Разкажи ми за Китай

  • 18 257
  • 133
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 952
Вие да не сте били в същия хотел? До жп гарата, точно Holiday inn.
Затова с метрото си е най- добре!  Simple Smile

Сега гугълнах - официалния жаргон е 'отварачката за бутилки'
Нашият Holiday inn не беше до гарата, доста далеч беше от нея. Беше близо до един мост със златни статуи. Аз поне от обиколките из Шанхай преброих 5-6 хотела от тази верига. Сигурно са доста повече.
На нас навсякъде ни повтаряха, че сме дошли в най-подходящия за екскурзии период и че сега е пълно с туристи. Но наистина времето имаше от всичко - в Пекин студеничко и даже валя на Китайската стена дребен дъждец, в Лоян и Сиан жега, в Шанхай първия ден хладно и ветровито, а на втория доста топло.
Аз съм чела, че слънцето никога не се показва над Пекин заради смог, дори и лятото. Ние не го видяхме, но за 2 дни не е много показателно.

Последна редакция: пн, 28 май 2012, 20:28 от dechy

# 16
  • Мнения: 11 747
И нашата местна екскурзоводка каза, че в Пекин винаги има нещо като мараня, от влагата ли било... не разбрах. Първия ден така беше, но втория си печеше ясно слънце, третия ден вече беше мрачно, но топло. На 30 градуса бяхме ние в Пекин. В Сиан ни посрещна дъжд, после се стопли и там. В Шанхай хванахме цял ден дъжд, после топло, но облачно, а накрая и топло и слънчево.

# 17
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 588
Страхотна тема, направо съм ей така  #Crazy
Пине, много се радвам че си изживяла такава приказка - ще ти остане спомен за цял живот, то е ясно  Hug Hug Hug Пък и каква си сладкодумна и "сладкоснима" направо е кеф да чете и гледа човек  Crazy

Бъди така добра и чисто практически сподели, че аз не съм на ясно - как организира това пътешествие и защо точно Китай си избра  Mr. Green

# 18
  • Мнения: 11 747
Шебече, аз не съм организирала нищо, просто се записах в Оданс, което по- късно се оказа грешка. Те отмениха пътуването, защото имало записани само 9 човека и ме прехвърлиха към 2М-ко, които също са имали записани 8 човека, но 3-ма от Оданс и станахме 11. Оказа се, че Оданс не са правили такова пътуване самостоятелно досега и е било първи опит, сякаш са се уплашили  Thinking  По- важното е, че програмата се промени, а още по- важното, че мен ме бяха забравили и никой не се обади да ми каже. Аз звънях, а те ми повтаряха, че ще ми се обадят, да чакам. Така и никой не се обади и аз отидох в офиса им, където вече щяха да ми връщат парите, но след цял ден разговори, обяснения, телефони между различни офиси, агенции и прочие, все пак получих надежда, че ще пътувам. Оказа се, че на следващия ден сутринта е последната възможност да се подадат документи за виза, но посолството е в София, аз съм във Варна... по нощния автобус пратиха снимката и паспорта ми - беше много нервно и притеснително. Няколко нощи не спах, въртях се. Малко ми олекна, като разбрах, че са ми приели документите, тъй като от агенцията ми внушиха, че има огромна вероятност да ги върнат, тъй като се подават точно 7 дни преди пътуването, а точно толкова е срока за вадене на виза. После се притесних, че съм омотала адреса (попълвах дълъг въпросник). Тръгнах от Варна със свито сърце, но по пътя ми звъннаха, че са ми взели паспорта и имам виза  Simple Smile  Накараха ме и да доплащам едни неприятни суми, защото ми купували самолетния билет в последния момент... сякаш аз съм виновна за това...

Защо Китай - от много години мечтая да видя целия свят. Имам приоритетни дестинации, но дори техния списък е предълъг. Азия ме влече - любопитна ми е. Сякаш повече клонях към Виетнам, Камбоджа или поне Индонезия, но в този сезон вече нямаше оферти за там. Търсех с агенция, тъй като тръгвам сама и ако не съм с група това означава, че ще съм напълно сама. Мисля, че бих се справила и това не ме притеснява, но се чувствам освен сама и самотна и затова предпочитам да има някакви хора около мен. В случая 11 човека група е доста лековато и не се усещаше никаква тромавост.
Исках да направя далечно и впечатляващо пътуване. Китай предлага знаменити паметници на древността, както и съвременни мегаструктури - какво повече ми трябва. Представях си го нещо като Тайланд (понеже само него съм виждала в Далечния Изток), но с няколко небостъргача повече. Оказа се, че между Тайланд и Китай общото е само това, че и двете са в Азия. Дори расово хората имат доста големи разлики, да не говорим за климат, природа. Китай ми се видя в пъти по- цивилизован, чист и подреден от Тайланд. Дори китайксата храна е доста по- приемлива и позната, ако я сравняваме с тайландската, която е значително по- миризлива, по- люта и с по- безумни съставки. Пристигайки в Пекин ми се видя толкова европейско, че даже изпитах леко разочарование. Както вече писах, до края културния шок успя да ме раздруса. Това, което ми изплува в съзнанието като основен отличителен белег за Китай е - голямо. Там всичко е голямо. И булевардите, и моловете, и дворците, и храмовете, и гробниците, и градовете, и кръстовищата, и жп гарите, и летищата, и хотелите... Не е просто голямо, огромно е!

# 19
  • Мнения: 14
Запис и от мен. С интерес прочетох цялата тема. Много увлекателно си го написала. Ще чакам с нетърпение още инфо и снимки. Пожелавам ти още много екзотични екскурзии по целия свят

# 20
  • Мнения: 11 747
Малко снимки от Сиан, който е горе- долу провинциален град, във вътрешността на страната и не е бил посещаван от туристи до откриването и популяризирането на Теракотената армия. Някъде четох 4 милиона жители, на място ни казаха 8 млн. В последните години Китай се урбанизира със завидна скорост и било на път да се превърне в проблем - на село нямало кой да върши селскостопанската работа. Всеки търсия удбония, по- лек и по- доходоносен живот в града.




гледка от прозореца на хотелската стая



гледка от кулата на барабана



мол в провинциалния град



асансьора на хотела, който няма 13-ти етаж (и в Тайланд бяха без 13-ти етаж и без 13-то гише на чекинга на летището в Банкок)



Голямата пагода на дивата гъска





Малката пагода на дивата гъска

 


mimi_tincheva, благодаря!  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 11 747
Теракотената армия е открита случайно от двама братя, които копаели за кладенец. В деня на нашето посещение в комплекса гостуваше единият от тези двама братя, който вече е на 80 и няколко години. В книжарницата продаваха книжки за Теракотената армия и който си купи, той даваше автограф. Снимането беше забранено.
Теракотената армия представлява 6000 армия от генерали, пехотинци, стрелци и кавалерия, като всеки един войник е с различно лице - говори се, че селяни от околията са позирали, за да бъдат войниците като истински. Тази армия е трябвало да служи на императова в отвъдното, но е била начупена. В момента са възстановени едва 1000 войници от всичките 6000. Работи се.

       

Войниците са били оцветени, но при изваждането им от земята цветовете са изчезнали.


Мюсюлманския квартал в Сиан (пазар)

               


Танг династи шоу  - препоръчвам го на всеки, който попадне в Сиан. Красиво, ефирно, пищно, изящно. Хубава музика, танци, мултимедия в продължение на един час.

       

# 22
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Пине, дай малко логистика Simple Smile .Разбирам,че сте летели  с "Аерофлот" - как са като цени ( ако не е много нахално да питам)? Как беше организирано джиткането на групата?  С български екскурзовод ли бяхте? (и изобщо , как можа да позволиш на Пинов да остане тук ! Не го ли е яд сега? Simple Smile

Аз дори и само заради теракотената армия бих си била шута до Сиан!

# 23
  • Мнения: 131
Страхотни снимки,припомних си нашата ексукрзия по същия маршрут през 2010 година,само че ние ходихме и на Експото тогава,може да пусна снимки от там довечера  Grinning

# 24
  • Мнения: 11 747
Тъй като плащах пакет, не са ми давали цените на самолетните билети, но в сайта на Аерофлот всичко се вижда. Избора е богат - 3 пъти на ден, всеки ден, има полет Шанхай - Москва, после от Москва май пак 3 пъти или 2 пъти ли бяха има до София. До Пекин е същата работа. Ние летяхме все с нощни полети, че в сайта се вижда, че са най- евтини. И доста евтини ми се видяха, ама сега да не излъжа, няма да пиша цифри.
От Пекин до Сиан пътувахме с нощен влак, спален вагон, 4 легла. Чисто е, има екстри - като собствен телевизор за всеки, но е супер тясно. Пътува се около 11 часа, мисля. От Сиан до Шанхай летяхме със самолет на китайски авиолинии. Те бяха 3 различни китайски. Ние трябваше да летим около 9 часа сутринта, но явно самолета беше останал с малко пътници и го отмениха, та пътувахме с някакъв около 7ч. и на таблото беше изписано, че са 3 полета, които се изпълняват съвместно. Помня, че едните бяха Шанхайски авиолинии, така че на техния сайт би могло да се потърси по- конкретна информация. Даваха за ядене едно наситено лилаво нещо, което приличаше на повърнат ориз и не беше нито сладко, нито солено. Напълно неподправено.

За Теракотената армия  -  гледала бях филм по Нешънъл джеографик за нея, но без особено внимание. Не можа да ме спечели. Щом разбрах, че ще я виждам на живо, потърсих впечатления от хора, които са я посетили. Оказа се, че масово се харесва и буди възхищение. Мен не можа да ме грабне първосигнално. Сигурно съм пън, но не ме развълнува. Странното е, че в този момент, от вкъщи, вече я оценявам по друг начин. Кутията с теракотени войничета, които си купих от там, от евтините, дето ги правят селяните, в момента ми е може би най- милия сувенир, който си донесох. Много си го ценя и ми е по- истински от тези, които произвеждат във фабриката и са с по- високо качество и по- висока цена.

Имахме екскурзовод- преводач от България. Нейната работа наистина беше само превод. На място си има местни екскурзоводи, които изцяло се занимават с организацията и те прехвърлят от един на друг - от единия град те изпращат, в другия те посрещат. Има и свободно време, в което можеш да правиш каквото си искаш.
Навсякъде ни движеха с микробус. Не много приятно беше, че ни водеха на вечеря групово, защото вечерите бяха платени от тук. Слагаха ни всички на обща маса. В крайна сметка си прекарахме добре, разбирахме се, шегувахме се, но все пак ако не ти допадне групата да трябва да се храниш с тях 8 вечери  Thinking

Да допълня, че на Аерофлот полетите идват така, че са с престой по около 2.30ч - 3ч. на Шереметиево, което е общо взето идеалния вариант. Също много хубаво е, че всичките 4 полета пристигаха и излитаха все от терминал F на Шереметиево и не се налагат разходки по другите терминали, което си е голямо удобство.

Последно допълвам, че хотела ни в Шанхай стана ясно, че стая за двама на вечер е с цена 90лв. Не беше с добра локация - жп гарата не е на удобно място, май  Thinking  а и наоколо е мизерия, но пък самите стаи са хубави и евтини ми се виждат. Закуската е бедна и само китайска, ама... И 'вилицата беше заета'  -   На тръгване някой от групата разказа виц за европейци в Китай, на които в ресторант им дали само клечки. Те поискали вилици. Персонала взел да се споглежда, да се суети и накрая им казали, че вилицата е заета. Та то това се оказа почти реалност. Само в един ресторант (всяка вечер бяхме задължително в различни ресторанти) имаше вилици на масата, освен клечки (това беше на Танг династи шоу, понеже там бяха само туристи). Другите вечери бяхме в ресторанти, където се хранеха и местни или само местни, та си беше с клечки и вилица се получаваше с дълги уговорки. Та на закуската в Шанхай и с уговорки нямаше едната сутрин.

kremi7, пусни снимки, нека темата да се напълни с различни впечатления!

# 25
  • Мнения: 11 747
Малко снимки от Шанхай и приключвам с картинките


Нанжинг Лу

   

и в слънце

   

по улиците



сградата, която е била преместена, за да се построи кръстовище



храма на Нефритения Буда

   

миризливия плод





квартала Пудонг



Ориенталската перла



прозрачния под на Ориенталската перла

 

 

асансьора на Отварачката, показва височината на 95-я етаж





# 26
  • София
  • Мнения: 1 952
Аз мога да дам информация колко струваха нашите билети от Аерофлот сумарно София - Москва - Пекин  и Шанхай - Москва - София, цената беше 580 Евро, вкл. лет. такси. Но цените нарастваха с намаляване на времето до полета. Нашите май ги платихме около месец - месец и половина преди полета. Два-три месеца по-рано цената беше под 500 Евро. При нас се плащаше отделно екскурзията и отделно самолетните билети. Като цената на екскурзията беше фиксирана, а на билетите варираше според периода на закупуване. Така е по-прозрачно някак и по-приемливо.
Билетите за влаковете в Китай също ни ги дадоха. Най-скъпият между Сиан и Шанхай беше около 100лв.
И аз не бих казала, че Теракотената армия ме впечатли много. Може би тези зали, в които са разположени войните не са най-подходящия начин за представянето й. Не знам какво съм си представяла, но не беше точно това.
pina, теб какво те грабна най-много в Китай?
За мен това определено бяха пещерите Лонмен - Вратата на дракона в Лоян.
При нас вилици никъде не липсваха като се замисля, а европейска закуска нямаше само в хотела в Пекин. В другите хотели наистина беше доста бедна европейската храна, но все пак я имаше.

# 27
  • Мнения: 11 747
pina, теб какво те грабна най-много в Китай?

Може би Шанхай като комплексно изживяване  Thinking Великата стена също много. На снимките не излезе така, както я видях на живо. Понеже се катерих доста, а то е много трудно и с такова задоволство стигах до първата кула, втората кула... Отгоре каква невероятна гледка се откриваше към стената която пълзи и пълзи по хребетите.

Теракотените воини мисля, че не са разположени в тези зали, така да се каже, а са си там, където са били намерени. Навесите са сложени само да запазват от атмосферни влияния. И на мен ми стои като някакъв хангар  Thinking  явно е с цел да е лека конструкция и да не строят/ копаят около тях, за да си спестят вибрациите, които ги рушат. Някак неуютно е, като производствена зона, няма атмосферата на старина.

# 28
  • Мнения: 119
Изтрито.

Последна редакция: вт, 29 май 2012, 14:57 от mallkata

# 29
  • Мнения: 119
Стигна ли времето в Шанхай за Suzhou или Hangzhou ?

Ей това нещо много ме беше впечатлило преди време :

http://www.youtube.com/watch?v=oEcPJRiRaT4

P.S. Сега проверих произволни дати за София-Пекин/Шанхай-София

За след седмица :
Qatar 543 eвро
Turkish 620 eвро
Aeroflot 826 евро

За началото на юли :
Qatar 546 eвро
Turkish 656 eвро
Aeroflot 786 евро

За края на септември/първата седмица на октомври:
Qatar 546 eвро
Turkish 554 eвро
Aeroflot 661 евро

 Grinning

Това което забелязвам е , че цената при катарците е почти постоянна и там няма смисъл да се резервира предварително.
При руснаците пък има най-много варианти за избор на полет.

Последна редакция: вт, 29 май 2012, 14:59 от mallkata

Общи условия

Активация на акаунт