Консултация с логопед - тема 4

  • 228 477
  • 860
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 76
Много благодаря за бързите отговори. Още един въпрос...как карате толкова малко дете да прави тези упражнения? Моето явно е от доста инатливите ( скорпиони) и може да го прави само веднъж, два пъти докато не разбере за какво става дума и дим да я няма...

# 706
  • София
  • Мнения: 4 560
Много благодаря за бързите отговори. Още един въпрос...как карате толкова малко дете да прави тези упражнения? Моето явно е от доста инатливите ( скорпиони) и може да го прави само веднъж, два пъти докато не разбере за какво става дума и дим да я няма...
С постоянство и упорство от твоя страна... Няма да стане веднага. Но всеки ден по малко и ще се получи.
При моят беше много зле положението с говора. Започна с логопед на 2.5г, към 4г вече реагираше спокойно и  правеше упражненията в нас. Но повече от година беше много трудно за всички.

# 707
  • София
  • Мнения: 1 131
Здравейте, синът ми е на 2 г. и 5 м. Според мен за възрастта си има доста голям активен речник, знае много думи и ги ползва на място, но почти нищо не произнася правилно и изцяло - съкращава думи (произнася 1 сричка от 2-3 -  например вместо октопод казва "под", вместо акула - "кула", бисквити са "пити"); сменя звуци в думите (вместо кола казва "пола", вместо яйце казва "цеце" и т.н.);"л", "р", "я", "ю", "щ", "х" са му много трудни и ги замества с друг звук или изцяло ги изпуска в думите.
Преди се радвах, че все пак говори много, макар и с тези неточности, разбирах го и комуникирах с него, без да се притеснявам от тези проблеми. Сега ми се струва, че съм му направила мечешка услуга - детето знае, че го разбирам и не вижда смисъл да се старае да произнася думите правилно, пълно, с точните звуци.
Мислите ли, че ситуацията е за логопед и какво мога да предприема, за да опитам да подобря говора му вкъщи. В горните примери, ако го карам да повтаря да речем октопод на срички - повтаря всяка сричка след мен, успява да ги повтори и всичките наведнъж, макар и насечено ок-то-под, но впоследствие не променя произнасянето на думата, което е заучил грешно. Кола (като автомобил) винаги го произнася с "п" отпред, но кола (с ударение като кока-кола) го произнася с "к" - очевидно може да изговори звука "к" в началото, но думата е заучена грешно и не знам как да го променя.
Не знам и правилно ли е да го карам по 20-30 пъти да произнася някаква дума с цел да коригираме произнасянето ѝ. Опитах да "спра" да го разбирам - например иска "пити" (бисквити), съответно аз му кажа, че не го разбирам и не знам какво иска от мен, детето хич не се впечатлява - отива, отваря си хладилника, вади си кофичка мляко, троши вътре няколко бисквити от пакета на плота и му е все тая, че не съм го разбрала.
Може ли да препоръчате логопед в София, който работи с толкова малки деца и от който сте доволни?

# 708
  • Мнения: 6 887
Здравейте и от мен Simple Smile
Дъщерята на моя приятелка има леко запъване или заекване не е ясно ...на 4 години е няма проблем с артикулацията дори и Р казва ....например като я попитам как да се казва тя започва М блокира за секунда Мишел
Забелязано само единичен случай на името си на мен ми казва кака Мими и там няма заекване ....

# 709
  • Мнения: 4 714
Здравейте. Детето ми е на 7 г. и има проблем с изговарянето на определени звуци. Търся логопед от гр. Сливен.

# 710
  • Мнения: 1 117
Здравейте! Синът ми повтаря по няколко пъти дума в изречението преди да го каже цялото. Налага се да го прекъсвам, за да му напомня да се опита да го каже бавно. Как се нарича този проблем, за да потърся повече информация по въпроса?

# 711
  • Мнения: X
Някой от вас има ли опит с хранителна терапия при логопед?

# 712
  • София
  • Мнения: 398
Здравейте и от мен Simple Smile
Дъщерята на моя приятелка има леко запъване или заекване не е ясно ...на 4 години е няма проблем с артикулацията дори и Р казва ....например като я попитам как да се казва тя започва М блокира за секунда Мишел
Забелязано само единичен случай на името си на мен ми казва кака Мими и там няма заекване ....
На тази възраст е възможно да се наблюдава т.нар функционално заекване. Да се обърнат към специалист, който да установи за какво става въпрос и да даде насоки.

# 713
  • Мнения: 76
Посетихме нов логопед, който работи с детето. Има съмнения за лека форма на диспраксия. От това, което съм чела за проблем доста се плаша,  но той ме убеждава, че може и да проговори нормално. Някой може ли да ми даде малко повече инфо. Детето е на 2.6 месеца и има няколко думи в речника, но не се появяват нови.

# 714
  • София
  • Мнения: 16 691
Моето е с диспраксия и говори

# 715
  • Мнения: 76
Моето е с диспраксия и говори
На колко е години и имало ли е проблеми с речта изобщо? Посещавате ли логопед?

# 716
  • София
  • Мнения: 16 691
Да, има. На 4г и половина. Посещаваме от 2г

# 717
  • Мнения: 1 117
 Как се установява диспраксия?

# 718
  • Мнения: 76
Ами на нас ни го подхвърли логопед, но каза че още е рано. Аз също исках да знам дали трябва и друг специалист да се изкаже...

# 719
  • София
  • Мнения: 16 691
На нас освен логопедите и ерготерапевтите,  невролог ми е казвал, че диспраксията й се вижда от километри/ походката/.

Общи условия

Активация на акаунт