Национални Туристически Обекти - 3-та тема

  • 51 867
  • 743
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 7 011
vesssrusss, ако работи кабинковият лифт на Боровец ще е най-добре. От последната станция до Мусала е към 2 часа ходене, но имай предвид че още има много сняг. Звънни на Боровец да питаш за лифта, защото вече е извън сезона и не знам кои дни работи.

# 31
  • Мнения: 1 015
Стефанийка, значи впечатленията ни са еднакви. За Карлово пропуснах - и аз като теб - ужсано намръщене и тросната служителка на касата Sick...

Да, за съжаление, така е и други посетители споделиха същото, а мъжът от параклиса, в който се съхранява кичур от косата на Левски, направо си ни избута да излизаме?!   Shocked  Пропуснала съм да спомена и отбиването ни в Дряновския манастир, чудно местенце!   Peace

desex, отдавна не сме ходили към Рилският манастир, а мъжът ми е кръстен там и има желание не само да го посетим и покажем на децата, но и да спим там.

Ели, и два дни са достатъчни, но за по-кратка дестинация!   Peace

Аз също съм с много лоши впечатления от уредничката, която посреща посетителите в къщата на Левски. Дано негативните отзиви стигнат където трябва. Сакън да не остане 5 мин. след работното време, не стига, че през седмицата сигурно има по 3ма посетители на кръст и се чудят кво да правят по цял ден.

# 32
  • Мнения: 2 037
В Рила времето е непредвидимо и според мен предварително планиране кой ден какво да се прави е доста трудно.  Peace

В Карлово в музея на Левски има едно нещо, няма да кажа точно кое, на което изобщо не му е мястото там и на мен ми помрачи настроението много. Но издава крайната меркантилност на управата на това място.

# 33
  • София
  • Мнения: 615
velmar не сме били само на Лавров парк, моля те кажи подробности.
Люлин благодаря за филма.   bouquet

# 34
  • Мнения: 2 096
С 4годишно на Мусала аз не тръгвам. Зависи пак от вашия опит и колко и как върви детето. На Мусала в момента е сняг и поне до края на май ще е неподходящо.

# 35
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Люлин, сподели, все пак ние сме хората, които ако желаем можем да променим нещата Peace.

vesssrusss , за Мусала не бих рискувала с 4-годишно /моето малкото е на толкова и е като навита пружина - само търчи и подскача ooooh!/. Ние също не сме се качвали, а знам, че трябва да си подготвен - най-малкото с подходящи обувки.
В Рилския манастир непременно отидете до пещерата на Ив. Рилски - уникално място, гората е приказна, направо струи енергия оттам...до там се стига с кола по пътя, излизащ от манастира, има паркинг в подножието на пътеката.
Стобските пирамиди са красиви, но пътеката мисля, че отнема поне час, така че планирайте рано сутринта, по обяд ще е жега. пътят за тях минава през селото, има указателни табели.

# 36
  • Мнения: 4 970
Неда, http://gornidubnik.com/park_lavrov.html   За кратка спирка  става Wink

# 37
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Нямам с какво да се похваля напоследък, но поне да ви следя.

# 38
  • Мнения: 2 558
Стобските пирамиди са красиви, но пътеката мисля, че отнема поне час, така че планирайте рано сутринта, по обяд ще е жега. пътят за тях минава през селото, има указателни табели.
И аз потвърждавам за Стобските пирамиди - ходенето е около 40-60 минути и в жегата е убийствено, защото по целия път няма сянка. Ние ходихме преди 3 години на 11 май и беше ужасно горещо.  Tired

# 39
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Да се запиша в новата тема и да поискам съвет. Следващата седмица ни идват гости от Германия - дългогодишни семейни приятели, любители планинари. Познават отлично България, водили сме ги на Рилския манастир, в Копривщица, на морето, на Боровец и сега съм в чуденка къде да отскочим за кратки еднодневни дестинации през уикенда (че сме и на работа през седмицата). Едната ще е Трънското ждрело. Ще съм благодарна на помощ и идеи. Базирани сме в София. Hug

# 40
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Вчера съвсем неочаквано се сдобихме д още един печат - от гр. Елена. Ходим там постоянно, защото купуваме сирене, масло и кашкавал от местната мандра, но до печат все не стигахме...та вчера бяхме мобилни с мотора...ако имате път натам, отбийте се - уникално красиво е, а Балканът сега е прелестен.
Музейният комплекс включва освен Даскалоливницата и две църкви, в които вчера влязохме - "Св. Никола" и "Успение Богородично".
Първата е вкопана в земята и е най-красиво изографисаната черква, в която съм влизала/а съм влизала в доста" - голяма еднокорабна, няма местенце неизписано, включително и огромните греди. Строена е за първи път през 16 в, впоследствия два пъти опожарявана от кърджалиите. В сегашния си вид е от 1804 г. Стените са каменни, дебели 1 м.  Стенописаните са уникални, обявени за паметник на културата. Уредникът ни изнесе беседа, пусна ни църковна музика, за да усетим невероятната акустика, дължаща се на зазиданите в стените гърнета. Тъй като не е действаща, а музей, успях и за първи път да вляза в олтара Flutter.
До нея е "Успение Богородично" - огромен храм, при влизането на руските войски е бил 3-ия по големина в страната. Жената е изключително приятен събеседник, ако не бързахме, можехме да говорим с часове. Този храм също е строен по време на турското робство - само за две години - 1836-38, но е толкова голям, тъй като  еленчани го откупили от султана. Недалеч имало стара крепост - Калето, където хората охранявали градчето от кърджалиите. За да не се настани там турски гарнизон, те я съборили, пренесли материала и с него построили черквата.
Иконостасът е изгорял и на новият, от около 1924-та година иконите впечатляват с невероятната си одухотвореност и живи образи - нищо общо с общоприетия мъченически вид. Веднага грабават небесносините очи на младенеца - много рядко срещани, обикновено го рисуват тъмноок.
За съжаление тръгнахме без предварителна подготовка и съответно без фотоапарат, но така или иначе пак ще ходим този път ще снима.

Това са снимки от нета, за да добиете представа - двете черкви, на преден план вкопаната "Св. Никола":


Стенопис:


Тук можете да ги разгледате подробно:http://gallery.mitov.org/displayimage.php?pos=-3121

Храм "Успение Богородично":


Извинявам се, че съм толкова подробна, но съм силно впечатлена - от духовносттта и родолюбието в онези страшни години и от липсата на такива днес...

# 41
  • Мнения: 1 321
Привет и един запис и от мен.. Hug  bouquet

# 42
  • БГ
  • Мнения: 1 162
Люлин, чудесен филм,    Peace   незнам защо обаче не успях да се справя със субтитрите?

mari_eta, информацията ти за Елена и околността ще ми бъде от полза, в края на м.юни имаме плануван уикенд в ханче Боаза.   Peace

# 43
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Запис и от мен Simple Smile

# 44
  • гр.София
  • Мнения: 233
Запис и от мен!
С последните ни два печата от Мелник и Рупите ни станаха 26.

 

Общи условия

Активация на акаунт