КОЗУНАЦИ - 2012г. - 2

  • 61 943
  • 803
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 283
Здравейте! Включвам се и аз с намерението да направя домашен козунак за празника. Миналата седмица нбаправих един "пробен" по рецептата на Еликсир за Козунак с кисело мляко. Получи се много вкусен, но май не втаса добре вторият път и не се наду много, но си го изядохме. Blush Тъй като вкъщи не ядем захар я пропуснах, но добавих около 100-120 гр. стафиди и стана чудесен на сладост. И се чудех ...това само вие може да кажете... има ли възможност да се ползва прясна мая, но без да шупва със захар, а само с брашно? newsm78

# 61
  • Мнения: 79
Някой може ли да ми каже, защо не ми шупна маята?  newsm78
От магазина ми я дадоха замразена от фризера. Размразих я и я сложих в топло мляко и нищо. Първо реших, че млякото не ми е било много топло и затова не се получава и пробвах отново с малко по- топло мляко. Чаках я 1ч. без абсолютно никакъв резултат.


А прибави ли захар и брашно към млякото и маята???

Не, защото в рецептата не пишеше, че се прибавя. Колкотрябва да сложа за 1кг. брашно?

# 62
  • Мнения: 463
Венета сподели моля те, по колко козунака правиш от една доза?!

*Star*, козунаците ти изглеждат чудесни! Комплименти!

От 500 гр брашно ми излизат два козунака. Ако искам три, слагам около 700-800 гр брашно.

Blush   bouquet, този път и повече конци имаха, май повечко ги поусуках фитилите, дано няма излагации за Великден..

# 63
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Да, може, и само с брашно ще се активира. Peace


soft,разтваряш маята в малко мляко и добавяш брашно да стане като палачинкова смес.оставяш да се надигне. Peace

# 64
  • София
  • Мнения: 1 312
Асер, направи го козунака с вода или портокалов сок. Много рецепти за панетонета има само с вода. Аз съм пробвала с лимонада,с вино,с шампанско. Козунака с вино видях пак в руски рецепти и итал.рецепти.Става хубав,не личи че няма мляко.  Разбира се нашия козунак българския си еот много яйца и мляко. Затова аз съм комбинирала мляко и вино като течност. Щом не може  детенце да яде мляко,смело го изключи от рецептата.Избери някаква друга течност от изброените и ще стане. Simple SmileДругите съставки са същите,просто сменяш течността.

# 65
  • Мнения: 79
soft,разтваряш маята в малко мляко и добавяш брашно да стане като палачинкова смес.оставяш да се надигне. Peace

Благодаря! Утре ще опитам!  Peace

# 66
  • Мнения: 11 607
Домашните казват,че не усещат нищо лошо, но на мен ми мирише на.....гадно......Няма аромат на козунак и не е сладък........Просто за мен няма вкус на козунак крайния резултат.....И стана резИлтат......

 Wink Маме, какви са тия усещания за гадни миризми,? Simple Smile

На химия и парафин.......

# 67
  • Мнения: 1 698
Момичета, днес направих генералната си репетиция за Великден- козунак по рецептата на Венета. Стана много хубав, имаше си и конци. Много ми се наду, но това е защото сложих цялата доза в една форма, а може би трябваше да го разделя.
Питанката ми е само как да разбера, че вторият път козунака ми е готов за печене, а не е почнал да превтасва? Иска ми се да имам изразени плетки от горе, а не ми се получават много добре.

# 68
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Момичета, днес направих генералната си репетиция за Великден- козунак по рецептата на Венета. Стана много хубав, имаше си и конци. Много ми се наду, но това е защото сложих цялата доза в една форма, а може би трябваше да го разделя.
Питанката ми е само как да разбера, че вторият път козунака ми е готов за печене, а не е почнал да превтасва? Иска ми се да имам изразени плетки от горе, а не ми се получават много добре.

Mimes, погледни още веднъж снимките в рецептата. Tам съм показала как изглежда козунака след второто втасване. Също, друго което можеш да направиш, е да натиснеш тестото с пръст и ако остане дупчица, ако не се връща, тогава е готово за печене.

# 69
  • София
  • Мнения: 7 937
Аз например време за втасване нямам. И така като прочета в някоя рецепта, че козунака втасвал 40 минути или час и половина ми иде да попитам кви са тия козунаци дето ги правят та по часовник втасват бе. Ми при мен па един с един се не повтарят. Всеки си втаса както му изнася.

По принцип:

Първия път го държа под око онова шантавото (тестото имам предвид) и веднага щом се удвои, хоп хващам го нали за шията и аре ще те оформяме. Запомнете !!! Удвояване. Иначе а го оставите повече ще стане тестото една лепкава каша и ни фитили, ни форма ни нищо няма да стане после.

Така ... второто втасване ! Тука значи слагаме нали сплетения козунак до 1/3 от тавата за печене. Абеее чаааат - паааат така и до 1/2 от обема ама това е по рядък вариант (припомнете си тук в тая част на темата една дама какво писа за свободата на козунака да се развива). И ... дебнете сега (изобщо козунак дока се не изпече не се оставя без наблюдение). Каааато го докара така докъде 2/3 от обема на съда за печене, го вапцате там с яйцето, ръсите му захарта отгоре и пускате отма температурата за печене. Защо ? Ами щото докато загрее фурната онова продължава да втасва и отиде та се не виде.

И ще внимавате да го не стреснете козунака ей. Тоя обича така тишинкаа, па бавно, па нежно. Да се не разтропате например като втаса втория път и дойде време да го гланцирате. Има и такива чалъми. Айде тука по старите форумци да не си припомнят аз италианския хляб без кора на Пина къв балет съм му играл и какво припяване беше ехеееее.

Тъй сега ... значи като стана дума за захарта отгоре па за яйцето и тем ми ти подобни нали гримирания на козунака, ще ви кажа че в едно село в Южна България (айде да му не правя реклама няма му казвам името) жените правят така наречения бял козунааак. Нали има там бял мъж (това е млечно произведение, а не козунак) и ето ви сега и бял козунак. Та... тея моми убави правят един гъст сироп от пудра захар и вода и докато е врял козунака мажат отгоре с това нещо и то от горещината водата се изпарява и ... козунака става покрит като с глазура от захарта. Другата версия е пак така като го изпекат да го намажат с разтопено масло и веднага отгоре на ръсят обилно с пудра захар. При втория вариант обаче или трябва да работите бързо или да сте двама души, щото разтопеното масло попива бързо в козунака.

# 70
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
Аз например време за втасване нямам. И така като прочета в някоя рецепта, че козунака втасвал 40 минути или час и половина ми иде да попитам кви са тия козунаци дето ги правят та по часовник втасват бе. Ми при мен па един с един се не повтарят. Всеки си втаса както му изнася.

 

 Grinning и при мен е така, а времето за втасване не го и чета в рецептите  Laughing

# 71
  • Мнения: 7 779
.....Другата версия е пак така като го изпекат да го намажат с разтопено масло и веднага отгоре на ръсят обилно с пудра захар. При втория вариант обаче или трябва да работите бързо или да сте двама души, щото разтопеното масло попива бързо в козунака.
това е т.нар.  "техника на двете ръце" , дедо  Laughing
с лявата мажеш с маслото , а с дясната ръсиш захарта.  обърнеш ли ръцете - не се получава  Laughing

# 72
  • софия
  • Мнения: 100
Записче и от мен,че нещо ви поизпуснах Simple Smile

# 73
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Хайде и аз тук със страхотния козунак на Гуинет - хиляди благодарности за превъзходната рецепта  bouquet!
Рецептата, с минимални изменения

# 74
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Ети,  Hug козунакът ти е прекрасен! Разкош! Само конци! А снимките са приказка! Комплименти!!!

Последна редакция: вт, 10 апр 2012, 01:07 от Venetta

Общи условия

Активация на акаунт