Разкажи ми за Китай

  • 18 261
  • 133
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 11 747
Полека лека настигат "развития свят" свят Simple Smile

По ограничените ми впечатления 'развития свят' има да настига тях... Такава инфраструктура, такова чудо!  Crazy  Наскоро в Швейцария преместиха сграда, което явление няма аналог... в Европа  Simple Smile

Това е Шанхай - минахме многократно по такива, но нямаше как да ги снимам





Последните дни се ровя из нета и откривам, че тези чудесии не се случват само в основните градове, а в десетки градове във вътрешността на страната. Всичко е в небостъргачи, гигантски гари, летища. В Пекин 80% от туристите бяха китайци. Казаха, че последните години е така, а с нисък стандарт на живот не се пътува. Не знам какво се случва в селцата в непристъпните планински райони, но тези в градовете доста са си насвили над масрафа. Дори почти вече нямат колела - всичко е с коли. Пак има колела и мотори, но са много малко. Ако не са ни излъгали - пенсиите са доста по- високи от тези в България, заплатите - и те  Thinking  Заплатите не доста, ама клонят към по- високи.
Понеже бях 3 дена до жп гарата - да имаше хора видимо селяни, които пътуваха с бохчите и бяха семпло и демодирано облечени.

# 91
  • Мнения: 119
Имах предвид по отношение на заробването с банкови кредити Simple Smile
По отношение на инфраструктурата гледам Discovery и големите проекти почти неизменно са правени от западни инжинерни фирми вкл. прословутите небостъргачи в Шанхай.
"Отварачката" е дело на най-голямата американска фирма в бизнеса.
Моя роднина  работи в Чикаго за друга фирма чието дело е Jin Mao  ( същата фирма проектира и Burj Khalifa в Дубай , а сега работят по грандомански проект в съветските републики)
"Маглев" пък е дело на Сименс.
Китай им предоставя възможноста и финансирането да осъществяват неща които поради мащабите са немислими в Германия или САЩ например...
Китай пък имат евтина работна ръка , но им липсват технологиите.

Ето извадка за заплатите в четирите водещи региона на Китай :
http://www.gemini.com.hk/assets/doc/survey_china.pdf

Около двойно са спрямо София например , но и цените на имотите си ги бива:

 "Home prices nationwide declined in November for the third straight month, according to an index of values in 100 major cities compiled by the China Index Academy, an independent real estate firm. Average prices in the Shanghai area are down about 40% from their peak in mid-2009, to about $176,000 for a 1,000-square-foot home...."
Това е цената след спукването на имотния балон в Шанхай , но пак си е сериозна  Heart Eyes

Последна редакция: пт, 01 юни 2012, 18:43 от mallkata

# 92
  • Мнения: 11 747
Сетих да споделя нещо, което мен ме учуди, някой натъквал ли се е на подобна практика  -  в Сиан имахме полет сутринта за Шанхай, вечерта казаха, че трябва до 22ч. да си оставим багажа на рецепцията и те (някой си  Thinking ) щели да ни го чекират от вечерта. Било задължително, такава била практиката  Thinking На сутринта наистина багажа ни беше чекиран - групово (куфарите си нямаха конкретни притежатели) и само минахме проверка и директно на изхода. Бордните карти ни ги раздадоха. За мен беше неудобно - оставиха ме вечерта без багаж, без козметика..., отделно не и безопасно. Ами ако нещо ми беше изчезнало? А ако нещо се беше появило? Бомба, наркотици?  Thinking Мина безпролемно, ама не ми беше комфортно. Никога не съм чувала за такава практика, някой знае ли?

# 93
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Пина , а осмели ли се да опиташ дориян и наистина ли мирише толкова ужасно колкото го описват? Видях го в снимките и за това питам.

Иначе - благодаря за темата, попих всичко на един дъх, много , много впечатляващо и интересно! Давай още снимки, ненаситна съм  Embarassed Grinning Grinning

За Пекин слушах преди време обяснение, че към него настъпвала пустинята(вътрешната монголска) и за да го запазят от горещия и пясъчен въздух пръскали някакви водни разтвори в небето, които поддържали нещо като влажна мараня и пазела от жежкото слънце. Преди време се изсипали тонове пясък по улиците след една голяма буря и това много стреснало хората. Ти нещо такова усети ли, има ли пустинни участъци около града, какво видя в тази връзка?

# 94
  • Мнения: 11 747
Не видях пустини, но не съм обиколила в цял кръг града. Излизахме към Великата стена и към гробниците - по пътя имаше черешови градини, огромни, целите покрити с мрежи  Shocked Влага има, наистина все едно се пръска нещо.

Дуриан ядох, да. Аз го познавам още от Тайланд. Яла съм и сушен. Много е вкусен и пресен и сушен. Исках да купя сушен за вкъщи, но не намерих по магазините  Thinking  Мирише лошо, но те го продават опакован и докато го отвориш ядеш и няма време да се размирише. Не е остра, задушлива миризма, но ми се струва, че е от тези миризми, които с времето се развиват.

Нямам повече снимки, мен ме мързи да снимам  Blush

# 95
  • Мнения: 11 747
Кратък откъс от репортаж директно от площад Тянанмън от 4 юни 1989г, когато протестиращите младежи са били разпръснати като срещу тях е изпратена армията и са избити хиляди.

http://www.youtube.com/watch?v=XJBnHMpHGRY

Питаха нашата екскурзоводка, когато бяхме на Тянанмън, да каже нещо за този случай, но тя отвърна, че не може да говори за това. Официалната версия била, че се е случило недоразумение.

# 96
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Ако позволиш още малко за дурияна(така ли е по-правилно) - какъв е като консистенция, аз не знам защо си го представям сочен като ананас и се чудех така ли е или по-скоро като пъпеш , по -пясъчен? Много сладък ли е или киселее. Сушен може ли да се пренася в превозно средство, за пресния съм чувала ,че на закрито не се внася,а миризмата била като на разлагаща се мърша.

Чудех се още, отслабнала ли се върна, във връзка с това ,че храната не понася много на европееца или все пак с познати плодове и зеленчуци може да си навакса човек? На мен все не ми се вярваше като казват, че китайската храна у нас няма нищо общо с храната в Китай, ама щом и вие споделяте в тази посока, явно е така...

# 97
  • София
  • Мнения: 1 952
Не бих казала, че храната в китайските ресторанти тук няма нищо общо с тази в Китай, но да ти я поднасят сутрин , обед и вечер идва в повече. Разбира се има и много различни неща - безвкусни или със странни подправки. Имаше и ресторанти с много вкусна храна. Там водеха предимно европейци и явно беше съобразена с европейския вкус.
Аз се върнах отсладнала с 1 кг, но бързо си наваксах.
Учуди ме, че в 2 хотела в Китай срещнахме големи групи европейски деца - французи на екскурзия с учители и ръководители. И особено едните бяха доста малки - около 10-11 год. Замислих се дали бих пуснала детето си на такъв дълъг път само... То сега беше с нас, но друго си е като е с родители.

# 98
  • Мнения: 11 747
Започвам от края - аз не смятам, че китайската храна в БГ няма общо с тази в Китай. Просто у нас са популярни малко ястия и се ядат само те. И там си ги имат съвсем същите. Имаме позната китайка и тя у нас ни е готвила китайско, като тя не познаваше тук популярните, а други модели. Направи ни 3-4-5 ястия и сега в Китай малко по малко на различните вечери се появиха всичките. Има някои неща и доста нетрадиционни за нас, може би те повече плашат  Thinking Вече писах, че в сравнение с тайландската, китайската си е направо приемлива. Лично мнение нали, подчертавам. При мен проблема идва от това, че аз китайско ям от дъжд на вятър, като разнообразие, а 8- 9 дена само на китайско си е вече изпитание. Отслабнала съвсем не съм  Simple Smile все пак има хиляди Мак доналдс-а и KFC  Laughing

За дуариана (не знам и аз как трябва да е правилно, аз с името му не съм много наясно) това с разлагащата се мърша е точно попадение, май  Laughing  на нещо такова мирише, да  Laughing  Не е като ананас, не е и като пъпеш. Едно по- жилаво и по- ципесто стои, сякаш аха да го оприлича на нещо и ми бяга. Сладко е, не киселее, вкуса му е някак типичен за тропика. Ако ти се случи да го хапнеш, ще откриеш, че не ти е непознат вкус. Струва ми се, че като есенция е популярно у нас, някакви дъвки май сме дъвкали  Thinking
Сушен се продава във фабрично запечатани пакети и няма проблеми. Явно може да се пренася, защото на мен са ми го носили до България.

# 99
  • Мнения: 119
В България някъде виждали ли сте  го това чудо да си опитаме  ? Simple Smile
Последно се пробвах на папая , но никак не ми хареса.
Дуриян май не съм срещала  Rolling Eyes

# 100
  • Мнения: 11 747
Не съм виждала, ако има, кажете и на мен! Аз го харесвам, много ми се яде!
Папаята и аз не я харесвам.
В Китай по улиците също продаваха личи



това го харесвам, то се продава и у нас и когато се случи промоция (от Била съм купувала) даже не е много скъпо

наред с тия продаваха и мангустин



и това съм го яла в Тайланд и от тогава бленувах за него, та пак хапнах. Виждала съм го да се продава в Карфур, ама на баснословна цена  Rolling Eyes

Масово имаше сушена райска ябълка, но аз хайде сега няма да купувам, по- късно ще купя, хайде да не е от тук, от другаде да е, и накрая така и не купих.......... много ме е яд като правя така!

По магазинчетата им рядко се среща вафли (даже изобщо не видях), бисквити, шоколадчета, но пък сушени плодове колкото искаш. Аз купих сушено манго, но още не съм го отворила.

# 101
  • Мнения: 11 747
Може вече да е прекалено, но ще споделя едно стихотворение на най- великият китайски поет на всички времена - Ли Бай


На север, при вас - там тревата
има цвета на нефрита,
а тук, на черницата клоните
на къдри зелени се сплитат...

Сега ти поемаш на път към дома,
с разбито сърце ме оставяш...
О, пролетен вятър, - откакто я няма, се чудя -
защо над леглото разтваряш воала копринен?


Ако искате да прочетете още китайсска поезия и кратки справки за авторите
http://liternet.bg/ebook/kitai/content.htm

# 102
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 588
Пине, нещо специално за теб:

http://www.aerohroniki.com/%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8% … 0%BD%D0%B8%D0%BA/

 Hug

# 103
  • Мнения: 11 747
Ха-ха, прочетох за Шанхай!  Mr. Green Хотела около гарата - и ние бяхме в Холидей Инн около гарата и аз имах такова изживяване. Ей тука е, бе, до гарата  Crazy Само дето една обиколка на гарата е километри пресечена местност. Наистина можеш да се изгубиш около гарата  Crazy  Понякога виждаш покрива на 26 етажния хотел, ама след малко изчезва и не знаеш в коя посока да вървиш.
Като гледам колко е мъгливо на снимките му, значи доста хубаво време сме улучили  Thinking За мъгливо го намирах аз, ама то на такива височини (близо 500 метра) явно често има мъгла  Mr. Green

Допълвам, че и ние ходихме на акробатично шоу. Ако 2011 мотористите в сферата са били 7, то 2012 вече бяха 8. Ефектно е, интересно е, не е капан за туристи. Не е и най- върховната китайска акробатика, обаче, имат доста по- високи постижения. Все пак не е глупост, може да се посети.

# 104
  • Мнения: 155
За Китай, според мен, е трудно да се каже нещо еднозначно. Толкова е голям, че нищо не е общовалидно и има всякакви контрасти. Дори китайската кухня варира много – напр. в момента ми се губи името на района, но е населен предимно с мюсюлманско население и кухнята е доста по-различна от това, което сме свикнали да свързваме с китайската кухня и прилича повече на арабската и заради това, че не се използва свинско и като подправки също.  Има небостъргачи и супер модерни технологии, има и райони в които няма вода и носят с километри ведра на ръце.  В същите тези модерни градове пък има хора, които буквално се мият на улицата. Имат хилядолетна култура, в същото време обноските (по начина по които сме свикнали да ги приемаме в Европа), са много, ама много зле.

Ясно е, че има огромни ресурси,  много се инвестира, държавата дотира някои производства и има фабрики с най-ново и високотехнологично оборудване, което не всички аналогични европейски фабрики могат да си позволят,  строи се денонощно (буквално  работят и нощем), развиват се със страшни темпове.  Но дали са по-напред  и кой кого настига за мен е трудно да се каже. Както и malkata беше писала, големите и иновативани проекти са обикновено проектирани от западни фирми. Това, което ми беше направило впечатление тогава, беше и модела  на фабриките в района на Шензен – Гуангдонг.  Фабриките никнат като гъби и към фабриката има общежитие за работници и общежитие за мениджъри. Живеят си по общежитията, там им е осигурена храна и дрехи (униформи). За работнички  се  наемат предимно млади жени от аграрните райони. Обучават се доколкото е необходимо, за да вършат  определена операторска  работа. Заплатата беше около 150-200$ чисто(по спомен,  сега сигурно е малко повече). Тези пари те ги спестяват изцяло (тъй като не плащат за квартира, храна и дрехи). Поработват така няколко години, после с парите, които са си спестили се връщат по родните си места , купуват си земя и се женят. На мен такъв начин на живот, дори и за няколко години ще ми е супер подтискащ, като в казарма.

Общи условия

Активация на акаунт