Лека и безаварийна на тези, които карат ШОФЬОРСКИТЕ - 9

  • 65 075
  • 748
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 24
Категорично не трябва да се влачиш на пътя. Могат да те скъсат за бавна скорост. Автомобила  на пътя трябва да се движи така, че да не бъде пречка за останалите.

Но всичко е много относително. На изпита общо взето, ако изпитващият е решил да те къса, ще те скъса, а ако иска да те пусне, ще те пусне.

Съгласна съм, че ако са решили да те скъсат ще те скъсат, винаги би имало за какво да се заядат.
Но за това, че се влачиш ми е интересно какво ще напишат в протокола, все пак там се посочват основните грешки, а поле за "каране с ниска скорост" или нещо подобно не съм виждала.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 6 891
Може да спориш колкото и с когото искаш.
Влаченето по пътя е шофиране със несъобразена скорост.
Пък вие си карайте както искате.
Инструктора/изпитващия може да ти напише грешки които даже не предполагаш, че си направила. Минала си покрай спрял автобус на спирка и не си му дала предимство да излезе от спирката...върви доказвай, че не си. Минала/стъпила на непрекъсната линия - лошо. Недостатъчна дистанция от дясно или ляво - - грешка, и т.н. . Въобще зарежи членовете и наблегни на кормуването. Peace

# 47
  • Мнения: 24
Flash, усещам, че си приела поста ми като заяждане, целта на която, повярвай ми не е такава! не съм дошла тук да се карам, ако така се приема, просто напускам темата, няма да преча.
Но наистина се учудвам за ниската скорост. Просто разсъждавам на глас, това е. Моят инструктур много пъти ми е изказвал разочарование как този или онзи са пуснали, или както той им вика - осемнадесетки, на които единствената им цел е да се надрусат и да си правят гонки вечер. На мен книжката ми е необходима да мога да се придвижвам до работа, която е на 13 км от дома ми- само в едната посока, да взимам сина си от яслата и изобщо да мога да реагирам при всяка необходимост. Това е

# 48
  • Мнения: 28
Ами, ще намери къде и как да  ти го напише.
Моя инструктор в началото най-редовно ми правеше забележка, че карам много бавно (особено на прави участъци от пътя) и преча на останалите. Дори ми е натискал педала на газта.
Най-редовно чувах "Хайде, живни малко", "Карай, по-живичко", "Дай малко газ, че задния вече се изнервя и му пречиш"  Laughing и така нататък. И си е така, в учебника, от който учих за листовките пишеше, че автомобила трябва да се движи с такава скорост, че да не бъде пречка и да не създава затруднения за останалите участници в движението.
Разбира се, това не значи, че на всяка цена трябва да караме с висока скорост. Трябва да се кара със съобразена скорост.

Наред с подканванията на инструктора да карам по бързичко, имаше и много подканвания да не давам и прекалено много газ.

Разбира се, че не можеш да караш с темпото на другите, затова и би трябвало да се движиш в дясна лента винаги, но все пак "влаченето" далеч не е препоръчително.  Simple Smile

Успех!

# 49
  • Варна
  • Мнения: 6 891
Ааа, темата си е точно за теб, аз съм тази дето се меси... Peace

Просто говоря и от опит...ще станеш шофьор и ще разбереш. Не говорим въобще са високи скорости, в големите градове скоростта се определя от трафика, разбираш ли? Ако пред теб карат с 50/напр/ а ти с 30 - ами, ще направиш тапа, ще те псуват и опитват да те изпреварят и с право, това създава напрежение и предпоставки за ПТП.
Сутринта идвам на работа, пред мен в лентата една кола, приближаваме зелен светофар, остават 9-8-7 секунди, предостатъчно време да минем поне 3-4 коли. Да ама не, госпожата реши да спира! Натисна спирачка ... повярвай, отвратително е. В случая лявата лента е и за направо и имаше място да се престроя и да мина. 60сек е червеното ама не са един или два светофара а и в случая бяхме в зелена вълна.
Разбира се, в жилищна зона ако си, измежду блокове ще си караш бавничко с 20, то толкова е и ограничението.
Успех, ще успеете!  bouquet

# 50
  • София
  • Мнения: 1 691
Минала си покрай спрял автобус на спирка и не си му дала предимство да излезе от спирката...върви доказвай, че не си.
Нарушение ли е? Ние учим, че по принцип трябва, но ние сме с предимство...
Не съм кормувала още де, първото ми е в петък  Rolling Eyes
И пак питам, какви скорости учихте вие при пътуване по автомобилен път, защото при нас има разминаване в лекциите и листовките в автоизпит.

# 51
  • Мнения: 28
Витаминка, автомобилен път или път извън населено място? Има разлика.

На автомобилен път се спазват почти всички правила за движението по автомагистрала. Респективно и позволената максимална и минимална скорост трябва да е същата.
Категория А - 100
Категория В - 130 (вече 140)
Категория С и Д - 100
категориите с ремаркета пак по 100
 По магистрала не могат да се движат пътни превозни средства, които не могат  да развият над 50км в час. Т.е. това е минимална скорост за движение по магистрала.

На път извън населено място, скоростите са следните:

Категория А - 80
Категория В - 90
Категория С и Д - 80
категориите с ремаркета - 70

Моля, да бъда поправена ако греша, но това са скоростите посочени в учебника, от който аз учих и  не съм имала проблем.

Надявам се, че съм разбрала въпроса ти правилно  newsm78

ПП. Аз решавах листовки в този сайт https://www.listovkite.bg/, в тях май само 1 грешка намерих.

Успех!

Последна редакция: ср, 18 юли 2012, 22:57 от muuu

# 52
  • Варна
  • Мнения: 407
Дидка, Ника, следващия път ще го вземете изпита по кормуване, сигурна съм  Hug
Аз бях в събота на вътрешен изпит по теория, взех го с една грешка. Във вторник ще съм на изпит пред ДАИ. 
Вчера пък бях на курса на БЧК, общо взето гледам което може да минава по-бързо и да ми остане само кормуването.
Имам вече 6 часа кормуване, утре ми предстоят още два. Не знам дали да се ядосвам на инструктора ми, или да се радвам, че ме амбицира да се старая повече, като постоянно ми прави забележки. Малко се дразня, защото не ми е ясно как за шест часа ще свикна да забелязвам всичко, а той ми прави забележки. Все пак ще се науча на повече неща с повече каране. Но явно подхода му е такъв. И все пак предният път почнах малко повече да виждам знаците и въобще да забелязвам повече неща докато шофирам (мислех, че това няма да ми се случи никога  Mr. Green). Вече караме само в града, минаваме през кръстовища, обратните завои обаче засега са ми много трудни. Но ще ги науча и тях. Не знам вашите инструктори какво ви казват, но моят ме учи когато спирам колата, винаги да натискам първо съединителя и след това спирачката. На курса по теория преподавателя също ни казваше, че така е по-добре.
Аз решавам само листовките на Труд, не искам да решавам други, за да не се объркам повече. Относно скоростите, на курса ни казаха, че въпреки че за категория В максималната скорост по автомагистрала вече е 140 км/час, за изпита пред ДАИ все още е 130.
А за спокойствието как да го придобием, според мен с повече каране, ако трябва и взети допълнителни часове по кормуване преди изпита.

# 53
  • Варна
  • Мнения: 6 891
Не знам вашите инструктори какво ви казват, но моят ме учи когато спирам колата, винаги да натискам първо съединителя и след това спирачката. На курса по теория преподавателя също ни казваше, че така е по-добре.
Копирам от линка който бях дала по-напред:
Внезапното спиране се прави само ако се налага да предотвратите ПТП. Трябва да знаете, че то е доста опасно. Следователно трябва да се извършва много прецизно. За да спрете автомобила, бързо трябва да спазите следния алгоритъм:
1. Пускате бързо педала на газта и натискате веднага, но внимателно и стабилно педала на спирачката.
2. Веднага, бързо и докрай натискате и задържате така педала на съединителя.
3. Увеличавате натиска върху педала на спирачката до окончателното спиране на автомобила.
4. Изключвате от предавката, на която е бил автомобила пр еди спирането.
5. Отпускате педала на съединителя
6. Подсигурявате автомобила да не потегля сам.

Преднамереното спиране се прави във всички останали случаи, когато искате да спрете на определено от Вас място. За да спрете автомобила, правите следното:

1. Пускате бързо педала на газта и бавно натискате и задържате така педала на спирачката, като следите показанията на скоростомера.
2. Когато скороста се намали към 20­-30 км/ч, натискате и задържате така педала на съединителя.
3. С усилието, което прилагате върху педала на спирачката, определяте точното място на спиране.
4. Изключвате от предавката, на която е бил автомобила преди спирането.
5. Отпускате педала на съединителя.
6. Подсигурявате автомобила да не потегля сам.

ЗАБЕЛЕЖКА: Когато автомобилът се движи със скорост по-малка от 20­-30 км/ч натискате първо педала на съединителя и след това педала на спирачката.
т.е. правилно те учи инструктора предвид скоростта с която обикновено се кормува. Peace


 



# 54
  • Мнения: X
Благодаря момичета!
Флаш, мисля, че точно като теб се чуствам и имам усещането, че никога няма да се престраша да карам...Уффф... Копнах си материала и ще чета и се надявам да ми подейства успокояващо!
А за страха, ами...страх ме е или по скоро не усещам, че аз владея колата, а обратното. Страхувам се от това чудо автомобил, мисля че описвам точно притеснението си. Усещам голямата отговорност да караш кола също и с неувереността, че ми е нещо ново се получава комбинацията  Sick А потеглянето ми е бавно, защото "дозирам газта" и не усещам колко трябва да подам за да го отработя например. По 1000 пъти ми повтаря едно и също и на теория примерно го знам, но на практика оплесквам всичко. Много ми се иска да се успокоя и да правя всичко, каквото ми каже, обаче все не успявам и все забравям какво и как се правеше. А иначе при потегляне гледам да не обръщам внимание на клаксоните, защото нали затова имам коронка "У", но въпреки това си действат насмитащо няма спор. И на мен инструктора ми бучи да вкл. 3-та скорост, че съм се влачела, но не би ли трябвало първо да усетя какво правя пък после да бързам? Другото, което е, че ако ме скъсат изобщо няма да ми помогнат тези допълнителни 2-4-5 часа или колкото са там за да си подобря карането. Аз карам отдавна, но не всеки ден, малко ми е далече и не ми е удобно всеки ден. Та, така...Благодаря ви отново за подкрепата!

# 55
  • Варна
  • Мнения: 6 891
Страха ме напусна може би месец-два след като започнах да карам сама. Аз също взех изпита от втория път. Скъсаха ме с право  Laughing такъв десен завой направих в една келява надупчена улица, че се чудя как инструктора въобще ми разреши да му карам колата после пак. Ако някой направи това с моята ще го отсвиря завинаги. Взех книжка но нямах кола. Мъжа ми си кара неговата всеки ден а и аз не я искам нея... та чак след 3 месеца си купих едно ситроенче, дотогава изобщо не карах:-) . В деня в който минахме нотариуса и стария собственик даде ключовете се оказа, че аз трябва да си я закарам до нас, няма кой. Така се панирах, че на първия светофар я изгасих, не можах да тръгна, светофара се смени а аз даже си пуснах аварийните Mr. Green Срам! Такива неща не бях правила с учебната кола. А сега сама вътре... На другия ден обаче сутринта страх не страх се качих и отидох на работа. И така до днес .... Беше страшно, вече не е.
Но си права....абсолютно така се чувствах и аз тогава и с такива страхове.
И не вярвах като ми казваха, че ще 'усетя' колата. Повярвай, усеща се. Особено ако караш една и съща кола...по звука я познаваш какво иска. Всеки различен шум се усеща... усетих как накладките сдадоха багажа преди да застържат на метал.
Та така. Всичко ще се нареди с времето... ако има кой на паркинг да те учи, фините маневри са много важни, ще е хубаво и полезно. Но и само с учебната пак ще успееш и ти и другите момичета. Изглежда невъзможно но не е !  bouquet

# 56
  • Велико Търново
  • Мнения: 74
Аз пък да ви се оплача, почнах вече градско да карам и съм много зле.  Laughing Добре, че инструкторът ми е търпелив човек, аз да бях на негово място щях да се изнервя. Докато бях извънградско ми беше много спокойно и приятно. Няма такъв кеф. Сега обаче, като видя пешеходци или колоездачи се спичам и забравям какво да правя. Надявам се да се отпусна скоро, че с това притеснение не се виждам.

# 57
  • София
  • Мнения: 1 691
Витаминка, автомобилен път или път извън населено място? Има разлика.

На автомобилен път се спазват почти всички правила за движението по автомагистрала. Респективно и позволената максимална и минимална скорост трябва да е същата.
Категория А - 100
Категория В - 130 (вече 140)
Категория С и Д - 100
категориите с ремаркета пак по 100
 По магистрала не могат да се движат пътни превозни средства, които не могат  да развият над 50км в час. Т.е. това е минимална скорост за движение по магистрала.

На път извън населено място, скоростите са следните:

Категория А - 80
Категория В - 90
Категория С и Д - 80
категориите с ремаркета - 70

Моля, да бъда поправена ако греша, но това са скоростите посочени в учебника, от който аз учих и  не съм имала проблем.

Надявам се, че съм разбрала въпроса ти правилно  newsm78

ПП. Аз решавах листовки в този сайт https://www.listovkite.bg/, в тях май само 1 грешка намерих.

Успех!

Мерси, не зная какво да маркирам на изпита. В учебното помагало по което учим няма нищо за скорости на автомобилен път, в интернет не намерих също, на теорията ни учиха, че скоростта е до тази на магистралата, а в листовките, които решаваме в интернет от автоизпит (от тях също и вътрешните изпити ще решаваме) като верен отговор е 90км/час - максимална скорост.
Срам, не срам на изпита ще си питам, ако ми се падне Simple Smile))
Утре започвам първо кормуване и ми се обръща карантийката от сега, карала съм по селата, но там жива кола няма, а утре вероятно ще караме на околовръстното ииии....  ooooh!

# 58
  • Мнения: 28
Витаминка, струва ми се, че бъркаш двете понятия.

Автомобилен път е път предназначен за движение САМО на автомобили и мотоциклети. Тук се спазват правилата за движение, които се спазват и на автомагистрала.  Кара се бързо, максималната допустима скорост за автомобили В категория е 130км/ч.

Път извън населено място е просто път извън град, село или друго оживено място. Тук вече максималната допустима скорост  за автомобили В категория е 90 км/ч.

Като нищо в отговорите на листовките в този сайт, в който решаваш може да са сгрешени. 
Отново бих ти препоръчала този сайт  https://www.listovkite.bg/ , но както ти си решиш  Simple Smile


ПП. сега погледнах в моето помагало, и в него не пише нищо конкретно за скоростите на автомобилен път, само пише, че правилата са същите като на автомагистрала. Тогава верния отговор на въпроса ще е 130км/ч. (ако става въпрос за автомобили В категория)


Успех!

# 59
  • Кърджали
  • Мнения: 10 377
Гледам спорите за скоростта. Да кажа от своя опит. Да, изпитващите /поне при нас де/ искат да видят че се движиш така както се движи основния поток от коли. Даже преди изпитадумите му Бяха "Ако видя, че някой кара по булевард Х /един с доста интензивен и бърз трафик/ с 20 км/ч да счита че съм го свалил и е дотам, пречиш на трафикалАко пък на булевард Y /един тесен, с изкачащи навсякъде като мухи без глава пешеходци, та там се кара така че колата ти да е почти спряла/, та на тоя булевард ако видя някой да кара на трета, с 40 - 50 км/ч скоро изпит няма да вземе" и в двата случая говори за движение със несъобразена скорост. Дали при липса на други провинения би те скъсал точно заради това не съм сигурна, но е факт че дори и по време на изпита все се чуваше товя " Дай по - бързо де, ще спиш ли на тази улица, да се влачим ли сме излезнали, или да караме". Правилно, неправилно не знам, но наистина една бавно движеща се кола е предпоставка за изнервяне на другите шофьори, и не е особено приятно.
Тези, на които им предстои съвсем скоро да започнат самостоятелното каране - искам само да кажа, че няма нищо страшно.Много бързо ще придобиете кураж и съобразителност да се справяте във всякакви ситуации... Започне ли човек да кара сам, съвсем сам, набързо разбира колко много неща може да направи.

Общи условия

Активация на акаунт