Избор на климатик

  • 246 476
  • 1 651
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 399
Да се похваля набързо! Взехме си този Дайкин от тук http://www.osaka.bg/%D0%98%D0%BD%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%BE%D … n-ftxn-25k-rxn-25 с кредит по програма енергийна ефективност. Климатика е страхотен и работи много добре, за месец ползване, не мога да посоча никакви недостатъци. Тих и икономичен с изчистен дизайн, напълно ни удовлетворява. Инженера, който дойде на проверка от Програмата REECL, още с влизането си потвърди, че машинката е много добра и че на отопление ще харчи около 30-40 лева пр -10 градуса, а за охлаждане около 7  Grinning

# 301
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... Инженера, който дойде на проверка от Програмата REECL, още с влизането си потвърди, че машинката е много добра и че на отопление ще харчи около 30-40 лева пр -10 градуса, а за охлаждане около 7  Grinning

да си скъса диппломата.
В колко голяма стая го сложихте?
И остави теста-проверка за справянето му през минусови Т за другата зима.

# 302
  • Мнения: 15
Ние октомври месец сложихме японски климатик вкъщи .... National, което е марката на Рanasonic за Япония. И бих казала, че няма нищо общо с масовите климатици по нашите ширини. Много по-ефективен, с много по-малък разход на електроенергия, с доста екстри и допълнителни функции ... Само за сравнение СОР-ът му е 6 ... докато максималният, който се намира на европейските климатици е 3-4 ... Ток сме плащали по 60лв зимата за абсолютно всичко и не е спирана машинката ... работеше си денонощно ... Плазменият филтър, който има убива всякакви миризми за отрицателно време, отделно климатикът сам се самопочиства, когато прецени (което обикновенно се случваше веднъж дневно) ... Отворихме преди няколко седмици предния панел на вътрешното тяло, и нямаше грам прах или мръсотия по филтрите ... Уникален! Знам, че в България реално малко хора се замислят за този вариант, понеже няма да се лъжем, японските климатици не са от най-евтините. Но са хиляди пъти по-добри (поне за мене) ... Ние този го взехме втора употреба ... пак с гаранция и всичко ... Сега чакаме да ни доставят и един нов ...за хола ...  пак Панасоник, пак произведен за Япония  Simple Smile Е да, дистанционното е на японски и с тези йероглифи малко време отнема да се свикне ... но това за мен са бели кахъри Simple Smile

# 303
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... Само за сравнение СОР-ът му е 6 ... докато максималният, който се намира на европейските климатици е 3-4 ...

голям смях, с това ли ви зарибиха?

Знаеш ли как осигуряват гаранцията за морално остарелия ти 5-8г климатик? ...с наличието на още 2-3, запазени за части...

Пазарът е достатъчно богат и сертифициран (легален внос) за ЕС. С осигурени гаранции и параметри за нашите ширини.

ето ти нагледно за Панасоник.
http://www.climamarket.bg/search?cat1=2999&cat2=24


Но има много качествени климатици с голям СОР на други марки.

# 304
  • Мнения: 15
Шани ... очаквах подобна реакция Simple Smile Ама не се сърдя, спокойно ... Пределно ми е ясно мнението на хора потопили се изцяло в това, което един пазар предлага ... Естествено, че няма да кажеш, че стоката, с която е заринат пазара е лоша ... Само че аз знам преимуществата, които получих давайки 1200лв за стар климатик вместо някое ново европейче за същите пари ... Вкъщи никога не е било студено и климатика никога не е работил на пълната си мощност, а поддържаше температури над 25 градуса (топлолюбива съм) ... А що се отнася до СОР-а, естествено, че има значение ... Новият Панасоник, който чакаме е със следните параметри ...

Отопление:
Конс- 1010(110~3960)W
Отдаване - 5.0(0.4~11.7) (при 2градуса макс е 8.7kW)
COP: 5, APF 7.1
Охлаждане:
Конс- 890(120~1720)
Отдаване - 4.0(0.5~5.4)
EER(COP): 4.5, APF 7.1

Моделът е 2013/2014 .... да инвестицията не е малка ... ама ако ми намериш европейски климатик с тези показатели, ще ти кажа браво. Става въпрос за машина, която ще отоплява 40кв все пак ...

# 305
  • Мнения: 19 501
Аз първо искам да кажа, че не съм специалист, а само потребител. Но у мен възникна следния въпрос:  Защо непременно смятаме винаги, че техника, произведена са ЕС е с по-долно качество спрямо тази за Япония  newsm78 Разбирам да е произведена за Източна Европа и е с по-ниска цена, да кажем там са спестили едно-друго от оборудването, екстри и материали. Но за целия ЕС? Купувачът в Германия и ЮК по-непретенциозен ли е от този в Япония? На мен честно казано не ми се вярва.
Имам обаче въпрос специално към Шани - като споменаваш климатици на 5-8 години с проблемна поддръжка, значи ли това, че моите, като са закупени от тук след 5 години трябва да ги хвърлям, защото са стар модел и не се поддържат рез.части?

# 306
  • Мнения: 15
 milittana ... и аз бях много озадачена от цялата история. Не мога да си обясня защо една и съща марка произвежда различен клас климатици за отделните пазари .... особено като говорим за ЕС ... обаче е факт. Аз не твърдя непременно, че европейските не стават ... а и далеч не са по-евтини ... например тези, които Шани ми показа като линк не отстъпват по цена на японските ... Въпросът е, че от опитът ми до момента климатиците произведени за японския пазар са с по-добра производителност. Да вземем например дори Уруру Сарара на Дайкин - моделът за Европа и този за Япония са тотално различни ... а е един и същ бранд ... Това може да ни го изясни само някой, който е по-запознат с тази сфера. Аз говоря чисто от потребителска гледна точка. И мнението ми далеч не е миродавно. Просто споделям опит ...

А и между другото, климатика, който взехме втора ръка наистина е модел 2009 ... което значи, че е на близо 5 години ... и да кажа, че по нищо не отстъпва на новите в момента. И да си говорим, че дадена стока е морално остаряла на база единствено дата на производството е несериозно ... Не вярвам някой в този форум да иска да си купува еднодневки и да ги сменя на всеки две години като им изтече гаранцията ...

# 307
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
значи ли това, че моите, като са закупени от тук след 5 години трябва да ги хвърлям, защото са стар модел и не се поддържат рез.части?

виж сега... гаранцията е 24, рядко 36м
Така, че всеки търговец гледа да си я изпълни. До тогава може да се разчита на внос на части.. и дори залежаване на стока.. потенциален донор на части.
След това, нищо не се знае. Производителят всяка година пуска нова серия с подобрени екстри и често нищо общо с предишната...
Но това се отнася за почти всяка техника Simple Smile

Момичето до теб... радвам се, че ТИ си доволна о т твоите стари клими.
Но проучи по-внимателно пазара, за да намериш най-доброто съотношение цена-качество.
Не гледай макс. мащност, а номиналната.
За 40м2 са нужни поне 6 кВт или 6.5кВт отоплителна мощност. Ти чакаш машина с 5кВт Wink
А тези справки при колко градуса какво е КПДто са само каталожни данни. Ориентировъчни.
Хубава външна изолация и качествена дограма. Това също е важно.

# 308
  • Мнения: 19 501
Шани, ти ме утрепА! Между другото европейските производители, ама май и тези, които продават в ЕС са задължени да произвеждат и предоставят резервни части най-малко 10 години след спиране на производството на определен модел, та не знам колко от нас след 5 години ще си хвърлят климатичната техника след повреда заради липсващи части.

# 309
  • Мнения: 15
Пффф ... най-обичам хора робуващи на стереотипи старо/ново с набито да безбожност мнение в главата си, не допускащи нищо различно от тяхното ...

Не квадратурата е единственият фактор какъв климатик ти е нужен, а кубатурата ... но няма защо да ти го обяснявам, очевидно си наясно с темата ... Помещението е с височина 2.5м със само една външна стена с изолация и тази стена е с дължина 4м ... Климатикът, който ще вземем е с номинална мощност 5кВт и максимална 11.7 ... реално погледнато дори е голям за помещението за което го взимаме, но предпочитаме да се презастраховаме ... Каталожните данни може би не са на 100% точни, но същото важи и за европейските климатици.

Далеч не съм съгласна, че единственото, което трябва да определя изборът ми е моментната цена, която ще платя. Защото какъв е смисълът да дам 800лв примерно и после да плащам ток от порядъка на 200-300лв месечно и пак да ми е студено. За мен една инвестиция се прави дългосрочно ... и факторите, които се взимат предвид са много повече от първоначалната цена. Моят СТАР климатик ми костваше 60лв месечно в най-студените периоди и топлеше идеално помещението, в което е, а дори и успяваше да обърне въздухът в целия апартамент. Вие колко плащате за ток?  Wink

# 310
  • Мнения: 399
... Инженера, който дойде на проверка от Програмата REECL, още с влизането си потвърди, че машинката е много добра и че на отопление ще харчи около 30-40 лева пр -10 градуса, а за охлаждане около 7  Grinning

да си скъса диппломата.
В колко голяма стая го сложихте?
И остави теста-проверка за справянето му през минусови Т за другата зима.

Стаята е малка 12 кв. м с една външна стена, изолация и прозорец с пвц.

# 311
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Помещението е с височина 2.5м със само една външна стена с изолация и тази стена е с дължина 4м ... Климатикът, който ще вземем е с номинална мощност 5кВт и максимална 11.7 ... реално погледнато дори е голям за помещението за което го взимаме,

при това положение 5кВт са на ръба за това помещение. Ти за презастраховане ми говориш.  ooooh!
11кВт или колкото и там да пише за МАКС мощност ТЕБ не те касае. И колата ти сигурно вдига 180 или 220 км. но ти по цял ден с тази ли скорост караш?
Както и да е... ти си знаеш най-добре.
Щом си доволна и си вярваш в добрата инвестиция, значи всичко е ОК.
П.П: последната ми сметка за ток е 170лв. ВСИЧКО в жилището (100м2) е на ток. Имам 3 климатика.

Милитана, не знам за такова "задължение". Има Гаранционен срок и това е най-важното за търговеца.
Случвало ми се е да търся части за 3.5-4г. уред и вносителя да казва, че вече ги няма да пазара. Друг път сме намирали за доста стари изделия по нещо ново...
Понякога сме чакали 2-6-8 седмици за доставка...

# 312
  • Мнения: 19 501

Милитана, не знам за такова "задължение". Има Гаранционен срок и това е най-важното за търговеца.
Случвало ми се е да търся части за 3.5-4г. уред и вносителя да казва, че вече ги няма да пазара. Друг път сме намирали за доста стари изделия по нещо ново...
Понякога сме чакали 2-6-8 седмици за доставка...
Има такова задължение, и то не в кавички. Веднъж писах до производител за липсващи резервни части, които вносителят ми твърдеше, че не се произвеждали. Моменталически проблемът беше преодолян, ама трябва да си търсим правата. То иначе така много сладко да имаш задължение само 2 или 3 години за уред, който струва няколко хиляди лева и после ако се развали, айде дай нови няколко хиляди за нов модел. Ами за автомобили, които струват няколко десетки или стотици хиляди? Къде дават така. Иначе ти вярвам, че имате затруднения с резервни части, но това е поради безхаберие на вносителя, не на производителя.

# 313
  • Мнения: 253
Ние вкъщи сме с Мицубиши и сме много доволни

# 314
  • Мнения: 0
Ние вкъщи сме с Мицубиши и сме много доволни

Искам веднъж да прочета мнения на някой с Mitsubishi, който да не е доволен, ама няма  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт