Халит Ергенч и новата продукция "Великолепният Век"( Muhteşem Yüzyıl) тема 38

  • 76 486
  • 739
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 683




Мехмет на празненство на екипа. В дъното се вижда и Озан.

# 691
# 692
# 693
  • Мнения: 0
anna3com, аз виждам Окан на снимката...ама нищо чудно от този сезон вече да почнем да ги бъркаме двамата.. хих..  tooth

Михайлов, и ти си прав за реализацията..Знаеш, че те чета с интерес. Изкушена съм от историята, а и ми е проферсионално поприще, никога не зле да научиш нещо ново.  Naughty Peace
Ясно е, че във всяко начинание, дори и най-жестокото, на Мехмед Завоевателя има идея, и то логична от негова страна. Но като каза и soya-fen, примерът с Паргалъ е показателен за твоята теза, но не е абсолютен и меродавен за цялата тази "система", жестока система от страна на потърпевшите да кажем.. Един човек откъснат от естествената му житейска среда, с подменено един вид съзнание и ценности, виждаме  до къде стига.. - болезнено убийствена амбициозност, жестокост, нереална представа за себе си и заобикалящия го свят..и в крайна сметка смърт.. Визирам не само Паргалъ, спомни си и Кара Ибрахим от "Време разделно". На този фон се питам, колко добре е да попаднеш в такава система, отколкото да останеш на село при мама и тати, но да бъдеш себе си, а не някой друг, па макар и беден и неук...?!    Thinking

# 694
  • Мнения: 0
Днес разгледах снимките от фотосесията на Михримах и Рустем  Heart Eyes Михримах изглежда прекрасно, много е нежна, а Рустем също ми харесва   bouquet
Мерием с очилцата е много сладка  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 695
  • Истанбул
  • Мнения: 123
Здравейте!  Hug

Влизам рядко, но не можах да устоя на изкушението, да се намеся в горния спор, (дано да се роди истината  Simple Smile)

Когато се говори за средните векове, било на изток или запад, север или юг, мисля че не бива да се забравя, че става дума именно за средните векове. Т.е. за жестоките времена, когато никой си няма и на представа що е човеколюбие (хуманизъм) и човешкият живот няма никаква цена, освен като пушечно месо във войните и производител на блага за висшите класи. Разбирането на всички, вкл. и на самите тях е, че живеят само, за да угодят на господаря/владетеля, който е "богопомазан", значи изпратен от Бога.
А еничерската "каста", създадена от, къде насила, къде доброволно взети деца, е ни повече, ни по-малко, добре обучена, облечена, заплатена и обезпечена наемна войска, откъдето произлизат най-добрите везири, паши, майстори и пр., които фактически и буквално изграждат Османската държава. Да не забравяме, че повечето везири, сераскери и паши са девширмета и те напълно са наясно с това. Добри примери са Паргалъ Ибрахим, Рустем, Сокуллу Мехмет и т.н... Особено последният, чийто брат е патриарх (извинявам се ако е неточната дума) на сръбската църква тогава. Не стига това, а и следващите поколения Соколовичи вземат роднинските си деца за еничари, за да се издигнат в йерархическата стълбица на Империята. Напълно доброволно!
Примерът с "Време разделно" е неуместен, първо че е литературна измислица, второ, че не е известен в историята нито един случай девширме да навреди на родното си място и бившите си съплеменници. Точно обратното: строили са мостове, хамами, църкви и манастири (!)  за добруването им... Разбира се и джамии... Повечето исторически паметници са оставени именно от тези хора. Мисля, че това е повод за гордост за народите им. Не, еничарството, а строежите, не искам да бъда разбрана грешно

Последна редакция: ср, 29 авг 2012, 12:36 от Мistik

# 696
  • Мнения: 9 790
МИСТИК wavey   love001

Личи си ,че сме на прага на новия сезон Grinning липсваха ми тези дискусии ... е ,аз съм само  консуматор, но ми доствавя голямо удоволствие да ви чета Hug



Nigar & Ibrahim - Love The Way You Lie

# 697
  • Мнения: 0
Здравейте!  Hug

Влизам рядко, но не можах да устоя на изкушението, да се намеся в горния спор, (дано да се роди истината  Simple Smile)

Когато се говори за средните векове, било на изток или запад, север или юг, мисля че не бива да се забравя, че става дума именно за средните векове. Т.е. за жестоките времена, когато никой си няма и на представа що е човеколюбие (хуманизъм) и човешкият живот няма никаква цена, освен като пушечно месо във войните и производител на блага за висшите класи. Разбирането на всички, вкл. и на самите тях е, че живеят само, за да угодят на господаря/владетеля, който е "богопомазан", значи изпратен от Бога.
А еничерската "каста", създадена от, къде насила, къде доброволно взети деца, е ни повече, ни по-малко, добре обучена, облечена, заплатена и обезпечена наемна войска, откъдето произлизат най-добрите везири, паши, майстори и пр., които фактически и буквално изграждат Османската държава. Да не забравяме, че повечето везири, сераскери и паши са девширмета и те напълно са наясно с това. Добри примери са Паргалъ Ибрахим, Рустем, Сокуллу Мехмет и т.н... Особено последният, чийто брат е патриарх (извинявам се ако е неточната дума) на сръбската църква тогава. Не стига това, а и следващите поколения Соколовичи вземат роднинските си деца за еничари, за да се издигнат в йерархическата стълбица на Империята. Напълно доброволно!
Примерът с "Време разделно" е неуместен, първо че е литературна измислица, второ, че не е известен в историята нито един случай девширме да навреди на родното си място и бившите си съплеменници. Точно обратното: строили са мостове, хамами, църкви и манастири (!)  за добруването им... Разбира се и джамии... Повечето исторически паметници са оставени именно от тези хора. Мисля, че е повод за гордост за народите им.




Мistik, ние не спорим, а само изразяваме мнение, уточняваме, говорим си по темата, като любители на историята през този период...Моя милост лично приема всякакви мнения и факти .. Peace Peace Peace  Наясно съм, (и като изучвала история) че сега от позицията на 21 век гледната ни точка е съвсем друга друга, както и че медалът винаги има две страни...Чудесно е това, което казваш, че са помагали...! Аз го виждам и като индулгенция за любовта на близките от родния край...Въпрос на характер е оцеляването в една такава система,  чудесно е, че ги е имало гореизброените, разбира се...но едва ли всички са били така..но сигурно е имало и доброволно съгласяващи се...хора всякакви.. Историята е каквато е, фактите, факти..  book Simple Smile  Благодаря ти , че се намеси все пак! Рим ни е скъп, но истината още повече..   newsm10 Wink

# 698
  • Мнения: 9 790













Последна редакция: ср, 29 авг 2012, 13:32 от Lilims

# 699
# 700
  • Мнения: 19
Мistik, ние не спорим, а само изразяваме мнение, уточняваме, говорим си по темата, като любители на историята през този период...Моя милост лично приема всякакви мнения и факти .. Peace Peace Peace  Наясно съм, (и като изучвала история) че сега от позицията на 21 век гледната ни точка е съвсем друга друга, както и че медалът винаги има две страни...Чудесно е това, което казваш, че са помагали...! Аз го виждам и като индулгенция за любовта на близките от родния край...Въпрос на характер е оцеляването в една такава система,  чудесно е, че ги е имало гореизброените, разбира се...но едва ли всички са били така..но сигурно е имало и доброволно съгласяващи се...хора всякакви.. Историята е каквато е, фактите, факти..  book Simple Smile  Благодаря ти , че се намеси все пак! Рим ни е скъп, но истината още повече..   newsm10 Wink

Да, разбира се че сме наясно със средновековната действителност в Европа и в Отоманската империя. Може и да е имало семейства, които са давали децата си доброволно (то и днес бедните ромски семейства си оставят децата в държавните домове, защото нямат средства да ги издържат), аз говоря за случаите, когато това е ставало насилствено, а така е ставало в повечето случаи според исторически и фолклорни източници. Само не ме карайте да се ровя ненужно за доказателства и цитати, аз съм дотук по тази тема. Peace

# 701
  • Мнения: 0
Красиви са  Heart Eyes На мен в последно време ми харесва и принц Мустафа. Въпреки, че съм с няколко серии назад от вас.

# 702
  • Мнения: 0
Бихме искали да видим великолепния век предшественик Али масив на Лейла и. Hug


 Whistling

http://www.leylailemecnunforum.com/Konu-Leyla-ile-Mecnun-Resimler   bouquet симпатичният актьор  Joy

# 703
  • Мнения: 0
За всички, които се интересуват по темата намерих нещо интересно с цитати от документи и историци: http://pravoslavie.domainbg.com/20/jordanov-jeniceri.html   Иначе и аз спирам с нея. Peace

Lilims , тоя Рустем много страшен бре..чак тръпки ме побиха... Shocked ?!?

# 704
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Порасналата Михримах е много красива!

Кажете, по-скоро Рустем паша положителен или отрицателен герой е?

Общи условия

Активация на акаунт