Бързам, бързам аз - да завърша ПЪРВИ клас 2011/2012г.

  • 62 541
  • 779
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 109
А когато им броите изчетените думи за време,броите ли и "за да", "за", "пред" ...- въобще кратките думички броите ли ги? или само тези с повече от 4-5 букви?

# 61
  • Мнения: 822
Мисля че се броят всички прочетени думи...
А колкото до пълния член и аз го обясних, както и защо е пролет/пролетта... но написа рисувЪт, защото било пълен член.... Следва обяснение и за частите на изречението, така че каквото запомнят и колкото разберат.

# 62
  • София
  • Мнения: 38 761
Мойто дете писало преразказ!
Ама май учителката не им е обяснила много-много за съгласуването на времената.
Пък и какво иска от деца в първи клас?

# 63
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Пишат преразкази и при нас от около месец насам. Доста се затруднява моето гардже, особено с превръщането на пряката реч в непряка. Не че се учудвам, то големи хора се затрудняват... Rolling Eyes

# 64
  • София
  • Мнения: 1 861
Преразкази?! Съгласуване на времена?! Сложни изречения?! #Crazy Или ние сме много назад с мат'ряла, или аз съвсем съм занемарила следенето на учебния процес!  newsm78

# 65
  • Мнения: 1 883
Преразкази?! Съгласуване на времена?! Сложни изречения?! #Crazy Или ние сме много назад с мат'ряла, или аз съвсем съм занемарила следенето на учебния процес!  newsm78
Мда, и аз така се шашнах. При нас от другата седимица започват с контролни за изходно равнище.

# 66
  • Мнения: 2 109
И аз не знам да са говорили ,че правят преразказ...

# 67
  • Мнения: 298
За пренасянето на думите взеха,имаха и диктовка,още не съм я видяла,но класната каза,че не се е справил,та освен четенето ще го карам да прави препис и диктовки,че определено изостава в тази насока.Това е втора диктовка с която не се справя.

# 68
  • Мнения: 1 883
И аз не знам да са говорили ,че правят преразказ...
Вчера като преглеждах учебниците видях ,че другата седмица ще  имат такъв урок.
chockolina спомена ,че от месец правят.

За пренасянето на думите взеха,имаха и диктовка,още не съм я видяла,но класната каза,че не се е справил,та освен четенето ще го карам да прави препис и диктовки,че определено изостава в тази насока.Това е втора диктовка с която не се справя.

Може нещо да е бил разсеян. И при нас е така, има периоди по 3-4 диктовки прави без нито една грешка, след това при 3-4 прави глупави грешки.
Явно е време за голямата ваканция, изморили са се децата.

# 69
  • Кортина д'Ампецо, Италия-България-Велико Търново
  • Мнения: 204
Значи, въобще не се шашкайте. Като става въпрос за преразказ от начало се практикува така;
Да вземем приказката "Червената шапчица". Това е позната материя за децата. Госпожата или дете от класа прочитат приказката. След това госпожата написва на дъската 5-6 въпроса. Например;
 1. Кога се е случило действието- Преди много време?.
 2. Какво е приготвила майката и защо е трябвало Червената шапчица да отиде при баба си?.
 3. Какво е посъветвала майката своето дете свързано с опасностите в гората..
 4. Как е постъпила Червената шапчица и защо?
 5. Какво е направил лошия вълк?
 6. Кой е помогнал, за да има приказката щастлив край?
 7. Каква е поуката за теб.
Сами разбирате, че след отговаряне на въпросите се получава преразказ. За деца в първи клас няма друг начин. Поне отначало. Самото понятие преразказ стресира малко, но забелязвам, че децата се справят добре.
В училище дори отначало се работи заедно и поне при нас устно, за да могат децата да свикнат с модела и понятието преразказ.
Ето защо още в предучилищна наблягаха на разказването на приказки, защото комуникацията дали била тя вербална, не вербална или епистуларна е индивидуален процес при всеки и не на последно място зависи от това кой колко думи и правила при общуване е усвоил до момента.

# 70
  • София
  • Мнения: 9 881
При нас преразказването става точно както го е описала pam4i с тази разлика, че отговорите на въпросите госпожата ги написва на дъската и децата след това преписват самия преразказ от там. Самостоятелно в тетрадките още не са преразказвали.

# 71
  • Мнения: 5 160
За писмени преразкази - и аз не съм видяла в тетрадките...

от ръководството на учителя на Р. Танкова пише, че в 27-30 седмица има писмен преразказ.... съчинение, поправка на съчинение.

Двадесет и седма седмица
1. Урок по литература
2. Съгласните звукове и техните букви (упражнение)
3. Урок по литература
4. Съгласните звукове и техните букви (упражнение)
5. Урок по литература
6. Подготовка за преразказ (В гнездото)
7. Писане на преразказ (В гнездото)

Може би зависи по кои учебници се учи ( голяма щуротия е за мен това с различните издателства).

# 72
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Не знам, при нас пишат самостоятелно преразкази в тетрадката дори и домашно им дават - по време на ваканцията сега писахме преразказ на "Сливи за смет", а оня ден - на една кратка приказка за Чичо Пейо. И двете излязоха по около 2 страници, написани от Симона. Rolling Eyes

# 73
  • София
  • Мнения: 1 861
Мдааам, хвърлихте ме в оркестъра с тези преразкази, та ходих да чета учебната програма на МОМН... и освен устен преразказ на епизод от разказ/приказка, друго не намерих...
Чоки, явно на твърде амбициозна учителка сте попаднали - нЕма лошо! Wink

# 74
  • Мнения: 2 109
Явно сте в училище за напреднали.

Моля споделете как броите изчетените думички-и тези с по две буквички ли броите за дума или само големите думички?!

Общи условия

Активация на акаунт