Разкажи ми за Китай

  • 18 280
  • 133
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 155
В Китай съм живяла около 1 година в Шанхай и съм ходила в Пекин , в Суджоу с приятели на екскурзия и няколко пъти  в Шензен, Хонк Конг и Зухай  в командировка. Това беше преди 5-6 години и спомените ми почват малко да избледняват, а и сигурно и нещата са се променили от тогава. Тогава не ми харесваше особено по ред причини, сега изпитвам носталгия.

До Шанхай на времето Аерофлот беше най-евтиния вариант – струваше около 640е двупосочния билет. На борда не се сервираше алкохол, нямаше и филми, но като се изключи това не беше кой знае колко лошо. Трябва само сам да си осигуряваш развлеченията. 

Шанхай е много космополитен, европеизиран и доста по-различен от останалата част на Китай. Относно цените – има голяма разлика в цените за китайци и тези за чужденци.  Тези за чужденци са в пъти по-скъпи (направо са си европейски цени). Това важи за всичко. Като се почне от квартири, които живееят предимно чужденци или богати китайци, мине се през заведения които също се посещават предимно от чужденци, европейска хранителни стоки (обикновено магазините са в големи МОЛ-ве и т.н.  Има евтини неща в малки квартални магазинчета, където пазаруват предимно китайци.

На Маглев съм се возила само веднъж. Общо взето е предимно за атракция и сравнително скъпо. Най -евтиният вариант за мен от летището беше с автобус (имаше такъв, който спираше до Jing’an temple), a аз живеех сравнително наблизо (струваше  десетина юана). С такси също не беше особено скъпо (върти ми се нещо като около 150 юана в едната посока т.е. около тридесетина лева, което за това разстояние не чак толкова много. Разбира се сега може и да не е вече така или пък да бъркам. Въобще такситата бяха сравнително евтини. Мисля, че до 3км беше фиксирана сума (около дестина юана) и след това почва нещо като 0.50лв на км. Проблема е че когато вали например да се вземе такси е направо мисия невъзможна.  За сметка на това продават евтини чадъри на всеки ъгъл Wink. Трафика е ужасен,  никой от познатите ми чужденци не караше кола там.  Аз лично използвах предимно метро или такси. Знаех само 2 автобуса – до летището и до Карфур Simple Smile. Трудно може да се разбереш с шофьор на такси. Най -лесния вариант е да му покажеш адреса написан с йероглифи. Аз имах едни джобни жълти станици,  с адреси на латински и с йероглифи и само показвах. Домашния си адрес съшо носех написан с йероглифи. Иначе, както се спомена и по-рано, те латински не четат, нашето произношение им е старнно и не разпознават адреса и почва едно повтаряне до безкрай.

Бунда е красив и хубав за разходка. За нощен живот и кръчми популярен беше Шин Тиан Ди (xin tian di). Френската концесия също е приятно място.

Като цяло китайската храна може да е много различна в различните части на Китай. За най-пикантна се смята сечуанската и можe да бъде мега люта. На мен в началото ми беше интересно да опитвам, но впоследствсие ядях почти само европейска храна. В Шанхай ресторанти има всякакви –  испански, мексикански, бразилски, гръцки,  турски, и какви ли не, посещавани предимно от чужденци и доста скъпи. В Китайските рядко имаше меню на английски и вилиците наистина също бяха рядкост. Наложи ми се да се науча да ям с клечки. За закуска европейска храна има обикновено в по-скъпите хотели. Айде спирам, че много се отплеснах, а и мога да пиша още много Simple Smile. Може да кача и някои снимки по-късно

# 61
  • Мнения: 11 747
Margherita09, не спирай! И пиши и снимки качвай!

За цените - по бакалиите и сергиите на мен ми е ясно, че вдигат цените за чужденци, но имаха магазини като Зара H&M и т.н., в които едва ли е имало различни цени за китайци и за европейци? Електрониката, ако искаш оригинал, пак са в магазини с фиксирани цени, надали на китайците им ги дават по- евтино, особено като се вземе предвид, че те в цял свят са на една и съща цена.

Предполагам, че за 5 години адски много са се променили нещата в Китай, особено големите градове, всичко се случва адски бързо. Сега четох, че при построяването си Отварачката е била 2-ра по височина сграда в света (само преди 5 години), а днес вече е на 5-то или 6-то място (и аз се обърках). Кратка статия с много подходящо заглавие  Китай: Нов небостъргач на всеки 5 дни  Колко е динамичен света!  Rolling Eyes

# 62
  • Мнения: 155
Да, разбира се, че е така за Зара, H&M и техника, която се продава по големите магазини. Там цените са еднакви. Фиксирани са, няма и пазарлък. Имаше един мол, който беше известен, като място за купуване на електроника. Колко по-евтина е била не знам, не ходих, но много мои познати ходеха до там да си купуват електроника.  Има и малки бакалии с фиксирани цени - и там няма разлика, който влезе гледа какво пише на етикета и купува. Но има места, където чужденци не ходят или ходят рядко, както и други, които пък са популярни сред чужденците и масово се посещават,  също и места, където няма фиксирани цени и се пазариш. За тях ми беше думата.

Напр. за квартирите - живеех в апартамент, който беше в блок, където живееха много чужденци, имаше бариера на входа с охрана и камери в асансьорите.  Наема беше 4000 юана. Това беше и средния наем, който плащаха познатите ми чужденци. Дойде една девойка българка, която имаше приятел китаец и бяха решили да живеят заедно. Тя ми каза, че са намерили квартира за тридесетина юана. Аз я питах на ден ли е това. Тя ми каза, че е за месец. Но се обзалагам че там няма чужденци, а и едва ли щеше да им хареса.

В заведенията посещавани предимно от чужденци (и от китайки, които искат да си хванат гадже чужденец) бирата масово струваше по 25 -30 юана (малка бира). 25 юана тогава бяха около 2.5 евро. Била съм в китайска закусвалня за 2-5 юана можеше да се наядеш до насита с техните пелмени. Там чужденци не се мяркаха. Добре, че беше на самообслужване, пишеше цената и само показахме какво искаме. Иначе трудно щяхме да се разберем.

Въобще, това което на мен ми правеше впечатление в Шанхай беше, че е град на контрастите. Може да видиш супермодерен небостръргач и до него къщурки, в които хората се мият на улицата. Другото, за което се сещам сега, е че Шанхай се смяташе за много сигурен град (има джебчийство, просяци и дребни престъпления, но е безопасно да ходиш по улиците, даже и много късно през нощта. Имаше обаче градове, в които ми бяха казали, че хич не е безопасно и ме взимаха от хотела и връщаха.

Аз много бих препоръчала, ако човек разполага със свободно време да отдели някой  час за масаж. Трябва да се внимава, защото някои салони за масаж и красота не са точно това Wink
 
Но в Китай масажа е начин на живот и е хубаво да се пробва, защото са много добри. Той е по-различен от масажа, които се практикува в БГ. На повечето места, където съм ходила е сух (без масла), дават ти нещо като пижама и те масажират (натискат определени точки по-скоро, но пак иам различни).  Усещането не е на леко поглаждане, но после... после имаш чувството, че летиш. Може да е цялостен или само на краката. Може да е място и за социални контакти Simple Smile

На мен много ми харесваше една верига –Dragon Fly. Имаха салони на няколко места в Шанхай. Страхотно приятна обстановка, с приглушено осветление и със запалени ароматни свещи, ромоняща вода и тиха музика, много чисто. Масажа беше около 100-120 юана на цялото тяло за повече от час.

Последна редакция: ср, 30 май 2012, 14:07 от Margherita09

# 63
  • Мнения: 11 747
Ходихме на масаж  Simple Smile  доброзорно, ама това е друга тема. Само на краката. Боли, но е много хубаво.

# 64
  • Мнения: 119
Практичен въпрос - гледам сега , че туристичееската виза за Китай струва 80 долара.
В главата ми обаче се мотае една съвсем друга цифра за времето когато проучвах последно.
Някой от пътувалите миналата година помни ли колко е била тогава ?

pina  за английския сигурно е така щом хората го казват от първа ръка , а и има логика , че чужди езици им не трябват , както са и американците например Laughing.
Моите впечатления са разбира се само от хора които срещам в Европа и е нормално те да знаят езици.
С китайците обаче е най-често невъзможно да се разбираме  Laughing
Възрастен японец ме изуми когато разбирайки откъде съм на чист български каза "Добър ден".
Карал курсове по не помня вече какво при български професор в Токио  Laughing

Последна редакция: ср, 30 май 2012, 15:20 от mallkata

# 65
  • Мнения: 11 747
Тази година април месец е настъпила промяната. До колкото разбрах визата е била безплатна за българи, но по двустранно споразумение. България въвежда такса от 80$ за китайци и автоматично визата за българи става точно толкова.

# 66
  • Мнения: 119
Аха ясно помня аз  , че беше free Simple Smile
За съжаление бях свободна само март/ началото на април , а се оказа , че това не е сезон за Китай.
Добре , че го има тоя форум да наваксваме пропуснатото  Wink

# 67
  • Мнения: 11 747
Много исках да покажа Китайската стена както я видях аз, но понеже имаше малко мъгла и фотоапарата, който е най- евтина сапунерка, нищо не можа да заснеме. Сега направих някаква нечовешка обработка на снимките, за да се опитам да покажа нещо. Стената е това, което върви по хребета - първия, на преден план който е. Едва- едва се вижда. На живо се виждаше добре. Снимката е от някоя от кулите на отсрещната страна на стената  -  1..  2..

# 68
  • София
  • Мнения: 1 953
При нас китайската виза беше безплатна, а не сме ходили толкова отдавна - само преди месец и нещо. Ние плащахме всичко по отделно - самолетни билети и екскурзия. За виза не са ни искали отделна сума. Даже си пишеше в сайта на агенцията, че китайската виза е безплатна. Даже сега погледнах, че продължава да пише, че туристическата виза е безплатна. Вероятно някои фирми вземат такса за услугата - вадене на виза...

# 69
  • Мнения: 119
http://www.chinaembassy.bg/bjly/lsyw/t919346.htm

"Република България от 4-ти април 2012 г. ще въведе такси за издаване на виза на китайски граждани за България и реципрочно посолството на Китайската народна република в Република България  също от 4-ти април т.г. ще въведе такси за издаване на виза на български граждани за Китай:


1.     Еднократна индивидуална виза – 80 щ. долара.

2.     Двукратна индивидуална виза – 120 щ. долара.

3.     Многократна индивидуална виза с валидност половин година – 160 щ. долара.

4.     Многократна индивидуална виза с валидност една година – 240 щ. долара.

5.     Групова туристическа виза - 64 щ. долара на човек.



Само не ми е ясно защо агенциите обявяват цена от 80 долара ( + пладнешкия обир от 50 лева за обработка на документите) при положение , че груповата виза както се вижда е само 64 долара.

# 70
  • София
  • Мнения: 1 953
Ние пътувахме от 18.04.12 до 27.04.12. Екскурзията си платихме на Булпартнерс, но те са туроператор и предлагат екскурзии на Бояна МГ . При тях пише, че туристическата виза е безплатна http://www.boiana-mg.bg/екскурзии/китай/китайска-приказка/
Освен да са ни сложили визата преди 01.04.12

Последна редакция: ср, 30 май 2012, 20:06 от dechy

# 71
  • Мнения: 119
Да , най-вероятно е така. Няма как веднъж като имаш виза китайците да те карат да доплащаш.
Ако ти е подръка паспорта може да погледнеш кога е издадена.

Както и да е това са технически подробности. Просто бях изненадана , че вече има такса.
Сега ще хвърля едно око дали междувременно не са въвели визи дори за Хонгконг и Макао , но едва ли...

# 72
  • Мнения: 914
Пина, страхотно пътуване си направила! Очаквам още разкази и снимки  Peace!

# 73
  • София
  • Мнения: 1 953
Дааа, сега погледнах визата. Издадена е на 29.03.12г.

# 74
  • Мнения: 155
Pina, много интересни са ти се получили обработените снимки на великата стена.

Аз качих тук по 3-4 снимки от Суджоу, Зухай, Шензен, градините Ю Юан и стария град в Шанхай. Гледах да снимки на неща, които не са показвани, но може и да повтарям нещо. Мислех първо да ги сложа направо тук  и малко повече да ги подредя, но нямам време сега:

http://www.flickr.com/photos/79757013@N08/

Общи условия

Активация на акаунт