Разкажи ми за Китай

  • 18 230
  • 133
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 747
От нетърпение пускам темата сега, макар че не съм готова нито със снимките, нито имам готовност да разкажа в няколко абзаца какво видях, какво ме развълнува и какво ще запомня. Видях, че има интерес, други също се готвят за там, трети наскоро са били. Надявам се всеки да сподели или да попита, а актуална тема за Китай в подфорума няма. Докато аз си оформя мислите в главата - заповядайте!

# 1
  • Мнения: 11 747
Небето над Румъния (предполагам)



и крилото на новия Embraer на България ер  Simple Smile



терминал F на летище Шереметиево

Airbus летим за Пекин



Пекин

Ламаисткия храм

           


# 2
  • Мнения: 11 747
Гнездото



видях го и отблизо, от всички страни - невероятно съоръжение. Също водния куб, но не можах да го снимам така, че да стане смислена снимка

сладки картофи по улиците на Пекин



още храна по улиците на Пекин

 

а в парка танцуват танго



и играят тай чи



паркинг за колелета


# 3
  • Мнения: 2 241
Още, още, ощеее  Heart Eyes

# 4
  • Мнения: 119
pina като се захване с нещо ще го разнищи докрай така , че аз няма да давам зор Simple Smile
Добре дошла  Hug

# 5
  • Мнения: 11 747
още от улиците на Пекин

 

гледката от прозореца на хотелската ми стая - the real China  Mr. Green  скрито беше и не се виждаше от никъде другаде

 

возихме се на рикша в квартала Хутонг

     

Великата китайска стена

   

площад Тянанмън

 

ужасно е трудно да бъде сниман! Толкова е просторен и безкраен, че няма от къде на къде да го хванеш, как да го завъртиш, че да се получи информативна снимка. Просто хора и хора. И там - Забраненият град



край него фотосесии правят и младоженци



Диамантче, mallkata, радвам се, че темата вече има и други участници освен мен!  Laughing


Последна редакция: пн, 28 май 2012, 15:17 от pina

# 6
  • София
  • Мнения: 1 951
Хайде, Pina, кажи хареса ли ти Китай? Надявам се, че не си имала проблеми със закъснели самолети и си се ориентирала на Шереметиево. Как беше в спалния вагон между Пекин и Сиан?
Разказвай, много ми е интересно да сравня как е било при теб. Praynig

# 7
  • Мнения: 11 747
Пътят на душата (нещо като предверие на Гробниците на императорите от династията Мин, ако правилно съм разбрала  Embarassed срам не срам, нямах време да се подготвя и някои неща са ми мъгла, на място не може да се разчита на пълна и точна информация от екскурзоводи, поне от моя опит се доказва, че изобщо не може да се разчита. Тепърва ще чета и ще си доизяснявам доста неща. Това не повлиява на емоциите, които бушуваха в мен по време на преживяването ми Китай)



Гробниците

   

негово величество



Небесния храм - той е кръгъл, защото в древността в Китай небето се е смятало за кръг, а земята за квадрат. Всички други храмове и дворци са правоъгълници, само този храм е кръгъл - всъщност това е цял комплекс с много постройки, както и всичко останало, което показвам.

         

центърът на света



Летния императорски дворец

   

той е на огромна територия, впрочем като всичко друго в Китай. Обичат огромните неща! Има езера, канали, градини, много постройки... Аз не обичам да снимам и само няколко кадъра на детайли, които по никакъв начин не пресъздават атмосферата и реалността.

dechy, никакви закъснения на нито един полет! Мисля, че за първи път ми се случва  Thinking Винаги поне с 40мин съм чакала закъснение. На Шереметиево не само се оправям, ами съм като удома си там  Laughing Е, само терминал F, на другите терминали нямах работа.
Общото ми впечатление е много добро! Т. е. хареса ми Китай и то много, макар впечатленията от едно такова място да не могат да се изразят с едното харесване. Те са много по- бурни и всеобхватни емоции от най- висок до най- нисък регистър  Simple Smile Аз съм вече захитряла и на прима виста никакъв културен шок не изпитах, но последните дни вече ми дойдоха вповече и бях на ръба да убивам поне един китаец  Joy  ама те са много, никаква полза нямаше да има  Laughing
Спалния вагон мина добре  Simple Smile Спах! Взех си почти душ в почти банята  Laughing Бяхме само българи в купето, макар и смесено мъже/ жени, както се и знаеше, че ще бъде. Теснотия, ама поне лежиш и не ти отичат краката, за разлика от самолетите - да му се невиди и теснотия  Confused

# 8
  • София
  • Мнения: 1 951
dechy, никакви закъснения на нито един полет! Мисля, че за първи път ми се случва  Thinking Винаги поне с 40мин съм чакала закъснение. На Шереметиево не само се оправям, ами съм като удома си там  Laughing Е, само терминал F, на другите терминали нямах работа.
Общото ми впечатление е много добро! Т. е. хареса ми Китай и то много, макар впечатленията от едно такова място да не могат да се изразят с едното харесване. Те са много по- бурни и всеобхватни емоции от най- висок до най- нисък регистър  Simple Smile Аз съм вече захитряла и на прима виста никакъв културен шок не изпитах, но последните дни вече ми дойдоха вповече и бях на ръба да убивам поне един китаец  Joy  ама те са много, никаква полза нямаше да има  Laughing
Спалния вагон мина добре  Simple Smile Спах! Взех си почти душ в почти банята  Laughing Бяхме само българи в купето, макар и смесено мъже/ жени, както се и знаеше, че ще бъде. Теснотия, ама поне лежиш и не ти отичат краката, за разлика от самолетите - да му се невиди и теснотия  Confused
Ха-ха, много ми хареса това дето ще убиваш китайци... Аз пък изпитах културния шок веднага, а за езиковата бариера да не говорим. Май ти разказах случката с шофьора на такси в Шанхай. На мен китайската храна ми дойде в повече по едно време. След всички китайски манджи, които погълнах и ми сервираха даже и на закуска, ядох най-вкусните, топли кексчета в едно Starbucks coffee в Шанхай. На Шереметиево навръщане се почувствах наистина като у дома си - едно такова родно и европейско...
Но иначе преживяването си струва определено.

# 9
  • Мнения: 11 747
Не, не си ми разказала за таксито в Шанхай?! Аз такси не ползвах, но се сборих с метрото  Simple Smile  с още една жена - други желаещи нямаше, но тя разчиташе изцяло на мен и много се притесняваше да не се изгубим безвъзвратно  Laughing Не се изгубихме  Laughing  Хотела ни беше до жп гарата на Шанхай и от там с прекачване от линия №1 на линия №2 ходихме първо до квартал Пудонг, защото аз исках да се кача на SWFC (отварачката) - някой нарича ли го така или само в нашата група излезе?  Simple Smile  Посещението му не беше включено в програмата, а аз много исках да се кача на 100-я етаж и затова ходих сама. Жената с мен губи време в близкия мол, който бил на 11 етажа (повечето под земята) и на огромна територия. Аз него не можах да посетя - нямаше време. После заедно пак с метрото до Нанжинг Лу - там повървяхме, понапазарувахме (сумати боклуци домъкнах  Confused ) и отново с метрото се прибрахме. Много е яко как никой не говори английски. Още по- яко е как много хора, включително млади, не четат латиница  Shocked 

Отварачката

   


и гледката от нея

 

Храната и мен ме събори... И аз на връщане почувствах Шереметиево като роден дом  Laughing

# 10
  • София
  • Мнения: 1 951
Очудих се на какво викаш отварячката. Май не съм чувала така да наричат най-високата сграда или пък не съм го разбрала на руски... Simple Smile Не сме се качвали на нея. Ние самостоятелно ходихме с такси до Океанариума, който е пак в този район около телевизионната кула. На отиване добре - екскурзоводът ни написа на лист на китайски името на Океанариума и нямахме никакви проблеми, но на връщане първо установихме, че таксита се вземат от специални стоянки и се редихме на опашка. След като дойде нашия ред показахме на шофьора визитката на хотела с карта на района около него, той 10 мин. я гледа, отвори 1 голяма карта, говори ни нещо на китайски, ние на него на английски и съответно накрая с жестове се изясни, че той не знае къде да ни закара. А хотела е Holiday inn. То вярно, че има доста от тази верига в Шанхай, но все пак и карта на района имаше. Добре, че успях да спра бързо второ такси, без да се редим на опашката и започна ново взиране във визитката на хотела, последва разговор по телефона и май нещата се наредиха. Доста треперих докато стигнем до хотела, защото по едно време шофьора се отклони от познатия ни път, но накрая все пак пристигнахме благополучно.

# 11
  • Мнения: 11 747
Вие да не сте били в същия хотел? До жп гарата, точно Holiday inn.
Затова с метрото си е най- добре!  Simple Smile

Сега гугълнах - официалния жаргон е 'отварачката за бутилки'

# 12
  • Мнения: 789
И тук да кажа, че е много внушително! Поздрави за смелостта ти да тръгнеш сама из тази "джунгла"  Simple Smile Hug

# 13
  • Мнения: 119
pina , това в Пекин и Шнахай смог ли е или просто беше дъждовно ?
Аз съм чела из пътеводителите  ,че май и октомври са най-добрите месеци за Китай , но малко мрачничко си изглежда Grinning
Хванахте ли някой от големите им празници и голямото преселение  , и как бяха рапределени дните ви между отделните места ?


П.С. И аз съм го чувала като "отварачката" по разни научнопопулярни филмчета.

# 14
  • Мнения: 11 747
Не беше смог - мъгла. Времето беше променливо - и дъжд, и мъгла, и слънце, и жега - всичко хванахме. Всеки ден изненада, не знаеш какво да очакваш. Като цяло е топло - от 20 до 30 градуса, без да хваща огромна жега, но дали случайно, дали обичайно, доста мъгли и дъжд улучихме. В Шанхай казаха, че си било дъждовен период  Thinking  Мисля си, че трудно може най- добрия период за посещение да е еднакъв и в трите града - те са на огромно разстоения един от друг и са в различни климатични пояси. Все пак може наистина май да е подходящ месец, тъй като нито е страшен студ, нито нетърпима жега, а като цяло там климата е суров. И адски студове и адски жеги...

Не сме хващали празници или поне не сме разбрали за такива. Бяхме 3 дни в Пекин, 2 дни в Сиан и 3 дни в Шанхай. Утре ще продължа със снимките и евентуално ще напиша малко повече.

# 15
  • София
  • Мнения: 1 951
Вие да не сте били в същия хотел? До жп гарата, точно Holiday inn.
Затова с метрото си е най- добре!  Simple Smile

Сега гугълнах - официалния жаргон е 'отварачката за бутилки'
Нашият Holiday inn не беше до гарата, доста далеч беше от нея. Беше близо до един мост със златни статуи. Аз поне от обиколките из Шанхай преброих 5-6 хотела от тази верига. Сигурно са доста повече.
На нас навсякъде ни повтаряха, че сме дошли в най-подходящия за екскурзии период и че сега е пълно с туристи. Но наистина времето имаше от всичко - в Пекин студеничко и даже валя на Китайската стена дребен дъждец, в Лоян и Сиан жега, в Шанхай първия ден хладно и ветровито, а на втория доста топло.
Аз съм чела, че слънцето никога не се показва над Пекин заради смог, дори и лятото. Ние не го видяхме, но за 2 дни не е много показателно.

Последна редакция: пн, 28 май 2012, 20:28 от dechy

# 16
  • Мнения: 11 747
И нашата местна екскурзоводка каза, че в Пекин винаги има нещо като мараня, от влагата ли било... не разбрах. Първия ден така беше, но втория си печеше ясно слънце, третия ден вече беше мрачно, но топло. На 30 градуса бяхме ние в Пекин. В Сиан ни посрещна дъжд, после се стопли и там. В Шанхай хванахме цял ден дъжд, после топло, но облачно, а накрая и топло и слънчево.

# 17
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 587
Страхотна тема, направо съм ей така  #Crazy
Пине, много се радвам че си изживяла такава приказка - ще ти остане спомен за цял живот, то е ясно  Hug Hug Hug Пък и каква си сладкодумна и "сладкоснима" направо е кеф да чете и гледа човек  Crazy

Бъди така добра и чисто практически сподели, че аз не съм на ясно - как организира това пътешествие и защо точно Китай си избра  Mr. Green

# 18
  • Мнения: 11 747
Шебече, аз не съм организирала нищо, просто се записах в Оданс, което по- късно се оказа грешка. Те отмениха пътуването, защото имало записани само 9 човека и ме прехвърлиха към 2М-ко, които също са имали записани 8 човека, но 3-ма от Оданс и станахме 11. Оказа се, че Оданс не са правили такова пътуване самостоятелно досега и е било първи опит, сякаш са се уплашили  Thinking  По- важното е, че програмата се промени, а още по- важното, че мен ме бяха забравили и никой не се обади да ми каже. Аз звънях, а те ми повтаряха, че ще ми се обадят, да чакам. Така и никой не се обади и аз отидох в офиса им, където вече щяха да ми връщат парите, но след цял ден разговори, обяснения, телефони между различни офиси, агенции и прочие, все пак получих надежда, че ще пътувам. Оказа се, че на следващия ден сутринта е последната възможност да се подадат документи за виза, но посолството е в София, аз съм във Варна... по нощния автобус пратиха снимката и паспорта ми - беше много нервно и притеснително. Няколко нощи не спах, въртях се. Малко ми олекна, като разбрах, че са ми приели документите, тъй като от агенцията ми внушиха, че има огромна вероятност да ги върнат, тъй като се подават точно 7 дни преди пътуването, а точно толкова е срока за вадене на виза. После се притесних, че съм омотала адреса (попълвах дълъг въпросник). Тръгнах от Варна със свито сърце, но по пътя ми звъннаха, че са ми взели паспорта и имам виза  Simple Smile  Накараха ме и да доплащам едни неприятни суми, защото ми купували самолетния билет в последния момент... сякаш аз съм виновна за това...

Защо Китай - от много години мечтая да видя целия свят. Имам приоритетни дестинации, но дори техния списък е предълъг. Азия ме влече - любопитна ми е. Сякаш повече клонях към Виетнам, Камбоджа или поне Индонезия, но в този сезон вече нямаше оферти за там. Търсех с агенция, тъй като тръгвам сама и ако не съм с група това означава, че ще съм напълно сама. Мисля, че бих се справила и това не ме притеснява, но се чувствам освен сама и самотна и затова предпочитам да има някакви хора около мен. В случая 11 човека група е доста лековато и не се усещаше никаква тромавост.
Исках да направя далечно и впечатляващо пътуване. Китай предлага знаменити паметници на древността, както и съвременни мегаструктури - какво повече ми трябва. Представях си го нещо като Тайланд (понеже само него съм виждала в Далечния Изток), но с няколко небостъргача повече. Оказа се, че между Тайланд и Китай общото е само това, че и двете са в Азия. Дори расово хората имат доста големи разлики, да не говорим за климат, природа. Китай ми се видя в пъти по- цивилизован, чист и подреден от Тайланд. Дори китайксата храна е доста по- приемлива и позната, ако я сравняваме с тайландската, която е значително по- миризлива, по- люта и с по- безумни съставки. Пристигайки в Пекин ми се видя толкова европейско, че даже изпитах леко разочарование. Както вече писах, до края културния шок успя да ме раздруса. Това, което ми изплува в съзнанието като основен отличителен белег за Китай е - голямо. Там всичко е голямо. И булевардите, и моловете, и дворците, и храмовете, и гробниците, и градовете, и кръстовищата, и жп гарите, и летищата, и хотелите... Не е просто голямо, огромно е!

# 19
  • Мнения: 14
Запис и от мен. С интерес прочетох цялата тема. Много увлекателно си го написала. Ще чакам с нетърпение още инфо и снимки. Пожелавам ти още много екзотични екскурзии по целия свят

# 20
  • Мнения: 11 747
Малко снимки от Сиан, който е горе- долу провинциален град, във вътрешността на страната и не е бил посещаван от туристи до откриването и популяризирането на Теракотената армия. Някъде четох 4 милиона жители, на място ни казаха 8 млн. В последните години Китай се урбанизира със завидна скорост и било на път да се превърне в проблем - на село нямало кой да върши селскостопанската работа. Всеки търсия удбония, по- лек и по- доходоносен живот в града.




гледка от прозореца на хотелската стая



гледка от кулата на барабана



мол в провинциалния град



асансьора на хотела, който няма 13-ти етаж (и в Тайланд бяха без 13-ти етаж и без 13-то гише на чекинга на летището в Банкок)



Голямата пагода на дивата гъска





Малката пагода на дивата гъска

 


mimi_tincheva, благодаря!  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 11 747
Теракотената армия е открита случайно от двама братя, които копаели за кладенец. В деня на нашето посещение в комплекса гостуваше единият от тези двама братя, който вече е на 80 и няколко години. В книжарницата продаваха книжки за Теракотената армия и който си купи, той даваше автограф. Снимането беше забранено.
Теракотената армия представлява 6000 армия от генерали, пехотинци, стрелци и кавалерия, като всеки един войник е с различно лице - говори се, че селяни от околията са позирали, за да бъдат войниците като истински. Тази армия е трябвало да служи на императова в отвъдното, но е била начупена. В момента са възстановени едва 1000 войници от всичките 6000. Работи се.

       

Войниците са били оцветени, но при изваждането им от земята цветовете са изчезнали.


Мюсюлманския квартал в Сиан (пазар)

               


Танг династи шоу  - препоръчвам го на всеки, който попадне в Сиан. Красиво, ефирно, пищно, изящно. Хубава музика, танци, мултимедия в продължение на един час.

       

# 22
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Пине, дай малко логистика Simple Smile .Разбирам,че сте летели  с "Аерофлот" - как са като цени ( ако не е много нахално да питам)? Как беше организирано джиткането на групата?  С български екскурзовод ли бяхте? (и изобщо , как можа да позволиш на Пинов да остане тук ! Не го ли е яд сега? Simple Smile

Аз дори и само заради теракотената армия бих си била шута до Сиан!

# 23
  • Мнения: 131
Страхотни снимки,припомних си нашата ексукрзия по същия маршрут през 2010 година,само че ние ходихме и на Експото тогава,може да пусна снимки от там довечера  Grinning

# 24
  • Мнения: 11 747
Тъй като плащах пакет, не са ми давали цените на самолетните билети, но в сайта на Аерофлот всичко се вижда. Избора е богат - 3 пъти на ден, всеки ден, има полет Шанхай - Москва, после от Москва май пак 3 пъти или 2 пъти ли бяха има до София. До Пекин е същата работа. Ние летяхме все с нощни полети, че в сайта се вижда, че са най- евтини. И доста евтини ми се видяха, ама сега да не излъжа, няма да пиша цифри.
От Пекин до Сиан пътувахме с нощен влак, спален вагон, 4 легла. Чисто е, има екстри - като собствен телевизор за всеки, но е супер тясно. Пътува се около 11 часа, мисля. От Сиан до Шанхай летяхме със самолет на китайски авиолинии. Те бяха 3 различни китайски. Ние трябваше да летим около 9 часа сутринта, но явно самолета беше останал с малко пътници и го отмениха, та пътувахме с някакъв около 7ч. и на таблото беше изписано, че са 3 полета, които се изпълняват съвместно. Помня, че едните бяха Шанхайски авиолинии, така че на техния сайт би могло да се потърси по- конкретна информация. Даваха за ядене едно наситено лилаво нещо, което приличаше на повърнат ориз и не беше нито сладко, нито солено. Напълно неподправено.

За Теракотената армия  -  гледала бях филм по Нешънъл джеографик за нея, но без особено внимание. Не можа да ме спечели. Щом разбрах, че ще я виждам на живо, потърсих впечатления от хора, които са я посетили. Оказа се, че масово се харесва и буди възхищение. Мен не можа да ме грабне първосигнално. Сигурно съм пън, но не ме развълнува. Странното е, че в този момент, от вкъщи, вече я оценявам по друг начин. Кутията с теракотени войничета, които си купих от там, от евтините, дето ги правят селяните, в момента ми е може би най- милия сувенир, който си донесох. Много си го ценя и ми е по- истински от тези, които произвеждат във фабриката и са с по- високо качество и по- висока цена.

Имахме екскурзовод- преводач от България. Нейната работа наистина беше само превод. На място си има местни екскурзоводи, които изцяло се занимават с организацията и те прехвърлят от един на друг - от единия град те изпращат, в другия те посрещат. Има и свободно време, в което можеш да правиш каквото си искаш.
Навсякъде ни движеха с микробус. Не много приятно беше, че ни водеха на вечеря групово, защото вечерите бяха платени от тук. Слагаха ни всички на обща маса. В крайна сметка си прекарахме добре, разбирахме се, шегувахме се, но все пак ако не ти допадне групата да трябва да се храниш с тях 8 вечери  Thinking

Да допълня, че на Аерофлот полетите идват така, че са с престой по около 2.30ч - 3ч. на Шереметиево, което е общо взето идеалния вариант. Също много хубаво е, че всичките 4 полета пристигаха и излитаха все от терминал F на Шереметиево и не се налагат разходки по другите терминали, което си е голямо удобство.

Последно допълвам, че хотела ни в Шанхай стана ясно, че стая за двама на вечер е с цена 90лв. Не беше с добра локация - жп гарата не е на удобно място, май  Thinking  а и наоколо е мизерия, но пък самите стаи са хубави и евтини ми се виждат. Закуската е бедна и само китайска, ама... И 'вилицата беше заета'  -   На тръгване някой от групата разказа виц за европейци в Китай, на които в ресторант им дали само клечки. Те поискали вилици. Персонала взел да се споглежда, да се суети и накрая им казали, че вилицата е заета. Та то това се оказа почти реалност. Само в един ресторант (всяка вечер бяхме задължително в различни ресторанти) имаше вилици на масата, освен клечки (това беше на Танг династи шоу, понеже там бяха само туристи). Другите вечери бяхме в ресторанти, където се хранеха и местни или само местни, та си беше с клечки и вилица се получаваше с дълги уговорки. Та на закуската в Шанхай и с уговорки нямаше едната сутрин.

kremi7, пусни снимки, нека темата да се напълни с различни впечатления!

# 25
  • Мнения: 11 747
Малко снимки от Шанхай и приключвам с картинките


Нанжинг Лу

   

и в слънце

   

по улиците



сградата, която е била преместена, за да се построи кръстовище



храма на Нефритения Буда

   

миризливия плод





квартала Пудонг



Ориенталската перла



прозрачния под на Ориенталската перла

 

 

асансьора на Отварачката, показва височината на 95-я етаж





# 26
  • София
  • Мнения: 1 951
Аз мога да дам информация колко струваха нашите билети от Аерофлот сумарно София - Москва - Пекин  и Шанхай - Москва - София, цената беше 580 Евро, вкл. лет. такси. Но цените нарастваха с намаляване на времето до полета. Нашите май ги платихме около месец - месец и половина преди полета. Два-три месеца по-рано цената беше под 500 Евро. При нас се плащаше отделно екскурзията и отделно самолетните билети. Като цената на екскурзията беше фиксирана, а на билетите варираше според периода на закупуване. Така е по-прозрачно някак и по-приемливо.
Билетите за влаковете в Китай също ни ги дадоха. Най-скъпият между Сиан и Шанхай беше около 100лв.
И аз не бих казала, че Теракотената армия ме впечатли много. Може би тези зали, в които са разположени войните не са най-подходящия начин за представянето й. Не знам какво съм си представяла, но не беше точно това.
pina, теб какво те грабна най-много в Китай?
За мен това определено бяха пещерите Лонмен - Вратата на дракона в Лоян.
При нас вилици никъде не липсваха като се замисля, а европейска закуска нямаше само в хотела в Пекин. В другите хотели наистина беше доста бедна европейската храна, но все пак я имаше.

# 27
  • Мнения: 11 747
pina, теб какво те грабна най-много в Китай?

Може би Шанхай като комплексно изживяване  Thinking Великата стена също много. На снимките не излезе така, както я видях на живо. Понеже се катерих доста, а то е много трудно и с такова задоволство стигах до първата кула, втората кула... Отгоре каква невероятна гледка се откриваше към стената която пълзи и пълзи по хребетите.

Теракотените воини мисля, че не са разположени в тези зали, така да се каже, а са си там, където са били намерени. Навесите са сложени само да запазват от атмосферни влияния. И на мен ми стои като някакъв хангар  Thinking  явно е с цел да е лека конструкция и да не строят/ копаят около тях, за да си спестят вибрациите, които ги рушат. Някак неуютно е, като производствена зона, няма атмосферата на старина.

# 28
  • Мнения: 119
Изтрито.

Последна редакция: вт, 29 май 2012, 14:57 от mallkata

# 29
  • Мнения: 119
Стигна ли времето в Шанхай за Suzhou или Hangzhou ?

Ей това нещо много ме беше впечатлило преди време :

http://www.youtube.com/watch?v=oEcPJRiRaT4

P.S. Сега проверих произволни дати за София-Пекин/Шанхай-София

За след седмица :
Qatar 543 eвро
Turkish 620 eвро
Aeroflot 826 евро

За началото на юли :
Qatar 546 eвро
Turkish 656 eвро
Aeroflot 786 евро

За края на септември/първата седмица на октомври:
Qatar 546 eвро
Turkish 554 eвро
Aeroflot 661 евро

 Grinning

Това което забелязвам е , че цената при катарците е почти постоянна и там няма смисъл да се резервира предварително.
При руснаците пък има най-много варианти за избор на полет.

Последна редакция: вт, 29 май 2012, 14:59 от mallkata

# 30
  • Мнения: 11 747
Нито в Суджоу, нито в Ханджоу съм отишла аз. Екскурзовода ни беше от Суджоу и каза, че със скоростен влак за един час бил от дома си в центъра на Шанхай. Доста време ще трябва да се отдели, за да стигнеш и до тях.

В Сиан има и два много свестни музея - ние ги посетихме.

Забравих да обърна внимание, след като сложих снимките на Голямата и Малката пагода на дивата гъска, че небостъргача Джин Мао (този до Отварачката) е строен с форма на пагода, една модерна и съвременна пагода.

В Шанхай посетихме и градината Ю Юан, но аз снимки от там нямам. Беше претъпкано с народ и нямах сили и желание да снимам. Градината е доста красива. Също музея им посетихме, който като за такъв голям град е гола вода, ако се сравни с европейските музеи. Не, че няма какво да се види, ама сякаш сианските бяха даже по- интересни и атрактивни.

# 31
  • Мнения: 11 747
На Аерофлот зависи къде ги гледаш. Гледах и аз в два сайта и единият даваше с 300 евро по- висока цена от другият. Не е такава скъпотия с Аерофлот, даже с тях най- евтино видях аз. Пък и тур оператора не ще се прекара с такива цени.
Иначе Аерофлот не е чак такъв кошмар, какъвто предположих, че ще е, съдейки по коментари във форума. Прилични са.
В цял Китай тоалетните са много гадни! Само в Ориенталската перла и Отварачката имаше чисти, хубави и модерни тоалетни. Всичко друго е теснотия, клекала, мръсотия, мизерия...........  Confused На жп гарата в Пекин имаше две мивки с гореща вода и отделно две мивки със студена вода  Thinking

# 32
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 587
Много благодаря и за инфото и за впечатлението, Пине  Hug Hug Hug
Нашето семейство е с традиции в позитивното отношение към далечния изток - родителите ми са живели в Япония няколко години и вкъщи е пълно с японски сувенири, снимки, картички и спомени. От там и моя интерес към тази част на света - аз повече към Корея клоня, много я обичам тая страна. Трябваше сега пролетта да ми се сбъдне най-най-голямата мечта и да мааме крачоли из Сеул, ама нещата се разминаха...Ама и на Китай не отказвам, де  Mr. Green
От толкова много филми, сайтове и преса (получавам корейски списания вкъщи всеки месец, даже едното е безплатно - мога да ив кажа как да се абонирате) вече мога да различавам корейците, от японците и китайците  Laughing Другите са ми много жълти и ги бъркам (дано не прозвучи расистки, те казват че и ние сме им трудни за различаване, което твърдо НЕ го вярвам  Laughing )

Преди време гледах в тубата клипче снимано във влака  Мъглев - на една японка, чиито блог чета. И накрая на клипчето се чува едно - И`аси майката, туй ньещо как фърчииии, ша съ залипим за прузорцити"  Joy Joy Joy Joy Joy

Много хубава тема, прекрасни снимки - изобщо радвайте ни, моля ви, пък ние ще мечтаем и ще спестяваме да гледаме след години и ние  Mr. Green

# 33
  • Мнения: 11 747
Ха- ха- ха   Joy      Ееееех, аз на Маглев не можах да се кача  Sad  Оф... То и на Джин Мао не можах, ама айде там 2 от 3 направих, да речем, че се повтаря и не е толкова важно, ама...

# 34
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Ох, очаквах го момента с тоалетните . Mr. Green
Аз специално проблем с приборите не съм имала, водиха ни в типично китайска закусвалня, с мушамички по масите, едно такова мило ....сложиха ни да седнем и веднага донесоха вилици и си взеха пръчките! Но няма да се уморя да разказвам за пилешката супа, от която изскочи крак и за рибата, която беше сготвена цяла - по-гадно изглежда, отколкото звучи, знам.
Аз мога да сложа снимки от Хонг Конг и от Шенжен , ако искате.
Скрит текст:
В Китай получих първата си ( и за сега единствена) паник атака . Както си седях в хотела осъзнах колко съм мъничка, колко съм далеч от дома, колко съм различна, как за пръв път съм на място, чийто език не говоря, ама хич ( едно "шиши" знам) и как ако излеза да миткам сама има огромна вероятност просто да не мога да се прибера обратно или нещо да ми се случи или... Тресох се, тресох се от нерви, па ливнах едно уиски от минибара и легнах да спя.Simple Smile

Оставам с впечатление,е на Аерофлот далечните им дестинации са с прилично обслужване и добри самолети. Виж , за вътрешния транспорт из Китай ми е интересно да прочета повече.

Шебек!  Joy Joy

# 35
  • София
  • Мнения: 1 951
Ние ходихме втория ден от Шанхай до Суджоу с автобус. Близичко е, около час и половина пътува. Там е Градината на скромния чиновник и китайската Венеция. Хубаво е, градината е прекрасна. Венецията е доста пресилена. Даже някои руснаци от групата казаха, че искат да си се връщат да разглеждат Шанхай, прекалено им била мизерна обстановката около каналите и гледката към тях. И се върнахме предсрочно.
pina, ти не успя ли да отидеш до Шанхайското летище с Маглев? С какво те транспортираха до там?

# 36
  • Мнения: 11 747
Ба как да не искаме снимки?!?! Давай!

Аз знам 'ни хао' и 'хайо- хайо', както и на място схванах, че шин-шин е 'отворено' струва ми се  Thinking

Това със страха, че не можеш да се разбереш с местните аз го нямам. Не за друго, ама аз по правило не мога да се разбера с местните където и да е по света, защото говоря само родния български. Е, в сравнение с китайците съм почти експерт по английски  Laughing  От този сорт притеснения са ми били най- близки в Египет, където на място видях и научих, че те ползват други цифри. Прекалено е, не стига, че не мога и буква да прочета, камо ли дума, ама и цифрите по табелите за разстояние на градовете да не можеш да прочетеш...........

Писах вече за метрото, но сега е удобен момента отново да приканя всеки, който му предстои път натам, да не се притеснява и да го ползва самостоятелно - няма страшно, аз не се изгубих, значи никой няма да се изгуби. По мое впечатление полицаите не знаят и буква на английски, но можете да се обръщате към млади, модерни хора, поне едно от пет говорят някакъв английски (личното ми впечатление е такова).

# 37
  • Мнения: 6 355
Каква хубава тема сте заформили! Simple Smile
Само запис от мен, ще ви чета с удоволствие!

# 38
  • София
  • Мнения: 1 951
Права си някои млади хора говорят английски и са много дружелюбни. Докато чакахме на гарата в Пекин ни заговориха тамън двама, без нищо да сме ги питали. Започнаха да ни обясняват за влака, кога е дошло време да тръгваме, разпитваха ни откъде сме и въобще много ни се радваха...
Другото, което ме впечатли е, че искаха да се снимат с нас. Най-вече с детето, особено в Сиан и Лоян. Там сигурно по-рядко виждат европейци и сме им много екзотични  Laughing Детето ми се изживя почти като фотомодел.  Grinning В Шанхай никакъв интерес не предизвикахме. Даже когато в Пекин за първи път поискаха да се снимат с мен, реших, че искат аз да ги снимам - нали със знаци комуникираме...
На нас ни дадоха и китайско-руски разговорник, но нищо не научих от него  Embarassed

# 39
  • Мнения: 11 747
Малко неприятно навързвам постовете, но постоянно се сещам нещо ново, постоянно виждам, че съм пропуснала да изкоментирам друго и затова така хаотично. Извинявам се!

В Сиан в близкото суперче имаше вакуумирани мариновани пилешки крака. Аз нямам проблем с тях, защото моята баба си ги слагаше в супата и съм яла като дете. За цялата риба в какъв смисъл, че не беше на порции или друго? Щото цяла риба много пъти съм яла  Thinking

dechy, не можах да отида в Маглев-а. Дадоха ми това право, но трябваше да стигна до неговата станция с метрото, като отново трябваше да пътувам 3 спирки с линия №1 и после да се прехвърля на линия №2 и с нея 15- тина спирки, като всичко това с багажа и в 23ч. вечерта. В крайна сметка не летях наобяд, както вие, както ти бях писала, а отново ми промениха нещата и летях с нощния в 1.40.

Аерофлот към Пекин бяха с голям Ербъс, модерен и сравнително нов, но от Шанхай се върнахме в Боинг 767, който може и набор да ми е бил. Раздрънкан...

Вътрешния полет Сиан - Шанхай се изпълняваше с Ербъс 319 - стар и малко мръсен. Жп гарата в Пекин е гигантска, както и тази в Шанхай.

Като видях Барбабо и се сетих за фен шуй. Абе не са ми уютни тези техни ресторанти и хотели по фен шуй и това си е  Thinking  Друго си е европейския стил или средиземноморския.

И мен ме заговори една девойка на Гробницата на династията Мин. Аз помислих, че ще ме пита за някакво напътствие и изтръпнах, защото сама не знаех къде се намирам, камо ли да упътвам някого. А тя много учтива просто се поинтересува откъде съм, дали ми харесва Китай, пожела ми добре дошла в Китай.
И с нас се снимаха китайци. И мен ме има по хорски снимки  Simple Smile  В едно KFC ходих самостоятелно, отделих се от групата, хем в Шанхай беше и вътре се оказах само аз европейка. В един момент усетих как всички къде тайно, къде явно ме гледат как ям. Там са виждали доста европейци вече, но явно все още им е интересно.

# 40
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
За разлика от всякъде другаде, където съм била - в Хонконг възрастните говорят по-добър английски от младите. Обяснявам си го с британското наследство и с един вид "възражднае" на китайското самосъзнание на островна територия. Simple Smile
Това е Хонконг от въздуха :

и Жълтата река от въздуха :

Транспорта ни от Хонконг до Континента беше с автобус  по моста :


Корабите на рейд за пристанището
Между двата града минахме нови паспортни проверки и ми удариха общо 9 печата  на отиване и връщане върху визата и в паспорта. Много се забавлявах със знаците по стените,ама не можех да снимам, гранична зона, разбиш. Simple Smile

# 41
  • София
  • Мнения: 1 951
И аз пиша доста разхвърляно, но като чета вашите постове и се сещам това онова.
На нас пък в Шанхай ни сервираха печен гълъб с главата и с човката. Аз не посмях да го опитам, но доста хора хапнаха, между тях и мъжа ми. Каза, че имал вкус на пиле на грил... В разни ресторанти имаше змии в стъкленици, но не знам дали ги предлагаха или само за екзотика бяха там. Ние ходихме в един супермаркет в Сиан и беше пълно с разни пилешки крака и други знайни и незнайни части и вътрешности. Мъжът ми ги снима с голям интерес, но мен ме беше гнус да се разхождам около тях. А в Шанхай от едно магазинче за закуски си накупихме такива шантави сандвичи и сладкиши - шарени - зелени, розови и странни на вкус.
Сега се сетих, че в Сиан или в Шанхай не помня вече по тротоарите ядяха едни такива малки птички, според хората от групата били врабчета.

Последна редакция: вт, 29 май 2012, 17:06 от dechy

# 42
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Представи си леген, пълен с мътнава течност, с плуващи зеленчуци в нея и една риба, чиято глава и опашка стърчат извън легенчето ! Не изглеждаше щастлива рибата, а този дето си поръча рибена чорба - дваж повече!

Едни шкембета на въжета...

# 43
  • Мнения: 11 747
Андже, може да отпуснеш още снимки от Хонг Конг!  Simple Smile Аз до там не стигнах и вероятно никога няма да стигна  Confused Но здраве да е.

# 44
  • Мнения: 11 747
Сега се присетих да споделя свастиките, които успях да снимам в Китай. Едната снимка, която е със статуята на Буда, не е моя, от нета е. Това е Буда в Сиан, в Голямата пагода на дивата гъска, но не можеше да се снима. Знаех си, че все някой е успял тайно и я потърсих в нета, за да я споделя.



дреха в етнографска експозиция в Шанхайския музей



печат в музей в Сиан



снимка на процесия състояла се през 2002г, изложена в храма на изумрудения Буда в Шанхай

# 45
  • Мнения: 11 607
Признавам си,че откак гледах за 1 път снимките на Пина не мога да си събера мислите за Китай.....А сега и разказ има..........И още повече, и още повече черна завист се настанява в душата ми......Пина, само едно ти желая - много дестинации да са пред теб и все така да ни радваш в текст и картинка! Hug

Завиждам ви на всички за впечатленията и всичко, което сте видели!!!!!!! Heart Eyes
Само ще следя и ще въздишам в темата.......

# 46
  • Мнения: 6 355
Свастиката е древен символ. Символизира Слънцето и носи щастие. В археологическия музей в София също има изложени предмети, декорирани със свастики. Simple Smile

# 47
  • Мнения: 11 747
Ето една статия за свастиката

http://thirdreich.boinaslava.net/dopylninfo/Svastika.htm

Маме, ти май не видя коментара ми във Фейсбук за картичката?
И сърдечно благодаря за пожеланията!

# 48
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Впечатлена съм от свастиката! Хем знам защо е по дрехите и по Буда , хем се стряскам всеки път, като я срещна... И в музеи съм я срещала, и у дома на хладилника я имам ( от Музея на анадолските цивилизации) , и пак...

Хонконг е мястото, на което искам да умра. Или поне да се пенсионирам и да живея там на дърти години, Това е най-еклектичния град , в който  съм се чувствала на мястото си и съм сигурна,че ще ти хареса! И що пък да не отидеш? God acts in invisible ways.
Тази е една от най-високите сгради в света. От скоростния влак слизаш, излизаш отвън и тя хоп - пред теб! И тъй като бях маса ошашкана, просто я снимах, даже на части я снимах и после четох какво съм снимала. Барем да ме беше снимал някой до нея...



и летището те изпраща с орхидеи...

# 49
  • Мнения: 11 747
Ех, тези орхидеи! И в Тайланд по летищата беше пълно с орхидеи.

Като казваш еклектичен и се сещам, че не споменах, че в Шанхай посетихме и френския квартал (концесия), но и от там нямам никакви снимки. Все едно си в Париж. Изобщо квартала Бунд, който е европейски квартал - не съм търсила инфо, само от екскурзовода - има френска, австрийска, швейцарска, японска концесия, и още имаше. Къщите на някогашните богати търговци сега са банки и хотели. Та така старите европейски къщи са на една пряка от Чайна таун (много странно в китайски град да има квартал, който се казва 'китайски квартал'  Thinking ) с типичната архитектура и колорит и само от другата страна на реката е космическия Пудонг.

Много ми харесва Хонк Конг от снимките!

И други се стряскат от свастики. В Сиан пред въпросния огромен Буда, със свастика на гърдите, помолих екскурзоводката- преводачка да попита местния екскурзовод да каже нещо за нея, а тя побърза да каже, че това не била свастика, защото била обърната и не искаше да го прави на въпрос  Thinking  В Шанхай, обаче, като видя момчето, че снимам снимката от стената и сам започна да разказва, че Хитлер е пращал експедиция в Тибет.

# 50
  • Мнения: 119
На Аерофлот зависи къде ги гледаш. Гледах и аз в два сайта и единият даваше с 300 евро по- висока цена от другият. Не е такава скъпотия с Аерофлот, даже с тях най- евтино видях аз. Пък и тур оператора не ще се прекара с такива цени.
Иначе Аерофлот не е чак такъв кошмар, какъвто предположих, че ще е, съдейки по коментари във форума. Прилични са.
В цял Китай тоалетните са много гадни! Само в Ориенталската перла и Отварачката имаше чисти, хубави и модерни тоалетни. Всичко друго е теснотия, клекала, мръсотия, мизерия...........  Confused На жп гарата в Пекин имаше две мивки с гореща вода и отделно две мивки със студена вода  Thinking

Сравнявах цените през http://matrix.itasoftware.com/ .
С тоалетни след Индия вече нищо не може да ме уплаши  Laughing


angelina.bgk какви са тия печати на визите нали няма визи за Хонгконг  или то върху китайските визи ? Cry
pina , спрямо Китай в Тайланд по-лесно ли е човек да се оправя с английски ?  Laughing

Последна редакция: вт, 29 май 2012, 22:58 от mallkata

# 51
  • София
  • Мнения: 1 951
В цял Китай тоалетните са много гадни! Само в Ориенталската перла и Отварачката имаше чисти, хубави и модерни тоалетни. Всичко друго е теснотия, клекала, мръсотия, мизерия...........  Confused На жп гарата в Пекин имаше две мивки с гореща вода и отделно две мивки със студена вода  Thinking
Ама пък безплатни  Mr. Green

# 52
  • Варна
  • Мнения: 3 956
Интересно е да се чете колко малко познаваме и осъзнаваме света.Трудно осъзнаваме ,че доста повече хора пишат с йероглифи отколкото на латиница.Из Китай много рядко,чат пат се вижда надпис на латиница или вилици в ресторант.А колко дублиращи надписи с йероглифи или клечки в  ресторанти из градовете на Европа и Америките.Не съзнаваме че Китай е по голям от Европа и Америките взети заедно Simple SmileSimple SmileSimple Smile . За нас е невероятно как тахните таксиджий или реципционистки не знаят английски и не разбират латиница,без да осъзнаваме ,че и нашите таксиджий и реципционистки не знаят и 1 йероглиф и нито една китайска дума при условие че китайскоговорящите и пишещи са много повече от английскоговорящите и пишещи.Трудно е да осъзнаем че навътре из Китай може и със седмици да не срещнеш и един който да разбира какъвто и да е друг език.Те например нормално приемат,че не ги разбираш когато ти говорят,защото и те самите често не се разбират помежду си говорейки на стотина езика ,но са искрено изумени когато не разбираш това което са ти написали.За огромна част от тях дори е непонятно, че съществуват и други азбуки.

# 53
  • Мнения: 119
Aми предполагам изненадата е основно от това , че много други азиатци като корейци или японци например в голям процент говорят английски и човек тръгва с някаква подобна представа и за Китай Simple Smile
Скоро в Индия англичани пътуващи сами ни разказваха , че е много лесна за пътуване , защото идваха след месец в Китай и там никой не говорил английски . Когато разбраха откъде съм казаха - "В България също много не говорят" Simple Smile . Първо малко се жегнах , но след минута осъзнах , че са прави.
Може би сме едни от европейците които са най-зле с езиците и извън тези с езикови гимназии и малък процент други сме пълна дупка.

# 54
  • Мнения: 11 747
О, аз твърде добре осъзнавам и го коментирах в къщи, но не съм го написала тук. Китай е необятен, Китай е икономически взрив. В Китай можеш да се развиваш до безкрай - за какво ти е английски?! Някъде четох, че наричат Шанхай 'четириглавия дракон на китайската икономика' - леле как звучи само!  Rolling Eyes  Може би един ден и ние ще започнем да ползваме йероглифите, вместо латиницата. И все пак, Китай все още не е успял да преобърне света. Един ден, може би, но засега света е американски. Само около жп гарата на Шанхай имаше 10 Мак Доналдс-а, в целия град са стотици.

mallkata, аз в Япония не съм била, но в темата от 'Родители в чужбина' - 'Япония' се твърди, че изобщо не говорят английски японците. Това е един мит. Имаме близък приятел, който живя в Токио година и половина и е на съвсем същото мнение.

В Тайланд положението с английския е същото, но там западняците са в пъти повече от колкото в Китай и много са свикнали с тях.


Допълвам, че когато искаш да правиш туризъм се налага рецепционистите и таксиметровите шофьори (да речем) да говорят и чужди езици. Както трябва и летища и магистрали (у нас). В Китай се справят.

# 55
  • Мнения: 5
Страхотна тема!  Много се вълнувам като ви чета. Моята дъщеря заминава от 25.07 до 03.08  на фестивал  в Китай град Тайджан / може да не съм го написала правилно/  Ще летят с катарски авиолиний , хиляда сто и няколко лева в двете посоки всичко. Нямам представа колко часа е полета , но като гледам има 6 ч. часова разлика.
 
Разказвайте още , какво  сте си купили от там , какви са цените и още и още.......

# 56
  • Мнения: 2 241
Ето малко снимки на мъж ми от Китай

Hong Kong


Guangzhou


Пак там


Това ако не се лъжа беше операта в Guangzhou




Shenzhen


Крокодил  Mr. Green






# 57
  • Мнения: 11 747
Сега имаше 5 часова разлика. Целия Китай е една часова зона и затова така.

Мислех си да напиша какви митове за Китай се развенчаха в моите очи, но се притеснявам, че ще се окажа не съвсем права и някой ще ме опровергае. Ще взема да го направя с уговорката, че това е личното ми впечатление и не претендирам за всеобхватност.

Един от митовете е, че в Китай е евтино. Имат маса молове с всички възможни световни марки и там цените са точно такива, каквито са в България - които вериги имат магазини. Отнася се и за техниката. Евтини са само ментетата, като поръчани по нета пак идват по- евтино, отколкото да си ги купиш там. Те обявяват много високи цени, безумно високи и трябва да се пазариш до дупка. Нормалната цена идва ако постигнеш 1/4 от първоначално обявената и това пак не е кой знае колко на сметка, просто е нормална цена. На няколко пъти се случва някой да купи нещо спазарявайки се на 1/3 или 1/4 от цената и на друго място да го види същото на по- ниска цена. Аз така пазарих една червена чинийка дърворезба от Китайската стена, като първоначалната цена беше 360 юана. С голям зор стигнах до 160 юана и ми се видя скъпа и не я купих. После в центъра на Пекин същата ми я обявиха за 150 юана, като се очакваше да почне пазарлъка. Като цяло туристите са все прекарани.
Пари се сменят в банка или в по- луксозните хотели има на рецепцията. Фиксинга е еднакъ в цялата страна и на всички места - държавен е. На летището не сменяйте - има огромна комисионна. На другите места няма комисионна. В банка става много бавно - 30- 40мин, може и час да отиде - попълва се много документация. В София могат да се купят китайски юани, но внимавайте. Една фалшива банкнота от 100 юана се появи при нас пристигнала от София, ама сякаш се учудих аз, от банката да дадат фалшива пара  Thinking

Диамантче , супер!

# 58
  • Мнения: 2 241
Пина, това с обмяната на валутата ме подсеща, че малко след като мъж ми се върна от Китай му "хакнаха" картата и бяха изтеглили около 400 лв. и това при положение, че само 1-2 пъти е теглил от банкомат на China bank. То тези неща навсякъде стават, но все пак...
Той имаше други впечатления за цените, но пък беше там с местни жители и вероятно за това.
Иначе относно храната- много му харесала. Каза, че се яде изключително и само прясна, предимно морска храна, която е много евтина както в магазините, така и в ресторантите. Единствено ресторантите с европейска кухня били скъпи и в тях ходели предимно по-богатите китайци.

Едит. Беше донесъл едни вакуумирани водорасли и разни други идиотщини. Бяха с много интересен вкус. Не можеше да се сравни с нищо познато. Съвсем непознати вкусове за нас.

# 59
  • Мнения: 11 747
Той е бил в тропика, затова е ял морска храна  Simple Smile В Пекин и Сиан няма и помен от нея, в Шанхай вече има, ама пак не видях толкова, както беше в Тайланд, примерно, там се изхранваха само с морска храна.

# 60
  • Мнения: 155
В Китай съм живяла около 1 година в Шанхай и съм ходила в Пекин , в Суджоу с приятели на екскурзия и няколко пъти  в Шензен, Хонк Конг и Зухай  в командировка. Това беше преди 5-6 години и спомените ми почват малко да избледняват, а и сигурно и нещата са се променили от тогава. Тогава не ми харесваше особено по ред причини, сега изпитвам носталгия.

До Шанхай на времето Аерофлот беше най-евтиния вариант – струваше около 640е двупосочния билет. На борда не се сервираше алкохол, нямаше и филми, но като се изключи това не беше кой знае колко лошо. Трябва само сам да си осигуряваш развлеченията. 

Шанхай е много космополитен, европеизиран и доста по-различен от останалата част на Китай. Относно цените – има голяма разлика в цените за китайци и тези за чужденци.  Тези за чужденци са в пъти по-скъпи (направо са си европейски цени). Това важи за всичко. Като се почне от квартири, които живееят предимно чужденци или богати китайци, мине се през заведения които също се посещават предимно от чужденци, европейска хранителни стоки (обикновено магазините са в големи МОЛ-ве и т.н.  Има евтини неща в малки квартални магазинчета, където пазаруват предимно китайци.

На Маглев съм се возила само веднъж. Общо взето е предимно за атракция и сравнително скъпо. Най -евтиният вариант за мен от летището беше с автобус (имаше такъв, който спираше до Jing’an temple), a аз живеех сравнително наблизо (струваше  десетина юана). С такси също не беше особено скъпо (върти ми се нещо като около 150 юана в едната посока т.е. около тридесетина лева, което за това разстояние не чак толкова много. Разбира се сега може и да не е вече така или пък да бъркам. Въобще такситата бяха сравнително евтини. Мисля, че до 3км беше фиксирана сума (около дестина юана) и след това почва нещо като 0.50лв на км. Проблема е че когато вали например да се вземе такси е направо мисия невъзможна.  За сметка на това продават евтини чадъри на всеки ъгъл Wink. Трафика е ужасен,  никой от познатите ми чужденци не караше кола там.  Аз лично използвах предимно метро или такси. Знаех само 2 автобуса – до летището и до Карфур Simple Smile. Трудно може да се разбереш с шофьор на такси. Най -лесния вариант е да му покажеш адреса написан с йероглифи. Аз имах едни джобни жълти станици,  с адреси на латински и с йероглифи и само показвах. Домашния си адрес съшо носех написан с йероглифи. Иначе, както се спомена и по-рано, те латински не четат, нашето произношение им е старнно и не разпознават адреса и почва едно повтаряне до безкрай.

Бунда е красив и хубав за разходка. За нощен живот и кръчми популярен беше Шин Тиан Ди (xin tian di). Френската концесия също е приятно място.

Като цяло китайската храна може да е много различна в различните части на Китай. За най-пикантна се смята сечуанската и можe да бъде мега люта. На мен в началото ми беше интересно да опитвам, но впоследствсие ядях почти само европейска храна. В Шанхай ресторанти има всякакви –  испански, мексикански, бразилски, гръцки,  турски, и какви ли не, посещавани предимно от чужденци и доста скъпи. В Китайските рядко имаше меню на английски и вилиците наистина също бяха рядкост. Наложи ми се да се науча да ям с клечки. За закуска европейска храна има обикновено в по-скъпите хотели. Айде спирам, че много се отплеснах, а и мога да пиша още много Simple Smile. Може да кача и някои снимки по-късно

# 61
  • Мнения: 11 747
Margherita09, не спирай! И пиши и снимки качвай!

За цените - по бакалиите и сергиите на мен ми е ясно, че вдигат цените за чужденци, но имаха магазини като Зара H&M и т.н., в които едва ли е имало различни цени за китайци и за европейци? Електрониката, ако искаш оригинал, пак са в магазини с фиксирани цени, надали на китайците им ги дават по- евтино, особено като се вземе предвид, че те в цял свят са на една и съща цена.

Предполагам, че за 5 години адски много са се променили нещата в Китай, особено големите градове, всичко се случва адски бързо. Сега четох, че при построяването си Отварачката е била 2-ра по височина сграда в света (само преди 5 години), а днес вече е на 5-то или 6-то място (и аз се обърках). Кратка статия с много подходящо заглавие  Китай: Нов небостъргач на всеки 5 дни  Колко е динамичен света!  Rolling Eyes

# 62
  • Мнения: 155
Да, разбира се, че е така за Зара, H&M и техника, която се продава по големите магазини. Там цените са еднакви. Фиксирани са, няма и пазарлък. Имаше един мол, който беше известен, като място за купуване на електроника. Колко по-евтина е била не знам, не ходих, но много мои познати ходеха до там да си купуват електроника.  Има и малки бакалии с фиксирани цени - и там няма разлика, който влезе гледа какво пише на етикета и купува. Но има места, където чужденци не ходят или ходят рядко, както и други, които пък са популярни сред чужденците и масово се посещават,  също и места, където няма фиксирани цени и се пазариш. За тях ми беше думата.

Напр. за квартирите - живеех в апартамент, който беше в блок, където живееха много чужденци, имаше бариера на входа с охрана и камери в асансьорите.  Наема беше 4000 юана. Това беше и средния наем, който плащаха познатите ми чужденци. Дойде една девойка българка, която имаше приятел китаец и бяха решили да живеят заедно. Тя ми каза, че са намерили квартира за тридесетина юана. Аз я питах на ден ли е това. Тя ми каза, че е за месец. Но се обзалагам че там няма чужденци, а и едва ли щеше да им хареса.

В заведенията посещавани предимно от чужденци (и от китайки, които искат да си хванат гадже чужденец) бирата масово струваше по 25 -30 юана (малка бира). 25 юана тогава бяха около 2.5 евро. Била съм в китайска закусвалня за 2-5 юана можеше да се наядеш до насита с техните пелмени. Там чужденци не се мяркаха. Добре, че беше на самообслужване, пишеше цената и само показахме какво искаме. Иначе трудно щяхме да се разберем.

Въобще, това което на мен ми правеше впечатление в Шанхай беше, че е град на контрастите. Може да видиш супермодерен небостръргач и до него къщурки, в които хората се мият на улицата. Другото, за което се сещам сега, е че Шанхай се смяташе за много сигурен град (има джебчийство, просяци и дребни престъпления, но е безопасно да ходиш по улиците, даже и много късно през нощта. Имаше обаче градове, в които ми бяха казали, че хич не е безопасно и ме взимаха от хотела и връщаха.

Аз много бих препоръчала, ако човек разполага със свободно време да отдели някой  час за масаж. Трябва да се внимава, защото някои салони за масаж и красота не са точно това Wink
 
Но в Китай масажа е начин на живот и е хубаво да се пробва, защото са много добри. Той е по-различен от масажа, които се практикува в БГ. На повечето места, където съм ходила е сух (без масла), дават ти нещо като пижама и те масажират (натискат определени точки по-скоро, но пак иам различни).  Усещането не е на леко поглаждане, но после... после имаш чувството, че летиш. Може да е цялостен или само на краката. Може да е място и за социални контакти Simple Smile

На мен много ми харесваше една верига –Dragon Fly. Имаха салони на няколко места в Шанхай. Страхотно приятна обстановка, с приглушено осветление и със запалени ароматни свещи, ромоняща вода и тиха музика, много чисто. Масажа беше около 100-120 юана на цялото тяло за повече от час.

Последна редакция: ср, 30 май 2012, 14:07 от Margherita09

# 63
  • Мнения: 11 747
Ходихме на масаж  Simple Smile  доброзорно, ама това е друга тема. Само на краката. Боли, но е много хубаво.

# 64
  • Мнения: 119
Практичен въпрос - гледам сега , че туристичееската виза за Китай струва 80 долара.
В главата ми обаче се мотае една съвсем друга цифра за времето когато проучвах последно.
Някой от пътувалите миналата година помни ли колко е била тогава ?

pina  за английския сигурно е така щом хората го казват от първа ръка , а и има логика , че чужди езици им не трябват , както са и американците например Laughing.
Моите впечатления са разбира се само от хора които срещам в Европа и е нормално те да знаят езици.
С китайците обаче е най-често невъзможно да се разбираме  Laughing
Възрастен японец ме изуми когато разбирайки откъде съм на чист български каза "Добър ден".
Карал курсове по не помня вече какво при български професор в Токио  Laughing

Последна редакция: ср, 30 май 2012, 15:20 от mallkata

# 65
  • Мнения: 11 747
Тази година април месец е настъпила промяната. До колкото разбрах визата е била безплатна за българи, но по двустранно споразумение. България въвежда такса от 80$ за китайци и автоматично визата за българи става точно толкова.

# 66
  • Мнения: 119
Аха ясно помня аз  , че беше free Simple Smile
За съжаление бях свободна само март/ началото на април , а се оказа , че това не е сезон за Китай.
Добре , че го има тоя форум да наваксваме пропуснатото  Wink

# 67
  • Мнения: 11 747
Много исках да покажа Китайската стена както я видях аз, но понеже имаше малко мъгла и фотоапарата, който е най- евтина сапунерка, нищо не можа да заснеме. Сега направих някаква нечовешка обработка на снимките, за да се опитам да покажа нещо. Стената е това, което върви по хребета - първия, на преден план който е. Едва- едва се вижда. На живо се виждаше добре. Снимката е от някоя от кулите на отсрещната страна на стената  -  1..  2..

# 68
  • София
  • Мнения: 1 951
При нас китайската виза беше безплатна, а не сме ходили толкова отдавна - само преди месец и нещо. Ние плащахме всичко по отделно - самолетни билети и екскурзия. За виза не са ни искали отделна сума. Даже си пишеше в сайта на агенцията, че китайската виза е безплатна. Даже сега погледнах, че продължава да пише, че туристическата виза е безплатна. Вероятно някои фирми вземат такса за услугата - вадене на виза...

# 69
  • Мнения: 119
http://www.chinaembassy.bg/bjly/lsyw/t919346.htm

"Република България от 4-ти април 2012 г. ще въведе такси за издаване на виза на китайски граждани за България и реципрочно посолството на Китайската народна република в Република България  също от 4-ти април т.г. ще въведе такси за издаване на виза на български граждани за Китай:


1.     Еднократна индивидуална виза – 80 щ. долара.

2.     Двукратна индивидуална виза – 120 щ. долара.

3.     Многократна индивидуална виза с валидност половин година – 160 щ. долара.

4.     Многократна индивидуална виза с валидност една година – 240 щ. долара.

5.     Групова туристическа виза - 64 щ. долара на човек.



Само не ми е ясно защо агенциите обявяват цена от 80 долара ( + пладнешкия обир от 50 лева за обработка на документите) при положение , че груповата виза както се вижда е само 64 долара.

# 70
  • София
  • Мнения: 1 951
Ние пътувахме от 18.04.12 до 27.04.12. Екскурзията си платихме на Булпартнерс, но те са туроператор и предлагат екскурзии на Бояна МГ . При тях пише, че туристическата виза е безплатна http://www.boiana-mg.bg/екскурзии/китай/китайска-приказка/
Освен да са ни сложили визата преди 01.04.12

Последна редакция: ср, 30 май 2012, 20:06 от dechy

# 71
  • Мнения: 119
Да , най-вероятно е така. Няма как веднъж като имаш виза китайците да те карат да доплащаш.
Ако ти е подръка паспорта може да погледнеш кога е издадена.

Както и да е това са технически подробности. Просто бях изненадана , че вече има такса.
Сега ще хвърля едно око дали междувременно не са въвели визи дори за Хонгконг и Макао , но едва ли...

# 72
  • Мнения: 914
Пина, страхотно пътуване си направила! Очаквам още разкази и снимки  Peace!

# 73
  • София
  • Мнения: 1 951
Дааа, сега погледнах визата. Издадена е на 29.03.12г.

# 74
  • Мнения: 155
Pina, много интересни са ти се получили обработените снимки на великата стена.

Аз качих тук по 3-4 снимки от Суджоу, Зухай, Шензен, градините Ю Юан и стария град в Шанхай. Гледах да снимки на неща, които не са показвани, но може и да повтарям нещо. Мислех първо да ги сложа направо тук  и малко повече да ги подредя, но нямам време сега:

http://www.flickr.com/photos/79757013@N08/

# 75
  • Мнения: 11 747
И сервиран пилешки крак с намигване!  Laughing

# 76
  • Мнения: 155
Ммдаа. Бях потресена като ни го сервираха в бара (или ресторанта) на един хотел в Шензен, заедно с чиния необелени фъстъци. Ей така, да си мезим (безплатно вървеше, от заведението  Laughing)

Покрай тази тема ме налегна една носталгия по Шанхай и времето прекарано там. Но повечето ми спомени май не са много туристически Wink

Исках да кача още снимки от Шанхай и от Пекин – забранения град, летния дворец и някакъв друг храм (на Хармонията ли беше, не помня?), обаче снимките ми са на един много старт лаптоп, който работи изключително бавно, постоянно зависва  и много ме изнервя.  Пина, в Пекин ходихте ли до Hou Hai (Back Lakes). Помня че много ми беше харесало. Край езерата има много заведения, може да се наеме лодка и въобще беше много приятно за разходка и похапване и/или питие

# 77
  • Мнения: 11 747
Ще се радвам, ако сложиш още снимки. Ако не са туристически - още по- интересно. Да не си оставила някоя любов там?  Wink  Шанхай е невероятен град! Сигурно е много интересно да живееш там. Така ми се живее в подобен град - многолик, извънземен град, който може да предложи всичко. Малко е стряскащ пейзажа, като се заредят онези ми ти високи огромни сгради и то не в Пудонг, ами в кварталите на широк център и извън център. Ужасно много високи и огромни сгради, аз бих се загубила само в една такава, а разбрах, че те били хиляди  Rolling Eyes  И с тези пътни възли на по 4-5-6 етажа, като чудовище е! Моите снимки не могат да го илюстрират, много по- богат е, но и плащеш за скромната ми българска душа.

Не сме ходили на тия езера в Пекин. Ние не видяхме много от Пекин, както и не видяхме много от Китай като цяло. За 3 дни в Пекин, кое по- напред, като сложиш и големите разстояния за придвижване. Видяхме - Храма на Лама, квартала Хутонг, Небесния храм, Забранения град, Великата стена, няколко мола Simple Smile , Гнездото, Водния куб и сякаш нещо ми убягва  Thinking  Също гигантски сгради имаше там, но не високи като в Шанхай, а едни такива дебели, масивни.

Пилешкия крак с какво питие върви, казваш?  Simple Smile

Последната вечер в Шанхай, преди самолета (който беше в 1.40 pm) купих една малка бутилка някаква китайска алкохолна напитка. Беше 52% алкохолно съдържание  Shocked  Миризлива, като парфюм и манджа... Абе пихме и се смяхме, смяхме се и пихме  Mr. Green

# 78
  • Мнения: 11 747
Една зашеметяваща снимка на Шанхай  (района Пудун, аз май неправилно го пишех до сега Пудонг)

# 79
  • Мнения: 4 202
Една зашеметяваща снимка на Шанхай  (района Пудун, аз май неправилно го пишех до сега Пудонг)

Извънземна е!

# 80
  • Мнения: 155
Имам една снимка подобна (даже мисля и клип имам), не чак толкова хубава и качествена наистина, правена от Бар Руж (Bar Rouge). Навремето беше много популярен, има тераса на покрива на 7 етаж на една сграда на Бунда, гледката е невероятна. Докъм 20-21ч е горе-долу празно и може да се насладиш на тази гледка с питие (и без пилешки крака  Grinning), след 22ч вече беше бая претъпкано и даже имаше опашки отвън.

А така изглеждаше един друг бар (Face), който ми беше много любим. Напомня ми за едни мързеливи съботни и неделни следобеди. За съжаление виждам, че вече е затворен:

http://www.facebars.com/en/shanghai/restaurant/

Още съм на работа обаче и ще се наложи да остана до към 21ч поне. После, ако имам сили ще се опитам да напиша нещо по-смислено. Сега само мяткам разни разхвърляни мисли, да се поразсея малко че нещо се изморих Wink

Последна редакция: чт, 31 май 2012, 22:48 от Margherita09

# 81
  • Мнения: 155
Да допълня за Бар Руж само, че беше снобария и охраната съм виждала да се държи и доста грубо с чакащите на опашка и желаещи да влезнат в заветния бар, но гледката наистина си струва и тъй като  основния наплив е  след  23-01ч, към 19-20ч е празно и спокойно и човек наистина може да се наслади на тази зашеметяваща гледка. Аз бих го препоръчала.

За ракиите и алкохола, аз така и не им разбрах много ракиите, коя какво е. Да не говорим, че понякога неправилно превеждат и казват вино на всякакъв алкохол, та много не можеш да разбереш като ти говорят за вино за какво точно иде реч – ракия някаква ли, вино , бира , коктейл или нещо друго. Пих само веднъж от тяхната ракия и то беше като пътувахме до Пекин. Може и да е била същата като вашата Simple Smile

За Пекин и ние нямахме кой знае колко време.  Стори ми се огромен. Абсолютно,  както и твоето впечатление и асоциация за Пекин,  и моето е „голям” и много разпръснат. В Пекин сякаш е администрацията и историческите забележителности, а Шанхай няма кой знае колко забележителности, но е кипящ от живот. Такова поне за мен беше усещането де.

Ние бяхме в Пекин за 4 дни. Пътувахме от Шанхай с една приятелка от БГ, която ми беше дошла на гости със същия нощен влак първа класа, както и вие, само дето не бяхме само българи в купето, имаше и една китайка и един мъж китаец Wink. Той ни препоръча и тези езера, за които писах, както и една друга улица с много заведения и храна, която се продава на открито. Даже ни ги написа с йероглифи да ни е по-лесно с такситата  Laughing Знаеше английски и се оказа полезен социален контакт.  Принципно мислехме и ние за Сиан, на връщане, ама не го измислихме. Аз трябваше да се връщам на работа и отпадна. Едни приятели пък се присъединиха към нас от Япония.  Ние спахме в един хостел, който ми беше препоръчан от един поляк  в Шанхай, които е бил и студент там, беше живял наколко години и знаеше и китайски . На хостела една част му беше хостел, друга беше хотел уж. Ние спахме в хотела. Нашата стая беше за двама, с баня и тоалетна, би въобще всичко необходино, даже и ел. кана с чай и кафе си имаше Wink Беше много чисто, близо до гарата, наистина не лукс, но нямам никакви забележки.  Само май беше шумно, ама ние толкова се и задържахме в стаята. Приятелите ни от Япония не искаха да спят там  и те бяха в друг  хотел, по-луксозен. 

До Забранения град стигнахме с метро. Мислехме, че за 2 часа ще го отметнем, пък той се оказа огромен и с леки почивки за похапване и кафе утрепахме там целия ден кажи речи. От там отидохме до въпросните езера и беше много приятно, разхождахме се, ядохме, карахме лодка и т.н.

На другия ден ходихме до летния дворец с един градски автобус, за който ни казаха от рецепцията на хостела. Даже слизахме и го хващахме отново, че един огладнял, друг до тоалетна и т.н  За летния дворец също мислехме, че един предиобед ще ни стигне, но с наш’та стройна организация и там отиде един ден. Вечерта пък ходихме на тази улицица с много заведения, купувахме си и храна от сергиите. Май и малко шопинг имаше.

Третия ден го отредихме на Великата стена. До там ходихме с едно микробусче (организираха ни го от рецепцията на хостела), дето уж щяло да ни свали на място откъдето много хубаво се виждала и качвала стената. Хубаво беше. Не мога да направя съпоставка с другото място дето нямаше да е чак толкова хубаво, обаче за сметка на това имахме и отбивка във фабрика за нефрит, във фабрика за перли (не че не си купих и перли и пръстен и крем с перли и маска с перли и какво ли не още и с нефрита се отчетохме), имаше и посещение в ресторант, както и фабрика за керамика (тук вече се въздържах от покупки, че бяха много големи, макар и много красиви).  Освен нашата компания в микробусчето бяха още двама влюбени, които не забелязваха нищо, даже и не ядоха, кротко слизаха и се качваха, ние за сметка на това мрънкахме на шофьора нон-стоп как няма да имаме време за съществените неща, пък той се правеше на глух.  В ресторанта освен храната,  на двама човека се полагаше по едно малко шишенце от 100г (може и 200г да са били) ракия. Нашите приятели не я пиха,  а пък влюбените някъде изчезнаха и ние решихме, че ни се полага да си вземем тези 2 шишенца за утеха за многобройните фабрики и се приспивахме с ракията във влака на връщане за Шанхай.  Май наистина беше странна, но честно казано нямам много ясен спомен . Стената все пак я посетихме, голямо катерене падна, и гробниците и тях ги посетихме, а и време в Пекин като се върнахме ни остана  за молове и пазарлъци и видяхме, че евтините перли от фабриката хич не са били евтини. Но пък се утеших, че точно като моите нямаше (и досега много си ми харесват – те са речни, няколко реда с неправилна форма и много красив сиво-синьо-лилав-неописуем цвят. Станно защо обаче, като ни  обраха преди време апартамента, крадците ми бяха взели едни други, пък тия не бяха ги харесали  newsm78)

Последния ден ходихме до този храм, на който не му помня името , а вечерта си взехме спалния вагон за Шанхай и и така нашата мила екскузийка привърши.

Много се отплеснах и мойто стана като пътепис, но може пък да му дойдат някакви полезни мисли и идеи на някой, който не ходи организирано в Пекин Wink

# 82
  • София
  • Мнения: 1 951
Kaто ви чета и се сещам за разни неща. Един от екскурзоводите ни каза, че между Пекин и Шанхай има построена скоростна ЖП линия, по която разстоянито се изминава за 5 часа. Но не разбрах дали в момента фукционира, тъй като преди време е имало инцидент, при който влакът е излязъл от релсите и е имало 10-на жертви. Заради тази катастрофа и за злоупотреби тогавашният министър на транспорта е бил осъден и разстрелян...Това направо ме изуми! Попитахме екскурзовода дали в Китай все още има смъртно наказание, а той много учуден отговори: "Ами разбира се! Как без него?"
И още интересни неща научихме от него. Той беше женен за украинка и имаха 2 деца. Ние се изненадахме как така може да има повече от 1 дете и той ни отвърна, че за второто дете е платил глоба. Мисля, че беше 50 000 юана.
Разказа ни също, че едни от най-добре платените служители в Китай били държавните чиновници...Подбирали си ги добре, обучавали ги и според него те си вършели добре работата.
Също се сетих и за дърветата, които най-много ме впечатлиха в Китай - гинко билоба. Първо ги видях в манастира Шао Лин и реших, че само там се срещат и са голяма рядкост. Но после ги срещахме в изобилие в Суджоу например, растяха си около тротоарите. Но все от рейса ги виждах и с голям зор успях да открия по-ниско дръвче, за да откъсна за една колежка, с която си имаме закачка, че вече ни е време за гинко билобата... Laughing
Много ми е зле техническата култура, иначе бих публикувала снимки  Embarassed

# 83
  • Мнения: 119
"между Пекин и Шанхай има построена скоростна ЖП линия, по която разстоянито се изминава за 5 часа."
http://www.chinatraintickets.net/china-trains/train-booking.asp

http://www.seat61.com/China.htm

Със сигурност функционира и в момента , а и  има полети между двата града от порядъка на 100-ина долара.
Доколкото знам в момента се изгражда скоростната линия Шанхай-Хонгконг

# 84
  • Варна
  • Мнения: 3 956

Също се сетих и за дърветата, които най-много ме впечатлиха в Китай - гинко билоба. Първо ги видях в манастира Шао Лин и реших, че само там се срещат и са голяма рядкост. Но после ги срещахме в изобилие в Суджоу например, растяха си около тротоарите. Но все от рейса ги виждах и с голям зор успях да открия по-ниско дръвче, за да откъсна за една колежка, с която си имаме закачка, че вече ни е време за гинко билобата... Laughing
[/quote]


Защо чак Китай,има няколко дървета на нашата улица.И в морската градина има колкото искаш

# 85
  • Мнения: 761
Благодаря момичета за разказите Hug Моля, продължавайте за такива като мен, дето посещението в Китай ще си остане само мечта.

# 86
  • Мнения: 11 747
Оффффф, ходи ми се пак в Китай  Sad  мрън- мрън...

# 87
  • Мнения: 14
Започвай да плануваш и да мечтаеш за следващото пътешествие, което съм сигурна, че ще бъде още по-хубаво, запомнящо се и екзотично. А ние ще чакам пак твоите впечатления и снимки

# 88
  • Мнения: 155
Pina, ти си сменила и аватара тематично Simple Smile Пожелавам ти да отидеш много скоро пак.

Dechy, да, масово по-богатите са с по 2 деца и си плащат глобата. Корупцията също си се шири доста.

Има много, ама много богати китайци. А сега новата мода сред  богатите китайци била да ходят да си купуват маркови стоки от Япония, защото в Китай не са сигурнни дали си куват оригинали  Laughing. Помня, че като бях там затвориха магазин на Прада на летището, защото са хванали, че във фирмения магазин се продават ментета.

# 89
  • Мнения: 119
Те нали ги изловиха , че открили "фирмени" магазини на Apple в няколко града , които били досущ като тези на компанията в другите части на света Simple Smile
Скоро имаше предаване за Испания как въпреки кризата китайци купуват масово маркови стоки за хиляди евро и това крепи бизнеса на луксозните бутици.
Интервюираните казваха , че нямат доверие на това което им се предлага в родния Китай.
Стана въпрос и за цените на имотите в Шанхай и бяха умопомрачителни за българските стандарти - от типа на 200 000 долара като начало за що-годе нормален апартамент в многоеетажен комплекс.
Ценностната система обаче е такава , че всяко младо семейство трябва да живее в собствено жилище и се загробват с кредити за десерки години ...
Полека лека настигат "развития свят" свят Simple Smile

# 90
  • Мнения: 11 747
Полека лека настигат "развития свят" свят Simple Smile

По ограничените ми впечатления 'развития свят' има да настига тях... Такава инфраструктура, такова чудо!  Crazy  Наскоро в Швейцария преместиха сграда, което явление няма аналог... в Европа  Simple Smile

Това е Шанхай - минахме многократно по такива, но нямаше как да ги снимам





Последните дни се ровя из нета и откривам, че тези чудесии не се случват само в основните градове, а в десетки градове във вътрешността на страната. Всичко е в небостъргачи, гигантски гари, летища. В Пекин 80% от туристите бяха китайци. Казаха, че последните години е така, а с нисък стандарт на живот не се пътува. Не знам какво се случва в селцата в непристъпните планински райони, но тези в градовете доста са си насвили над масрафа. Дори почти вече нямат колела - всичко е с коли. Пак има колела и мотори, но са много малко. Ако не са ни излъгали - пенсиите са доста по- високи от тези в България, заплатите - и те  Thinking  Заплатите не доста, ама клонят към по- високи.
Понеже бях 3 дена до жп гарата - да имаше хора видимо селяни, които пътуваха с бохчите и бяха семпло и демодирано облечени.

# 91
  • Мнения: 119
Имах предвид по отношение на заробването с банкови кредити Simple Smile
По отношение на инфраструктурата гледам Discovery и големите проекти почти неизменно са правени от западни инжинерни фирми вкл. прословутите небостъргачи в Шанхай.
"Отварачката" е дело на най-голямата американска фирма в бизнеса.
Моя роднина  работи в Чикаго за друга фирма чието дело е Jin Mao  ( същата фирма проектира и Burj Khalifa в Дубай , а сега работят по грандомански проект в съветските републики)
"Маглев" пък е дело на Сименс.
Китай им предоставя възможноста и финансирането да осъществяват неща които поради мащабите са немислими в Германия или САЩ например...
Китай пък имат евтина работна ръка , но им липсват технологиите.

Ето извадка за заплатите в четирите водещи региона на Китай :
http://www.gemini.com.hk/assets/doc/survey_china.pdf

Около двойно са спрямо София например , но и цените на имотите си ги бива:

 "Home prices nationwide declined in November for the third straight month, according to an index of values in 100 major cities compiled by the China Index Academy, an independent real estate firm. Average prices in the Shanghai area are down about 40% from their peak in mid-2009, to about $176,000 for a 1,000-square-foot home...."
Това е цената след спукването на имотния балон в Шанхай , но пак си е сериозна  Heart Eyes

Последна редакция: пт, 01 юни 2012, 18:43 от mallkata

# 92
  • Мнения: 11 747
Сетих да споделя нещо, което мен ме учуди, някой натъквал ли се е на подобна практика  -  в Сиан имахме полет сутринта за Шанхай, вечерта казаха, че трябва до 22ч. да си оставим багажа на рецепцията и те (някой си  Thinking ) щели да ни го чекират от вечерта. Било задължително, такава била практиката  Thinking На сутринта наистина багажа ни беше чекиран - групово (куфарите си нямаха конкретни притежатели) и само минахме проверка и директно на изхода. Бордните карти ни ги раздадоха. За мен беше неудобно - оставиха ме вечерта без багаж, без козметика..., отделно не и безопасно. Ами ако нещо ми беше изчезнало? А ако нещо се беше появило? Бомба, наркотици?  Thinking Мина безпролемно, ама не ми беше комфортно. Никога не съм чувала за такава практика, някой знае ли?

# 93
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Пина , а осмели ли се да опиташ дориян и наистина ли мирише толкова ужасно колкото го описват? Видях го в снимките и за това питам.

Иначе - благодаря за темата, попих всичко на един дъх, много , много впечатляващо и интересно! Давай още снимки, ненаситна съм  Embarassed Grinning Grinning

За Пекин слушах преди време обяснение, че към него настъпвала пустинята(вътрешната монголска) и за да го запазят от горещия и пясъчен въздух пръскали някакви водни разтвори в небето, които поддържали нещо като влажна мараня и пазела от жежкото слънце. Преди време се изсипали тонове пясък по улиците след една голяма буря и това много стреснало хората. Ти нещо такова усети ли, има ли пустинни участъци около града, какво видя в тази връзка?

# 94
  • Мнения: 11 747
Не видях пустини, но не съм обиколила в цял кръг града. Излизахме към Великата стена и към гробниците - по пътя имаше черешови градини, огромни, целите покрити с мрежи  Shocked Влага има, наистина все едно се пръска нещо.

Дуриан ядох, да. Аз го познавам още от Тайланд. Яла съм и сушен. Много е вкусен и пресен и сушен. Исках да купя сушен за вкъщи, но не намерих по магазините  Thinking  Мирише лошо, но те го продават опакован и докато го отвориш ядеш и няма време да се размирише. Не е остра, задушлива миризма, но ми се струва, че е от тези миризми, които с времето се развиват.

Нямам повече снимки, мен ме мързи да снимам  Blush

# 95
  • Мнения: 11 747
Кратък откъс от репортаж директно от площад Тянанмън от 4 юни 1989г, когато протестиращите младежи са били разпръснати като срещу тях е изпратена армията и са избити хиляди.

http://www.youtube.com/watch?v=XJBnHMpHGRY

Питаха нашата екскурзоводка, когато бяхме на Тянанмън, да каже нещо за този случай, но тя отвърна, че не може да говори за това. Официалната версия била, че се е случило недоразумение.

# 96
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Ако позволиш още малко за дурияна(така ли е по-правилно) - какъв е като консистенция, аз не знам защо си го представям сочен като ананас и се чудех така ли е или по-скоро като пъпеш , по -пясъчен? Много сладък ли е или киселее. Сушен може ли да се пренася в превозно средство, за пресния съм чувала ,че на закрито не се внася,а миризмата била като на разлагаща се мърша.

Чудех се още, отслабнала ли се върна, във връзка с това ,че храната не понася много на европееца или все пак с познати плодове и зеленчуци може да си навакса човек? На мен все не ми се вярваше като казват, че китайската храна у нас няма нищо общо с храната в Китай, ама щом и вие споделяте в тази посока, явно е така...

# 97
  • София
  • Мнения: 1 951
Не бих казала, че храната в китайските ресторанти тук няма нищо общо с тази в Китай, но да ти я поднасят сутрин , обед и вечер идва в повече. Разбира се има и много различни неща - безвкусни или със странни подправки. Имаше и ресторанти с много вкусна храна. Там водеха предимно европейци и явно беше съобразена с европейския вкус.
Аз се върнах отсладнала с 1 кг, но бързо си наваксах.
Учуди ме, че в 2 хотела в Китай срещнахме големи групи европейски деца - французи на екскурзия с учители и ръководители. И особено едните бяха доста малки - около 10-11 год. Замислих се дали бих пуснала детето си на такъв дълъг път само... То сега беше с нас, но друго си е като е с родители.

# 98
  • Мнения: 11 747
Започвам от края - аз не смятам, че китайската храна в БГ няма общо с тази в Китай. Просто у нас са популярни малко ястия и се ядат само те. И там си ги имат съвсем същите. Имаме позната китайка и тя у нас ни е готвила китайско, като тя не познаваше тук популярните, а други модели. Направи ни 3-4-5 ястия и сега в Китай малко по малко на различните вечери се появиха всичките. Има някои неща и доста нетрадиционни за нас, може би те повече плашат  Thinking Вече писах, че в сравнение с тайландската, китайската си е направо приемлива. Лично мнение нали, подчертавам. При мен проблема идва от това, че аз китайско ям от дъжд на вятър, като разнообразие, а 8- 9 дена само на китайско си е вече изпитание. Отслабнала съвсем не съм  Simple Smile все пак има хиляди Мак доналдс-а и KFC  Laughing

За дуариана (не знам и аз как трябва да е правилно, аз с името му не съм много наясно) това с разлагащата се мърша е точно попадение, май  Laughing  на нещо такова мирише, да  Laughing  Не е като ананас, не е и като пъпеш. Едно по- жилаво и по- ципесто стои, сякаш аха да го оприлича на нещо и ми бяга. Сладко е, не киселее, вкуса му е някак типичен за тропика. Ако ти се случи да го хапнеш, ще откриеш, че не ти е непознат вкус. Струва ми се, че като есенция е популярно у нас, някакви дъвки май сме дъвкали  Thinking
Сушен се продава във фабрично запечатани пакети и няма проблеми. Явно може да се пренася, защото на мен са ми го носили до България.

# 99
  • Мнения: 119
В България някъде виждали ли сте  го това чудо да си опитаме  ? Simple Smile
Последно се пробвах на папая , но никак не ми хареса.
Дуриян май не съм срещала  Rolling Eyes

# 100
  • Мнения: 11 747
Не съм виждала, ако има, кажете и на мен! Аз го харесвам, много ми се яде!
Папаята и аз не я харесвам.
В Китай по улиците също продаваха личи



това го харесвам, то се продава и у нас и когато се случи промоция (от Била съм купувала) даже не е много скъпо

наред с тия продаваха и мангустин



и това съм го яла в Тайланд и от тогава бленувах за него, та пак хапнах. Виждала съм го да се продава в Карфур, ама на баснословна цена  Rolling Eyes

Масово имаше сушена райска ябълка, но аз хайде сега няма да купувам, по- късно ще купя, хайде да не е от тук, от другаде да е, и накрая така и не купих.......... много ме е яд като правя така!

По магазинчетата им рядко се среща вафли (даже изобщо не видях), бисквити, шоколадчета, но пък сушени плодове колкото искаш. Аз купих сушено манго, но още не съм го отворила.

# 101
  • Мнения: 11 747
Може вече да е прекалено, но ще споделя едно стихотворение на най- великият китайски поет на всички времена - Ли Бай


На север, при вас - там тревата
има цвета на нефрита,
а тук, на черницата клоните
на къдри зелени се сплитат...

Сега ти поемаш на път към дома,
с разбито сърце ме оставяш...
О, пролетен вятър, - откакто я няма, се чудя -
защо над леглото разтваряш воала копринен?


Ако искате да прочетете още китайсска поезия и кратки справки за авторите
http://liternet.bg/ebook/kitai/content.htm

# 102
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 587
Пине, нещо специално за теб:

http://www.aerohroniki.com/%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8% … 0%BD%D0%B8%D0%BA/

 Hug

# 103
  • Мнения: 11 747
Ха-ха, прочетох за Шанхай!  Mr. Green Хотела около гарата - и ние бяхме в Холидей Инн около гарата и аз имах такова изживяване. Ей тука е, бе, до гарата  Crazy Само дето една обиколка на гарата е километри пресечена местност. Наистина можеш да се изгубиш около гарата  Crazy  Понякога виждаш покрива на 26 етажния хотел, ама след малко изчезва и не знаеш в коя посока да вървиш.
Като гледам колко е мъгливо на снимките му, значи доста хубаво време сме улучили  Thinking За мъгливо го намирах аз, ама то на такива височини (близо 500 метра) явно често има мъгла  Mr. Green

Допълвам, че и ние ходихме на акробатично шоу. Ако 2011 мотористите в сферата са били 7, то 2012 вече бяха 8. Ефектно е, интересно е, не е капан за туристи. Не е и най- върховната китайска акробатика, обаче, имат доста по- високи постижения. Все пак не е глупост, може да се посети.

# 104
  • Мнения: 155
За Китай, според мен, е трудно да се каже нещо еднозначно. Толкова е голям, че нищо не е общовалидно и има всякакви контрасти. Дори китайската кухня варира много – напр. в момента ми се губи името на района, но е населен предимно с мюсюлманско население и кухнята е доста по-различна от това, което сме свикнали да свързваме с китайската кухня и прилича повече на арабската и заради това, че не се използва свинско и като подправки също.  Има небостъргачи и супер модерни технологии, има и райони в които няма вода и носят с километри ведра на ръце.  В същите тези модерни градове пък има хора, които буквално се мият на улицата. Имат хилядолетна култура, в същото време обноските (по начина по които сме свикнали да ги приемаме в Европа), са много, ама много зле.

Ясно е, че има огромни ресурси,  много се инвестира, държавата дотира някои производства и има фабрики с най-ново и високотехнологично оборудване, което не всички аналогични европейски фабрики могат да си позволят,  строи се денонощно (буквално  работят и нощем), развиват се със страшни темпове.  Но дали са по-напред  и кой кого настига за мен е трудно да се каже. Както и malkata беше писала, големите и иновативани проекти са обикновено проектирани от западни фирми. Това, което ми беше направило впечатление тогава, беше и модела  на фабриките в района на Шензен – Гуангдонг.  Фабриките никнат като гъби и към фабриката има общежитие за работници и общежитие за мениджъри. Живеят си по общежитията, там им е осигурена храна и дрехи (униформи). За работнички  се  наемат предимно млади жени от аграрните райони. Обучават се доколкото е необходимо, за да вършат  определена операторска  работа. Заплатата беше около 150-200$ чисто(по спомен,  сега сигурно е малко повече). Тези пари те ги спестяват изцяло (тъй като не плащат за квартира, храна и дрехи). Поработват така няколко години, после с парите, които са си спестили се връщат по родните си места , купуват си земя и се женят. На мен такъв начин на живот, дори и за няколко години ще ми е супер подтискащ, като в казарма.

# 105
  • София
  • Мнения: 1 951
Дори китайската кухня варира много – напр. в момента ми се губи името на района, но е населен предимно с мюсюлманско население и кухнята е доста по-различна от това, което сме свикнали да свързваме с китайската кухня и прилича повече на арабската и заради това, че не се използва свинско и като подправки също.  
Да, това е районът в северозападната част на Китай с административен център град Урумчи. Близо е до границата с Казахстан и Киргизстан. Екскурзоводът ни в Пекин беше от там и беше мюсюлманин.

# 106
  • Мнения: 119
Да , имаш абсолютно точна информация.
Според това заплатите в най-големитя производител на електроника в Китай са от порядъка на около 200 долара.

http://bnt.bg/bg/news/view/30180
http://www.kaldata.com/70290/Foxconn-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1 … %D0%B0%D0%B4.html

В линковете които бях пуснала се вижда , че хората с образование имат значително по-добри доходи , но явно има доста хора които са склонни да работят и за тия пари.

Ама то това пак опира до вица за разликата между туризма и емрграцията , а и не всичко е пари  Grinning

# 107
  • Мнения: 11 747
Ако 200 долара (300лв) остават след осигурена квартира, храна и дрехи, то в България някои работят и за по- малко  Confused Пак не са по- зле от нас.

# 108
  • Мнения: 2 241
В новия брой на National geographic има отделени 12 страници за глинените воини  Peace
Доста любопитна информация има.

# 109
  • срещу двата комина :)))
  • Мнения: 3 340
тук не е писано от доста време, но тъй като се замислям за екскурзия до Китай имам два най-важни въпроса  Joy

Колко пари на ден биха ми били нужни, при условие, че ядене, спане и транспорт вече е уреден ? Също така правихте ли си някакви ваксини, и ако да какви  Hug

# 110
  • Мнения: 11 747
Не съм си правила ваксини.
Цените са като в България, горе- долу.

# 111
  • София
  • Мнения: 3 802
Аз си правих комбинираната за хепатит, но не само за там.

# 112
  • Мнения: 80
Преди два дни се върнах от Дубай и вече мислите ми са насочени към Шанхай Simple Smile
Записвам се да следя ,и отивам да чета
Първи въпрос,като все още крайно неориентирана- София-Пекин или София- Шанхай е по изгодно да се лети?

# 113
  • Мнения: 11 747
Нямам представа, кое е по- изгодно, но ако ще посещаваш и двата града, вероятно ще трябва да летиш и от двата. Те са на огромно разстояние един от друг. Еветуално виж влаковете, май са евтини, а са бързи и удобни. Вече може би има скоростен влак между Пекин и Шанхай, нали се строеше преди 2-3 години. Всъщност, никак не мога да съм полезна.

# 114
  • срещу двата комина :)))
  • Мнения: 3 340
Преди два дни се върнах от Дубай и вече мислите ми са насочени към Шанхай Simple Smile
Записвам се да следя ,и отивам да чета
Първи въпрос,като все още крайно неориентирана- София-Пекин или София- Шанхай е по изгодно да се лети?

няма почти никаква разлика цената, аз ги проверявах редовно, най-добрия вариант за придвижване между двата града е влак, поне от това, което съм чела  Peace

# 115
  • Мнения: 11 747
Иначе и аз бих искала да посетя Дубай и да направя паралел между него и Шанхай. Макар, че мисля, че те двата са несравними по всякакви критерии.

# 116
  • София
  • Мнения: 1 951
Може на отиване да пътувате от София до Пекин, а на връщане Шанхай - София или обратното. Ние така пътувахме, ама вече не помня каква беше цената на билетите, но не беше висока. Между Пекин и Шанхай, ако е пуснат скоростния влак ще е добре или ако цената на самолета не е много висока. Но лично за мен нощния влак не беше много приятно изживяване, а особено чакалнята на гарата в Пекин е някакъв ужас, въпреки че ни бяха сложили в някакъв "ВИП салон".

# 117
  • Мнения: 11 747
И аз за скоростен влак предлагам, не за обикновен. Макар, че нощния влак все пак по- хубав от БДЖ ми се видя, но 11 часа пътувахме от Пекин до Сиан, което е по средата, а до Шанхай ще трябва 24 часа да го направят  Simple Smile  Освен ако не прескочат до Сиан и те.

# 118
  • Мнения: 11 747
dechy,

Скрит текст:
Хареса ли ти Тайланд и Камбоджа?! Simple Smile

# 119
  • София
  • Мнения: 1 951
Mного, Pina. Особено в Камбоджа - Сием Рип е невероятно. А този път всичко организирахме сами и беше много хубаво. Пожелавам и на теб да отидеш някой ден като порасне малката принцеса.

# 120
  • Мнения: 11 747
Даже преди да порасне имам намерение, но да видим как и дали ще стане. В Тайланд бях преди 8 години, но Камбоджа не съм, затова и те питах за там. Малко се чудя, защото много Азия ми дойде, то не е случайно, Азия някак влюбва хората и после не ги пуска да я забравят... Обаче ми се искаше някой друг континент...

# 121
  • Мнения: 80
Още подготвяйки се и четейки за Дубай,попаднах на форум ,където един от членовете не спираше да повтаря ,че човек си мисли че Дубай е чудото на човечеството ,докато не види Шанхай Simple Smile А аз наистина останах толкова ....потресена от чудесата в Дубай,че сега просто не мога място да си намеря докато не видя Шанхай Sunglasses
 За цената на полетите ми е интересно, защото по принцип до по-големите градове ,полетите са по евтини ,а нямам представа Пекин или Шанхай се води по- "централен" град .А иначе четох че в Китай всички вътрешни полети са доста евтини ,тъй като това е един от основните начини за придвижване

# 122
  • Мнения: 11 747
Можеш ли да дадеш линк към тази дискусия за Дубай и Шанхай, че ми стана любопитно да прочета?  Simple Smile
Иначе, да, Шанхай е град от друго измерение, от друг свят. До толкова, че е подтискащо, смазващо. По снимките е основно района Пудун и човек си мисли - е, няколко небостъргача в центъра... А всъщност целия огромен град с 24-те си милиона жители е в небостъргачи, които са жилищни сгради. В един блок живеят няколко български града... Хвърчат скоростни влакове във въздуха (Маглев върви по много високо във въздуха релси). Метрото е най- дългото в света. За да стигнем до метростанцията на гарата вървяхме километър и половина под земята. Кръстовища от тунели, магазини, заведения за хранене, то си е цял подземен град, щото е малко надземния... Вече ми поизбледняха спомените, но да, град- чудовище е. Човек от групата се изказа, че Пекин е едно село пред Шанхай  Mr. Green  Пекин е 'само' 15 милиона. Не е точно така. Никак даже не е село - централните булеварди имат по 5 ленти на посока + лента за колела и мотори. И не само това. Просто Пекин и Шанхай са несравними, макар да са все в Китай, няма никаква допирна точка между тях. Ужасно различни са. Географски нито един от двата града не е централен на Китай, а икономически или политически - все пак Пекин е столица, а Шанхай наричат четириглавия дракон на китайската икономика (или триглав ли беше? не помня, това съм го писала по- напред в темата). Броя на главите не е случаен, по броя на отраслите, в които доминира, но не помня.

# 123
  • Мнения: 9 905
не намерих по-прясна тема, когато, ден преди да отлетим за Пекин, се сетих да почета малко. Е, бяхте ми определено от полза!
Ние останахме само в Пекин, на всичко отгоре заради днешния грандиозен парад послучай 70 години от революцията, 2 седмици назад бяха затворени Тянанмън, Забраненият град и националният музей(впоследствие го открихме и на сайта на музея, съобщено със ситнички буквички) и променяхме програмата в движение. През 50 метра стояха отряднци с червени ленти на ръцете, имаше проверки, чекпойнтове и т.н. Но, струва си Simple Smile
със сигурност е по-лесно да се справиш с пекинското метро, отколкото с Централна гара София или ремонтите около мол Парадайз. Да, английският е проблем, но това не е дразнещо, освен в хотелите - там се предполага да се говори чужд език. Но пък хората компенсират с много внимателно и мило отношение.
децата бяха яко наснимани Simple Smile
гугъл и фейсбук все така няма Simple Smile
ако има интерес към възраждане на темата, мога да попиша още.

# 124
  • Мнения: 11 747
Има интерес, има! Simple Smile И снимки може да покажеш.
Радвам се, че темата е била полезна, макар че тя е по- скоро забавна или не знам как и аз да я определя, но не и много полезна, и все пак се радвам!

# 125
  • Мнения: 9 905
да, полезна, особено ангелина като писа за паник атаката - не ми се случи, но се сетих няколко пъти за това, сблъсквайки се с тълпите хора. Още с гледката от хотела:
Beijing railway station, това е отвън, нали, вътре не знам как е
и същата, вечер, не се виждат седящите и лежащите, а първите три редици коли са таксита на опашка

за говоренето на английски трябва да отбележа, че въпреки всичко, младите хора до един имаха смартфони, а в тях всички чудеса - карти, джипиеси, преводачи - и знаеха как да ги ползват, така че с малко жестове и много разцъкване, получавахме указания и упътвания Simple Smile

не ходете в макдналдс, плийз - не става, не е този вкус, нито е китайско, нито никакво. Но опитайте зелен чай с мляко където и да е. а точно срещу входа на Temple of heaven има прекрасно french bakery - за да се подкрепите, преди да се гмурнете в дълбините на Pearl market. Споменавам го специално, зашото Silk market вече е облагороден, пазарлък няма, цените може да са 3-4 пъти над тези от Пърл маркет, абе като новото Илиянци е.

Понеже пропуснахме ключови места като Тянанмън, Забранения град и националния музей, действахме по стара изпитана система с деца - във всяка столица има Военен музей, природонаучен музей и зоопарк. В Пекин поне в момента военният музей не е особено интересен, сградата е в ремонт(абе може и да е интересен, но бледнее пред сеулския и дори пред този в маскат), но в Natural museum има богата колекция от скелети на изкопани в необятните китайски земи динозавеи. Тъй като повечето видове са били кръщавани самостоятелно от учените при изкопаването, логично тези скелети носеха китайски названия. Което не ги прави по-малко интересни. Огромни са. Има и зала с раздвижени макети на динозаври, нищо ново, но е важно, когато си с деца.

зоопаркът на Пекин е доста голям, май пак беше втори в света(те много неща се борят за второто място там), вътре се плаща допълнително 10 юана за парка на пандите - много са сладки. Дори да не обичате животни, има толкова полянки, алеи, пътечки, зеленина, градинки, канал с пейки за посядване - може да се откара цял ден там. Има и къде да се яде, да се пие кафе и да се мързелува. И цената за вход(както и във всички други забележителности) е много разумна, не като в Коломбо, където дерат чужденците  в десетки пъти повече от местните)
ето така
или така, има много каменни статуи за катерене


последната снимка между другото я сложих заради другото хлапе - то носи традиционни китайски гащи с огромна цепка отгоре до долу и отпред пак така. Като ходи, не се вижда, защото са широки, а като го налегне зор - не се губи време в сваляне на катове гащи и панталони. Прикляка с разтворени крачета и айде. Отпред изглеждат още по-забавно, но ще спестя интимните образи  Laughing

Последна редакция: пт, 04 сеп 2015, 10:38 от тити

# 126
  • Мнения: 9 905
ако има нещо, за което трябва да се събира търпение, това са скенерите на вхдовете. Мол, метро, музей - навсякъде се проверява, често пъти и с ръчен търсач, защото ти си пищиш на скенера при всички случаи. Аз по летищата знам как да се обличам, за да не пищя, но из града да се съобразявам, не,мерси.

тези неща обаче са част от атмосферата.

в Temple of heaven също трябва да се иде. Красиво е, голямо е, достъпно е, а в почивните дни е пълно с местни, които
четат  вестници
танцуват ритмична гимнастикаили се разтягат по фитнесуредите
играят китйски шах или карти
пеят патриотични песни с много чувство и плам, и още повече глас
или пеят така фолклорни песни и нотите им са такива, брррр

а по една от широките алеи беше пълн с групи от по 4-5 души, които в кръг подритваха едно нещо - отдолу гумено кръгче, върху него няколко дискчета, и отгоре 4 цветни птичи пера. Играят, както при нас се рита хек. Да не пада на земята Simple Smile ние си купихме с децата, ама още не сме постигнали успехи.

телевизионната кула не е нещо особено. Ние пък хванахме дъжд баш тогава. Иначе има въртящ се ресторант, ако някой е забравил русенската панорама  Mr. Green

# 127
  • Мнения: 9 905
с риск да досадя, но това последно -  за избора ни на част от Великата стена. Съпругът ми, който е бил преди тук, настоя да изберем  Мутянюй заради тобогана. Повечето туристи ходели на Бадалин. Мутянюй е малко по-далеч, не много, по-стръмно е и по-късо, но стръмнотата компенсира определено. Започва се от 14 кула, тя е по средата, дотам се качихме с кабинков лифт - досущ като Симеоновския, но не видяхме и драскотина по кабинките. Доста хора се качват пеш. От 14 кула тръгнахме наляво до 22/23 кула - тя е на по-високо, накрая има едни стълбиииии, мамооооо, последните 15тина са и високи, та пълзяхме Simple Smile 
и после надолу
и пак към 14 кула, оттам направо към 6, където е тобоганът. Може да се пропусне и да се стигне до края, но на нас ни беше достатъчно ходенето, че най-малкия ни син MM го носи по едно време.
Тобоганът е около 1,5 км дълъг, шейните а елементарни, управлението е достъпно за деца - тези под 1,20 м са с родител. Има достатъчно указания да намалиш или да засилиш, или да не спираш, забавлението си струва Simple Smile

само да не пропусна шведските лекоатлетки, които тренираха там, и с лекота тичаха нагоре-надоле под завистливите ни погледи Simple Smile по това време беше световното по лека атлетика в Пекин, но не сме се и доближавали до стадиона.

накрая само една снимка на пача, ММ каза, че си е като българска Simple Smile

# 128
  • Мнения: 11 747
Гарата и отвътре я видях  Laughing  от там хващахме нощния влак за Сиан, с който пътувахме 11 часа, макар да не се движеше бавно, като българските. Не е страшно отвътре, огромно е, такива разстояния и на летище не бях изминавала, но е разпределено и контролирано, не можеш да влезеш в чакалня за съответната линия, ако нямаш билет, някакви такива неща, сложни схеми.
Стената с много обработени стълби е била при вас. Ние бяхме на някакво място, където стълбите представляваха камъни и който какъвто дошъл. Един нисък, един висок, трети още по- висок. През целия маршрут трябваше да се пълзи, добре че имаше едно ниско парапетче, за което да се изтегляш с ръце, защото на места само така ставаше. Честно казано си бях въобразила, че цялата стена е с такива стълби, но явно не.
За зоологическата градина направо ме хвана яд, че не съм била и разбира се няма и да бъда!
Иначе много интересни снимки, това със стен вестника не го бях видяла, както и китайския шах и музицирането... Те май имат доста културно- масова дейност. По всички площади и площадчета се танцува, играе гимнастика и всякакви такива. Сега както ги гледам след Япония, хората са доста смачкани, в смисъл демодирани и селянеещи, но такива са все още китайците, като изключим тези в Шанхай. Но пък японците са нечовешки модерни, щури и диви, така че няма място за сравнение, ама нали са от една раса, един край на света и в една икономическа битка.

# 129
  • Мнения: 9 905
хората са доста смачкани, в смисъл демодирани и селянеещи, но такива са все още китайците, като изключим тези в Шанхай.

да, явно и по снимките се вижда, и други са ми го казвали, но пък там все още си е соц, с всички тези отрядници и проверки, и тук беше писано как информация за историята се премълчава, а на планината под стената нали има огромен надпис, нашият гид малко с половин уста, неудобство ли беше, каза, че там пише Мао Цзе Дун... ама пък и ние не сме ходили по лъскави места, напротив - евтини, народодостъпни.

# 130
  • Мнения: 11 747
Да, но в Япония на евтините, народодостъпни места се вижда как хората са пристрастени към шопинг и всяка седмица има нова мода, и са заринати от вещите си, хобитата си... Аз от скормна България не съм свикнала на такова нещо. Не знам съществува ли такава статистика, но на пръв поглед ми се стори, че в Япония има най- много магазини на глава от населението. Докато хората в Китай сигурно наистина нямат и информация, но и не се интересуват от суета, някак на лицата им е изписано. Облекли каквото хванали... Сигурно ще ги научат и тях, тоя голям пазар не могат го изпусна. Както са се научили в Шанхай, де. Там по Нанжинг Лу бяха същите като в Япония. А, всъщност и в един пекински мол една вечер бяхме. Да...., и там тичаха малки глезли натоварени с торбички, прически, гримове и прочие. Да, аз мисля, че и в Китай ще стане така, но трябва още време. И ти спомена за смартфоните, всички са със смартфони, но на снимките нямаш такива. Ощеса в начален стадий, ще се научат да купуват.

# 131
  • Мнения: 9 905
нямам снимки със смартфони, зашото те бяха в метрото. Абс всеки забил глава в телефона. Но аз изобщо не снимах в метрото, едно защото прибирах фотоапарата в раницата за по-удобно на скенера, и второ заради неудобство от самите хора Simple Smile и всички с маратонки, не знам дали си носят други обувки за работа, обаче обули маратонки на всякаква дреха. Много трудно да видиш дебел човек, на пръсти се брояха. После като видях в парка колко фитнесуреди има на открито, какви висилки правят на тях, или две бабички вдигнали по един крак на оградата и го разтягат, и си приказват в същото време....
от друга страна, дечицата малко..стандартната конфигурация по влаковете и парковете е двама възрастни с едно детенце...

моловете, които видяхме, бяха празни вечер, след 19 оставаха някое кафене и някой ресторант да работят, другото умряла работа.

# 132
  • Мнения: 11 747
Да, деца изобщо не се виждат, но това си се знае. Съвсем ще я закъсат скоро. Обаче младите жени са трътли, хич не ми се видяха слаби.

# 133
  • София
  • Мнения: 67
И на мен ми предстои след месец и нещо пътуване до Китай и ще следя всякаква информация. Изчетох всичко и ми беше от полза ... благодаря ви!

Общи условия

Активация на акаунт