Нутрициология – да се лекуваме чрез висококачествена храна!

  • 31 812
  • 137
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 836
Какви други витамини мога да приемам, тъй като тялото ми има недостиг на тях, и не може да ги добие изцяло от храна? 

недостиг може да има и при съвсем нормално храносмилане, ако източникът (храната) е беден или лишен от съответните вещества.
за съжаление нашата храна  в голяма степен е точно такава, поради начина на отглеждане, преработка и т.н.  Peace

# 91
  • Мнения: 2 761

недостиг може да има и при съвсем нормално храносмилане, ако източникът (храната) е беден или лишен от съответните вещества.
за съжаление нашата храна  в голяма степен е точно такава, поради начина на отглеждане, преработка и т.н.  Peace

Ще си позволя да не се съглася-тялото си произвежда самО нужните витамини,но затова е необходимо и малко движение...(истината е стара,но тук са я преоткрили):
http://www.olegcherne.ru/proekti/11-290-vitamini/

# 92
  • Мнения: 836
ОМ, благодаря!
много интересен мат'рял.

# 93
  • Мнения: 624
*Ally*, всичко е строго индивидуално.

И в двете публикации има голяма истина:

причината да не се усвоява нещо е проблем с храносмилането-така че може би е редно първо това да оправиш-ти си решаваш по какъв начин.

недостиг може да има и при съвсем нормално храносмилане, ако източникът (храната) е беден или лишен от съответните вещества.
за съжаление нашата храна  в голяма степен е точно такава, поради начина на отглеждане, преработка и т.н.  Peace

Здравето ни зависи от няколко фактора: генетика, стрес, околна среда и хранене. Но според Световната здравна организация над 50 % факторът, който оказва решаващо влияние на здравето е храненето.
Така че наблягайки на качествени храни човек може да възстанови здравния си статус.
Но както ОМ споменава може да се дължи на нарушено храносмилане. Примерно приемането на антибиотик нарушава баланса на различните микроорганизми (т.нар. "полезни бактерии") за повече от 3 месеца...
Организмът ни е сложна биохимична лаборатория и всеки един фактор оказва значение върху здравословното ни състояние.

ОМ, витамините се явяват основно катализатор на процесите в организма ни и дори да си набавяш всичките необходими витамини, ако не даваш на организма си и необходимите минерали, аминокиселини, дори определено количество въглехидрати и мазнини,..., няма как клетките да осъществяват нормални жизненоважни функции.
Тези дни подготвях тема за магнитните полета, за отрицателно заредените кислородни йони, за инфрачервените лъчи... Знаете ли и те какво огромно влияние оказват на здравословното ни състояние?
Примерно чрез магнитотерапията може да се насочват минералните йони към определен засегнат участък, това води до увеличаване на кислород и хранителни вещества и способства за възстановителните процеси.
Клинично доказано е, че магнитотерапията повлиява на болки в ставите, мускулите, при спазми, възпаления...

Отново ви повтарям, че всичко е много комплексно и не бива да се игнорира нито един фактор!

Какво са отрицателно заредените йони? Защо в планината, до водопад, човек се чувства спокоен, но заедно с това бодър и енергичен? Ами едни от "виновниците"  Laughing  за това са точно тези отрицателно заредени кислородни йони, тъй като се нормализира нивото на серотонин в организма...

*Ally*, ако конкретно те интересува какво точно да промениш в хранителния си порцион, януари месец мога да ти изпратя линк, да си направиш изследване към Световната здравна организация за качеството на живот и здраве. След попълването на определен въпросник се дават насоки какво точно да се промени за постигане на по-добър хранителен баланс.
 

# 94
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Съгласна съм с Есме. И аз наблягам на качествена храна и въпреки всичко си имам нужда от витамини и добавки. Разликата с тях и без тях е голяма при мен. С правилна комбинация на витамини и минерали регулирам работата на различни органи. При изследване на косата ми излезе кои са в недостиг и също съотношението м/у определени елементи показа кой орган има нужда от помощ, за да работи по-добре. От години не се бях чувствала така добре.

# 95
  • Мнения: 624
Atalanta, определено за градския човек биоактивните добавки са най-лесния начин за възстановяване на жизнения баланс на клетките и съответно на целия организъм.
Но апелирам да правите разлика между синтетични и органични витамини!
Мен поне ме е страх да използвам синтетични витамини, но всеки сам си решава за себе си.

Трябва да си призная: ходя на презентации на различни фирми, за да мога да си изградя мнение за качеството на всяка отделна фирма.

Няма да обяснявам надълго и нашироко, няма да споменавам и имената на фирмите.
Всеки може сам да си прецени. Това за което следя е технология на производство. Като ми кажат "Тайна!" - ама как така ще ми дават да пия тайна. Като искат да си патентоват производството и да свършат с тайните!
Друго: сертификати. За съжаление наблюдавам силна манипулация при някои фирми.    Последния път свят ми се зави от една фирма, като разбрах как манипулират клиентите си. Crazy
Още нещо важно: резултати.
Друг важен критерий е да са клинично тествани, а такива са единици. За сега съм попаднала само на една такава фирма.
Ако вие знаете някои фирми с клинично тествани продукти, пращайте ми на лс, щото определено ме вълнуват.
Така че добре е да се консумират органични добавки, но внимавайте за качеството, защото става дума за здравето ви!

Другото което е: има някои основни елемент, които липсват в организма почти на всеки съвременен човек, като антиоксидантите: витамин С, Е; селен, цинк, но за да е по-ефективно запълването на недостига на нутриенти и възстановяването на оптималното здравословно състояние трябва да се подходи абсолютно персонално към всеки човек.

Примерно има нутриенти, които трябва да се избягват при определени заболявания. Например при приема на добавка за нормализиране на холестерола на мен ми стана лошо, тъй като не консумирам много месо.
Има добавки, които дават много енергия, но не са за хора със сърцебиене или високо кръвно...
и т.н.
  Heart Eyes

   

# 96
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Passiflora, права си за качеството. Аз правя muscle testing за всеки продукт и съм забелязала, че някой продукти са добри за мен, други не в зависимост от производителя. Също така не ползвам нищо синтетично.
Във връзка с темата нутрициология - интересно ми е колко ли хора си дават сметка колко е важен стомаха и отделителната система за здравето на един човек?

# 97
  • Мнения: 56
Passiflora, права си за качеството. Аз правя muscle testing за всеки продукт и съм забелязала, че някой продукти са добри за мен, други не в зависимост от производителя. Също така не ползвам нищо синтетично.
Във връзка с темата нутрициология - интересно ми е колко ли хора си дават сметка колко е важен стомаха и отделителната система за здравето на един човек?
Здравейте, момичета! Първо да поздравя авторката на темата, много е интересна! Аз я следя доста отдавна и чак сега реших да се включа при въпроса на Аталанта.
Да, аз си давам сметка, че чревната микрофлора е от изключително важно значение, защото може да си пием колкото си искаме витамини и минерали, а било то и натурални и да не усвояваме нищо ако не преобладават полезните бактерии. В тази връзка, аз реших по време на почти цялата си бременност да пия пробиотици, защото не консумирам никакви жив.продукти /визирам в случая кисело мляко/. Тогава бременната е предразположена към гъбични заболявания. След като родих продължих да ги пия и мисля, че благодарение на това бебето ми нямаше колики. Сега съм ги спряла от известо време и слагам в салатите си ферментирали зеленчуци /зеле, моркови, червена пиперка/. Приготвям си ги в стъклен буркан и след като ферментриат ги прибирам в хладилника.

# 98
  • Мнения: 2 761
По принцип човек е една вечноизменяща се система-зависи доста от обкръжението,околната среда,възрастта,климатичната зона,при жената и от фазата на цикъла и пр.Поради,което някои добавки действат различно при такава смяна-и затова не е учудващо,че някога нещо действа,а след време няма никаква полза,или даже има лека вреда.
Отделно трябва и да се внимава-примерно с минералите(макро и микроелементи)- при лечение някои минерални води примерно са противопоказани за определени заболявания,както и лечението се ограничава до 10 дни-2 седмици и после след почивка може да се повтори.Или се прави 1-2 пъти в годината.
Храносмилането-то съвсем не зависи само от това дали някой пие АБ,а е нещо доста чуствително, поради което не напразно източните сиситеми обръщат голямо значение точно на него.

# 99
  • Мнения: 624
ОМ, мога да споделя за личния си опит. Примерно в началото на приема ми на антиоксиданти и продукт за детоксикация, това ми даде огромна енергия, в момента дори не ги приемам защото не усещам никаква разлика при приема им. Аз си го обяснявам, че вече имам достатъчно възстановен баланс от тези нутриенти. Друго което наблюдавам е, че определено започват процеси на подмладяване на организма, НО има едно голямо "НО" добре е да е съчетано и с двигателни упражнения и това не е случайно. Тъй като хранителните вещества се разнасят чрез кръвоносната система. Когато тренирате (няма значение какво, важно е да ви доставя удоволствие) ускорявате кръвообращението си и така се доставя повече кислород и хранителни вещества до клетките. А също се изхвърлят и повече токсини от тялото, което никак не е маловажно.

Опитвам се да приемам добавки основно на растителна основа, за това и не ме е страх от предозиране. Преди да се занимавам с нутрициология се занимавах с билки, познавам кои са безвредни, кои са отровни, при кои може да има предозиране. Подхождам доста внимателно при избора си на фирма за прием на биоактивни добавки. Ако има едно растение, което да не съм съгласна с приема му, просто не приемам тази добавка.
Като последния път една фирма, основно произвеждаща добавки от едно растение. Няма да го споменавам, със сигурност ще се сетите. Това растение е за мазане, за рани, за изгаряния, не е за приемане чрез храносмилателната ни система. Имало над 200 полезни елемента, то има но за рани, а не за хранене. Щом в природата не мога да си го откъсна и да го изям, независимо колко е пречистено няма човек, който да ме накара да го приема. Тя природата си го е сътворила.

Какво се опитвам да обясня? Има една билка: чер оман, изключително ефективна билка за незарастващи рани, кървящи венци, дори при счупвания на кости, стимулира разрастването на нови съединителнотъканни клетки, стимулира клетъчното делене... За това и народът ни нарича тази билка "зарастличе".
Но е опасно при приемането на по-големи количества при вътрешно използване на билката, тъй като съдържа вещества, които са токсични, а това може да увреди черния дроб, тъй като именно черният дроб е основният орган за детоксикация на организма, той обезврежда множество токсични продукти, които са образувани чрез обмяна на веществата.
И какво правят тези хора, приемайки съответната добавка с растение, което трябва да се маже, а не да се пие? Ами след това пият добавки за изчистване на черния дроб!!!  #Crazy  И на това бях свидетел. Изброява ми: "Пия това, това, това... и това защото ми се натоварва черния дроб!"
"А защо ти се натоварва?" - Вдига ръмена!  Rolling Eyes

Относно т.нар. "полезни бактерии", ако е създадена подходяща среда, те си се разпространяват без проблем. Ако приемате такива добавки добре е да знаете, че се пият след хранене (докато другите се пият на гладно). И каква е идеята в случая?  Храната преминава през стомаха и една от функциите на стомашния сок е да убива бактериите, а "полезните бактерии" живеят в червата на човек. 

Последна редакция: сб, 15 дек 2012, 13:35 от Passiflora

# 100
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


*Ally*, ако конкретно те интересува какво точно да промениш в хранителния си порцион, януари месец мога да ти изпратя линк, да си направиш изследване към Световната здравна организация за качеството на живот и здраве. След попълването на определен въпросник се дават насоки какво точно да се промени за постигане на по-добър хранителен баланс.
 

къде се прави това изследване?  Simple Smile

# 101
  • Мнения: 624
Този месец ми приключва квалификацията за този сертификат (три месеца трябваше да покривам определени изисквания) и януари месец живот и здраве всичко да е наред ще го имам.
Праща се линк на e-mail, попълва се въпросникът, който обхваща няколко направления: хранене, чувство за значимост, удовлетвореност... Идеята е, че здравето на човек зависи не само от храненето, но и от чувството за собствена реализация и успехи, отношения с близки и познати, удовлетвореност...
След това се дават насоки какво да се промени в начина на хранене, т.е. вижда се на кои продукти съответния човек да наблегне повече и кои да намали...

Но като го спечеля сертификата ще мога по-подробно да обясня.

# 102
  • Мнения: 56

Относно т.нар. "полезни бактерии", ако е създадена подходяща среда, те си се разпространяват без проблем. Ако приемате такива добавки добре е да знаете, че се пият след хранене (докато другите се пият на гладно). И каква е идеята в случая?  Храната преминава през стомаха и една от функциите на стомашния сок е да убива бактериите, а "полезните бактерии" живеят в червата на човек.  
Ами аз съм на предимно сурово хранене без животински продукти и вярвам, че съм създала подходяща среда, но пробиотиците винаги пиех на гладно, сутрин, 20-30 минути преди хранене. Чувствах се много добре! За първи път чета, че трябва да се приемат след хранене. Но както и да е, сега вече не ги пия, а добавям пробиотични зеленчуци в салатите си и пак се чувствам добре, нямам проблеми с храносмилането.  Grinning
Пасифлора, а това растение, за което пишеш по-горе, че не трябва да се приема вътрешно, да не би да е алое вера?

# 103
  • Мнения: 2 761
ОМ, мога да споделя за личния си опит. Примерно в началото на приема ми на антиоксиданти и продукт за детоксикация, това ми даде огромна енергия, в момента дори не ги приемам защото не усещам никаква разлика при приема им. Аз си го обяснявам, че вече имам достатъчно възстановен баланс от тези нутриенти. Друго което наблюдавам е, че определено започват процеси на подмладяване на организма, НО има едно голямо "НО" добре е да е съчетано и с двигателни упражнения и това не е случайно. Тъй като хранителните вещества се разнасят чрез кръвоносната система. Когато тренирате (няма значение какво, важно е да ви доставя удоволствие) ускорявате кръвообращението си и така се доставя повече кислород и хранителни вещества до клетките. А също се изхвърлят и повече токсини от тялото, което никак не е маловажно.

Точно това е-трябва енергетик.Някои растения от рода на жен-шените действат по същият начин,но така или иначе няма как да се приемат постоянно,а само временно докато се подпомогне организма.Докато двигателният режим е от решаващо значение-ние сме създадени да се движим.

# 104
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


Но като го спечеля сертификата ще мога по-подробно да обясня.

чакам с нетърпение  Hug

Общи условия

Активация на акаунт