АВГУСТинките половината с кърмене и колики се мъчат, а другите кореми още пъчат

  • 31 691
  • 741
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 27 524
Тикнала съм му бибата в устата докато си напиша поста,но май няма да ме остави на мира- хич не обича гуми ,и даването на вода е голям зор......

Биба на кърмени бебета се дава евентуално (не е желателно изобщо) най-най-рано две седмици след раждането. Ще объркаш захапването на зърно и биба така, рисковано е.
Вода на бебетата не се дава.  Peace
Не се ли замисляте защо е зор? Защото бебетата знаят какво им трябва на тях и отхвърлят това, което не им трябва. Те поемат течности нон стоп. Всяка глътка набутана вода насила е за сметка на глътка мляко. Аз изобщо не предлагам и няма да предложа, докато не започнем захранването, т.е. догодина  Blush

# 676
  • Мнения: 4 070
Тикнала съм му бибата в устата докато си напиша поста,но май няма да ме остави на мира- хич не обича гуми ,и даването на вода е голям зор......

Биба на кърмени бебета се дава евентуално (не е желателно изобщо) най-най-рано две седмици след раждането. Ще объркаш захапването на зърно и биба така, рисковано е.
Вода на бебетата не се дава.  Peace


 Peace PeaceПодкрепям напълно!
Оххх, депресирам се малко само аз си кеся тук в темата, май заражда другия народ?Чак съм изнервена днес, което май не ми се е случвало адски отдавна.... Tired

# 677
  • Мнения: 0
Въпрос към ЛЛЛ:
При нас оригването е мираж. Продължава все така,да не се оригва. В повечето случаи като се  нахрани заспива на гърдата и като я вдигна на рамото по корем стои,но само като е  заспала. Като се размърда  и събуди хич не обича да стои в това положение и тръгва да плаче, докато не й променя стойката. Слагам я пак права на рамото, но не по корем а настрани. Въпроса ми е по принцип може ли да се оригне заспала по корем на рамото, трябва ли въобще да я чакам? А може ли да се оригне така ,както я слагам права настрани? Вече сме на 3 седмици, а не се оригваме. Да се е случило най-много 2-3 пъти.Това нормално ли е да не се оригва и ако не е, то какво трябва да направя за да го направи? Предварително благодаря за отговор. Hug

П.С: Незнам дали този въпрос е във вашата област или е за педиатър.

# 678
  • Мнения: 0
magi_g - да ти е жива и здрава Теодора  Heart Eyes бързо възтановяване   bouquet Hug

# 679
  • Мнения: 20
Въпрос на избор  Peace

# 680
  • София
  • Мнения: 486
Щъркееееел: бг тринити си има сладко момиченце Магдалена, родила се е в 10,26ч, 3370гр и 49см. Много е прекрасна и голям любопитко Simple Smile Честито, тринити, да сте живи и здрави и да се възстановяваш бързо!!!  Hug Hug Hug

# 681
  • София
  • Мнения: 4 494
Честита малка Теди на Маги, и Маги Бг-Тринити -  бързо възстановяване и прибиране в къщи  Hug


 Аз днес водих бебчо на преглед, станал е 4 кг и е 55 см - пораснал е много за 1 месец. До края на седмицата трябва да му се постави втората ваксина против Хепатит.
Като ви чета виждам, че не само моето бебе не спи нощем, а будува особено изнервящо ми действа като реши че между 4 и 7 сутринта е идеалното време да се реве за нищо  newsm78

Блонди, моят разбойник с охота пие и вода и чай от копър. Аз не подкрепям теорията - да не се дава вода на бебетата. Да не се дава сладка вода - ОК, но за обикновена преварена вода - не съм съгласна, аз мисля че вода трябва да се дава, особено както бяха 40 градусови жеги тук. Peace

Би би, а вие как сте?

Момичета, как се справяте с това кърмене през час - час и половина? Успявате ли някъде да излезете или да свършите нещо? Аз опитвам малко по-малко да намаля цеденето и даването от шише, за сметка на истинското кърмене, но нещо това крепостничество което се очертава с храненето на всеки час, не ми допада. Вие как се справяте?

# 682
  • Мнения: 27 524
Честито на бг тринити малката й Магдалена  Hug


Не, не е въпрос на избор, а въпрос на правилно или не. Доказано е по света какво е правилното! Иначе майката избира за бебето си, да, но това невинаги го прави правилно  Simple Smile

Диони, чиста вода се предлага понякога, да, при тежки диарии, повръщания и в горещини, но за последното при бебета на АМ. Иначе е ненужно и категорично другите течности са за сметка на кърмата/млякото. Нещо, което за новородени е недопустимо!

Знам, че сигурно дразня с този пример, но твърдо се придържам към него: не може цял свят да не забелва, да не дава вода, да не се дава глюкоза за жълтеницата, да захранва след минимум 5 навършени месеца... и да греши, а само в БГ да имат право с обратното. Би било доста странно, нали?  Wink

И да, въпрос на избор е кой как ще помага или наврежда на бебето си  Simple Smile

# 683
  • Мнения: 4 070
Бг Тринити, Hug HugЧестита ти Магдалена- много здраве, много късмет и много послушна как , която да й даде после поличката си туту. Hug Hug
Муки, така е-въпрос на избор, но ти сама се чудиш защо не иска биба и защо не иска вода, а в същото време не си склонна да не му даваш, дори и да не иска. Peace Както казва моят педиатър- то щом не иска вода, най- малкото няма нужда от нея. А бибата е вреден навик, който трудно се отказва, аз се надявам много тоя път да се разминем с нея, че като знам преди колко беше трудно, освен това знам,че лидерите за кърмене не препоръчват хич- а за мен тяхното мнение е важно.

# 684
  • Мнения: 5 026
Атракция благодаря за отговора Hug
Кърмя го полулегнала,той с коремче към моето,като се стремя главата му да е по високо така,че съм извита и леко настрани. Суче само от едната гърда на хранене,суче около 20 минути и пуска сам зърното и обикновено заспива. Вдигам го на рамо да се оригне и се опитвам да го държа поизправен поне още 15 минути(понякога и така повръща). През деня прави по големи паузи до 3 часа/будя го ако е повече/,нощем суче на неравномерни интервали час и половина два, максимум 3. Не му давам други течности. Струята на кърмата е силна ако са минали повече от 3 часа и тогава се закашля,но това се случва по-рядко. Не знам дали захапва правилно,в началото като захапе има болка,която след това преминава, не са ми разранени зърната.
Обикновено като повърне започва да се оригва и да хълца и да иска да засуче отново. Понякога повръща току що изсукана кърма,понякога вече пресечена от стомашния сок. Неонатоложката ми каза,че преяждал затова повръщал по малко да си облекчи стомахчето. Ще опитам да спазвам всички съвети, но въпроса ми е да го кърмя ли след като току що е повърнал? Да го будя ли примерно през 2 часа за да суче. Така по-малко кърма ли ще поема? Няма ли да се увеличи така лактацията и съответно пак да поема повече?
Предварително благодаря за отговора.
Зафира, чудесно е, че бебето е само на кърма  Hug
Добре е да го будиш на 2-2,5- максимум 3 часа, както правиш, за да не се препълват гърдите и съответно струята да не е така силна и давеща го. Бебетата може да се случи да повръщат ако се хранят прекалено бързо или когато гърдите на майката са препълнени. Ако млякото е по-обилно би могла да опиташ да го оригваш  както по време на кърменето ( да опиташ да го вдигнеш за малко и пак да го върнеш на същата гърда, за да я доизсуче добре), така и след края на храненето. Някои бебета успяват да се оригнат когато  гръбчето им е облегнато на гърдите на мама.

Бебетата на кърма няма вероятност да бъдат прехранени, ако количеството мляко им идва в повече, стомахчето на бебето го връща. С предлагането често на бебето да суче, което е в основата на кърменето на поискване, вероятно бебето няма да е много гладно и няма да суче твърде лакомо.
След като има болка при засукване, вероятно нещо не е както трябва.  Ако не се получи хубав вакум, е възможно бебето да поема повече въздух (особено ако суче по - лакомо) и това да води до повръщане след това. Някои бебета  хълцат и повечето майки намират, че като им дадат да сучат хълцането спира. Ако гърдите са препълнени и бебето се затруднява да засуче, може да поизцедиш леко, до омекване на ареолата. В повечето случаи, при малки корекции на позицията на майката и засукването на бебето, състоянието може значително да се подобри,  дори и болката да изчезне напълно.
Ако при поставяне на гърда прецениш, че засукването не е добре, би могла внимателно да  отделиш бебето от гърдата, като поставиш малкото си пръстче в ъгъла на устата и нежно да освободиш гърдата от вакуума. След това опитай отново да го закачиш на гърдата . Ето едно клипче, което вероятно ще ти е ориентир за обичайното добро засукване, което не травмира зърното.

За едно добро засукване е добре да следиш за следните неща:
-  позицията му спрямо тялото на майката, коремчето му да е обърнато към корема на майката, а ушенце, рамо и бедро погледнати отгоре да лежат в една линия, т.е. тялото му да не е извито, усукано, а изцяло обърнато към корема на майката ( за това си писала, че е така)
- при предлагане на гърдата  да се следи бебето да е отворило широко уста, така че да поеме добре зърното и  обхващайки с устенца голяма част от ареола. За да накараш бебето да отвори широко уста, можеш да погъделичкаш устничките му със зърното, или да изцедиш капчици кърма върху тях, да минеш със зърното по горната устничка. Това обикновено кара бебетата да си отворят широко устата и да наклонят главата си леко назад, което е добре, тъй като по този начин зърното може да отиде навътре и нагоре към мекото небце на бебето , т. нар комфортна зона.
Ако има някакво неудобство в позата, по-удачно е да се придърпа бебето към гърдата, а не обратното, защото за кърменето е важно да е в удобна поза.

Поздрави   bouquet

# 685
  • Мнения: 5 026
Мерси за отговора  Hug Аз имах предвид, дали е възможно да го правят от инстинкт, а да не са гладни. Примерно съм й дала да суче преди половин час и я гушкам и тя почва да показва че пак е гладна. Всъщност май аз почти не мога да я гушна без да търси, усеща веднага млекоцентралата.  Laughing А ако друг я държи в същото време може и да заспи и не търси да суче. Не че е толкова важно, аз така или иначе й давам ако много настоява, било за приспиване, било просто ей така. С първото дете все се притеснявах да не го прехраня или да му разширя стомахчето, но сега нямам такива притеснения и ми е много по-добре. Simple Smile
Редакирам се: Атракция, в отговора към Блонди прочетох и отговора на моя въпрос, наистина гърдите са най-хубавото , място за бебето и то иска да е колкото може по-дълго там!  Mr. Green  Много ми е приятно да ви чета отговорите, много сте полезни и търпеливи винаги, момичета от ЛЛЛ! Hug
didi24, наслаждавайте се на моментите заедно  Heart Eyes Поздрави   bouquet


Атракция, за пореден път приеми моите най-искрени и признателни благодарности  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
Днес нещата са много по-спокойни, кърмим се, гушкаме се. Разпечатих си отговора ти и като дойде пак такъв момент, ще си го препрочитам
 Blush

Блонди, радваме се, когато сме полезни и когато вие сте спокойни и уверени, че давате най-доброто за децата си  Heart Eyes На ваше разположение сме   bouquet

# 686
  • гр.Велики Преслав
  • Мнения: 10
Здравейте, момичета!
На мен все не ми остава достатъчно време да се включа в дискусиите ви Embarassed, но следя доколкото мога какво се случва.
Честито на Маги и БГ ТРИНИТИ! Да са им живи и здрави девойките, много радост да им носят!
Ние с бебе Елица сме си много добре - сработихме се, както се казва Laughing На комбинирано хранене сме - кърмя, колкото имам от двете гърди и дохранвам с Хип комбиотик. Девойката ми вече е 4 кг, сложиха й имунизацията за Хепатит в крачето, пълни памперсите и спинка доволно, Naughty но най-вече когато сме по разходки. В къщи я мъчат коликите и изисква повече гушкане и внимание Laughing, та за всеобщото благо сме все по разходки. Дори вече се събрахме да почерпим приятелите ни на открито заведение сред природата и Ели през цялото време си спеше в количката. Нахраних си я, когато си настъпи момента и тя пак си заспа безпроблемно.
Ще помоля вече родилите мами да споделят тук напътствията на своите детски доктори, за това какво и кога да се въвежда, защото нашата док. е вече поостаряла и е много отнесена Rolling Eyes
Например, попитах я за Ротавирусната ваксина какви са й отзивите, а тя - другите ваксини били достатъчни и да си пазя детето от ентероколитните зарази, не му трябвало ваксина. Е да, ама като си имаме батко и той може всичко да ни донесе в къщи, как да си опазя бебето тогава? За това споделете какви са препоръките на вашите док. И за вит.Д беше забравила да ми каже да давам, аз сама я попитах и тя каза да давам Деавит. Виждам, че някои дават друг вид вит.Д, защо не се препоръчва Деавит? На баткото съм го давала като бебе и не е имало проблем. Тогава и сокчетата въведохме от втория месец, сега как стоят нещата? С тези колики обаче май по-логично е да се забави въвеждането.
Това е за сега от мен. Хубав ден ви желая Hug Hug Hug

# 687
  • Мнения: 5 026
Atrakcia,Благодаря за отговора! Hug
Суче на около 3 часа.Хвана си режим от болницата и след като приключи заспива непробудно до следващото хранене,а ако видя че паузата е по-голяма го будя или в сънено състояние кърмя за да избегна цедене.
Може спането да е заради жълтеницата все още и се надявам да изсуква достатъчно- логиката ми е че щом спи значи е сит.Често му стига само едната гърда,като досега не съм засичала време за което суче,но май няма и 15 мин.Опитвам се да не цедя на всяко хранене,но гърдите ми стават на камък.Със задавянето му процедирам точно както си описала- попивам леко като текне и го оставям да му мине,после пак го слагам за да облекчи.
Одеве след като яде изцедих общо от двете гърди 100 мл.Опитах да оставя по-малко,но болеше много и си бяха още напрегнати.С компреси не съм процедирала,защото днес ни е първи ден у дома,но утре задължително ще опитам.
Другото което ме притеснява е че в момента в който засуче от едната гърда,другата колкото е препълнена започва да се пълни още повече- усещам слизането на кърмата,което е доста болезнено.
Ако се събуди или си поиска скоро след като е сукал си му давам- не съм за режим на всяка цена.
Мукаддес, как си днес? Дали пробва някои от предложените варианти?

Случва се новородените бебета да бъдат поспаливи заради жълтеница. Те може да спят,  въпреки че са гладни. Затова е добре да бъдат събуждани, ако не може да се събудят сами и да се кърмят на 2-2.5 часа. Ако по някаква причина бебето е сънливо, за него е още по-важно то да се храни добре и начесто, за да наддаде по-бързо.

В началото, докато кърмата се регулира според нуждите на бебето и особено щом имаш болка от препълването, е добре да цедиш до облекчение след всяко хранене или между храненията (когато усетиш дискомфорта, както за теб е удобно). По-добре е да облекчиш леко, отколкото кърмата да се задържа в гърдите.
Относно спонтанното изтичане на другата гърда - може да подложиш кърпа под гърдата и да оставиш млякото да изтече, за да не изпитваш болка от препълването и (или ако ти е по-удобно съд) .

Чудесно се справяш със силната струя, ако имаш нужда от още информация- заповядай  Peace

Поздрави   bouquet

# 688
  • Мнения: 130
Magi_G i Тринити - честити ви бебоци Simple Smile Бъдете горди с тях и много здрави и щастливи заедно!
Ох, това с даването на вода имам чувството, че е един от най-дискутираните въпроси. Когато бях бъдеща майка тръбях навсякъде - никаква вода, никакакъв чай, захар и пр. - само кърмо до 6 м. Още в родилното обаче тук в Б-я им дават вода със захар (без да питат, практика е!). като ни изписаха получих същия съвет - на 100 гр. вода, 1 лъжичка захар. Бил с жълтеница, било горещо, да не вярвам на западните моди. Stop Викам си - дооообре. Прибрах се вкъщи - беше събота и педиатъра каза, че ще дойде в понеделник сутрин. Обадих се на роднина педиатър за напътствия и подкрепа - попитах за водата и тя каза, че и тя препоръчва по мъничко на ден, но без захар. Все пак ни е роднина - няма да каже нещо подвеждащо. И нашата педи - каза същото, давайте му по мъничко вода между храненията. А само да вметна, че и двете педита - и леля и нашата - са млади и даже са хомеопати, не са от "старата школа". Ние обаче не си падаме мнг по чистата вода и цоква до 30 мл. на ден с 300 зора.От вчера, когато ни почнаха коликите замених водата с чай от копър - ама от истинските на семена и му харесва, особено, когато е топъл. Та сега ще предлагам това по мъничко.
И мами да се оплача - тази сутрин се събудих с подгизнала дреха и легло. Яко се сипе кърма от мен, щом махна сутиена почва теч и ако не съм се опаковала добре омазвам всичко. Да се чуди човек как при невъзможност да кърмя имам толкова сега. Чудя се обаче, когато почнем да излизаме за по-дълго навън как ще е. Ходя с подплънки за кърмачки, но като цяло е гадно. Да не говорим, че единствения сутиен, който нося е този от Блонди. Моите с чашка ме стягат и ме боли. Трябва да си подновя бельото... (аз съм абсолютен фетишист на тази тема и имам от стария си р-р поне 20 хубави, ама здраве да е...). Та вие как се справяте с този теч? Колекторите стават ли?
Иначе заколиките - давам биогайа и еспумизан (но ще давам само сега следобяд, нашите почват в 4 и сме с тях до към 7-8 Sad Ако търсите хомеопатия - препоръчаха ни Био Баланс бейби и Дофилус инфант. За сега заложих на биогаята, защото се дава еднократно и е на капки и не е хамалогия с разтвори на сашета и т.н.

# 689
  • Мнения: X
Честито на Маги и на бг_тринити - да са им живи, здрави, усмихната и успешни рожбите  Hug
майка ми само ме бъзика за това, че не даваме вода  hahaha и като му говори на Анди и му вика: ще  ти разправям аз бабо като пораснеш как са те гледали тебе по европейски стандарти  hahaha hahaha много се смеем с нея, такива ги ръси  Mr. Green
Идеално лошата - верно добре дошла в клуба, ние често сме така както описваш  Mr. Green Mr. Green
Тефита,  много гадно, на мен си ми стигат само подплънките  Crazy пробвай с колектори наистина  Hug

Общи условия

Активация на акаунт