат до секс.

# 61
  • Мнения: 11 283
Ако се чува гласът на интуицията, добре - можеш да си позволиш лукса да избираш между нейните светкавични доводи и тези на логиката и здравия разум - които идват по-бавничко и не толкова 3D. За различните казуси изборът е различен, естествено.

Ако не го чуваш... кофти. Постарал/-а си се добре да го заглушиш - и сега имаш само половината отговор на въпроса. Въпреки това, не е съвсем загубена кауза: при рискована ситуация на пътя да речем (някой спомена този пример по-горе), при влюбване, при наше или на близки преживяване близко до смъртта - тя си работи. Просто й е по-тихо гласчето, и ни идва по-изненадващо Simple Smile

Всички деца имат интуиция. Впрочем. Въпреки малкото си до никакъв жизнен опит и невъзможността да градят сложни причинно-следствени конструкции поне до 2-3-годишна възраст.

# 62
  • Мнения: 1 175
Интересен ми стана примерът на пътя, особено след като няколко пъти вече се споменава. Къде точно е интуицията там? Това не са ли просто бързи реакции? Точно пък при шофиране не виждам къде може да има интуиция, по-скоро е предпазливост базирана на страх - страхът да не те отнесе някой пиян кретен, да не изскочи изневиделица дете на пътя и т.н. пък случи ли се вече, там идват бързите рефлекси.

# 63
  • Мнения: 11 283
Дидитка,
имала съм две катастрофи и няколко избягнати такива - а и бивше гадже автомобилен състезател - и сме го обсъждали доста този въпрос навремето. Общото впечатление на хората от тези преживявания е, че те обзема някакво странно хладнокръвие (а логично би било обратното - да се притесниш, както и ти самата предполагаш), времето се "разтяга" и имаш премного милисекунди за реакция, така че да направиш най-доброто, на което си способен. Разбира се, това "най-добро" е функция и на шофьорския и житейския ти опит, но в другото усещане не намирам нищо рационално. Страх е последното нещо, което изпитваш, когато си истински на зор - и със сигурност мислиш много по-бързо, отколкото когато претегляш рационални доводи, милион пъти по-бързо.
При near-miss ситуации, когато животът наистина виси на косъм, това усещане е още по-отчетливо. И не касае само случаите, когато можеш да въздействаш про-активно на ситуацията - може да си примерно на носилка в болница.

# 64
  • Мнения: 1 175
Ами точно така де, като опре ножа о кокала забравяш за всякакви емоции и усещания - страх и т.н. - не е ли точно това избистряне на мозъка и хладнокръвие доказателство че разума е надделял? Според мен това показва точно логичната реакция. Освобождаваш се от емоциите и караш по същество. Обратен пример са например жени като свекърва ми - почва да крещи "олеле божке катастрофирахме!" пуска ръцете от волана и затваря очи  hahaha А пък види ли паяк в колата, край - бройте се претрепани  Mr. Green При нея няма никакво избистряне и хладнокръвие, направо емоцията я залива и настава пълна паника.

# 65
  • София
  • Мнения: 221
 Да,
Интересен ми стана примерът на пътя, особено след като няколко пъти вече се споменава. Къде точно е интуицията там? Това не са ли просто бързи реакции? Точно пък при шофиране не виждам къде може да има интуиция, по-скоро е предпазливост базирана на страх - страхът да не те отнесе някой пиян кретен, да не изскочи изневиделица дете на пътя и т.н. пък случи ли се вече, там идват бързите рефлекси.
Да, Дидитка, Кораб много добре е обяснила, че когато си в екстремна ситуация и трябва да реагираш за части от секундата, подсъзнанието ти взема решение, какво да направиш. На това ти му казваш рефлекс, а ние интуиция.

# 66
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Слушам и интуицията и логиката
но пък си правя каквото си искам

# 67
  • София
  • Мнения: 62 595
Малко се отклонявам от основната темата, но искам да попитам: Какво е любовта? Интуиция  или логика. И как може да се влюбиш, ако разсъждаваш логически? И да правиш секс използвайки  логика?
 То и да се влюбиш и да правиш секс без да разсъждаваш не е много препоръчително.

Голямата примамка на природата, за да те прецака да ослепееш, оглушееш и оглупееш по един мъж/жена и да народиш деца  за продължаване на вида.  Wink

Ако всичко в мъжа изглежда супер, че и логично, обаче нещо отвътре те човърка, най-вероятно това е интуицията, която ти казва, че има нещо в този мъж, за което трябва да внимаваш.

# 68
  • Мнения: 6 365
Ако използваш формална логика в ежедневието, ще си изядеш боя. Разбира се, може да я ползваш в среди, където и другите са се съгласили да използват формална логика. Но като цяло светът доста се отдалечава от формалните логически правила.

Така че използвам това, което се нарича интуиция. Но по-скоро е друг вид логика.

Зависи дали човек се възприема като напълно откъснат от света или като замесен от тестото на света.

Много прилежно се научих, че дърветата не говорят, но и това не ги накара да млъкнат.

# 69
  • Мнения: 2 175
Интуицията.. Peace
Никога не ме е подвеждала, докато логиката - да.

# 70
  • Мнения: X
доверявате ли се на интуитивните си впечатления или се вслушвате по-скоро в разума?
Какво правите когато логическите изводи не съвпадат с интуитивните ви преценки?
Ох, колко навреме попадам на темата....
В момента съм в една такава дилема...интуицията ми (която в, да речем, 95 % е била правилна), ми крещи едно, а логиката....тя, "основавайки се " на дългогодишен опит, "твърди " точно обратното.
И се чудя коя да слушам и следвам....кошмар си е , голям.    Sad

А в хипотетичния пример на Piny, ако имам и най-малкото съмнение,че постъпвам правилно, не бих.

# 71
  • Мнения: 2 510
В момента съм в една такава дилема...интуицията ми (която в, да речем, 95 % е била правилна), ми крещи едно, а логиката....тя, "основавайки се " на дългогодишен опит, "твърди " точно обратното.
И се чудя коя да слушам и следвам....кошмар си е , голям.    Sad
Пренасочи нещата в твоя полза.

# 72
  • София
  • Мнения: 221
 Андариел, напълно те подкрепям.
 Според мен ако човек разсъждава само логично, то би бил комппютър, робот или машина(при тях има само логика и последователни действия). Хората имат емоции, чувства и често действат не по логика, а подсъзнателно - на емоционална основа (piny, мисля че това имаш предвид под интуиция). И за това когато трбва да се вземе "логично" решение, не винаги е толкова лесно.

Последна редакция: пн, 26 мар 2012, 13:30 от desy_net

# 73
  • Мнения: 6 365
В такъв случай сменям средата, за да ми дойде друг акъл.

Щото ако опитът ми е от ненормална, изкривена среда, по-вероятно е и интуицията, и логиката да направят грешни изводи.

А при логиката е GIGO- Garbage In, Garbage out. Самата система е формална и непоклатима, но от грешки не излизат верни твърдения. При интуицията е по-сложно: грешният материал не само се преработва по формална схема, но и влияе на начина на преработка.

# 74
  • София
  • Мнения: 62 595
когато става въпрос за пари логиката винаги печели. И когато се намесва стадното желание пак логиката печели. Стадото невинаги изббира правилното за индивида.

Общи условия

Активация на акаунт