Халит Ергенч и новата продукция "Великолепният Век"( Muhteşem Yüzyıl) тема 38

  • 76 443
  • 739
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 4
Така ... Михайлов, това за робството няма да се съглася.Как да е нямало робство ?
Робството е социално-икономическа система, при която хора (наричани роби) са разглеждана като собственост, при което те не притежават лична свобода и често са подложени на принудителен труд.[1] Робите могат да бъдат притежавани от момента на тяхното залавяне, покупка или раждане, като са лишени от правото да се придвижват, да отказват да работят или да изискват заплащане за труда си, а в някои правни системи собствениците дори имат правото да убиват своите роби.[2]
Това горе е извадка от Уикипедия.Значи в Османската империя е нямало робство ? Българите и християнските семейства не са били роби ? Защо тогава турската администрация и власт им е викала рая.
Рая̀ (на османски турски: رعايا, на турски: râya) е термин, с който по времето на Османската империя, се нарича определена, немюсюлманска прослойка от населението, която има нисък социален статус и е подлагана на по-високо данъчно облагане, в противовес с по-престижните социални групи като аскерите (войската) и държавните служители.
Това отново е извадка от Уикипедия.Следователно, щом мюсюлманската власт признава, че християните са рая, сочи ги като такива, в действителност сме били рая, нали ?
Както се вижда по-горе, раята е била съвсем легално дискриминирана.А човек, който е дискриминирам, който плаща допълнителни данъци, който няма право на важни решения за своя живот не е ли роб ? Значи човек, който работи за благото на друг, дискриминиран е и единственото, което може да направи е от християнин  да стане мюсюлманин  че да си улесни малко трудния живот не е роб ?
П.С.Единственото от цитатите ми от Уикипедия, което смятам за невярно е "немюсюлманска" прослойка Simple Smile Имало е и ислямска рая.Но това не променя моя пост.

Последна редакция: ср, 29 авг 2012, 22:17 от Lqlqlqlqlqlqlqlq2

# 721
  • Мнения: 17
Цитат
Момичета, от къде намирате всички тези снимки на актьорите??  в някакъв форум ли ги пускат ??

Да има много други форуми ,но в последно време всичко се върти във ФБ Wink





А къде във фейса??

# 722
  • Мнения: 0
Така ... Михайлов, това за робството няма да се съглася.Как да е нямало робство ?
Робството е социално-икономическа система, при която хора (наричани роби) са разглеждана като собственост, при което те не притежават лична свобода и често са подложени на принудителен труд.[1] Робите могат да бъдат притежавани от момента на тяхното залавяне, покупка или раждане, като са лишени от правото да се придвижват, да отказват да работят или да изискват заплащане за труда си, а в някои правни системи собствениците дори имат правото да убиват своите роби.[2]
Това горе е извадка от Уикипедия.Значи в Османската империя е нямало робство ? Българите и християнските семейства не са били роби ? Защо тогава турската администрация и власт им е викала рая.
Рая̀ (на османски турски: رعايا, на турски: râya) е термин, с който по времето на Османската империя, се нарича определена, немюсюлманска прослойка от населението, която има нисък социален статус и е подлагана на по-високо данъчно облагане, в противовес с по-престижните социални групи като аскерите (войската) и държавните служители.
Това отново е извадка от Уикипедия.Следователно, щом мюсюлманската власт признава, че християните са рая, сочи ги като такива, в действителност сме били рая, нали ?
Както се вижда по-горе, раята е била съвсем легално дискриминирана.А човек, който е дискриминирам, който плаща допълнителни данъци, който няма право на важни решения за своя живот не е ли роб ? Значи човек, който работи за благото на друг, дискриминиран е и единственото, което може да направи е от християнин  да стане мюсюлманин  че да си улесни малко трудния живот не е роб ?
П.С.Единственото от цитатите ми от Уикипедия, което смятам за невярно е "немюсюлманска" прослойка Simple Smile Имало е и ислямска рая.Но това не променя моя пост.


Точно цитатите ти , Lqlqlqlqlqlqlqlq2, дават до голяма степен отговор на въпроса ти  Simple Smile
Че немюсюлманското население В Османскатас империя е било дискримнирано чрез по-високи данъци - да, факт, както и споменатото вече девширме; забрана за собствен език, училища и църкви и т.н Но в класическия си вид робството е най-кратко казано - спиш и работиш, други права и занимания нямаш..Simple Smile Докато при българскотот и другите немюсюлмански населения, сам разбираш, това не е така. Да, липсата на гореизброените е кофти/грубо казано/, но не е робство в истинския смисъл на думата. Мисля, че прекаляваме с точно с тоя термин и той не говори добре за нас, обиден е, трябва да се освободим от него!! Смятам, че "османска власт/владичество" е по-точният де юре термин, като се обяснява с какво се характеризира тя в началния си етап в бълргарските земи и каква по характер и устройство е османската държава, т. е кр. на 14 - 17 век и каква от тогава до Освобождението, когато започват значителни реформи в държавата, т.нар  Ера на Танзимата, когато българския и другите християнски народи получават значителни права.

# 723
  • Мнения: 4
Е, аз не казвам, че българинът е копал по цял ден на градината и хайде турчинът идва и му взима доматите... Или , че е чистил цял ден в турските сараи и че не е получавал нищо ... Но за мен човек, който е дискриминиран и в много отделни случаи се губят някои от основните му права си е роб... В пълния, в непълния смисъл на думата, както искате така го разбирайте... Имаш ли всичките права - нямаш.Дискриминиран ли си - дискриминиран си.Рая ли си - рая си.Такова е било положението...

# 724
  • Мнения: 896
Е, аз не казвам, че българинът е копал по цял ден на градината и хайде турчинът идва и му взима доматите... Или , че е чистил цял ден в турските сараи и че не е получавал нищо ... Но за мен човек, който е дискриминиран и в много отделни случаи се губят някои от основните му права си е роб... В пълния, в непълния смисъл на думата, както искате така го разбирайте... Имаш ли всичките права - нямаш.Дискриминиран ли си - дискриминиран си.Рая ли си - рая си.Такова е било положението...
  202uu
Само искам да добавя, че и днес не сме много далече от това състояние!

# 725
  • Мнения: 0
Ще сложа и тук новия трейлър -темата трябва да се допише Heart Eyes hahaha

Muhteşem Yüzyıl 3.Sezon 2.Tanıtım



Здравейте!

ВВ- 3-ти сезон
2.Опознавателен трейлър

Михримах : Моя Валиде,аз не мога да го направя!
                    Не искам да се омъжвам за Рустем Паша!

Хюррем : Решението е твое,моя Михри..
                Пред теб има два пътя - или ще ме следваш..
                ..или..


Поздрави и спокоен ден на всички! Heart Eyes Peace

# 726
  • Мнения: 0
Благодаря ти  и за превода,  Невин! Хубав ден и на теб!   newsm10  bouquet

Последна редакция: чт, 30 авг 2012, 10:51 от Елена Алексиева

# 727
  • в тристайна гарсониера :)
  • Мнения: 208
Привет на всички в тази прекрасна тема  bouquet Надявам се приемате нови попълнения? Гледам и се наслаждавам на хубавия филм, почти съм ви догонила и с нетърпение очаквам новия сезон. Тук е момента да благодаря на екипа, който прави превода и субтитрите. Каквото и да кажа ще бъде малко - огромно благодаря  newsm20

# 728
  • Мнения: 9 758
НЕВИН благодаря за превода Peace



В тази статия споменават и "Великолепният век" newsm78


Bergüzar Korel’in ikinci annelik heyecanı başladı



Bambulka  Hug Hug Hug

# 729
  • Мнения: 14 443
Само мъничко да се похваля-последното фрагманче и аз така си го преведох.Думите съм ги научила благодарение на вашите субтитри.Ето пример и за образователният ефект от гледането на филми. hahaha hahaha hahaha
Благодаря още веднъж на целия екип. smile3525 smile3525 smile3525

# 730
  • Мнения: 9 758
Бурак се забавлява на концерт на Таркан Heart Eyes



MALKOÇOĞLU'NUN NEYİNİ KOLYE YAPIP BOYNUNA TAKTI?

Скрит текст:


# 731
# 732
  • Мнения: 9 758


KONVOY HALİNDE GELİP, KONVOY HALİNDE GİTTİLER


Невин newsm17  моля за превод
струва ми се интересно- ако не съм разбрала правилно- виновника е  Гугъл- престолнаследника на Дубай във вторник е бил на снимачната площадка   Shocked  newsm78


Последна редакция: чт, 30 авг 2012, 13:36 от Lilims

# 733
# 734

Общи условия

Активация на акаунт