КОЗУНАЦИ - 2012г. - 2

  • 61 988
  • 803
  •   1
Отговори
# 75
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Мила Вени, от майсторка като теб комплиментите означават много!

И честит рожден ден и тук Heart Eyes  bouquet Hug!!!

# 76
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Мила Ети, благодаря ти, мила ми приятелко!  Hug Обичам си те много!  Heart Eyes

# 77
  • Мнения: 221
Venetta, благодаря много за отзивите  Grinning следващият път няма да бързам, за да не правя такива грешки и съм сигурна, че ще се получат още по-добри козунаците.
Честит Рожден Ден  bouquet Желая ти много сбъднати мечти  Hug

Момичета, да попитам - някой правил ли е Кокосови великденски сладки на tanja33

Кокосови великденски сладки

1. 200 масло;
2. 200 гр. пудра захар;
3. 1 щипка сол;
4. 1 яйце;
5. 300 гр. брашно;
6. 150 гр. кокосови стърготини;

за украса: 50 гр. бял шоколад и 50 гр. кокосови стърготини.

Омесваме тестото, разточваме на кора 3 мм. дебела и изрязваме с формичките. Печем на предварително загрята фурна на 200°С за около 5 мин. Не трябва да потъмняват - до златисто. Оставяме ги да изстинат.
Стопяваме шоколада, мажем и ръсим с кокос.

Мисля тях да замесим утре с децата и ще съм благодарна за отзиви или да ми препоръчате други - леснички и бързи за изпълнение  Peace

# 78
  • Мнения: 14
Здравейте, момичета!
За първи път пиша в темичката ви, но днес за първи път имам какво да покажа. Направих козунака на Venetta - страхотен е! Това ми е трети опит в правенето на козунаци и първи успешен. Знам, че има какво още да се желае, но въпреки това съм супер доволна. Козунаците станаха пухкави, с  конци и много вкусни! Промених само плънката, като използвах орехово - шоколадов пълнеж от
любимата ми Шоколадова Бабка. Благодаря ти, Венета за прекрасната рецепта и подробното обяснение !
Ето ги и тях:
Козунак " Венета" с пълнеж от орехи и шоколад



# 79
  • град-държава
  • Мнения: 5 863


Първия път го държа под око онова шантавото (тестото имам предвид) и веднага щом се удвои, хоп хващам го нали за шията и аре ще те оформяме. Запомнете !!! Удвояване. Иначе а го оставите повече ще стане тестото една лепкава каша и ни фитили, ни форма ни нищо няма да стане после.



Дядо Хаджия[/b], е не мога да се съглася. Личния ми опит е показал нещо съвсем различно.
Моето тесто втасва 3 пъти - две основни, като първото е до 3 1/2, второто до удвояване и третото втасване след оформяне на самия козунак, което общо взето става за около 10 минути на стайна Т  докато ми хареса, даже ми се издува направо в ръцете.
Та тестото ми винаги е било песен за работа без допълнително брашно или мазнина по ръцете, а конци имам на килограм всеки път и това е студено тесто и маслото е прибавено охладено, което е месено не повече от 15-20 минути като около 7 минути общо са две почивки.
Така ми изглеждаше оформен последния козунак,  при който дори отчитам, че не бе едно от най-добре омесените ми теста:

http://farm8.staticflickr.com/7049/6917431708_8ee20cfab4.jpg


Страхотни козунаци видях, поздравления.   bouquet

# 80
  • Мнения: 27 524
Цоп и аз тук  Hug

За католическия Великден претърпяхме пълен провал с козунаците защото мъжът ми купил брашно с набухватели, които се оказаха мнооооого сода и мноооого сол и козунаците и рулата станаха кафяви и солени. Директно за кофата  Crossing Arms Laughing

Сега за неделя си търся друга рецепта да изпробвам, ще чета и се надявам на по-добри резултати Hug

# 81
  • София
  • Мнения: 7 986


Първия път го държа под око онова шантавото (тестото имам предвид) и веднага щом се удвои, хоп хващам го нали за шията и аре ще те оформяме. Запомнете !!! Удвояване. Иначе а го оставите повече ще стане тестото една лепкава каша и ни фитили, ни форма ни нищо няма да стане после.



Дядо Хаджия[/b], е не мога да се съглася. Личния ми опит е показал нещо съвсем различно.
Моето тесто втасва 3 пъти - две основни, като първото е до 3 1/2, второто до удвояване и третото втасване след оформяне на самия козунак, което общо взето става за около 10 минути на стайна Т  докато ми хареса, даже ми се издува направо в ръцете.
Та тестото ми винаги е било песен за работа без допълнително брашно или мазнина по ръцете, а конци имам на килограм всеки път и това е студено тесто и маслото е прибавено охладено, което е месено не повече от 15-20 минути като около 7 минути общо са две почивки.



Поздравления ! Ами - две мнения, оставаме на другите да изберат.

Между другото на няколко пъти споделихте с нас, че месите така наречените студени теста. Има ли някаква разлика в рецептата и изобщо ще споделите ли с коя точно рецепта правите вашите козунаци. И има ли значение, че все пак весите с мощен миксер, който не всеки може да си го позволи.

Последна редакция: вт, 10 апр 2012, 10:22 от дядо хаджия

# 82
  • Мнения: 1 807
Снощи се престраших и правих за първи път козунака на Венета - до сега се страхувах да го пробвам, защото ползвам машина, а не миксер, но опитах и се получи. Стана много добре - дори ги имаше онези шупли(конци) в тестото, още докато се меси, които Венета е снимала - така, че според мен рецептата си е идеална и за машина! Peace На мен дозата с 0.500 кг брашно обаче ми е малка Grinning - станаха 2 козунака, но нали съм си алчна - все ми се ще да са малко по-големи и ако можеше да са поне 3! Joy Другия път - двойна доза!

Видях, че Вени има днес рожден ден - бих искала и аз да й честитя:
- Честит рожден ден Вени и от мен - бъди здрава, щастлива и много обичана!  bouquet
Рецептата ти е разкошна - ще я правя често!(и много лесна също  Simple Smile)



В тази връзка - правих козунаците сутринта, но трябваше да тръгна веднага след като ги извадих - бяха още топли и ги оставих на решетка- нямаше време да чакам да изстинат за да ги увия във фолио - за 6 часа дали ще изсъхнат прекалено!? newsm78

# 83
  • София
  • Мнения: 2 439
.................. ръсите му захарта отгоре и пускате отма температурата за печене. Защо ? Ами щото докато загрее фурната онова продължава да втасва и отиде та се не виде..............
Е как докато загрее фурната, не се ли слага козунака в загрята фурна, или пак нещо не съм доразбрала ... ooooh!

# 84
  • София
  • Мнения: 7 986
.................. ръсите му захарта отгоре и пускате отма температурата за печене. Защо ? Ами щото докато загрее фурната онова продължава да втасва и отиде та се не виде..............
Е как докато загрее фурната, не се ли слага козунака в загрята фурна, или пак нещо не съм доразбрала ... ooooh!

Аз пиша за варианта когато и второто втасване е във фурната. Тогава няма как да извадите козунака, па да загреете фурната и пак да го връщате вътре. При тази ситуация фурната се включва на високи градуси малко преди да втаса окончателно.

Иначе, когато козунака е втасал навън - проблеми няма. Макар, че и тогава има някакви минимални рискове докато се нагрее тестото. При хлябовете например (а аз съм го забелязвал и при козунаците) се получава нещо интересно. Вследствие от високата температура докато тестото се нагрее максимално маята прави една атака и в един момент горещината прекъсва действието ѝ - тогава се получава едно пропукване на тестеното изделие, което някои наричат „линия на угасването”.

Последна редакция: вт, 10 апр 2012, 10:21 от дядо хаджия

# 85
  • Мнения: 74
ssiillvvyy, на коя програма прави в машината козунака на Венета в машината и колко пъти го меси? Аз правих миналата година и тази по рецептите на Елексир със сметана и кисело мляко/в предната тема съм ги показала/, но все не смея да пробвам в машината козунака на Венета.

# 86
  • гр.Русе
  • Мнения: 52
 Здравейте мили дами и от мен.Много отдавна следя темата и съм научила много тънкости за козунаците от вас, за което ви благодаря.Продължавайте все така. smile3501
 От три години правя козунаци и се получават.Имам следното питае към вас.Преди известно време си купих тави за козунаци, но най обикновени /ламаринени/  и от глупост ги сложих на балкона, та цяла зима стояха там, и сега какво да видя целите са в ръжда.Опитах се да ги поизчистя, има някакъв резултат, ама......не ми се хвърлят Sad.Вече съм решила да дам малко повече пари и лека полека да си купя тефлонови.Ако ги покрия от вътрешната страна с домакинско алуминиево фолио, дали ще ми се изпекат козунаците и след Велик ден ги засилвам в контейнера.Като се замисля за еднократна употреба тавичките не са ли от същия материал.
 

# 87
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Рецептата е тази, която толкова много споменавах в миналите теми и тя е за бриоши на Дж.Чайлд.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=450471.360

Само, че в последния случай  замених водата със същото количество мляко, увеличих захарта на 6сл и намалих до 90гр кравето масло. Всичко останало съм спазила по рецепта, като не съм добавяла и лъжица повече от количеството брашно дадено в рецептата. Също така ползвах жива мая.
Аз казвам студено тесто, защото не правя нищо допълнително за да е топло при замесването, продуктите са от хладилника и в случая съм следила втасването да протича на не повече от 36 градуса.
По тази рецепта провал съществен не съм имала, правих я вече достатъчно пъти и всеки път променях по нещо, но винаги следях замесването стриктно и за мен именно в това се крие ключът към сполучливия козунак.
Пробвах и козунака на Пина по същия метод на замесване и технология, та фрапиращи разлики нямаше в резултата. Това са просто изводите от опитите, които съм направила.


п.п.
Да, меся с миксер и не съм сигурна, даже съм убедена, че на ръка ще замеся такова тесто почти никога, но и аз не мога да меся - предполагам обаче, че всеки, който има опит с месенето на ръка ще успее да се справи.
За мощността не зная доколко има значение, защото внимавам механичното въздействие върху тестото да е изключително щадящо, т.е. за тестата до този момент не съм включвала на повече от 2-ра от 10 възможни степени, а куката наистина меси много бавно при 1 и 2 скорост.



Поздравления ! Ами - две мнения, оставаме на другите да изберат.

Между другото на няколко пъти споделихте с нас, че месите така наречените студени теста. Има ли някаква разлика в рецептата и изобщо ще споделите ли с коя точно рецепта правите вашите козунаци.

Последна редакция: вт, 10 апр 2012, 11:07 от ahasver

# 88
  • Мнения: 1 807
PSM+ - на 11-та(машината ми е Мулинекс) - тя е месене и втасване - месенето е 30 мин(като в началото спира за почивка няколко минути). Много бързо се омеси и наистина имаше хубав вид(просто му личеше мрежата от конците) - за това след приключване на програмата, просто го извадих, сгънах 15 пъти(хареса ми самото сгъване - приятно ми е като процес и увеличих малко бройката на сгъванията Grinning) и прехвърлих за втасване във фурната. До сега - като меся на машина, след първото месене винаги спирам програмата и отново пускам отначало да меси, но за това тесто ми се стори излишно!

# 89
  • София
  • Мнения: 2 439
.................. ръсите му захарта отгоре и пускате отма температурата за печене. Защо ? Ами щото докато загрее фурната онова продължава да втасва и отиде та се не виде..............
Е как докато загрее фурната, не се ли слага козунака в загрята фурна, или пак нещо не съм доразбрала ... ooooh!

Аз пиша за варианта когато и второто втасване е във фурната. Тогава няма как да извадите козунака, па да загреете фурната и пак да го връщате вътре. При тази ситуация фурната се включва на високи градуси малко преди да втаса окончателно.
Ясно, благодаря   bouquet винаги ми е било любопитно как трябва да се пекат тестените изделия, да ги сложиш в загрята фурна, или в студена и постепенно да се загрява тестото, как се отразява това на "химичните реакции" в тестото  Rolling Eyes
Но като си помисля, че хлебопекарната се загрява постепенно ...., пък пак става хубав хляб  newsm78
PS Има и пояснения, но сега ги прочетох, след като си публикувах отговора  Hug

Последна редакция: вт, 10 апр 2012, 10:43 от emy_emy

Общи условия

Активация на акаунт