Консултация с логопед - тема 4

  • 229 207
  • 860
  •   1
Отговори
# 405
  • София
  • Мнения: 2 746
Къде, може ли това да стане по Здравна каса, защото ще ни е тежко да поемем плащането на всичко наведнъж?

За съжаление засега Здравната каса не поема тези терапии. Родителски организации отдавна се борят това да стане. 
Засега логопедите и психолозите се счита, че не са здравни работници, поради което работата с тях не може да се поема от здравна каса и да се включва в клинични пътеки.
Тук има подробна информация
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=787089.msg28477799#msg28477799

# 406
  • Бургас
  • Мнения: 7 060
Моля мамите от Бургас, които имат информация за логопедичния център в Славейков -Логос ЕА дали все още съществува нека пишат. Информацията им в сайта и фейсбук страницата е много стара, а на посочения телефон никой не вдига.

# 407
  • Мнения: X
Благодаря, Милка22   bouquet

Записахме го за преглед и консултация в Александровска болница, ще е възможно да го заведем през септември.

# 408
  • тук и там
  • Мнения: 11 764
Детето ми е на 4гд и 4месеца-живеем в чужбина,в къщи говорим на български.Проблема е ,че детето не изговаря целите думи на български,изпуска звуци,не произнася парвилно някои букви. През лятото ще сме си в БГ и бих искала да поработим с логопед.Ще съм благодарна ако ми препоръчате логопед в Стара Загора.Благодаря.
Да се самоцитирам и да помоля за мнение относно децата в двуезична среда и евентуални препоръки.

# 409
  • Мнения: 1 434
Здравейте , на първа страница   ще  поставя линкове  с телефоните  на  логопеди  от  цяла България ,нека всяко семейство  само  да си избере  терапевта !
Ще  допълня   страницата и  с полезна информация .

Последна редакция: чт, 03 юли 2014, 20:40 от Bluevelvet

# 410
  • Бургас
  • Мнения: 5 703
Моля мамите от Бургас, които имат информация за логопедичния център в Славейков -Логос ЕА дали все още съществува нека пишат. Информацията им в сайта и фейсбук страницата е много стара, а на посочения телефон никой не вдига.
Съществува и приятелка си води там детето при логопед и на лятна занималня тип Монтесори. Само че в момента не мога я попитам за актуален телефон или друго, тъй като преживя голяма лична драма и не бих могла да я притеснявам с това Confused Отиди на място според мен, и провери нещата Peace

# 411
  • Мнения: 115
Здравейте! Прочетох, че детето  на 2 години трябва да има набор от около 50 смислени думи.Но какво ще рече "смислени".Моето дете е на 2,2 години и казва не повече от 50-тина думички, като повечето са бау-бау /куче/, гу-гу /гълъб/, нани/спи/ , чипи /къпе/, ам-ам....В къщи не се поощрява бебешкия начин на говорене и винаги изговаряме целите думи, но той отказва да ги повтори. Иначе свързва 2 или 3 думички в изречение - пр.: "Бау-бау нани там".
Трябва ли да се притеснявам, че не иска да изговаря същинската дума? Ако да - препоръчайте ми логопед за ранна диагностика в Русе. 
Благодаря предварително за отговора!

# 412
  • Мнения: 1 434
Здравейте! Прочетох, че детето  на 2 години трябва да има набор от около 50 смислени думи.Но какво ще рече "смислени".Моето дете е на 2,2 години и казва не повече от 50-тина думички, като повечето са бау-бау /куче/, гу-гу /гълъб/, нани/спи/ , чипи /къпе/, ам-ам....В къщи не се поощрява бебешкия начин на говорене и винаги изговаряме целите думи, но той отказва да ги повтори. Иначе свързва 2 или 3 думички в изречение - пр.: "Бау-бау нани там".
Трябва ли да се притеснявам, че не иска да изговаря същинската дума? Ако да - препоръчайте ми логопед за ранна диагностика в Русе. 
Благодаря предварително за отговора!

Смислени означава  освен майката и  околните  да  разбират  думите , да са разбираеми .
Трябва детето  да може  да свързва глагол и  съществително пример : Дай колата (кола)
Вземи чашата . Прости изреченията( глагол + съществително )
Ако   говорът е неясен и закъснява   препоръчвам консултация с логопед , който  работи  с  деца в ранна детска  възраст .
Трябва да може да  изпълнява двустепенна команда 
Използва много съгласни в началото на думите- п,б,м,к,г,т,д,н,в;
На лични  ще ви изпратя  допълнителен материал   bouquet
Координати може да  погледнете на първа страница .

# 413
  • Мнения: 1
Здравейте ,
Детето ми е на 1г. и 7м. и не казва нито мама нито та-та , баба и всякакви такива. Единственото смислено обръщение е МА, към кучето което се казва Макси.  Всяко останало желание се изказва с ААА и ЪЪЪ.  Като цяло разбира много неща- посочва части от тялото си , танцува и знае наименованията на някои предмети както и команди като дай, остави и много други. Справя се добре с подреждането на всякакъв вид формички и подобни игри, а когато е гладен си посочва по отделно чинийката, лъжичката т.н. Знам че при момчетата по-бавно се развива говора, но като майка съм притеснена и Ви моля за съвет относно това дали е възможно да има някакъв проблем.
Благодаря!

# 414
  • Мнения: 1 434
Здравейте ,
Детето ми е на 1г. и 7м. и не казва нито мама нито та-та , баба и всякакви такива. Единственото смислено обръщение е МА, към кучето което се казва Макси.  Всяко останало желание се изказва с ААА и ЪЪЪ.  Като цяло разбира много неща- посочва части от тялото си , танцува и знае наименованията на някои предмети както и команди като дай, остави и много други. Справя се добре с подреждането на всякакъв вид формички и подобни игри, а когато е гладен си посочва по отделно чинийката, лъжичката т.н. Знам че при момчетата по-бавно се развива говора, но като майка съм притеснена и Ви моля за съвет относно това дали е възможно да има някакъв проблем.
Благодаря!

Здравейте ,  госпожо !
Дали детето  Ви  има  проблем може  да се установи  само след  логопедична  консултация  при логопед , който  работи  с  деца от ранна  детска  възраст .
Моят  съвет  е  ако  желаете  за ваше успокоение да направите  консултация .
Ограничете   телевизията ,  играйте  с детето  , говорете му  ,  пейте  песни , увеличете  заниманията , които  са подходящи  за  неговата възраст .
Ако имате   допълнителни въпроси може да пишете на лични съобщения .
Поздрави !

# 415
  • Мнения: 375
Здравейте, обръщам се към Вас със следния проблем: Имам син на три години и пет месеца, който не говори. От декември месец насам претърпя тежко възпаление на дясно ухо - мастоидит, една лекарска грешка и последвали три интервенции до март включително. До този момент (до инфекцията) говорното развитие си беше долу - горе в нормите - броеше до десет, пееше няколко песнички, и думички около 20 - 30, които използва и изказва правилно и "на място". След всичките тези проблеми детето сякаш спря езиковото развитие. Всичко друго си е в норма - храни се сам, ползва си гърне, съблича се, играе, задържа внимание, има желание да общува с деца, прави добър очен контакт, занимава с предложени му разнообразни игри или задачи. При желание от негова страна посочва картинки и казва какво има на тях - вълк, диня и т.н., но това само при желание от негова страна. Използва "Лека нощ", "Чао", брои до 12 - 15 , изпълнява инструкции, има беден запас от думи. Притеснението ми идва от това, че сякаш няма желание да общува вербално - по му е лесно да отиде да направи това, от което има нужда - например да си вземе гърнето да се събуе да седне и да си свърши работата или да си вземе чашата и да я занесе до каната, когато иска вода, да си вземе фулмастерите и листи, за да рисува и т.н.
От няколко седмици ходим на логопед, но трудно се сработва с дамата. Според нея става въпрос за травма от преживяното и има съмнения за така нар. разстройство в експресивната реч, защото я разбира, изпълнява, пространствено е ориентиран, но не иска да говори (или не може). На какво може да се дължи това? Чудя се къде и за какво трябва да го консултирам? Благодаря предварително!

# 416
  • при моите любими
  • Мнения: 2 589
Консултирайте се с детски психолог и той ще ви насочи или ще поработи с детето, ако има нужда.  Peace

# 417
  • Мнения: 39
Здравейте!
Синът ми е на 1.7 г. и не казва нито една дума с изключение на ам-ам. Като цяло разбира какво му се говори, изпълнява команди, играе с играчки (самостоятелно и с възрастен) и деца, реди всякакви пъзели и игри с формички, има чудесен зрителен контакт. Проходи на около 1 г. и двигателно е много добре развит. Въпреки това, липсата на говор ме притеснява. Бихте ли могли да ме насочите към логопед, който има опит с деца под две години? Благодаря!

# 418
  • Мнения: 5 234
Здравейте.
Детето е на 4.5  г. и казава Р вместо Л на меките звуци.
Това среща ли се често или не? Има ли упражнения, с които мога да пробвам да го науча сама?

# 419
  • при моите любими
  • Мнения: 2 589
И дъщеря така го казваше до скоро (почти на 6 е). Логопед ми обясни, че до 6 годишна възраст не е проблем, ако след това продължава така да го казва, тогава се работи за него. И тя наистина сама се научи. Мисля, че нямате причина да се притеснявате.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт