Разкажи ми за Китай

  • 18 259
  • 133
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 11 747
И сервиран пилешки крак с намигване!  Laughing

# 76
  • Мнения: 155
Ммдаа. Бях потресена като ни го сервираха в бара (или ресторанта) на един хотел в Шензен, заедно с чиния необелени фъстъци. Ей така, да си мезим (безплатно вървеше, от заведението  Laughing)

Покрай тази тема ме налегна една носталгия по Шанхай и времето прекарано там. Но повечето ми спомени май не са много туристически Wink

Исках да кача още снимки от Шанхай и от Пекин – забранения град, летния дворец и някакъв друг храм (на Хармонията ли беше, не помня?), обаче снимките ми са на един много старт лаптоп, който работи изключително бавно, постоянно зависва  и много ме изнервя.  Пина, в Пекин ходихте ли до Hou Hai (Back Lakes). Помня че много ми беше харесало. Край езерата има много заведения, може да се наеме лодка и въобще беше много приятно за разходка и похапване и/или питие

# 77
  • Мнения: 11 747
Ще се радвам, ако сложиш още снимки. Ако не са туристически - още по- интересно. Да не си оставила някоя любов там?  Wink  Шанхай е невероятен град! Сигурно е много интересно да живееш там. Така ми се живее в подобен град - многолик, извънземен град, който може да предложи всичко. Малко е стряскащ пейзажа, като се заредят онези ми ти високи огромни сгради и то не в Пудонг, ами в кварталите на широк център и извън център. Ужасно много високи и огромни сгради, аз бих се загубила само в една такава, а разбрах, че те били хиляди  Rolling Eyes  И с тези пътни възли на по 4-5-6 етажа, като чудовище е! Моите снимки не могат да го илюстрират, много по- богат е, но и плащеш за скромната ми българска душа.

Не сме ходили на тия езера в Пекин. Ние не видяхме много от Пекин, както и не видяхме много от Китай като цяло. За 3 дни в Пекин, кое по- напред, като сложиш и големите разстояния за придвижване. Видяхме - Храма на Лама, квартала Хутонг, Небесния храм, Забранения град, Великата стена, няколко мола Simple Smile , Гнездото, Водния куб и сякаш нещо ми убягва  Thinking  Също гигантски сгради имаше там, но не високи като в Шанхай, а едни такива дебели, масивни.

Пилешкия крак с какво питие върви, казваш?  Simple Smile

Последната вечер в Шанхай, преди самолета (който беше в 1.40 pm) купих една малка бутилка някаква китайска алкохолна напитка. Беше 52% алкохолно съдържание  Shocked  Миризлива, като парфюм и манджа... Абе пихме и се смяхме, смяхме се и пихме  Mr. Green

# 78
  • Мнения: 11 747
Една зашеметяваща снимка на Шанхай  (района Пудун, аз май неправилно го пишех до сега Пудонг)

# 79
  • Мнения: 4 202
Една зашеметяваща снимка на Шанхай  (района Пудун, аз май неправилно го пишех до сега Пудонг)

Извънземна е!

# 80
  • Мнения: 155
Имам една снимка подобна (даже мисля и клип имам), не чак толкова хубава и качествена наистина, правена от Бар Руж (Bar Rouge). Навремето беше много популярен, има тераса на покрива на 7 етаж на една сграда на Бунда, гледката е невероятна. Докъм 20-21ч е горе-долу празно и може да се насладиш на тази гледка с питие (и без пилешки крака  Grinning), след 22ч вече беше бая претъпкано и даже имаше опашки отвън.

А така изглеждаше един друг бар (Face), който ми беше много любим. Напомня ми за едни мързеливи съботни и неделни следобеди. За съжаление виждам, че вече е затворен:

http://www.facebars.com/en/shanghai/restaurant/

Още съм на работа обаче и ще се наложи да остана до към 21ч поне. После, ако имам сили ще се опитам да напиша нещо по-смислено. Сега само мяткам разни разхвърляни мисли, да се поразсея малко че нещо се изморих Wink

Последна редакция: чт, 31 май 2012, 22:48 от Margherita09

# 81
  • Мнения: 155
Да допълня за Бар Руж само, че беше снобария и охраната съм виждала да се държи и доста грубо с чакащите на опашка и желаещи да влезнат в заветния бар, но гледката наистина си струва и тъй като  основния наплив е  след  23-01ч, към 19-20ч е празно и спокойно и човек наистина може да се наслади на тази зашеметяваща гледка. Аз бих го препоръчала.

За ракиите и алкохола, аз така и не им разбрах много ракиите, коя какво е. Да не говорим, че понякога неправилно превеждат и казват вино на всякакъв алкохол, та много не можеш да разбереш като ти говорят за вино за какво точно иде реч – ракия някаква ли, вино , бира , коктейл или нещо друго. Пих само веднъж от тяхната ракия и то беше като пътувахме до Пекин. Може и да е била същата като вашата Simple Smile

За Пекин и ние нямахме кой знае колко време.  Стори ми се огромен. Абсолютно,  както и твоето впечатление и асоциация за Пекин,  и моето е „голям” и много разпръснат. В Пекин сякаш е администрацията и историческите забележителности, а Шанхай няма кой знае колко забележителности, но е кипящ от живот. Такова поне за мен беше усещането де.

Ние бяхме в Пекин за 4 дни. Пътувахме от Шанхай с една приятелка от БГ, която ми беше дошла на гости със същия нощен влак първа класа, както и вие, само дето не бяхме само българи в купето, имаше и една китайка и един мъж китаец Wink. Той ни препоръча и тези езера, за които писах, както и една друга улица с много заведения и храна, която се продава на открито. Даже ни ги написа с йероглифи да ни е по-лесно с такситата  Laughing Знаеше английски и се оказа полезен социален контакт.  Принципно мислехме и ние за Сиан, на връщане, ама не го измислихме. Аз трябваше да се връщам на работа и отпадна. Едни приятели пък се присъединиха към нас от Япония.  Ние спахме в един хостел, който ми беше препоръчан от един поляк  в Шанхай, които е бил и студент там, беше живял наколко години и знаеше и китайски . На хостела една част му беше хостел, друга беше хотел уж. Ние спахме в хотела. Нашата стая беше за двама, с баня и тоалетна, би въобще всичко необходино, даже и ел. кана с чай и кафе си имаше Wink Беше много чисто, близо до гарата, наистина не лукс, но нямам никакви забележки.  Само май беше шумно, ама ние толкова се и задържахме в стаята. Приятелите ни от Япония не искаха да спят там  и те бяха в друг  хотел, по-луксозен. 

До Забранения град стигнахме с метро. Мислехме, че за 2 часа ще го отметнем, пък той се оказа огромен и с леки почивки за похапване и кафе утрепахме там целия ден кажи речи. От там отидохме до въпросните езера и беше много приятно, разхождахме се, ядохме, карахме лодка и т.н.

На другия ден ходихме до летния дворец с един градски автобус, за който ни казаха от рецепцията на хостела. Даже слизахме и го хващахме отново, че един огладнял, друг до тоалетна и т.н  За летния дворец също мислехме, че един предиобед ще ни стигне, но с наш’та стройна организация и там отиде един ден. Вечерта пък ходихме на тази улицица с много заведения, купувахме си и храна от сергиите. Май и малко шопинг имаше.

Третия ден го отредихме на Великата стена. До там ходихме с едно микробусче (организираха ни го от рецепцията на хостела), дето уж щяло да ни свали на място откъдето много хубаво се виждала и качвала стената. Хубаво беше. Не мога да направя съпоставка с другото място дето нямаше да е чак толкова хубаво, обаче за сметка на това имахме и отбивка във фабрика за нефрит, във фабрика за перли (не че не си купих и перли и пръстен и крем с перли и маска с перли и какво ли не още и с нефрита се отчетохме), имаше и посещение в ресторант, както и фабрика за керамика (тук вече се въздържах от покупки, че бяха много големи, макар и много красиви).  Освен нашата компания в микробусчето бяха още двама влюбени, които не забелязваха нищо, даже и не ядоха, кротко слизаха и се качваха, ние за сметка на това мрънкахме на шофьора нон-стоп как няма да имаме време за съществените неща, пък той се правеше на глух.  В ресторанта освен храната,  на двама човека се полагаше по едно малко шишенце от 100г (може и 200г да са били) ракия. Нашите приятели не я пиха,  а пък влюбените някъде изчезнаха и ние решихме, че ни се полага да си вземем тези 2 шишенца за утеха за многобройните фабрики и се приспивахме с ракията във влака на връщане за Шанхай.  Май наистина беше странна, но честно казано нямам много ясен спомен . Стената все пак я посетихме, голямо катерене падна, и гробниците и тях ги посетихме, а и време в Пекин като се върнахме ни остана  за молове и пазарлъци и видяхме, че евтините перли от фабриката хич не са били евтини. Но пък се утеших, че точно като моите нямаше (и досега много си ми харесват – те са речни, няколко реда с неправилна форма и много красив сиво-синьо-лилав-неописуем цвят. Станно защо обаче, като ни  обраха преди време апартамента, крадците ми бяха взели едни други, пък тия не бяха ги харесали  newsm78)

Последния ден ходихме до този храм, на който не му помня името , а вечерта си взехме спалния вагон за Шанхай и и така нашата мила екскузийка привърши.

Много се отплеснах и мойто стана като пътепис, но може пък да му дойдат някакви полезни мисли и идеи на някой, който не ходи организирано в Пекин Wink

# 82
  • София
  • Мнения: 1 952
Kaто ви чета и се сещам за разни неща. Един от екскурзоводите ни каза, че между Пекин и Шанхай има построена скоростна ЖП линия, по която разстоянито се изминава за 5 часа. Но не разбрах дали в момента фукционира, тъй като преди време е имало инцидент, при който влакът е излязъл от релсите и е имало 10-на жертви. Заради тази катастрофа и за злоупотреби тогавашният министър на транспорта е бил осъден и разстрелян...Това направо ме изуми! Попитахме екскурзовода дали в Китай все още има смъртно наказание, а той много учуден отговори: "Ами разбира се! Как без него?"
И още интересни неща научихме от него. Той беше женен за украинка и имаха 2 деца. Ние се изненадахме как така може да има повече от 1 дете и той ни отвърна, че за второто дете е платил глоба. Мисля, че беше 50 000 юана.
Разказа ни също, че едни от най-добре платените служители в Китай били държавните чиновници...Подбирали си ги добре, обучавали ги и според него те си вършели добре работата.
Също се сетих и за дърветата, които най-много ме впечатлиха в Китай - гинко билоба. Първо ги видях в манастира Шао Лин и реших, че само там се срещат и са голяма рядкост. Но после ги срещахме в изобилие в Суджоу например, растяха си около тротоарите. Но все от рейса ги виждах и с голям зор успях да открия по-ниско дръвче, за да откъсна за една колежка, с която си имаме закачка, че вече ни е време за гинко билобата... Laughing
Много ми е зле техническата култура, иначе бих публикувала снимки  Embarassed

# 83
  • Мнения: 119
"между Пекин и Шанхай има построена скоростна ЖП линия, по която разстоянито се изминава за 5 часа."
http://www.chinatraintickets.net/china-trains/train-booking.asp

http://www.seat61.com/China.htm

Със сигурност функционира и в момента , а и  има полети между двата града от порядъка на 100-ина долара.
Доколкото знам в момента се изгражда скоростната линия Шанхай-Хонгконг

# 84
  • Варна
  • Мнения: 3 962

Също се сетих и за дърветата, които най-много ме впечатлиха в Китай - гинко билоба. Първо ги видях в манастира Шао Лин и реших, че само там се срещат и са голяма рядкост. Но после ги срещахме в изобилие в Суджоу например, растяха си около тротоарите. Но все от рейса ги виждах и с голям зор успях да открия по-ниско дръвче, за да откъсна за една колежка, с която си имаме закачка, че вече ни е време за гинко билобата... Laughing
[/quote]


Защо чак Китай,има няколко дървета на нашата улица.И в морската градина има колкото искаш

# 85
  • Мнения: 761
Благодаря момичета за разказите Hug Моля, продължавайте за такива като мен, дето посещението в Китай ще си остане само мечта.

# 86
  • Мнения: 11 747
Оффффф, ходи ми се пак в Китай  Sad  мрън- мрън...

# 87
  • Мнения: 14
Започвай да плануваш и да мечтаеш за следващото пътешествие, което съм сигурна, че ще бъде още по-хубаво, запомнящо се и екзотично. А ние ще чакам пак твоите впечатления и снимки

# 88
  • Мнения: 155
Pina, ти си сменила и аватара тематично Simple Smile Пожелавам ти да отидеш много скоро пак.

Dechy, да, масово по-богатите са с по 2 деца и си плащат глобата. Корупцията също си се шири доста.

Има много, ама много богати китайци. А сега новата мода сред  богатите китайци била да ходят да си купуват маркови стоки от Япония, защото в Китай не са сигурнни дали си куват оригинали  Laughing. Помня, че като бях там затвориха магазин на Прада на летището, защото са хванали, че във фирмения магазин се продават ментета.

# 89
  • Мнения: 119
Те нали ги изловиха , че открили "фирмени" магазини на Apple в няколко града , които били досущ като тези на компанията в другите части на света Simple Smile
Скоро имаше предаване за Испания как въпреки кризата китайци купуват масово маркови стоки за хиляди евро и това крепи бизнеса на луксозните бутици.
Интервюираните казваха , че нямат доверие на това което им се предлага в родния Китай.
Стана въпрос и за цените на имотите в Шанхай и бяха умопомрачителни за българските стандарти - от типа на 200 000 долара като начало за що-годе нормален апартамент в многоеетажен комплекс.
Ценностната система обаче е такава , че всяко младо семейство трябва да живее в собствено жилище и се загробват с кредити за десерки години ...
Полека лека настигат "развития свят" свят Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт