С шарени яйца и козунаци, очакваме първите МАЙски моми и юнаци!

  • 38 255
  • 741
  •   1
Отговори
# 45
# 46
  • София
  • Мнения: 2 958

Остават 28 дни! Е, точно в този момент осъзнах какво следва всъщност  Shocked

# 47
  • Мнения: 54
little_didi4 току що се загледах в твоята лентичка и като видях 28 дни, осъзнах май какво следва, предстой ни най-хубавото, да дадем живот на едни мънички слънчица.   ylinfant
Нека Бог да е с нас и всичко да минава по мед и масло.

petq,blagovesna, да и аз бях така с първата бременност, но май нещата доста са се променили.
Вчера моя позната каза, че когато бебенцето е станало на 30-40 дни тогава са й изплатили първоначалната помощ от общината.  newsm78

# 48
  • Мнения: 92
джуджанка, аз бях на отворени врати в МД преди седмица горе долу и мисля че за омъжените казаха ,че таткото трябва да носи след раждането свидетелството за брак, мисля че това беше.
 и аз съм се насочила да раждам там, но още нямам избран лекар .. пък и се чудя дали да избирам екип  newsm78

# 49
  • София
  • Мнения: 2 958
Креми, аз няма да избирам! Аз и Дара я родих без избор. Само ще се молим да сме живи и здрави пък Господ си знае работата!

# 50
  • Мнения: 146
джуджанка  за МД мисля че трябва свидетелството за брак и ЛК на татакото и на теб
opelcorsa декларацията и акта за раждане се носят до 1 месец след раждането,за да се изплати тази еднократна помощ.
рали на твоята позната да не са и превеждали точно тези парички-за живородено?А не се и съмнявам че може да са тези 150 за които се подават документи преди раждане,просто институциите са ни такива,че дори и навреме подали документи,обезщетенията си ги получаваме с месец,два закъсненеие

# 51
  • Мнения: 31
И аз съм малко в шок...не съм от изпадащите в паника,но чесно...давам всичко да е вече август и да е минало всичко.Сърцето ми се свива при мисълта какво е,как ще мине,ще се справя ли...

# 52
  • София
  • Мнения: 2 958
Спокойно! Всичко ще е наред. То и на мен не ми остават повече - 31 дни  Crazy Просто сега наистина започва обратното броене  Mr. Green

# 53
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Krem_IM, дирекция Социално подпомагане в Младост е близо до спирката на метрото, от долната страна – посока Цариградско шосе. Намира се в една детска градина.

Аз утре ще ходя да подавам на Пепи едни документи там, та мога да попитам със сигурност, но това, което написах преди, го копирах от един правен сайт и съм сигурна, че е така.
А това за градовете – има общини, които, за да насърчават раждаемостта и оставането на младите семейства дават помощи аз раждане на дете. По спомени от новините Несебър е такава община, но не знам кои други. В София се съмнявам да дават някой лев повече. И без това сме толкова пренаселени.

Джуджанка, след като имате брак, някъде на 3-тия ден при теб ще дойде администраторка и ще те пита как да запише детето. Таткото трябва да носи акта за брак и копие за всеки случай, двете ви лични карти и той също да се разпише. Обикновено идват и те предупреждават кога се прави записването, за да е наличен таткото.

# 54
  • Мнения: 63
Дами, ако утре (четвъртък 05.04) има свободни за по кафенце и пастичка - среща в 16:00 часа, в сладкарница Лагуна на ул. Христо Белчев 13!  Grinning

# 55
  • София
  • Мнения: 66
И аз да се запиша в новата темичка. Дрина, прекрасно оформление, както винаги   bouquet

Прочетох последните няколко странички и се оказа, че доста неща съм позабравила, а уж съм раждала скоро Embarassed
Относно изплащането на еднократната помощ за живородено дете, само ще допълня, че преди да се подаде молбата в служба "Социално подпомагане" по местоживеене, се ходи в ЕСГРАОН в общината, от където се взима удостоверение за семейно положение или родствени връзки (не се сещам точното наименование). Самото удостоверение струва 5лв. ако е със срок на издаване 7 дни. Ако го искате веднага е 10лв. В служба "Социално подпомагане" се попълва молба и се прилагат удостоверението и акта за раждане. Акта за раждане остава при социалните за около 45 дни. На гърба му слагат печат за изплатена еднократна помощ. Парите се превеждат за около месец, месец и половина. Мисля, че срока, в който можете да потърсите тази еднократна помощ е до навършване 3 години на детето.

Относно записването на детето в Тина Киркова мога да споделя при мен как бяха нещата. При нас дойде административен работник и ни каза какво да подготвим за да запишем детето, т.е двете лични карти на родителите и акта за сключен граждански брак. На следващия ден дойде същата жена и записа детето. Не ми се е налагало никъде да ходя и да търся допълнителна информация. Записването на детето при родители без брак става с декларация от бащата за припознаване на детето. Не съм сигурна обаче дали трябва да е нотариално заверена.

# 56
  • Мнения: 1 313
Оригинал ли се носи на акта за брак или може копие? Не го знаех това, а ние не държим такива документи в къщи.

За припознаването нищо не мога да кажа, но за отпуска по бащинство - той е отпуск, а не болничен. Необходим е документ от болницата, който доказва дата на изписване на бебето. Евентуално биха могли да искат 50 лв. за издаването на този документ, но ми се струва доста нагло. Обикновено го пише в епикризата, която ми се струва са длъжни да дадат така или иначе.

# 57
  • Мнения: 1
Момичета, и аз нямам брак с таткото и доколкото знам трябва нотариално заверена декларация за припознаване на детето. Аз също ще раждам в МД, но следващият път като ходя на тонове там ще взема пак да попитам какво трябва да се носи.
Относно отпуската на бащата за раждане на дете, ето какво пише:
КОДЕКС на ТРУДА: чл. 163, ал. 7 (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Когато майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение.

КОДЕКС за СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ: чл. 50, ал. 6 (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.)
Осигуреният за общо заболяване и майчинство баща има право на парично обезщетение
при раждане на дете в размера, определен по реда на чл. 49, за срок до 15 календарни дни,
през време на отпуска по чл. 163, ал. 7 от Кодекса на труда, ако отговаря на условията по
чл. 48а.

Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., бр. 105 от 2006 г., изм., бр. 109 от 2008 г., в
сила от 1.01.2009 г., бр. 98 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г., бр. 100 от 2011 г., в сила от
1.01.2012 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в
размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния
осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за
самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и
майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на
временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично
обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за
периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна
заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.
(2) (Нова - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) При придобиване право на парично обезщетение при
бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност
и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за
предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., предишна ал. 2, бр. 68 от 2006 г., изм., бр. 105 от
2006 г.) Когато лицето е осигурено на повече от едно основание, общият размер на
дневното парично обезщетение не може да бъде по-малък от минималната дневна работна
заплата, установена за страната.

Чл. 48а. (Нов - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 1.07.2004 г., изм., бр. 69 от 2004 г.,
бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Осигурените лица за общо заболяване и
майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово
възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.

Доколкото разбирам от всичките тези писания, бащата има право на отпуска и обезщетение за срок от 15 календарни дни, без да трябва да плаща каквото и да било.

Поздрави на всички   bouquet

# 58
  • Мнения: 56
       Drina   bouquet  bouquet 

  Цял ден скитах и сега се приземих, ама докато ви изчетааа.
 Мамчета, за необходимите документи, моля да влезнете в темата на мартенки, хем са родили и вече са минали по този път с бюрокрация и документи, ще са ни полезни. На мен пък счетоводителката в работата ми каза,ч е като занеса БЛ издаден от родилен дом се попълвала и някаква декларация, ама да си я намеря ---уф,че ме издразниии  newsm78, а после когато и ЛЛ започне да издава БЛ, които така и не разбрах колко дни са, та пак се попълвала някаква си декларация, аман,,,,,,но това ни очаква.

# 59
  • София
  • Мнения: 174
Айде един запис и от мен тук,аз предимно вече съм по активна във ФБ,но да ви видя и тук маминки сладкиии.
Аз като счетоводител съм толкова объркана с тия помощи,но знам за еднократните помощи, но Дрина го е написала толкова добре,че няма смисъл даже да го повтарям.Само не знаех за тия 150 лв. при излизане на 45-дневния отпуск?Какви са тия 150 лв и на какво основание се изплащат и къде и какви документи се подават лелелелле

Общи условия

Активация на акаунт