Разкажи ми за Китай

  • 18 229
  • 133
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 11 607
Признавам си,че откак гледах за 1 път снимките на Пина не мога да си събера мислите за Китай.....А сега и разказ има..........И още повече, и още повече черна завист се настанява в душата ми......Пина, само едно ти желая - много дестинации да са пред теб и все така да ни радваш в текст и картинка! Hug

Завиждам ви на всички за впечатленията и всичко, което сте видели!!!!!!! Heart Eyes
Само ще следя и ще въздишам в темата.......

# 46
  • Мнения: 6 355
Свастиката е древен символ. Символизира Слънцето и носи щастие. В археологическия музей в София също има изложени предмети, декорирани със свастики. Simple Smile

# 47
  • Мнения: 11 747
Ето една статия за свастиката

http://thirdreich.boinaslava.net/dopylninfo/Svastika.htm

Маме, ти май не видя коментара ми във Фейсбук за картичката?
И сърдечно благодаря за пожеланията!

# 48
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Впечатлена съм от свастиката! Хем знам защо е по дрехите и по Буда , хем се стряскам всеки път, като я срещна... И в музеи съм я срещала, и у дома на хладилника я имам ( от Музея на анадолските цивилизации) , и пак...

Хонконг е мястото, на което искам да умра. Или поне да се пенсионирам и да живея там на дърти години, Това е най-еклектичния град , в който  съм се чувствала на мястото си и съм сигурна,че ще ти хареса! И що пък да не отидеш? God acts in invisible ways.
Тази е една от най-високите сгради в света. От скоростния влак слизаш, излизаш отвън и тя хоп - пред теб! И тъй като бях маса ошашкана, просто я снимах, даже на части я снимах и после четох какво съм снимала. Барем да ме беше снимал някой до нея...



и летището те изпраща с орхидеи...

# 49
  • Мнения: 11 747
Ех, тези орхидеи! И в Тайланд по летищата беше пълно с орхидеи.

Като казваш еклектичен и се сещам, че не споменах, че в Шанхай посетихме и френския квартал (концесия), но и от там нямам никакви снимки. Все едно си в Париж. Изобщо квартала Бунд, който е европейски квартал - не съм търсила инфо, само от екскурзовода - има френска, австрийска, швейцарска, японска концесия, и още имаше. Къщите на някогашните богати търговци сега са банки и хотели. Та така старите европейски къщи са на една пряка от Чайна таун (много странно в китайски град да има квартал, който се казва 'китайски квартал'  Thinking ) с типичната архитектура и колорит и само от другата страна на реката е космическия Пудонг.

Много ми харесва Хонк Конг от снимките!

И други се стряскат от свастики. В Сиан пред въпросния огромен Буда, със свастика на гърдите, помолих екскурзоводката- преводачка да попита местния екскурзовод да каже нещо за нея, а тя побърза да каже, че това не била свастика, защото била обърната и не искаше да го прави на въпрос  Thinking  В Шанхай, обаче, като видя момчето, че снимам снимката от стената и сам започна да разказва, че Хитлер е пращал експедиция в Тибет.

# 50
  • Мнения: 119
На Аерофлот зависи къде ги гледаш. Гледах и аз в два сайта и единият даваше с 300 евро по- висока цена от другият. Не е такава скъпотия с Аерофлот, даже с тях най- евтино видях аз. Пък и тур оператора не ще се прекара с такива цени.
Иначе Аерофлот не е чак такъв кошмар, какъвто предположих, че ще е, съдейки по коментари във форума. Прилични са.
В цял Китай тоалетните са много гадни! Само в Ориенталската перла и Отварачката имаше чисти, хубави и модерни тоалетни. Всичко друго е теснотия, клекала, мръсотия, мизерия...........  Confused На жп гарата в Пекин имаше две мивки с гореща вода и отделно две мивки със студена вода  Thinking

Сравнявах цените през http://matrix.itasoftware.com/ .
С тоалетни след Индия вече нищо не може да ме уплаши  Laughing


angelina.bgk какви са тия печати на визите нали няма визи за Хонгконг  или то върху китайските визи ? Cry
pina , спрямо Китай в Тайланд по-лесно ли е човек да се оправя с английски ?  Laughing

Последна редакция: вт, 29 май 2012, 22:58 от mallkata

# 51
  • София
  • Мнения: 1 951
В цял Китай тоалетните са много гадни! Само в Ориенталската перла и Отварачката имаше чисти, хубави и модерни тоалетни. Всичко друго е теснотия, клекала, мръсотия, мизерия...........  Confused На жп гарата в Пекин имаше две мивки с гореща вода и отделно две мивки със студена вода  Thinking
Ама пък безплатни  Mr. Green

# 52
  • Варна
  • Мнения: 3 956
Интересно е да се чете колко малко познаваме и осъзнаваме света.Трудно осъзнаваме ,че доста повече хора пишат с йероглифи отколкото на латиница.Из Китай много рядко,чат пат се вижда надпис на латиница или вилици в ресторант.А колко дублиращи надписи с йероглифи или клечки в  ресторанти из градовете на Европа и Америките.Не съзнаваме че Китай е по голям от Европа и Америките взети заедно Simple SmileSimple SmileSimple Smile . За нас е невероятно как тахните таксиджий или реципционистки не знаят английски и не разбират латиница,без да осъзнаваме ,че и нашите таксиджий и реципционистки не знаят и 1 йероглиф и нито една китайска дума при условие че китайскоговорящите и пишещи са много повече от английскоговорящите и пишещи.Трудно е да осъзнаем че навътре из Китай може и със седмици да не срещнеш и един който да разбира какъвто и да е друг език.Те например нормално приемат,че не ги разбираш когато ти говорят,защото и те самите често не се разбират помежду си говорейки на стотина езика ,но са искрено изумени когато не разбираш това което са ти написали.За огромна част от тях дори е непонятно, че съществуват и други азбуки.

# 53
  • Мнения: 119
Aми предполагам изненадата е основно от това , че много други азиатци като корейци или японци например в голям процент говорят английски и човек тръгва с някаква подобна представа и за Китай Simple Smile
Скоро в Индия англичани пътуващи сами ни разказваха , че е много лесна за пътуване , защото идваха след месец в Китай и там никой не говорил английски . Когато разбраха откъде съм казаха - "В България също много не говорят" Simple Smile . Първо малко се жегнах , но след минута осъзнах , че са прави.
Може би сме едни от европейците които са най-зле с езиците и извън тези с езикови гимназии и малък процент други сме пълна дупка.

# 54
  • Мнения: 11 747
О, аз твърде добре осъзнавам и го коментирах в къщи, но не съм го написала тук. Китай е необятен, Китай е икономически взрив. В Китай можеш да се развиваш до безкрай - за какво ти е английски?! Някъде четох, че наричат Шанхай 'четириглавия дракон на китайската икономика' - леле как звучи само!  Rolling Eyes  Може би един ден и ние ще започнем да ползваме йероглифите, вместо латиницата. И все пак, Китай все още не е успял да преобърне света. Един ден, може би, но засега света е американски. Само около жп гарата на Шанхай имаше 10 Мак Доналдс-а, в целия град са стотици.

mallkata, аз в Япония не съм била, но в темата от 'Родители в чужбина' - 'Япония' се твърди, че изобщо не говорят английски японците. Това е един мит. Имаме близък приятел, който живя в Токио година и половина и е на съвсем същото мнение.

В Тайланд положението с английския е същото, но там западняците са в пъти повече от колкото в Китай и много са свикнали с тях.


Допълвам, че когато искаш да правиш туризъм се налага рецепционистите и таксиметровите шофьори (да речем) да говорят и чужди езици. Както трябва и летища и магистрали (у нас). В Китай се справят.

# 55
  • Мнения: 5
Страхотна тема!  Много се вълнувам като ви чета. Моята дъщеря заминава от 25.07 до 03.08  на фестивал  в Китай град Тайджан / може да не съм го написала правилно/  Ще летят с катарски авиолиний , хиляда сто и няколко лева в двете посоки всичко. Нямам представа колко часа е полета , но като гледам има 6 ч. часова разлика.
 
Разказвайте още , какво  сте си купили от там , какви са цените и още и още.......

# 56
  • Мнения: 2 241
Ето малко снимки на мъж ми от Китай

Hong Kong


Guangzhou


Пак там


Това ако не се лъжа беше операта в Guangzhou




Shenzhen


Крокодил  Mr. Green






# 57
  • Мнения: 11 747
Сега имаше 5 часова разлика. Целия Китай е една часова зона и затова така.

Мислех си да напиша какви митове за Китай се развенчаха в моите очи, но се притеснявам, че ще се окажа не съвсем права и някой ще ме опровергае. Ще взема да го направя с уговорката, че това е личното ми впечатление и не претендирам за всеобхватност.

Един от митовете е, че в Китай е евтино. Имат маса молове с всички възможни световни марки и там цените са точно такива, каквито са в България - които вериги имат магазини. Отнася се и за техниката. Евтини са само ментетата, като поръчани по нета пак идват по- евтино, отколкото да си ги купиш там. Те обявяват много високи цени, безумно високи и трябва да се пазариш до дупка. Нормалната цена идва ако постигнеш 1/4 от първоначално обявената и това пак не е кой знае колко на сметка, просто е нормална цена. На няколко пъти се случва някой да купи нещо спазарявайки се на 1/3 или 1/4 от цената и на друго място да го види същото на по- ниска цена. Аз така пазарих една червена чинийка дърворезба от Китайската стена, като първоначалната цена беше 360 юана. С голям зор стигнах до 160 юана и ми се видя скъпа и не я купих. После в центъра на Пекин същата ми я обявиха за 150 юана, като се очакваше да почне пазарлъка. Като цяло туристите са все прекарани.
Пари се сменят в банка или в по- луксозните хотели има на рецепцията. Фиксинга е еднакъ в цялата страна и на всички места - държавен е. На летището не сменяйте - има огромна комисионна. На другите места няма комисионна. В банка става много бавно - 30- 40мин, може и час да отиде - попълва се много документация. В София могат да се купят китайски юани, но внимавайте. Една фалшива банкнота от 100 юана се появи при нас пристигнала от София, ама сякаш се учудих аз, от банката да дадат фалшива пара  Thinking

Диамантче , супер!

# 58
  • Мнения: 2 241
Пина, това с обмяната на валутата ме подсеща, че малко след като мъж ми се върна от Китай му "хакнаха" картата и бяха изтеглили около 400 лв. и това при положение, че само 1-2 пъти е теглил от банкомат на China bank. То тези неща навсякъде стават, но все пак...
Той имаше други впечатления за цените, но пък беше там с местни жители и вероятно за това.
Иначе относно храната- много му харесала. Каза, че се яде изключително и само прясна, предимно морска храна, която е много евтина както в магазините, така и в ресторантите. Единствено ресторантите с европейска кухня били скъпи и в тях ходели предимно по-богатите китайци.

Едит. Беше донесъл едни вакуумирани водорасли и разни други идиотщини. Бяха с много интересен вкус. Не можеше да се сравни с нищо познато. Съвсем непознати вкусове за нас.

# 59
  • Мнения: 11 747
Той е бил в тропика, затова е ял морска храна  Simple Smile В Пекин и Сиан няма и помен от нея, в Шанхай вече има, ама пак не видях толкова, както беше в Тайланд, примерно, там се изхранваха само с морска храна.

Общи условия

Активация на акаунт