(Био) зеленчукова градина 16

  • 66 206
  • 735
  •   1
Отговори
# 675
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Лукче, веднъж забравих настойка от колтуци. Тъй като не е концентрат за 2 дена ферментира.

За много от био-препаратите пише, че могат да се смесват.
Аз също размишлявам по въпроса за комбинациите и като най-общо съображение ще кажа, че цитрусовата настойка е с кисел характер, а пепеляната вода - с основен и не бих ги смесила без предварителни наблюдения. Аз съм още на етап проучване резултатите от пепеляната вода, така че няма да смесвам.

ОБАЧЕ съм чела, че пепеляната вода може да се смесва както с химически препарати, така и с разни растителни настойки и отвари.
http://sovet.bos.ru/html/aiduaa_n_adaaeoaeijie.html

Еко-комбинациите, които смятам скоро да ползвам са: пепеляна вода + настойка от коприва (сега като се оформят доматчетата за калций, защита и подхранка), коприва + цитрусов екстракт (ако се появят акари по жълтите ми черита, както миналата година + подхранване от копривата)

Обаче тук стои един голям въпрос. Да се прави нормална концентрация поотделно и да се смесват, при което активните вещества ще се разредят на 50%, или общо, примерно в 10-те литра да има концентрация от всеки разтвор за 10 литра. Май не формулирах ясно, обаче проблемът си е проблем и мисля, че ще го реша в полза на увеличената концентрация.

Мананди, не знам дали искат да избягат, обаче тази стратегия и тактика работи. Като помислих малко, точно това правя в момента с доматите, та чак се чудя защо чак сега проумях, че доматите по време на пуберитета не трябва да се прехранват. Това пак е аналогия с хората.

Вили, правилно и принципно постъпваш с щерката. Преди месец доживях по-малката ми щерка да ми признае, че колкото и да ми се е ядосвала преди, сега си давала сметка, че добре съм я възпитала. Понякога се сещам за Рей Чарлз и неговата майка, която не го е оставила да се разкисне след като е загубил зрението си, а го е карала сам да се справя. Вечно й е благодарен. Това, което исках да кажа е, че нашата главна роля е да ги научим да разсъждават и да се справят самостоятелно. А те сега са като птиченца, които перят криле, клатушкат се, падат. Ама така се учат.

Последна редакция: ср, 16 май 2012, 09:38 от amica1

# 676
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
stelt77 И при мен основния проблем е липсата на място в градината , т.е. мераците ми да опитам от почти всичко на минимум място. Въпросът е доколко липсата на пространство може да се преодолее с добра агротехника /подхранване ,мулчиране и поливане , защото слънце си имам предостатъчно/.
Куркума има опит в това ,но той залага на отглеждане в съдове.При мен това не става ,защото съдовете пресъхват бързо ,а аз ходя в събота и неделя ,т.е.поливам един път седмично при обилно слънце и високи летни дневни температури.
Някой замислял ли се е колко могат да се сгъстяват посевите .Примерно аз съм засадила пипера по едно коренче на 15 см. едно от друго на три реда в лента  и 50 см.пътека между лентите .Дали ще стане  newsm78 #Crazy
Като се замисля за восъчето в саксията ми и това ,което казват manandy и amica1   ,а и аз съм чела същото, може би съм на прав път  newsm10 Кой знае ? Да каже  bowuu Ето тук пише ,че може и по-гъсто  :  http://teach-bg.com/garden/garden/cultivation-openly/1549-piper
Вили , няма страшно.Ние си викахме ,карахме се и продължаваме да сме най-близки с дъщеря ми.

Последна редакция: ср, 16 май 2012, 09:38 от МХ

# 677
  • Мнения: 26
Като стана въпрос за живота на растенията през пубертета се сетих за още нещо свързано с поливането през този период(възможно е да е говорено за това в предишните теми, но аз не си спомням). След разсаждане растенията трябва да се поливат само през първата седмица докато се хванат. След това поливките трябва да се прекратят. Тъй като растенията развиват предимно корена си през това време, целта е последният да стане по-голям и силен. Ако се прекали с поливането, корените стават лениви, не растат и растението ще е много по-чувствително на засушавания.

# 678
  • Мнения: 86
 manandy,дори не през първата седмица-полива се само при засаждането и след това десетина дни до два седмици-сух режим.Само ако е свръх горещо може по мъничко вечер.
Ето сега пиперите и боба ще жлътнат-сигурен признак,че са преполяти.На доматите им е добре,но краставиците не харесват комбинацията студено време и студ.
Ягодовата реколта вече е под въпрос/имам познат който произвежда промишлено и ми е мъчно за него  Sad/.Снощи мярнах сиво гниене по черешите.
А прогнозата е за дъжд до края на месеца.

# 679
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Извинявайте, но както вече споменах градинарството ми е абсолютно непознато. Имам огромно желание да знам повече, но като чета във вашата тема, намирам много непознати за мен думички. Е, може и да ми се посмеете, но какво да се прави. За всяко нещо има първи път, затова ще помоля да ми кажете какво означава точно колтуци. Самите домати или определен сорт домати или друга част от тях и как се прави настойка от тях? Затова ще ви помоля да ми обясните като на първокласник.

# 680
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
От основата на първите листя израсват разклонения,  които се казват колтуци.Ако искаш доматите да ти са по едри чепиш всички колтуци, оставяш само едно основно стъбло.Ако искаш доматите да ти са по-дребни оставяш един колтук , така основните стъбла стават , две.И по нагоре по двете стъбла пак израстват колтуци.Чистят се преди пръскане , за да  са по-едри доматите.
След колтучене непременно трябва да пръскаш , защото в раните при колтученето навлизат зарази.
Та тези излишни очепени колтуци се ползват против въшките.
Мисля че обяснението е разбираемо?

Последна редакция: ср, 16 май 2012, 12:11 от rorik

# 681
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Да благодаря ти, Rorik. И пак да попитам, тези колтуци се поставят във вода и престояват известно време и после се размиват и с тази вода се пръскат растенията. Колко дни обаче престояват във водата?

# 682
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Аз не съм го правила .Но не трябва много.
Разбрах , че трябва да се накиснат  да потънат във вода, поне един час и после да започнеш да ги "переш"Така веществата се предават на водата.За по бързо може би , може да ги нарежеш, или скълцаш . После с някаква бъркалка .или ръкавица  да разбъркваш интензивно.Не знам дали не може да се пуснат през сокоизтисквачката ,или миксера,  за по-бързо. Ама купата ще позеленее, ако не е стъклена!
Така поне още час. Та тази каша , сок, се разрежда 1 към 10, прецежда се да не запуши пръскачката  и с нея се пръска.Не е за препоръчване да се държи повече време.Започват гнилостни процеси.

П.С.
Някой има ли научно или логично  обяснение?
Нали въшките се хранят с тоя сок.Виж при зехтинената емулсия , зехтина  може би не позволява на въшките да си забият смукалата в листята, а пък сапуна има антибактериялно действие.

Последна редакция: ср, 16 май 2012, 12:45 от rorik

# 683
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Благодаря ти много, Rorik!  Hug Ще опитам и ще видим, ще докладвам за резултатите. Simple Smile

# 684
  • Мнения: 51
... ще помоля да ми кажете какво означава точно колтуци.

От основата на първите листя израсват разклонения,  които се казват колтуци.

хайде и нагледно, червеното разклонение е колтука

 Hug

# 685
  • Варна-София
  • Мнения: 428
...Някой има ли научно или логично  обяснение?
Нали въшките се хранят с тоя сок.Виж при зехтинената емулсия , зехтина  може би не позволява на въшките да си забият смукалата в листята, а пък сапуна има антибактериялно действие...

Когато препоръчвам настойка от колтуци, винаги уточнявам, че тя е против розови въшки по роза, черна бобена въшка и черни въшки по праскова. Например черната бобена въшка не мога да я уморя със зехтинено-сапунена емулсия, обаче с колтуците - става. Въшките по розата на Авосет са точно за колтуци. А моята прасковка от вероятен сорт "Хале" е отделен космос за любителя на експерименти с разни вредители. По нея се появяват черни листни въшки. Имам общо 27 броя праскови, но тази е уникум.

По въпроса за техниката, аз я карам мързеливата. Колтуците ги събирам в малка кофичка. Като свърша колтученето, нали трябва да се измием и то никога не е лесно, защото пръстите получават зелен налеп от доматите. Та аз директно наливам вода, колкото да покрия колтуците и ги размачквам с ръце, стискам, извивам няколко минути, при което и ръцете ми се поизчистват. После поседяват 1 час, прецеждам, добавям още толкова вода, а понякога и не слагам, после добавям течен сапун и пръскам.
Ама така лесно става, а като го описвам виждам, че думите са много.

 

Последна редакция: ср, 16 май 2012, 13:57 от amica1

# 686
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Ердинч, Amica, благодаря ви много.  Hug Ще опитам с всяка една препоръка поред, пак която помогне. Като имам, пък дори и да нямам резултат, ще ви пиша какво е станало.
Още веднъж благодаря на всички, които се отзоваха на питането ми!  Hug

# 687
  • Варна-София
  • Мнения: 428
...Калинки имам за износ , ама не се справят с въшките по джоджена.

Сигурно мравките ги пазят. Мравките щипят калинките и те подлудяват, направо си падат от клончетата. Много е тъжно.

# 688
  • При розите и топлата вода ......!
  • Мнения: 139
Привет!
При мен всичко е като пита от проливния дъжд. Растенията са като повехнали. Дано се възстановят, че изнесох всичкия разсад.
amica1, ето такива са прасковите. Май излизат нови здрави листа и на прасковките им няма нищо. Дано после не се отрази.
Това прилича ли ви на айсберг? Сях го от такова пакетче и с голям мерак, но не се развива и ми прилича на петрожилка. newsm78

Ако няма кой, мога и аз да се заема с новата тема, до връщането на avocett.

# 689
  • София
  • Мнения: 208
Хайде и аз да си покажа терасната "градинка".
https://picasaweb.google.com/115763688150214486467/TOvgWH?authus … p;feat=directlink
За първи път засаждам зеленчуци, едва ли резултата ще е много добър, но пък желание имам Simple Smile Засега им се раздвам и така ....Марулите засега вървят най-добре, а майка ми да вземе да напуска останали семена при маслината, камелията и смокинята, та сега имам малки марулки и там, с които се чудя как да процедирам.

Общи условия

Активация на акаунт